LEIBSCIIE COURANT. - 0$^\S£ê&0È£ 870, ar. 128, DONDERDAG 2 JUNIJ. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.35. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 14 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. STA DS-BER1GTEN. Ter Gemeente-Secretarie is tegen f 1'verkrijgbaar het door Burgemees ter en Wethouders op den 20st,D April jl.ingevolge art. 182 der Gemeente wet. aan den Baad gedaan uitvoerig en beredeneerd Terslag van den toestand tier gemeente «ver 1869; terwijl mede aldaar verkrijg baar zijn alle plaatselijke verordeningen, behoorende tol het Gemeen- 'teblad, tegen betaling van 10 cents per vel. mt\A ELA N I)SC11E BERIGTEN LEIDEN, 1 Ju n ij. Van goed onderrigle zijde zijn wij in staat gesteld mede te deelen.dat 11. M. onze geliefde koningin en Z. K. 11. prins Alexander, morgen het muziekfeest, te geven door de Leidsche Zangvereeniging in de llooglandsehe kerk, met 11D. tegenwoordigheid zullen vereeren. De lieer Witte verzoekt ons te melden dat niet aan hemgelijk blijkt algemeen verondersteld te worden, de eer toekomt voor de inrigting lot plantsoen van het feestterrein op de Ruïne, maar enkel en alleen aan den heer J. C. Rodbard alhier. - Boor den heer Bruining pholograaf, is een portret gemaakt van den heer A. J. Welrens, hetwelk als photographisch product verdient dat er de aatidacht op gevestigd worde. Zooals het zich voordoet, in geschikten svalen vorm en van doelmatige afmeting, hoogst eenvoudig van ordonnantie, gelukkig in de verdecling van licht en schaduw krachtig zonder zwart te /zijngeeft het volkomen den indruk van cenc teekening in sepiawaarvoor ^%et dan ook zou kunnen doorgaan. Het portret is prijzenswaardig uitgevoerd 'en doet het etablissement van den heer Bruining eer aan. Bij de kunst handelaars Schreuder en van Baak is het verkrijgbaar gesteld. _j pe orgelbespeling, heden namiddag door den heer J. A. Klerkorganist ran de Oude kerk te Delftmet medewerking van den heer A. J. Welrens viool), in de Evang. Lutherschc kerk gegeventen voordcele van het wecs- juiis en de kerk dier gemeente, werd door een vrij talrijk publiek bijgewoond, "6:inaar wij geloovenmet de meeste voldoening. De heer Klerkwiens "$aam als verdienstelijk organist sedert lang gevestigd is, heeft zich ook bij .'leze gelegenheid dien naam waardig getoond, niet het minst bij de uitvoe ring van het vierde orgelconcert (allegro) van Ilandel en van het laatste 90 o inner Toccata en fuga (d mol) van Bach. Mogt hij bij herhaling de toe juiching van zijn gehoor verwerven, niet minder viel deze te beurt aan den *\eer Wetrens, die, in vereeniging met of begeleid door den heer Klerk, een 2|Jrielal stukken voordroegt. w. Arioso voor viool en orgel van RiclzLargo lOTvoor viool van Bach en Aria voor viool uit de D dur suite van Bach. In de CUiitvoering dezer stukken was mede de meesterhand te ontdekken. Het was 8§bn aangenaam uur dat men in het kerkgebouw mogt doorbrengen. g| pc gemeente Bodegraven is gisteren door een verschrikkelijke ramp 8({etroffen. Zjj is grootendeels tol een puinhoop geworden. Wij vernemen lÜaaaromtrcnt dat ten 5 ure aldaar brand is ontstaan, die spoedig zoo lievig "Wrd en allengs zoodanig in uitgebreidheid toenam, dat de krachten om lien te beteugelen te kort scholen en het vuur vrceselijke verwoestingen ^lanrigtte. Een 80-tal huizen moetnaar men ons meldteen prooi der 2(riammni zijn geworden, waaronder ook hel gemeentehuis. Velen hebben O&iets kunnen reddenzoodat de verliezen zwaar zijn. Ook moeten twee 35nenscheneen bejaarde man en eene vrouw, bij den brandJiet leven lieh- ggleii verloren. Een kind werd nog vermist. Een ooggetuige zegt dal de toe stand niet te beschrijven is. 6S - De Staatscourant deelt de voorwaarden mede, waarop door den minis ter van binncnl. zaken, namens en met magliging des konings, aan de Holl. jzeren spoorwegmaatschappij concessie is verleend voor den aanleg en de jxploitalie van een spoorweg van Amsterdam oier Hilversum en Amersfoort laar Zutphen, met een zijtak van Hilversum naar Utrecht. Tot waarborg [gjoor het naleven der voorwaarden, moet door den concessionaris uiterlijk Ane maand na de dagteekening der voorwaarden een waarborg-kapitaal i. /estort worden ter somma van ƒ300,000. Met den aanleg der werken mag Coict worden aangevangen voor dat het algemeen nut der onderneming, met (jjêtrekking lot de onteigening voor den weg en voor den zijtak, bij de wet »1 zijn erkend. -- De minister van financiën heeft bekend gemaakt dat gedurende het jaar 1809 in 's rijks munt zijn vervaardigd en afgeleverd de navolgende muntspeciën, als: voor rekening