LE1DSCHE COURANT. S". tit. MAANDAG 16 MEI. STADS-BER1GTEN. BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. PER TELEGRAAF. 1870. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.8Ö. Hel verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 't jaars, buiten de expeditiekosten. Af zo aderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Dc prijs der Advertentidn is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant behoort een BIJFOEGSEL. Het Collegie van Zetters voor de Directe belastingen te Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tot de aangifte van patent enz. dagelijks zal worden gevaceerd in een der vertrekken van het Raadhuis, Zon- en Feestdagen uitgezonderd en wel van des voormiddags tien tot des namid dags twee uren. Het Collegie van Zetters voornoemd. Leiden, 7 Mei 1870. STOFFELS, Voorzitter. LEIDEN. 14 Mei. Blijkens achterstaande annonce wordt Maandag aanst. aan de bad- en zweminrigling Rijnzigt het badsaizocn geopend. De weersgesteldheid gaf wel is waar tot hiertoe weinig aanleiding om verlangend daarnaar uil te zien, maar daarin schijnt thans reeds verandering te komen, zoodat de on dernemer wel heeft gedaan die opening niet te verdagen. De inrigting is te gunstig bekend dan dat zij op nieuw aanbeveling zou behoeven. Al wat liare nuttige strekking in welk opzigt ook kan bevorderen, wordt door den ondernemer ter harte genomentevens wordt door hem niets verzuimd wat dienstig is voor het comfort der bezoekers. De ondervinding, van een en ander in het vorige jaar opgedaanwaarborgt aan dit liefelijk oord we der een ruim bezoek. --- Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 111 tot 128 volwassen personen en 46 tot 57 kinderen. Men meldt ons dat in de laatste 14 dagen de schuiten van devisschers- vloot te Katwijk ongeregeld algevaren of te buis gekomen zjju; slechts een klein gedeelte kon daarenboven dienst doen wegens ongunstigen wind om in zee te steken. Van daar dat er nu en dan maar weinig visch en soms op ongelegener tijden ter markt werd gebragl. Toen voor drie dagen de wind eindeljjk keerde, ging het steeds wachtend 40-tal schuiten zeewaarts en daarvan keerden achtereenvolgens eenige terug met verscheidenheid van vischsoorten en redelijke vangst. Zoo gunstig als echter de wind is om af te varen, zoo belemmerend is bij thans om aan te komen. Men verwacht der halve nog een groot deel der afgevaren schuiten terug. Over het algemeen, kan de zeevischvangst, terwijl de besommingen zeer uitecnloopcnnog niet ais bepaald voldoende worden beschouwd. Naar men uit Utrecht meldt hebben de studenten der medische en plii- losophische faculteit aldaar het voornemen, weldra den minister van binnenl. zaken een adres aan te bieden, ten einde langs dien weg zoo spoe dig mogelijk aanvulling der bestaande leemten in bet onderwijs te verkrijgen. Bij de Ned. herv. gemeente te Bergambacht en bij die te Ooltgensplaal is lot predikant beroepen d». Ringnalda, pred. te Aarlanderveenbij die te I'urmerende d». Mjjsberg, pred. te Zwammerdam; bij die te Diepenheim de cand. G. Aalbers, en bij die te Enter de cand. H. W. van Loon. Door liet prov. kerkbestuur van Zuidholland is als candidaat tot de h. dienst toegelaten de heer M. M. de Lint, en door dat van Utrecht de heer C. J. Boers. Aan de diaconie der herv. gemeente te Nijkerk is door wijlen W. van de Kuilen, in leven landbouwer in de buurtschap Appel, de som van ƒ2000 gelegateerd. De doopsgezinde gemeente te VVormcr en Jisp ontving dezer dagen, door de familie van wijlen haren vroegeren leeraar dr. G. Vissering, 2 cert. N. W. S. 2 'A pCt.elk groot ƒ1000, door den overledene haar tot een aandenken aan zijne 27-jarige evangeliedienst in baar midden toegedacht. Naar men verneemt zal in het aanstaande kamp te Milligennaar het verlangen des konings, ook de Verceniging van hel Roode Kruis vertegen woordigd worden. Te Amsterdam is overleden de beer C. J. Roobol, verdienstelijk tooneel- spclcr en vroeger mede-directeur van den stads-schouwburg aldaar. Uit Spaarndam meldt men aan het IV. v. d. D. dat op last van de justitie te Haarlem aldaar een onderzoek heeft plaats gehad op het lijk van zekere kasteleinsvrouw voor twee dagen zeer plotseling overleden. Daar die vrouw niet wel bij het hoofd was, zich voortdurend aan misbruik van sterken drank schuldig maakte en haar man in oneenigheid met haar leefde haar althans somwijlen op zeer gevoelige wijze tot betere inzigten trachtte le brengen, waren omtrent haar overlijden vreemde geruchten in omloop. - Men meldt uit Leeuwarden, dd. 12 Mei: Het wederdat