LEIDSCHE COURANT. 1870. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel /aars ƒ3.franco p.p. f 3.50/ met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor J 2.50 'sjaars, buiten de expediliekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Dc prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents. N\ 110. BINNENLANDSCHE BER1GTEN. LEIDEN, 17 Mei. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee dd. 16 Mei: Het badsaizoen be looft dit jaar buitengewoon druk te zullen zjjn; reeds vele apartementen zijn besproken. Het paviljoen-badhuis ondergaat eene groote en sedert gc- ruitnen tijd gewensehte uitbreiding; boven den linker vleugel wordt nu ook eene verdieping aangebragt. terwijl er nog een afzonderlijk nevengebouw wordt opgerigt. een en ander met belangrijke inwendige verfraaijing en verbetering. In het algemeen belang hoopt men zeer op ecnen aangenamen en bestendigen zomerdie ons zeker veel vertier en bedrijvigheid zal aanbrengen. Het station te Haarlem was 11. Vrijdag getuige van eene treffende ge beurtenis. De trein van Helder kwam ten 5 ure met vliegende vaart aan doch nog te langzaam voor het gejaagde hart van een der reizigers. Een luid hoera klonk weldra. Het gold den jeugdigen luit. ter zee Zcgers Veec- kens, die, van de kust van Guinea teruggekeerd, door zijn braven vader, moeder, broeder en verdere betrekkingen op het perron belangstellend werd verwacht en ontvangen. Het was roerend te zien, hoe allen den jeugdigen man aanstaarden, dien zij verdronken, vermoord of opgepeuzeld waanden, maar thans in volmaakten welstand, van zijne wond hersteld, met bruin gelaat, vrolijk hart, en een met het ridderkruis versierde borst, in hun midden terug zagen, na zooveel leeds geleden, na zooveel wraak genomen te hebben. Hartelijker welkomst kan niemand ten deel vallen. Het vuur schitterde in het oog van den reeds wat vergrijsden vader, maar denTog" altijd kloeken luit.-kolonel, bij het wederzien van zijn zoon, en krachtig was de handdruk, welken hij gaf aan hem, dien hij in 'slands dienst ver loren rekende. De omarming van het hergeven kind door de moeder was zoo als alleen eene moeder haar kind kan omarmen. Ilarc halfgesmoorde maar toch gehoorde kreten getuigden van hetgeen in hare liefhebbende ziel omging, en de omhelzing van den broeder, den luit. der cavaleriedeed diens vreugde kennen over den terugkeer van den speelmakker zijner jeugd, zijn kameraad in dienst des konings. Alle aanwezigen namen zigtbaar hartelijk deel in die zoo gelukkige ontmoeting, en eerbiedigden de tranen door deze zoo hoog bevoorregtc familie gestort. AC Te Beverwijk is Zaturdag avond de korenmolen de Doop door brand vernield. Door den hevigen wind was het gevaar zoo dreigend, dat men van den aanzienlijken voorraad meel niets heeft kunnen redden. De brand spuiten hebben den ganschen nacht gewerkt om de vuurzee te blusschen en de belendende gebouwen te beschutten. Naar men verneemt is de lloop voor slechts 6000 tegen brandschade verzekerd. De oorzaak is onbekend. Te Oosterbeek is Vrijdag avond een begin van brand ontstaan in een onbewoond huis. Spoedig werden de vlammen gebluscht. Men had terstond vermoeden op brandstichting. Zaturdag avond is de eigenaar als vermoe delijke dader gevankelijk naar Arnhem gebragt. In Vierhouten bij Nunspeet poogde de arbeider E. M.door huisselijke zorg gedreven, zich door ophanging van het leven te berooventoen juist in tijds zijne vrouw toeschoot, het touw doorsneed en haar man in het leven mogt behouden. Uit Deventer meldt men: Onlangs brak de anLhrax-ziekte onder de runderen van den landbouwer en molenaar II te Riele, te Diepenveen, uit. Volgens mededeeling van den rijksveearts l'te kl. J. J. U. Smits is de empi ricus J. Franke te lleelenter oorzake van een weinig bloed, dat hij bij het doen van eene aderlating door eene der zieke dieren op den wang kreeg, door zoodanige hevige ontsteking aangetast, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Wanneer men nu nagaat, dat er te Riele eene koe •geslagt is en in de stad is ingevoerd, welke door een slager in consumptie moet zijn gebragt, dan is er op aanwijzing van den heer Smits onlangs niet zonder reden door burg. en wetli. eene publicatie uitgevaardigd, waarin tegen het gebruik van dergelijk vleesch werd gewaarschuwd. - Te 'teventer, waar men in gewone tijden geen zeevisch ziet, is nu de toevoer zoo groot dat deze zelfs 3 a 4 malen per dagper spoor of ander zins, wordt aangevoerd. De prijzen zijn hierdoor zeer laag. Zaturdag avond werd er nog ten 10 ure schclvisch, schol en kabeljauw verkocht. Van elft is de vangst ook steeds buitengewoon groot. Deze visch wordt dagelijks bij groote partijen naar elders verzonden. Men meldt uit Staphorst dat aldaar twee jagthonden zijn