LËIDSCflï courant. 1870. JV°. 121 D1NGSDAG 24 MEI. BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 13.50; met het Verslag der Handelingen pan den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. 3.8". Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlentiën is van 14 regels f 1.—. iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 23 Mei. De minister van binnenl. zaken beeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat het toelatingsexamen, om als kweekeling aan 'srijks vee artsenijschool te Utrecht te worden opgenomenzal plaats hebben op Vrij- dag en Zaturdag 8 en 9 Juljj e. k.en dat zij, die tot dit examen wenschen j toegelaten te worden, zich in persoon of schriftelijk, mits portvrijvóór of op 15 Junij e. k. bij den directeur der school moeten aanmelden. De kerkeraad der hervormde gemeente te Heemskerk heeft met een parige stemmen toezegging van beroep gegeven aan den heer Is. van den Bergh Jr.candidaat bij het prov. kerkbestuur van Zuidholland. Men schrijft ons van den Ilijnkant: Naauwelijks drie maanden geleden maakte men zich in de polders nog bezorgd over het over vloedig water. Toen men daarvan verlost geraakte, meenden sommigen toch met de uitmaling nu en dan nog maar te moeten voortgaan. Het had dan ook den geheelen winter zoo geducht geregend, de sloten waren nog vol genoeg en het was nog vroeg, het kon nog wel meer regenen. Maar het regende in die drie maanden niet meer van belang. Intusschen was het boezemwater reeds op bevredigenden stand gebragt, doch, misschien wel omdat naar den wensch van sommige ingelanden het spuijen te Katwijk wat langer werd voortgezet, het begon meer en meer te dalen. Thans heeft het binnen weinige dagen een stand bereikt, die voor liét jaargetijde vrij laag is te noemen; eenige polders laten reeds buitenwater in. Het boe zemwater is tot dusver niet onzuiver. Blijkens het officieel verslag over de verrigtingen aangaande het arm bestuur in Nederland over 1867 werd in dat jaar voor onderstand verstrekt ƒ10,647,119, waarvan regtstreeks door de gemeentebesturen ƒ1,180,671, door de instellingen door de burgerlijke overheid geregeld en harentwege bestuurd zoomede door die van gemengden aard ƒ3,852,293, dooi' die van kerkelijke gemeenten ƒ4,596,192 en door die geregeld en bestuurd door bijzondere personen of vereenigingen ƒ1,018,026. Die verstrekkingen hadden dus plaats voor ruim 2/.0 door de gemeentebesturen regtstreeks, voor ruim 7/20 door de burgerlijke overheid en gemengde, bijna 9/20 door de kerke lijke en omstreeks 2/20 door de bijzondere instellingen van weldadigheid. De onderstand in geld bestond 3,108,053in geldswaarde ƒ7,539,066. De onderstand werd bestreden door collecten, inschrijvingen en andere vrijwil lige bijdragen 3,012,230en voorts door subsidiën, waaronder 2,139,227 van de gemeenten. Alle kosten van armenzorg beliepen in de gemeenten van 3000 zielen en minder ƒ0.59 per inwoner, van 300110000 zielen ƒ0.80, van 10001—20000 zielen ƒ1.30 en van meer dan 20000 zielen ƒ1.52. De gezamenlijke armbesturen ondersteunden gedurende het geheele jaar onaf gebroken 94341 personen, waarvan 53372 hoofden van huisgezinnen; in den loop van het jaar slechts een of meermalen 192,289, waarvan 96625 hoof den van huisgezinnen; te zamen 223.630 personen, waarvan 149,997 hoof den van huisgezinnen. Het getal genootschappen tot het verleenen van onderstand aan behoeftige kraamvrouwen beliep 54; dat der godshuizen 705; der ziekenhuizen 62; krankzinnigengestichten 11; instellingen ter werkverschaffing aan behoef- tigen 36; banken van leening 76; zieken- en begrafenisbussen 394; spaar banken 166. De reünie van de afgevaardigden der Waalsche kerken zal dit jaar den 16dcn Junij aanst. te Utrecht gehouden worden. Door het Bataafsch genootschap der proefondervindelijke wijsbegeerte te Rotterdam is tot directeur en tweeden secretaris gekozen en tevens be noemd tot lector van het genootschap de heer dr. Thade, van Doesburgh. Door de arr.-regtbank te Alkmaar is, ter vervulling der vacature bij die regthank, door het vertrek van den heer mr. P. van Bemmelen naar Nijmegen, de volgende voordragt opgemaakt: de hh. m". A. C. Lagerwey, kantonregter te Beverwijk; W. F. van Deinse, kantonregter te Vlaardingen, en jhr. J. C. J. ridder van Rappard, advocaat en regter-plaatsvervanger te Zutphen. -- Aan de officieren en de bemanning van de Amslel werd Zaturdag avond door de zorg van den directeur E. de Vries, in het Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam, nogmaals een schitterend huldcbewijs gebragt. De alge- meene feestvreugde werd verhoogd, toen geheel onverwacht de heer van Braam tlouckgeest, luit. ter zee lsle klasse van den pas binnengevallen den oorlogsbodem Vice- Admiraal Koopmanonder luide toejuichingen in kring zijner moedige vrienden werd ontvangen. Te Utrecht herdacht gisteren morgen de hoogleeraar B. ter Haar, in de Domkerk, zijne volbragte 40-jarige Evangeliebediening, met eene rede naar aanleiding van 1 Tim. 15. Te Wilnis beeft Vrijdag 11. een zware brand gewoed. Veertien wonin gen, waaronder eene bakkerij en eene grutterij, zijn in de asch gelegd. Vele huisgezinnen zijn niet alleen van dak, maar ook van alles wat zij be zaten, beroofd; daar een en ander slechts gedeeltelijk was verzekerd. Omtrent, den diefstal op het station te Winschoten van een kist inhou dende ƒ6000, voor de Ned. bank bestemd, meldt de Asser Cour.