LEIDSCIIE COURANT. 1870. i\". ISO MAANDAG 23 MEI. BINNEN LA NDSCHE BEBIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.fianco p.p. 3.f>0 met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, buiten de erpeditiekosten. Afzonderlijke Hommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. G Cents. De prijs der Adverlentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 21 Mei. In de lieden gehouden zitting van den gemeenteraad is tot regentcsse over het H. Geest of Arme Wees- en Kinderhuis benoemd mevr. S. E. Hubrecht, geb. Versier, en tot lid in de commissie van financien ad hoe, tot het onder zoek van de rekening der dienstd. schutterij, ter vervanging van den heer Scheltema, rendant der rekening, de heer Krantz. Daarna kwamen in be handeling de bezwaarschriften tegen het kohier der plaatselijke directe be lasting 1870bij gedep. staten ingediend. Deze bezwaarschriften waren van W. Hoogenstraaten en J. Vogelenzang. Op nieuw was hunne zaak in han den gesteld van schatters, en overeenkomstig hun advies stelden burg. en weth. voor de aanslagen van beide requestranten te handhaven. Dienover-» eenkomslig werd met algemeene stemmen besloten. Vervolgens waren aan de orde verzoeken om afschrijving van plaatselijke directe belasting 1869 van de erven mr. J. Bakker KorfF en J. H. A. Wiggers waarop volgens voordragt van burg. en weth. gunstig werd beschikt, en wel om aan eerst- genoemden eene afschrijving voor negen maanden te verleenen, terwijl aan laatstgenoemde eene afschrijving voor twee maanden werd toegekend. Ook deze voordragt werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken was een adres van de Vereeniging tot be vordering van geregeld schoolbezoek alhier, houdende het verzoek tot oprig- ting eener hulpschool. Dit adres werd gesteld in handen van burg. en weth. Ook is ingekomen eene voordragt van gecommitteerden tot de admi nistratie der verecnigde gast- en leprooshuizenter benoeming van een stads- apolheker, die in de leeskamer zal worden ncdergelegd. Voor het slurien der vergadering vroeg de heer Scheltema nog het woord, ten einde op te komen tegen het gevoelen van den heer Harteveit, geuit bij gelegenheid van de vaststelling van hel kohier der plaatselijke directe belasting in de vorige zitting. Die heer toch had beweerd dat er groole onbillijkheid bestond in de aanslagen door toepassing van te hooge factoren dat ofschoon de belasting slechts met 1/6 verhoogd was. er belastingschul digen waren die met 50 pCt.'.waren verhoogd, terwijl vele hoögaangeslagencn naauwelijks 16 pCt. meer betaalden, enz. De heer Scheltema meende een en ander te moeten tegenspreken, als zijnde dit een onbillijk oordcel. In het breede betoogde hij dat de belasting dezelfde was gebleven als vroeger, alleen was er eene zachtere opklimming der factoren in gebragt. Bij een onderzoek van hel kohier was hem gebleken dat de 25 hoogstaangeslagenen 22% pCt. meer betaalden dan vroeger; hetgeen natuurlijk moest leiden tót ontlasting der overige belastingschuldigen. Alleen moest hij erkennen dat er onder de laagst aangeslagenen onderling een groot verschil was ontstaan door de zachte opklimming der lactorcn, minder voelbaar bij de hoogst aangeslagenen, omdat deze geene kamers verhuren. Hij kon echter wel be grijpen dat de heer Ilartevclt ook tegen deze belasting was gestemd, aan gezien hij zich steeds een voorstander had geloond van eene inkomsten belasting. De heer Harteveit verklaarde bij zijn gevoelen te moeten blijven; zijns inziens was onze directe belasting eene belasting op de verteering, en het was pligt te waken dat er niet te veel betaald werd door een stand die niet zooveel kon betalen. Er waren toch belastingschuldigen aangeslagen voor een inkomen van ƒ1600 a ƒ2000, die verklaarden geen