LEIPSCHE €0 II RA IT. 1870. N\ 117. DONDERDAG 19 MEI. B1NNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. /3.50,- niet het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, luiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 18 Mei. De Staatscourant maakt eene statistiek openbaar omtrent liet aantal personen, die als landverhuizers in het jaar 18C9 uit hel vaderland zijn vertrokken. Hieruit blijkt dat er vertrokken zijn 1070 mannen en 140 vrouwen, een totaal uitmakende van 1210 personen; onder dit getal be vonden zich 91 welgestelde personen847 mingegoeden en 272 behoefligen. Dit de provincie Gelderland is het grootste aantal landverhuizers afkomstig. Van de meesten, nl. van 1030. was verbetering der middelen van bestaan de reden van hun vertrek. Te Nieuwe Diep had Maandag morgen, aan boord van het van de kust van Guinea teruggekeerde stoomschip de Amstelde pleglige uitreiking plaats van de eereteekens, waarmede verschillende officieren en verdere sche pelingen door Z. M. zijn vereerd. De ridderorde van den Ned. Leeuw aan den luit. t/z. l,u kl. Bunnikkommandant van bedoelden bodemde militaire Willemsorde 4de kl. aan de luit. t/z. kl. F. Zccgers Vccckens en F. W. Hudig, den off. van gezondheid 2e kl. D. Matak Fontein verder diezelfde orde aan den 2Je° schieman de Groot, de matrozen lc kl. de BazelDubbeld en Petter, den matroos 2* kl. van Egmond, den stoker 2C kl. de Raaf. De directeur en kommandant der marine rigtte eene krachtige toespraak tot de riddersen de muziek van het kon. instituut der marine liet zich gedurende de plegtigheid liooren. Maandag avond 11 is de boerderij van Z. K. II. prins Hendrik, bd^BiU door den landbouwer Plooy, te Baarn, afgebrand. Hoe de brand is ont staan is niet met zekerheid te zeggen. De bewoners lagen reeds te rusten. De inboedel is gered. Alleen is er een schaap met zijn lam in de vlammen omgekomen. Te Nedcrhemert had in de vorige week een treurig voorval plaats. Bij de werkzaamheden om de zandplaat in de Maas, tegenover dat dorp, ter verbetering van het vaarwater, weg te ruimen, had een arbeider het onge luk met den arm over de rails van het spoor te vallenw aar langs men juist bezig was de met zand geladen wagens te vervoeren. Het gevolg hiervan was. dal de wielen dier wagens over 'smans arm liepen en die als het ware van het ligchaam afsneden. Te Winschoten werd drie weken geleden in hel scheepvaartkanaal een. kinderlijkje gevonden. Een ingesteld onderzoek heeft daaromtrent niets aan het licht gebragt. Dezer dagen werd aldaar door twee jongens op nieuw eene zoodanige vondst gedaan. Het was een kinderlijkje van het mannelijk geslacht, waaraan een steen was bevestigd. Bcrigten uit de Kaapstad melden dat aldaar op 26 Mei een brand heeft gewoed, waardoor verscheiden panden met daarin aanwezige goederen een prooi der vlammen zijn geworden. Dc schade wordt bij de assurantie-maat schappijen begroot op ƒ240.000 Volgens berigt uit Batavia van 29 April is aldaar aangekomen hel schip Mariekapt. Biesthorsten van daar vertrokken de Dar on van Heemstra, kapt. Nepperus. Men leest in I' Ami du Limbourg: Den 13JCD Mei 11. vierde Paus Pius IX zijn 80sle geboortefeest. Het schijnt eene vergissing, dat alle almanak ken, zelfs d e Almanack dc Got ha zijn geboortejaar stellen op 1792 en hem dus slechts 78 jaar toekennen. Giovanni Maria, uit het grafelijke huis Mastaï Ferretli, werd den 13de" Mei 1790 geboren, te Sinigaglia, in het hertogdom Urbino, Kerkelijke Staat. Wjj vinden dit jaartal aangeduid in de Annuario Pontificio van Rome. Omtrent het wets-ontwerp houdende regeling van "het briefport enz. blijkt dat de minister met genoegen kennis heeft genomen van het gunstig oordeel over deze wetsvoordragt uitgesproken. Wat de bedenkingen omtrent hare opportuniteit geopperd betreft, de sterke vermeerdering van de staats inkomsten, die in 1869 werd waargenomen, was de voornaamste en gereede aanleiding tot het besluit om eene verbetering in het postwezen, die in zoo vele staten reeds is ingevoerdniet langer uit te stellen. Het lag voorts niet in de bedoelingen van den minister, de vermindering van hel brievcn- porl in werking te doen treden vóór den lslc" Januarij 1871. De invloed op de inkomstendien deze maatregel zal uitoefenenzal zich dus in den loop van dit jaar niet doen gevoelen. De opmerking omtrent den stand der begrooting voor het loopende dienstjaar, dat deze namelijk op dit oogenblik •eenig te kort op liet papier zou aanbieden, is dan alleen juist, wanneer men voorbij ziet dat de maatschappij tot exploitatie der slaats-spoorwegen het voorscliot van 2ya millioen teruggeeft, dat haar cenige jaren geleden verstrekt was. Een deel daarvan is reeds betaald, en op den lsl,n Julij zal het overige betaald worden. De verhoogingen van uitgaven, door de kamer bereids aangenomen, worden daardoor niet alleen ruimschoots gedekt, maar de stand der begrooling