-. »De jus titie en policie waren overal inde weer, ten einde den dader of de daders op te sporen. Vrijdagmiddag telegrafeerde men van Delfzijl naar Groningen, dat de vermoedelijke dader zich den avond te voren van daar per schuit naar Groningen had begeven. Den agenten van policie B. Richie en E. Muis mogt het Vrijdagmiddag gelukken, in het logement van de wed. van der Wal, voor het Kleinpoortjc, den verdachte van den diefstal, op signalement, aan te houden. Onmiddellijk gaven genoemde agenten hiervan kennis aan den commissaris van policie, die zich ook dadelijk derwaarts begaf, waarna de gevangene door genoemde agenten per vigilante naar het bureau van po licie overgebragt werd. Deze persoon had zich uitgegeven schipper te zijn. en de drie laatste jaren in Amerika te hebben doorgebragt; verder dat hij van Leer was gekomencn eene som geld voor afrekening had ontvangen wat door verschillende personen was geloofd. De man is genaamd IIcnrich Windeler, 27 jar«n ohH Van Iteroen arbeider, uit Rotenburg fPruisscn:cn heeft vroeger reeds vijl jaren in Pruissen in de gevangenis doorgebragt. Hij heeft wat uitzigt betreft veel van een stuurman. Te Delfzijl had hij vele nieuwe kleêren aangekocht. Ook te Groningen was hij druk bezig het geld aan den man te brengen en had zoowel te Delfzijl als te Groningen voor klinkende specie papiergeld ingewisseld. Hij bekende nog al spoedig, dat hij in den nacht van 18 op 19 dezer het stalionskoffijhuis te Winschoten was binnengekomendat hij op het goederenbureau de kist had weggeno men en naar huiten had gedragen, wat hem bijna onmogelijk was, dat hij toen met een beitel de kist had opengebroken en zooveel geld in zakken medegenomen als hij kon dragen, dat hij eene groote som nabij Winschoten had begraven, daar hij niet alles kon dragen, en dienzclfden morgen naar Delfzijl was vertrokken en vervolgens naar Groningen. Hij was bij zijne aanhouding te Groningen nog in het bezit van ruim ƒ1000, aan klinkende munt en papierengeldterwijl hij voor eene waarde van ongeveer ƒ150 aan nieuwe kleêren, gouden ketting en ringen bij zich had. In een woord hij zag er netjes uit. Hij is dadelijk in verzekerde bewaring gesteld, na vooraf zijue nieuwe kleêren tegen de oude verwisseld te hebben." Te Sexbierum hadden in de afgeloopen week twee branden plaats, die gelukkig zijn afgeloopen. De eerste bepaalde zich tot een zoogenoemd litshüs (stookhok) op eene boerenhieminge, dat geheel uitbrandde, doch waaruit de aanwezige gereedschappen groolendeels werden gered. De tweede, die een ernstiger aanzien hadontstond in de bebouwde kom van het dorp en werd veroorzaakt door het vuur eencr aschbelt, dat zich aan het nabij- zijnde vlas-braakhok mededeelde en door de vlammen werd vernield. Aan de spoedig genomen maatregelen is iiet te danken, dat de onmiddellijk daarbij gelegen timmerwinkel behouden is gebleven en verdere onheilen zijn voor komen. Dat afzondering van dergelijke hokken en aschbellen hoogst noodig is, is nu ook hier weder gebleken. Twee bewijzen van de productiviteit van Friesch vee. 1°. Te Oostercnd zijn twee schapen geschoren, waarvan het eene 11 en liet andere 12 kilo wol opleverde. 2'. Te Wijnaldum is een derde-kalfs-vette-koe verkocht voor de belangrijke som van ƒ325. Naar men verneemt had voor een paar dagen te Berlikum een droevig ongeval plaats. Een meisje van 5 en een jongetje van 3 jarenspelende in de nabijheid der vaart, hadden het ongeluk daarin te geraken. Daar zij door niemand waren opgemerkt geworden, zijn zij beiden jammerlijk verdronken. Te Gulpen in Limburg had dezer dagen een treurig ongeluk plaats. Na het vogelschie'en brak, bij het ncderlaten van de schietstaak, het boven einde af en kwam teregt op het hoofd van een 8-jarig knaapje, die daarbij zulke ernstige verwondingen ontving, dat hij eenige oogenblikken later overleed. Tussehcn Luik en Maastricht is een spoortrein gederailleerd9 perso nen zijn daarbij zwaar gekwetst geworden.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1