PEK TELEGRAAF. De Ncdcrdüitsclie Hervormde Gemeente (c Leiden en hare instellingen. eeiiiffe dagen overleden professor in de verloskunde aan de universiteit te Edinburg, sir James Simpson, een standbeeld op te rigten. Vrijdag nacht zijn in de Noordzee twee sehroefstoombootende Jes- mond en de Earl of Elgin in botsing gekomenmet het ongelukkig gevolg dat het laatste vaartuig is gezonken en 8 personen daarbij het leven heb ben verloren. FRAKHRIJK. PARIJS, 12 Mei. liet regeringsblad betoogt dat de gespannen belangstelling, waarmede de uilkomst der algemeene stemming over het plebisciet in gansch Europa werd te gemoet gezien, op nieuw getuigt, hoe groot cene rol Frankrijk op liet wereidtooneel speelt. Alom, zegt dit blad, is de stemming van 8 Mei niet blijdschap vernomenen aangemerkt als de glansrijke zege van de zaak der orde. des vooruitgangs en der waarachtige vrijheid. De gouvernemen ten en de volken erkennen dat die stemming behoort tol die vruchtbare gebeurtenissenwelke de algemeene belangen der wereld bevorderende grondslagen van het gebouw der burgerlijke zamenleving bevestigen en zeer degelijke waarborgen voor de zaak der beschaving opleveren. De dagbladen beweren dat het plan der ministers, om dadelijk na de stemming over het plebisciet gezamenlijk hun ontslag aan den keizer aan te bieden, is ter zijde gesteld; liet wordt na de zege, welke in de uitkomst der stemuitbrenging voor het kabinet gelegen is, niet meer noodig geacht. Er zal eenvoudig worden overgegaan tot definitieve benoeming van ministers voor die departementenwelke thans slechts tijdelijke hoofden hebben. Rij de Fransche divisie in den Kerkelijken Slaat, welke uit omstreeks 5000 man beslaat, zijn slechts 540 stemmen tegen het plebisciet uitgebragt, en hebben niet meer dan een honderdtal manschappen zich van de stem ming onthouden. De dagbladen deelen uitvoerige berigten mede omtrent de ongeregeld heden, die in enkele wijken der hoofdstad hebben plaats gehad Gelijk reeds gemeld is, werden de op verschillende punten opgeworpen barricades niet ernstig verdedigd, zoodat de troepen er zich spoedig meester van maakten en die opruimden. De Gaulois deelt het volgende mede omtrent eene in den faubourg du Temple opgeworpen barricade, waarvan de oprigters toon den de zaak ernstig op te vatten. Men haalde twee rijtuigen uit een berg plaats van omnibussen in de rne de Paris en sleepte die naar den faubourg du Temple, om dienst te doen als barricade. Onmiddelijk riepen de com missarissen van policie de hulp van twee compagniën stedelijke garde in, die aan de mairie van Belleville geposteerd waren. De barricade, die inmid dels eene ware sterkte was geworden, ter hoogte eener eerste verdieping, was zamengesteld uit twee omnibussen, een twaalftal kleiner rijtuigen, ver scheidene wijnvaten, voorts uit handwagens met steenen, planken, enz. gevuld. Een groot aantal lieden verdedigden deze barricade. Zij waren «chter slecht gevvapend. "Leve Rochefort! Leve de republiek!" werd geroe pen. Een der mannen die boven op de barricade stond en cene roode vaan in de hand had, scheen hel bevel te voeren. De gewapende magt deed de vereischte drie sommatiën. Maar de man met de roode vaan verroerde zich niet. De gardes van Parijs en policie-agenten beklommen de barricade. De man met de vaan stortte door een slag met de kolf van het geweer op zijn hoofd en een bajonetsteek in de zijde, naar heneden Al vallende hoorde men hem roepen"Leve RochefortLeve de republiekToen men hem opnam, was hij een lijk. De verdere tegenstand had niets te beduiden. Op hel plein van het Chateau d'Eati heelt voor de kazerne Prince Eugéne nog het volgende plaats gehad. De luitenant Filaubert, van het 29sle reg. van linie, die met eenige soldaten voor de kazerne stond, zag iemand, met een revolver gewapend, naar hem toekomen. Zoodra de man digt bij hem was genaderd, school hij het pistool a! cn trof den officier aan de regtcr- liand. De verontwaardigde soldaten riglten het geweer onmiddelijk naar den aanvaller, maar de luitenant gaf hun bevel af te laten. Eenige policie- agenten wierpen zich op den onverlaat en vatten hem. Er werd later nog een revolver met 6 loopen bij hem gevonden, alsmede kogels en patronen. ITALIË Naar men uit Rome aan het Journ. de Brux. meldt, zal het corps pauselijke zouaven eerstdaags cene groote vermindering van getalsterkte ondergaan, daar er vijf a zes honderd manschappen zijn, wier diensttijd met liet eind dezer maand verstrijkt, en die meercndeels weigeren zich opnieuw te verbinden Tot leedwezen van de pauselijke regering zijn de Armenische monniken uit Rome heimelijk naar Konstantinopel vertrokkenen wel met Fransche rcispassen. Eit Calanzaro wordt gemeld, dat de bende opstandelingen door de troepen is verstrooid, die dertig gevangenen, waaronder tien hoofdlieden aldaar binnengebragt hebben. Bij dezen is eene lijst van de