laatste hier sprake is, bedoeid zijn. Na de uiteenzelling der feiten om de kwade trouw van den beschuldigde te staven, heeft het hof nader overwo gen, of hier verminking der waarheid had plaats gehad, en meer bepaald, of de beschuldigde juist op 17 Febr.toen hij het certificaat afgaf, in het denkbeeld kan verkeerd hebbendat de opneming van den heer Wiersma bepaald noodig was. Dienaangaande heeft het hof nader den toestand van den heer Wiersma tijdens en na zijn verblijf op Meerenberg uit dc verkla ringen der getuigen nagegaan, en ook de mededeelingendoor de deskun digen gedaan. Uit een en ander heeft het hof gemeend niet bepaald te kunnen uitmakendat de mogelijkheid van deze meening bp den beschul digde niet zou hebben kunnen beslaan, en hoe veel laakbaars ook uit de verschillende gebleken omstandigheden voortvloeide ten laste van den be schuldigde heeft het hof het laatste vereischte, de mogelijkheid van nadeel, niet als bewezen aangenomen, en mitsdien den beschuldigde, van het hem in de eerste plaats te laste gelegde feit vrijgesprokenwaardoor ook de mo gelijkheid van veroordeeling voor het tweede feit vervalt. Het O. M. ver langde de invrijheidstelling van den beschuldigde nog nader in overweging te nemen. Naar men verneemt is de vrijgesprokene echter kort na de uitspraak op vrije voelen gesteld. -- Te Zaandam is door ecnige eigenaars van fabrieken het voornemen opgevat om, met medewerking van andere eigenaars en werkbazen, in de Zaanlandsche gemeenten eene vereeniging te vormen tot onderhoud der we duwen van arbeiders in dienst der leden. De vereeniging zal onmiddellijk na aanneming der statuten in werking treden, kosteloos beheerd worden, en hare werkkring uitstrekken over de gemeenten ZaandamKoog a./d.Zaan. Zaandijk, Wormerveer, West- en Oostzaan. De patroons zullen door eene billijke jaarlijksche contributie aan hunne gehuwde arbeiders de zekerheid kunnen verschaffen, dat bij hun overlijden hunne weduwen niet direct, van alle inkomsten verstoken, een beroep op de armbesturen behoeven te doen. Uit Baarn meldt men dat Zondag 11. in de kerk aldaar aan Z. K. JH. prins Hendrik een prachtbijbel is aangeboden. Ir. lierman bad bij die ge legenheid tot tekst gekozen: Ps. 119 vs. 105, waarbij hij, als reden dat de kerkeraad dezen bijbel den prins vereerde, opgaf, dat Z. K. 11. in deze kerk gedoopt was. Na de aanbieding zong 'de gemeente I's. 121 vs. 4. Zoowel de prins als prinses Hendrik waren diep getroffen over de tot hen gerigte woorden. Ter viering van den verjaardag van Z. K. 11. prins Hendrik is Z, M. naar Soestdijk gekomen. Er had aldaar bij die gelegenheid eene fraaije illuminatie plaats; ook werd er een prachtig vuurwerk afgestoken. -— Onder Arnhem is eene vrij groot gedeelte dennebosch op het landgoed Warnsborn door brand vernield. Men schrijft uit Meppel: Even als in sommige andere streken van dit gewest en den Oosthoek van Friesland, is in de vorige weck in de Vled- derveenen een brand uitgebarsten, die eerst na een paar dagen te hebben gewoedbedwongen is kunnen worden. Zoo vereenigen zich in dit oord vuur en vorst, twee strijdige elementen, tot het aanrigten van verwoesting; want in de laatste nachten heeft het bij vernieuwing zóó gevrorendat de te veld staande aardappelen grootendeelsen dc boekweit om zoo te zeegeld totaal vernield is. 's GRAVENHAGE, 14 Junij. Door Z. M. is aan den vijftienjarigen Javaanschen jongeling Sarimin, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, en een loffelijk getuigschrift wegens de redding van eene der drie jeugdige Javaansche vrouwen, die bij het door waden der rivier Elo. nabij de dessa Kalangan district Probolingo, in de residentie Kadoe, in levensgevaar geraakten, op 3 Febr. 1870. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer J. H. Tcixcira de Mat- tos, te Venetie, tot hel dragen der versierselen van ridder der orde van de kroon van Italië. -Tot regter in de arromk-regtbank te Arnhem is benoemd de heer mr. D. J. Mom Visch, thans regter in de arrond.