ƒ1000 te heb ben. De heer de Fremery gaf nog te kennen dat zijne weinige ingenomen heid met deze belasting nog was toegenomen bij bet opmaken van het kohier. Het was hem gebleken dat de percelen tot ƒ100 huurwaarde wa ren gebaat; dat verder die tot ƒ650 huur- en meubelwaarde met 10 pCt. waren verhoogd en die van ƒ700 tot ƒ1200 met 10 pCt. waren verminderd. De tarieven drukten dus meer op den middenstand dan op den hoogeren stand. Nadat de voorzitter aangemerkt had dat eene verdere voortzetting der discussie over dit punt thans onvruchtbaar zou zijn, werd de vergade ring gesloten. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 112 tot 126 volwassen personen en 49 tot 56kinderen. Blijkens hierachter voorkomende aankondiging, beveelt de heer A. 1). •Bamberg, thans oudste zoon van wijlen den hofmechanicus D. L. Bamberg, woonachtig te 's Hagezich bij het publiek alhier aan tot het geven van soirées in de hooge goochelkunstenz. Hij is reeds sedert jaren met roem in het vak bekend en mogt zich nog tijdens de jongste 's Gravenhaagsche Kermis, hoewel hij niet in de gelegenheid was aldaar eene tent op te rig- 'ten, in vele bewijzen van sympathie van de burgerij der residentie verheu gen. Ook hier wil hij trachten zich die sympathie waardig te maken. I De minister van binnenl. zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat op 5 Julij dezes jaars, in het gebouw der polytechnische school te Delft, het examen zal worden afgenomen van hen, die voor de betrek king van adjunct-ijker in aanmerking wenschen te komen. Zij die aan het examen wenschen deel te nemen moeten den ouderdom van minstens 23 jaren bereikt hebben, en zich vóór 4 Julij aanst. schriftelijk bij hel dep. van binnenl. zaken aanmelden. - Het dividend der Nederl. bank óver 1869—70 bedraagt 199 per aan deel. In ons vorig nommer stond abusivelijk f 119. Men schrjjtt ons uit Leeuwardenvan 20 MeiBij de opening op gisteren der inschrijvings-billetlen voor de provinciale geldleening van ƒ123,000, ter bestrijding van eenige buitengewone uitgaven voor het dienstjaar 1870 aangegaanis geblekendat voor niet minder dan ƒ258,000 was ingeschre ven. De benoodigde som is geheel boven pari aangenomen. Z. M. de keizer van Rusland heeft, overeenkomstig het voorstel der commissie tot regeling der zevende bijeenkomst van het internationale sta tistische congres, bepaald dat de achtste bijeenkomst van dat congres te St. Petersburg zal worden gehouden. Bij de Ned. herv. gemeente te Dedemsvaart is tot predikant beroepen d!. Faure, pred. te Doesborgh; bij die te Ter-Aar d\ Blaauw. pred. te Oost- kapelle; bij die te Heemstede d®. van der Flier, pred. te Emnes binnendijks; bij die te Warden d'. Jungius, pred. te Hekelingen; bij die te Vrouwenpol der d\ van Deursen, pred. te Purmer: bij die te Giethoorn en bij die te Oudega d'. Harger, pred. op Marken; bij die te Hagestein de cand. G. W. A. de Veer; bij die te Ter-Aa de cand. H. W. van Looii; bij die te Auster- litz de cand. L. J. Heldring, bij die te Schraard de cand. G. W. Aart de Veer; bij die fe Oudeschans de cand. H. H. Heerspink. Door het prov. kerkbestuur is, ingevolge hun verzoek, aan d®. W. D. van Leeuwen Boomkamp, pred. te Ztiiderwoude, eervol ontslag, en aan d'. M. G. Polman, pred. te Midsland op Terschelling, eervol emeritaat verleend. Door wijlen jonkvrouwe S. P. E. Martini Buys is aan de diaconie der herv. gemeente te Baambrugge eene som van ƒ1000 gelegateerd. Vrijdag middag hebben te Amsterdam door een noolloltig toeval een drietal meisjes het leven verloren. Twee meisjes van vijf en een van 7 jaar oud zijn al spelende op een ijzeren gietkast geklommen, die op zijn kant was geplaatst, tegen een muur tegenover het hek van de fabriek de «Atlas," q> de Zoutkeetsgracht. De kast viel om. met