in de laatste dagen altijd koud was door schrale noordewinden, is thans bij een zuidwes telijken wind aanmerkelijk zachter. De dag van heden is waarlijk een aan gename dag. Gepasseerden nacht is er nog al eenige regen gevallen, zoodat het jeugdige groenzoo fruscheen verrassenden aanblik oplevert. De natuur eerst in hare ontwikkeling als bet ware tegengehouden treedt thans krach tig op en het kan niet uitblijven of bij zulk weder zijn binnen weinige dagen alle boomen met bladeren getooid. Naar de berigten luiden mag men van de vruchtboomen ook een goeden oogst verwachtenhoewel de laatste koude nachten voor sommige soorten schadelijk moeten geweest zijn. Wat de landerijen betreft, deze staan over bet geheel uitmuntend en zullen bjj aanhoudend gunstig weder nog aanzienlijk in waarde toenemen. Veel vee is reeds in de weide gebragt. Jammer echter, dat uit sommige streken dezer provincie wordt geklaagd over de rups, die het gras vernielt en der halve veel nadeel aan de landerijen berokkent. Zoo is dan op den 12''™ Mei eene belangrijke verandering in de natuur ontstaan. Ook in hel maatschappelijk leven had hier voor velen een ommekeer plaats. Onze stad kenmerkt zich, vooral in de laatste dagen, door die periodieke bedrijvigheid, die telken jare op denzelfden tijd eene zoo belangrijke veran dering in de bevolkingregisters te weeg brengtnl. door de verhuizingen. Met den avond van dezen dag toch moët zoo menigeen van woning verwis seld zijn. Bijna overal ziet men het laden en lossen van roer- en vaartuigen met meubelen etc.het| is opmerkelijk hoevelen er thans verhuizen. Bij deze verhuizings-manie, er zijn er, die, om deze of gene reden, soms tweemaal per jaar of telken jare van woning veranderen, komt nog de drukte van den schoonmaaktijd, zoodat het ligt te begrijpen is, dat Leeuwarden thans een eigenaardig levendig schouwspel oplevert. Wat meer eigenaardig, maar niet temin betreurenswaardig is, er moeten nu hier, naar men zegt, niet minder dan een 30-tal huisgezinnen zonder woning zijnklein en groot zullen den nacht onder den blooten hemel moeten doorbrengen? en dan! het schijnt, dat, niettegenstaande er zooveel gebouwen verrijzen, er hier nog altijd be hoefte bestaat aan woningen voor den geringeren stand. Het streven der alhier gevestigde vereeniging /'Eigen brood bovenal," die hierin zooveel mo gelijk tracht te voorzien, mag alzoo wel aller aandacht en ondersteuniug waardig worden gekeurd. Met het leggen der hulpvoetbrug bij de voormalige Vrouwenpoort is heden een begin gemaakt en hel maken van eene nieuwe draaibrug van plaatjjzcr- constrticlien wordt aanbesteed. Zondag 11. had in bet Friescbe dorp Eestrum een voorval plaats, dat de noodlottigste gevolgen had kunnen hebben. Nadat dc voormiddag-gods dienstoefening was afgeloopenwilden de kerkgangers zich huiswaarts be geven, toen zij bij de brug op halfweg eensklaps moesten stilhouden. Die brug was onbruikbaar gewordenen nu moesten de menscben in een bootje naar den overkant worden getrokken. Alleu konden niet tegelijk warden geholpen, en zoo ontstond er spoedig ongeduld bij de achterblijvers, die bjj een der togten in zoo grooten getal zich in het bootje begavendat dit begon te kantelen en de passagiers allen in het water geraakten. Gelukkig was het water niet diep, cn daagde er spoedig hulp op, zoodat allen er slechts met een nat pak afkwamen. (Zie verder het Bijvoegsel). LONDEN, 13 Mei. De regering heeft eene nadere officiële correspondentie overgelegd, betrefi'ende den moord op de Engelschcn in Griekenland gepleegd. Lord Clarendon heeft aan den beer Erskir.e geschreven, dat de eer van koning George en die der regering cn der natie dringend beveelt, een streng onderzoek in te stellen naar de waarheid van het beweren, dal sommige hooggeplaatste mannen van Athene de roovers aanmoedigen. Lord Claren don is van oordeel, dat de tolk Alexander het met die roovers eens is; waarschijnlijk ontvingen zg uit Athene mededecling om zich naar de vlak ten van Marathon te begeven. WEENEN, 13 Mei. De keizer heeft den stadhouder van Bohemen, onder dankbetuiging voor zijne belangrijke bewezen diensten, eervol ontslag ver leend en prins Dietrichstein in zijne plaats benoemd. PARIJS, 13 Mei. De benoeming van den hertog de Grammont tol minis ter van buitenl. zaken wordt als zeker beschouwd. FLORENCE, 13 Mei. De studenten der hoogeschool hebben onder het aanheffen van oproerkreten getraeht dc openbare orde te verstoren, doch door de tusschenkomst der policie werd de rust hersteld.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1