-regtbank te Gorinchcm. Tot tijdelijk leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Groningen is benoemd dc heer M. llesseling, te Groningen. Aan den O. I. ambtenaar G. Royaards. laatstelijk algemeen pakhuis meester te Soerabaijathans met verlof bier te landeis op zijn verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend. De luilt. ter zee 2dt kl. D. G. Brand en W. van Hasselt, uit O. 1. teruggekeerd zijn op non-activiteit gesteld. Z. M. de koning is gisteren avond van het Loo in deze residentie teruggekeerd. - in de zitting van de tweede kamer van heden zijn de beraadslagingen voortgezet over het wets-ontwerp houdende wijziging der postwet en wel over het volgende nieuw artikel door den heer Fokker voorgedragen: »VVij behouden ons voor, postkantoren te belasten met het in bewaring nemen en de terugbetaling van spaarpenningen der minvermogenden, naar de régelen, door ons, bij maatregel van algemeen bestuur te stellen." "Deze spaarpenningen worden door onzen minister van financiën, of van zijnentwege beheerd, en in inschrijving op dc grootboeken der nationale schuld belegd." Be heer Fokker gaf eenige inlichtingen omtrent de strekking en de bedoe ling van dit amendement. De bedoeling was niet alle postkantoren daarmede te belastenmaar ook hulpkantoren die taak op te drageD. Hij was in geene bijzonderheden getredenwant de zaak kon bij maatregel van alge meen bestuur geregeld worden. Hij wees op Engeland, waar eene regeling tot stand was gebragt die navolging verdiende. Het geldt hier, zeide hij eene ernstige zaak, eene sociale qnaestie, die wij op vreedzame wijze moeten trachten op te lossen. Laten wij niet vergeten dat wij verpligt zijn de hin derpalen op te heffenwelke de ontwikkeling van den minvermogende in den weg staan. Het amendement, door onderscheidene leden ondersteund, werd bestreden door den heer Viruly, als schadelijk voor hel particulier initiatief, sch» lijk voor de bestaande spaarbanken, schadelijk voor de vermeerdering; het getal ambtenaren, gevaarlijk voor den inleg, gevaarlijk voor den sti en nutteloos, omdat het geen effect kan hebben. De minister van ftnant achtte de zaak van te veel omvang om die op de schouders te leggen de administratie der posterijen. De zaak had voor hem eene aangenai maar ook eene bedenkelijke zijde. Zoo het amendement werd aangenot zou hij daarin niet zien eene verpligling om het beginsel uit te voeren, was niet op de hoogte der zaak en had den tijd niet zich op de hot daarvan te stellen. Nadat nog eenige leden het woord hadden gev« werd het amendement met 46 legen 23 stemmen verworpen. Het wets-ontwerp in zijn geheel werd ten slotte aangenomen met 61 gen 8 stemmen. Tegen stemden de hh. Kien, Hoffman, Taets van Amer gen, Nier.slrasz, van Nispen, van der Linden, van Reenen en Heemskerk Bij de voortzetting der examens voor het middelbaar onderwijs;, toegelaten: voor aardrijkskunde de heer P. Conradi, van Goes; voor Fr, sche taal- en letterkunde de heer H. C. P. Dirks, van Doornik; voor bo houder dc heer II. Matheenwissenvan Rotterdam. De commissie van hijstand in het beheer van hel gemeente badhuis Seheveningen heeft bekend gemaakt, dat, te beginnen met VVoensi 15 Junij aanst. tot en met 15 September, dagelijks des avonds ten 7t muziek op het terras van het badhuis zal worden uitgevoerd, ondet leiding van den heer muziek-directeur Fr. Bolgorschek. Het concert in de vorige week op het terras van het badhuis gegei ten voordeele der noodlijdenden te Bodegravenheeft 274.88; opgebras BUrrENLANDSCHK BEHIGTKnT" ENGELAND. LONDEN13 Junij. In het lagerhuis heeft men van regeringswege de mededeeling onli gen dat er onderhandelingen met liet Fransche kabinet zijn aangeknot betreffende den afstand van de Engelsche kolonie Gambia, op de westl van Afrikaaan Frankrijk. Die onderhandelingen hebben voornamelijk doel om tot eene betere afbakening van den