afgemaakt, die alic kentcekenen van hondsdolheid vertoonden. Later is menzoo in die gemeente als op verschillende buitenplaatsen in het naburige De Wijk, druk in de weer geweest om eene menigte, men zegt van wel 50, van dolheid verdachte honden dood te schieten. De heer van het buitensoed Dickninge, ziende dat zijn kettinghond gebeten werdgaf dadelijk order hem te dooden. In wjjden omtrek heeft liet bestuur het vastleggen der honden met gestreng heid gelast. Te Delfzijl is Vrijdag 11. tusschen eenige soldalen, die zich in eene tapperij bevonden, twist ontstaan, die zoo hoog liep, dat men handgemeen werd. Een der militairen heeft daarbij eene ernstige wond aan het hoofd bekomen, ten gevolge waarvan hij kort daarna is overleden. De vermoede lijke dader is in arrest gebragt. Zaturdag middag heeft eene van 's Hertogenbosch op 's Gravenhage varende schroefstoombootop de rivier de Maas tusschen Schiedam en Delfs- haven, het door Cornelis Snoey van Ouderkerk a/d IJsscI bevaren en met zand geladen pavillioen-vaartuig Op Hoop van Zegen, in den grond ge varen. De personendie zich op dat scheepje bevondenzijn met eene boot gered. Woensdag avond II. brak in het gehucht Leijenbroek, gemeente Sittard, een hevige brand uit. In een uur tijds lagen 15 huizen met de stallingen en schuren in de asch. Twee oude liedeneen man en vrouwhebben bij den brand zware verwondingen ontvangen, waaraan de man reeds is overleden. Zaturdag avond is te Borgharennabij Maastrichtmede een hevige brand uitgebarsten. Drie huizen zijn in eenige oogenblikken eene prooi der vlam men geworden; twee waren legen brandschade verzekerd. Een concert van vreemdsoortigen aard werd Vrjjdag jl. te Maastricht gegeven. De socitcit Momus namelijk had op dien dag alle orgeldraaijcrs en rondreizende muziekantendie zich ter gelegenheid der St. Servalius-feeslen, eene soort van kermis, in de stad bevonden, uitgenoodigd zich op een be paald uur voor het gebouw der sociëteit te bevinden. Aldaar verzameld moes ten allen, op een gegeven teeken, tegelijk hun muziek aanheffen, dat een vervaarlijk effect te weeg bragt. Na afloop van liet concert kreeg ieder mu- zickant 11 cents en een glas bier -- Berigten uit Curasao van 23 April melden het volgende: Den li11"1 dezer hebben voor den waarneinenden kantonregter, den heer W. M. Bcnne- brock Gravcnbont, zich aangemeld de schipper van de Venezuelaansche bark 14 de Agorlo, de heer A. Morales, met den bootsman en twee matrozen van dat vaartuig, door alle welke comparanten de volgende verklaring is afgelegd: dat zij den 6J« April jl des namiddags, met gemelde bark nil de haven van Curasao zijn vertrokken met bestemming naar Cnramichate, in Venezuela, dat, toen zij de haven uitgingen, zij den Ycnezuelaanschen oor logsschoener Uniondie reeds eenigen lijd in deze haven lagzich gereed zagen maken onderzeil te gaan; dat deze schooner ook kort na hen de haven verliet en zij dadelijk bemerkten dat hij hen vervolgde, doordien hij steeds in hunne nabijheid bleef en gelijk met ben slagen deed en dcnzelfdcn koers hield, waardoor hij soms zells tot op een geweerschot afstand van de kust van dit eiland met hen kwam, hetgeen hen overtuigde, dat gemelde schoener lot in de wateren van dit eiland jagt op hen maakte; dat dit tot den volgenden morgen voortduurde toen zij op de hoogte van de Fuikbaai waren, als wanneer de oorlogsschoencr een gewapende sloep uitzette, die aan de lij-zijde van de bark 14 de Agorto aanhield, terwijl de schoener zich aan de locf-zijde bleef ophouden; dat de comparanten niet verder aan de vijandeljjke bedoelingen van gemcldcn oorlogsschoener kunnende twijfe lenkoers zetten naar het strand, hopende, dat zoo niet de wateren, dan toch het grondgebied van dit eiland zon worden geëerbiedigd; dat daarop zoowel van boord van den schoener als van de sloep op hen met scherp ge schoten werd, en er een regen van kogels op hen afkwam, dat de com paranten toen geene andere uitkomst zagen dan de bark op strand te zet ten, ten einde hun leven tc redden; dat de gewapende sloep al schietende lot daar de bark vervolgd heeft en zelfs op de comparanten, nadat zij zich naar den wal hadden begeven, geschoten heeft, zoodal zij de vlugt in het bosch moesten nemen; dat de bemanning van de gewapende sloep zich daarna aan boord van dc bark begevenalles wat zich aan boord bevond uitgehaald en aan boord van den schoener overgebragt heeft, met uilzondering van eenige levensmiddelen, die zij onder eenige daar ter plaats zich bevindende visschers heeft verdeeld; dat de Nederlandsche bark Valentine getuige is geweest. Comparanten bekrachtigden deze verklaring onder eede; zij moet strekken tot bewijs van geleden verliezen, schade of vorderingen, hoe ook genaamd.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1