op het papier is thans voordeeliger dan op het tijd stip waarop zij werd ingediend. In het verslag vond dc minister met ge noegen de erkenning, dat na de vele en gewiglige verbeteringen, in de laatste jaren tot stand gekomen, de brievenpost thans in het algemeen op afdoen- den voet werkt. Dit feit bewijst dat het ressorteren der posl-administratie onder het departement van financiën eene goede en behoorlijke regeling der dienst niet in den weg staat. Ter bevordering eener meer bespoedigde be stelling in sommige groote steden, zijn nog zeer onlangs onderscheidene maatregelen genomen. De postenloop in Friesland onderging in den laatsten tijd ook menige verbetering. Eene betere regeling van de belooningen der ambtenaren wordt niet uit het oog verloren. Aan velen onder hen viel eene welverdiende lotsverbetering te beurt, terwijl het voornemen bestaat daar mede achtereenvolgens voort te gaan. Vereenigde post- en telegraaphkan- toren zijn reeds op enkele plaatsen in werking en in vele andere wordt zoodanige verceniging voorbereid. Bij het maken eener aanmerking nopens dit onderwerp is echter voorbijgeziendat het vormen van het personeel voor de gecombineerde dienst geschikt, tijd vordert. Gaarne zal de minister medewerken om de postkantoren in de zaak der spaarkassen te betrekken, zoodra zich een algemeen bestuur zal hebben gevormd, dat het spaarbank wezen over de geheele uitgestrektheid van het rijk zal hebben aanvaard. De vraag, of de staat den waarborg en het geheele beheer van de spaarbanken, op zich zou moeten nemen, is echter eene geheel andere, waarover hij zich voor het uiten van een gevoelen meent te mogen onthouden. Het voornemen bestaat out het uniform-port in geen geval voor 1° Jan. 1871 te doen invoeren, doch het van de omstandigheden te laten afhangen om enkele andere bepalingen der wet, als die betrekkelijk de nieuwe tarie ven voor gedrukte stukken, postwissels enz., reeds op een vroeger tijdstip in werking te brengen. Onderscheidene veranderingen zijn in het wets-ontwerp gebragt; o. a. heeft de minister overgenomen het denkbeeld tot invoering, ook hier te lande, tegen een nader te bepalen tijdstip, van zoogenaamde correspondentie kaartjes, bestemd voor opene, schriftelijke mededeelingendie per post kunnen verzonden worden en met een stempel van 2% cent (den kostenden prijs) in de bussen kunnen gestoken worden. 's GRAVENHAGE, 18 April. Tot burgemeester der gemeente Loenen is benoemd de heer mr. J. Bcckeringh, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Wcsterbork. Aan den lieer J. S. P. W. Eerens is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kantonregler te Oirschot. De luit. ter zee 2de kl. 11. Schotborgh, uil O. I. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Aanstaanden Vrijdag des nam. ten 5 ure zullen 1111. KK. HH. prins en prinses Fredcrik en prinses Maria met den Ilijnspoor aankomen en hun intrek nemen op het huis de Paauw. Door de commissie van examen voor acten van bekwaamheid lot het geven van middelbaar onderwijs, zijn acten voor wiskunde uitgereikt aan de lib. 11. II. Ringen en G. .1. N. Blok. Voor de geschiedenis is toegelaten de heer L. B. van der Kolk, voor Fransche taal- en letterkunde dc heer J. E. Blinen voor Nederl. taal- en letterkunde de heer J. Esser. - In de zitting der tweede kanier van heden is de beraadslaging over liet wetsontwerp tol afschaffing der doodstraf voortgezet. De heer Cernelis heeft zijne gisteren begonnen rede vervolgd. Gisteren ontwikkelde hij de stelling dat de doodstraf in Nederland geen noodzakelijk middel meer is lot beteugeling en onderdrukking van het misdrijf; heden betoogde hij dat die straf niet meer beantwoordt aan liet doelom door exemplaire afschrikking preventief te werken, en dat die straf twee hoofdvereischten eener goede straf mist, t. w. deelbaarheid en herstel. De heer van der Maesen de Som- breff acht dat de grootste verdienste van dit ontwerp gelegen is in de be paling van dc langdurige tuchthuisstraf, niet in de afschaffing der doodstraf, want die straf is feitelijk in Nederland reeds afgeschaft. Wanneer hij nu voor de wet zal stemmendan doet hij dat meest op grond dat eene af stemming zou leiden lot voltrekking van doodvonnissen. Hij is geen voor stander van de doodstraf dan alleen in dc uiterste noodzakelijkheid. Hjj betoogde verder dat de doodstraf niet meer zoo noodzakelijk is als vroeger eu dat de zedelijke verbetering der misdadigers een krachtig argument is voor de wet. De heer 's Jacob was van meening dat het hier alleen gold de vraag, of in ons land, in den specialen toestand wttarin wijverkeeren de afschaffing der doodstraf aannemelijk is of niet. En dan meende de spr. dat deze voordragt geschikt is een beleren toestand in liet leven te roepen dan nu beslaat. De doodstraf is door een tijdsverloop van 10 jaar van niet-

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1