Engelschen en Franschen vloed aan de klist te geraken. De koningin heeft aan de familie van Charles Dickens haar innig It wezen doen betuigen over den dood van den beroemden schrijver. De Di News meent thans te mogen mededeelen, dat de koningin, als een bijzon blijk van hoogachting, voornemens was geweest hem een zetel in hi privy Council aan te bieden. De Times zegt dat millioenen menschen den dood van Charles Dicla als een persoonlijk verlies zullen beschouwen, en zegt dat er staats! den, geleerden, erkende weldoeners van liet menschelijk geslacht ten gr, zijn gedaaldzonder zulk een ledig achter te laten als door den dood den heer Dickens ontstaan zal. Hoe groot ook de diensten waren die aan de maatschappij bewezen, zij zijn niet, zoo als Dickens, aller hi vriend geweest. De Pall Mall Gaz. bevat een schrijven van onrustbarenden aard;! is eene waarschuwing aan het publiek der hoofdstad dat de city en de dt niet vrij zijn van gevaar voor een onheil als dat waardoor thans Konsti tinopel en in 1842 Hamburg werd getroffen. De Times tracht echter indruk van dit schrijven weg te nemen door te verzekeren dat alle ma lijke maatregelen zijn genomen om een dergelijk onheil te voorkomen. De Britsche maatschappij tot aanmoediging van kunsten, fabriekwe» en handel heeft hare jaarlijksche gouden medaille van verdienste ditmaal t gekend aan den heer Ferdinand de Lesscps. Een onzer bladen deelt mede, dat prins Pierre Bonaparte in den o: trek van Regenlspark een huis heeft gehuurd en zicli daar eenigen tijd n zijne familie zal vestigen. In Britsch-Indie ziet thans het licht een dagblad voor vrouwen. II; voert den titel «Bringo Mohila" cf de vrouw van Bengalen. Aan eene Ili doesche dame is de redactie toevertrouwd. FKAXKKIJ K. PARIJS, 13 'Junij. Men ziet met eenige spanning de zitting van het wetgevend ligcha: van den 20,leD tegemoet. Naar aanleiding eener interpellatie van den lit Mony zal de regering alsdan hare inzigten moeten blootleggen over de S Gotthard-spoorweglinie, welke zaak thans eenig staatkundig gewigt het verkregen. De zaak is dezètusschen Duitschland en Italië loopt het spot wegverkeer thans over het Fransche of over het Oostenrijksche grond; bieden het is nu te doen om eene verbinding tusschen Duitschland t Italië, welke noch door het Fransche noch door het Oostenrijksche grot; gebied, maar enkel door het onzijdig grondgebied van Zwitserland loop In Duitschland, bepaaldelijk in Penissen, zijn rijkssubsidiën voor die nicu* verbinding toegezegden hij gelegenheid daarvan hébben de hh. von Bismari en Delbriick woorden gesprokenwelke de opmerkzaamheid des pubiel gaande gemaakt hebben. Die twee Pruissische staatsdienaren zeiden dat onderneming niet alleen uit het oogpunt van het handelsbelang, maar ot uit dat der nationale staatkunde ondersteuning verdiende. De heer von Bi; marek sprak van de uitmuntende verstandhouding tusschen het Berlijnscl kabinet en dat van Florence; en l.ij zeide verder: Er bestaan politieke h langen, die het aanleggen van eene regtstreeksche spoorwegverbinding lit schen Duitschland en Italië eischen, van eene verbinding, die enkel van et onzijdig land als Zwitserland afhankelijk, en niet in de handen eenergrooi mogendheid is. De heer Guizol, president der commissie voor het hoogcr onderwijl heeft de hoofdstad verlaten. Voor zijn vertrek heeft hij den keizer het on; werp der commissie ter hand gesteld. De hecren Mège, minister van on de' wijs, en Ollivier waren bij de audiëntie tegenwoordig. Volgens de Li bei heeft de keizer bij dje gelegenheid met den heer Guizot ook over de Rome sc vt zi va vo zij da zii sti D< Tt lei Wi ws is de en bel po; bo w< sed gei 1>Ü sto ver be( ovc ver ip slui het leri de 3 a l heb de aan slul zeg; doel woi tige mis en zijd oms heel ring regl cuss zal schr ovei li Duit jare dan Mar; gebr oost hij weti teen III nog cons naar het natii het doen regti geva lijnr

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2