van het rijk: 1,000,000 10-centstiikken 500,000 5-cenlsstukken2,014,000 halve centen; voor rekening van parti culieren: 5,046,192 2 y2-guldens. Te zamen uitmakende eene nominale waarde van ƒ12,750,550, -- Z. M. de koning heeft aan den korporaal-hoornblazer Klei, van het 5llc reg. infanterie, twee jaren afslag verleend van de vijfjarige gevangenis straf, waartoe hij in 1807 wegens moord, onder aanneming van verzach tende omstandigheden, was veroordeeld. - De miliciens der ligting van 1869. die zich nog bij de regimenten ves ting-artillerie in activiteit bevinden, zullen den 1"™ Julij aanst. in genot van onbepaald verlof gesteld worden. -77- liet kamp op de Tcteringsche heide is door de kadetten van de kon. militaire akademie van de beide hoogste studiejaren betrokken. - De Rijnspoorweg-maatschappij heeft concessie aangevraagd voor de ver binding Rotterdam-Soetermcer. - Bij de voortzetting der zaak van dr. Elders op eergisteren, heeft de door de verdediging gedagvaarde getuige prof. van der Lilh, van Utrecht, verklaard dat zijns inziens aan mr. Wiersma gedurende het door twee doc toren met hem gehouden gesprek verkeerde vragen waren gedaan. Men had over de verschijnselen moeten spreken, waaraan men zijne krankzin nigheid toeschrijft. Deze doen getuige wel denken aan dispositie tot krank zinnigheid, niet aan vrees voor een plotselinge explosie. Het visum repértum kon, als gebaseerd op te kort en onvolledig gehouden onderzoek, zijns inziens geen wetenschappelijke waarde hebben. Een gelijke Verklaring werd afgelegd door den heer dr. G. D. L. lluet te Amsterdam, die meende, dat de deskundigen zich een beslissing over de al of niet opneming in een krankzinnigengesticht van mr. Wiersma hadden moeten voorbehouden tot na afloop van nader onderzoek. De heer van Reyzen verdedigde hiertegen met veel klem zijne meening. Zoowel de heer van der Lith als de heer lluet verklaarde, dat de woorden om ongelukken te voorkomendie in het certificaat voorkwamen, in de praktijk eenigszins tot. een gebruikelijk formulier waren geworden. De lieer van der Lith meende, dat men vooral had moeten onderzoeken, of hier zich dezelfde verschijnselen hadden voorgedaan als bij ccn vroegere gelegenheiddaar bij recidive gewoonlijk dezelfde verschijnselen voorkwamen. De heer dr. Ramaer, van 's Gravenhage, verklaarde ook van oordeel te zijn,- dat de deskundigen niet zoo spoedig een beslissing hadden kunnen geven op de hun door den officier van justitie betreffende mr. Wiersma voorgelegde vragen. Er kwamen meermalen gevallen voor van periodieke en partièelc krankzinnigheid, soms met ruime tusschenpoozcn. Hij gaf te kennen, dat een dissimulatie van den heer Wiersma zeer mogelijk is, daar hij bij dat onderhoud wel op zijn qui vivc zal geweest zijn. Krankzinnigen toch dissi- muleeren, meestal als zij zich geobserveerd gevoelen. Getuige van der Lith verklaarde nog zich te vereenigen met de mcening, dat de deskundigen geen volledig onderzoek hadden ingesteld, daar zij informaliën ook bij de omgeving hadden moeten inwinnen. Ook deelde hij mede, dat het een gewoon ver schijnsel is, dat een krankzinnige een niet krankzinnige in een gesticht wil plaatsen. In de zitting van gisteren is liet eerst gehoord de heer F. A. Hoeker, chef der firma Benten, te Amsterdam, en wel over de aankoopen van zilver door den heer W. gedaan. Waarop de get. twee daarop betrekking hebbende brieven overlegde onderteekend mevrouw van Velsen Wiersma, waarin eene kleine bestelling zilver wordt afbesteld. De omstandigheid, dat het toe voegen van den naam van Velsen aan dien van Wiersma was opgegeven als een blijk van krankzinnigheid van den heer W.en dat mevr. W. in de vertoonde brieven zelve zich met dien naam heeft onderteekendgeeft aan leiding lot ccnige woordenwisseling van den verdediger met den get., waarbij wordt opgemerkt, dat de toevoeging van den naam van Velsen misschien heeft plaats gehad omdat de af bestelling der vorken anders welligt niet erkend zou zijnuithoofde de heer W. den get. slechts als van Velsen Wiersma bekend was. Daarna is als get. gehoord jhr. M. Salvador. Op de vraag, of hij op het parket van den officier van justitie mevr. W. heeft aangesproken met de woorden: »Lonise, laat ons gaan," ontkent hij dit ten stelligste, en verklaart hij, dat hij mevr. W. steeds toegesproken en beschermd heeft op eene aan haren stand verschuldigde wijze. Insgelijks verklaart hijnooit het voornemen gehad te hebben den heer W. lastig te vallen cp. hem zijn kind te onttrekken. Voorts zegt hij, dat in zake

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1