dat ongelukkig gevolg, dat de kinderen allen verpletterd werden. Dadelijk ingeroepen hulp was tevergeefs, de kinderen waren reeds overleden. Twee hunner waren uit één gezin. Te Hoorn zijn waarschijnlijk na 1 Jan. jl„ vermist; 3 obligatiën ten laste van Oostenrijk (geconverteerde), groot 100 fl.5 pCt. in zilver, Janu- arij-Julij, ir. 306467 306470 en 306474, met de daarbij behoorendecoupons van 1 Julij 1870 af. De commissaris van policie te Hoorn verzoekt opspo ring, aanhouding en berigt. Op het terrein nabij Apeldoornwaarop in het begiii van Augustus het scherpschutters-concours zal gehouden worden, laat Z. M. de koning voor zijne rekening lOfraaije schietbanen aanleggen. Gedurende den schietwedstrijd zal een clectro-galvanische toestel, die ƒ400 kost, in werking zijn tot het overbrengen van signalen om ongelukken te voorkomen. De tenten voor de scherpschutters, eigenlijk bestemd voor 16 man, zullen ieder slechts door 8 personen worden betrokken. De kampements-commissie zorgt dat te voren iedere tent voorzien wordt van hel noodigc legstroo en dekens, terwijl zoo wel vo#r bestuurders, hoofd- en verdere officieren, als scherpschutters, in deze alles hetzelfde zal zijn en zoodoende hieromtrent niet de minste wanorde kan plaats vindenen ieder bij aankomst in het kamp slechts de hem aan gewezen plaats heelt te betrekken. Vooraan in het kamp worden geplaatst de tenten voor Z. M. den koning, den prins van Oranje, prins Fredcrik en prins Hendrik. Er zijn nabij het kamp twee zoogenaamde «springers," die voldoende zijn om het kamp van water te voorzien. Men verneemt uit Meppel; De gevreesde gevolgen van een dollen hond, die eenige honden in omliggende gemeenten gebeten heeft, beginnen zich reeds te openbaren. De landbouwer V. Z.,'te Echten, gemeente Ruinen, hoorde naast zijn huis, in het holle van den nacht, een vreeselijk gehuil en geblaf. Bij nader onderzoek ontdekte hij, dat een vreemde hond in het hok van zijne jaglhonden zich bevond, die met alle moeite niet te verwijderen was. Het vermoeden, dat de vreemde indringer aan dolheid leed. deed hein besluitenhet beest neer te schietenlater onderzoek van den rijksveearts Hubenet van Hoogeveen bevestigde dit vermoeden, waarna V. Z. ook zijn beide jaglhonden heeft doodgeschoten. De gemeente Winschoten is Vrijdagnacht het looneel geweest van een zeer stouten diefstal. Een of meer personen hebben zich, naar men veron derstelt, door middel van valsche sleutels, toegang weten te verschaffen tot een der vertrekken van het spoorweg-stationalwaar onder meer andere goederen een ijzeren kistje faanwezig was, door de directie van de Nedcr- iandsche bank per expeditie van van Gend én Loos afgezonden aan hare agenten aldaar, de firma A. E. en G. J. Groenevelden zesduizend gulden aan specie bevatte. De daders hebben het kistje, dat behoorlijk gesloten was, op het emplacement ter zijde van het stationsgebouw gebragt en daar geopend. Althans des morgens vroeg werd het daar gevondenterwijl in de nabijheid nog ongeveer duizend gulden, zoo in zakken als los. verspreid op den grond lagen. In eene der wachtkamers schijnen de daders van hunne bezigheden uitgerust en tegelijk eenige ververschingen gebruikt te hebben, zigtbaar o. a. in hel opengebroken buffet, waaruit madera, likeuren, broodjes en andere versnaperingen waren ontvreemd. Bij het slation Langeweg van de lijn Moerdijk-Maastricht zijn door een trein twee paarden,die zich op de baan bevonden, gedood. Een gnede- derenwagen is dientengevolge gederailleerd, doch de reizigers kwamen met den schrik vrij. 's GRAVENHAGE, 21 April. Z. M. heelt vergunning verleend aan A. H, Jensch. te Amsterdamtot het dragen van het kruis fidei et virtutihem door den Paus geschonken.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1