opstandelingen gevonden, alsmede het model van een brevet, aan het hoofd waarvan staat; "God en het volkAlgemeen repnblikeinsch verbond." PRITÏSSKJV. BERLIJN, 12 Mei. Men verzekert hier dat de groote mogendheden zich bij onderling over leg verklaard hebben voor het houden eener enquête omtrent de slruikroo- verij in Griekenland. Graaf von Bismarck wordt tegen de komst van den keizer van Rus land, den 13Jcn dezer, alhier terugverwacht. Sedert eenigen tijd, meldt men uit Hannover, ziet de bevolking dezer stad met angstige spanning de oplossing van een vreesselijk drama, te ge- moet. Omstreeks het midden der maand April vond iemand in het George- park eene dij en een scheenbeen van een man van jeugdigen leeftijd. Aan vankelijk meende men, dat deze of gene jeugdige dienaar van Acsculaap zijnen geachten medeburgers eens eene vreemde gewaarwording had willen doen ondervinden; dat iiij het niet zeer prijselijk voornemen had gehad, om eene rilling door de stad te doen varen. Het duurde echter niet lang of men trof op nieuw een deel aan van een verbrokkeld menschelijk lig- chaam en wel in de onmiddellijke nabijheid der stad. Nu bleef er slechts één vermoeden over: namelijk dat er cene vreesselijke misdaad was gepleegd. Dezer dagen trof men in een dorp, digt bij de hoofdstad gelegen, weder eenige ligchaamsdeelen aan, zeer zorgvuldig in linnen zakken genaaid. Het behoeft niet te worden gemeld, dat de policie, hoezeer ook steeds waak zaam, de hand nog niet heeft gelegd op den schuldige. Met den grootsten ijver wordt liet onderzoek voortgezet, maar lot heden is hel haar niet mo gelijk geweest den dader van het feil op te sporen. a' PARIJS, 12 Mei. Heden hebben de keizer en de keizerin in een open it rijtuig de Boulevards rondgereden en de kazernes bezocht, waar zij werden toegejuicht. l0 PARIJS, 13 Mei. Gisteren avond bleef de rust ongestoord. liet getal (Ier sedert Maandag in hechtenis genomen personen is 558. INCEHfllBEN. i. Onlangs is in het openbaar gegeven een verslag van den geldelijken toe stand der Nederduitsche Hervormde gemeente te Amsterdam en van' hare instellingen door de bestuurders met het beheer belast en dat verslag is sedert gedrukt cn algemeen verkrijgbaar gesteld. Ds. Adama van Scheltema heeft die officiële mededeeling met gebed en toespraak ingeleid en van den ongunsligen toestand werd een toepasselijk gebruik gemaakt tot opwekking van de belangstelling der gemeente. De Nederduitsche Hervormde gemeente te Leiden zag het bestuur van hare instellingen in andere handen overgaan en ook voor haar is liet niet zonder belang, dat door openbaarheid eenig licht wordt verspreid over den toestand van hare instellingen, die door diepingrijpende maatregelen bovendien van aard en natuur zijn veranderd. Burgerlijke instellingen van liefdadigheid zijn kerkelijk geworden; subsidiën uit de gemeentekas zijn opgehouden en de bezittingen der diaconie zoowel als de inkomsten der kerkelijke goederen zijn uitsluitend gekomen onder het toezigt en de voogdij der gemeente. De billijkheid en rechtvaardigheid brengen mede, dat ook voor de gemeente blijke, in welken toestand het oude beheer is overgedragen aan het nieuwe, zoo al niet de pligt der gemeente medebrengtdat zij kennis draagt van een toestand, die haar betreft, omdat zij en zij alleen benoemt de nieuwe bestuurders en beheerders en definilivelijk vasstellen of goedkeuren moei de verantwoording van het jaarlijksch beheer, volgens de kerkelijke verordeningen. De ervaring heeft geleerd, dal de belangstelling der gemeente in dat opzicht veel te wenschen overlaat en dat vooral het toezicht en de ijverige vervul ling van hare taak weinig v,ordt gewaardeerd. Ja. bij de uitoefening van het stemrecht is te roemen op buitengewone belangstelling door een talrijke opkomst bij de stembus blijkbaar; maar die trouw en ijver zijn niet zoo merkbaar als het betreft de verkiezing van ouderlingen en diakenen en de inzage der rekeningen van de instellingen, die volgens de voorschriften plaats heeft. Op die flaauwheid schijnt rekening te worden gemaakt, wan neer die inzage voor de diaconierekening bepaald is op slechts drie uren terwijl van dat recht duizenden stembevoegde gemeenteleden kunnen gebruik maken. Een elk kenne zijne rechten, maar ook zijne pligten en zoo is ieder ver- pligt zijne rechten uit te oefenen; die dat doet deele mede wat hij zag, wat hij dacht, wat hij oordeelde, wat hij opmerkte, want dat is gemeen goed. En daarom schikken wij ons tot de vervulling eener taak, die van strikte onpartijdigheid het kenmerk drage. Wat is veel en langdurig gestreden en geleden over hel beheer en bestuur der kerkelijke instellingen en in de geschicdrolien van de laatste jaren, die de Nederduitsche Hervormde gemeente te Leiden betreffen, is overvloedig stof te vinden over "Armbakkerij, Huiszittenhuis, Minnehuis, Gemeente-Com missie." Die er lnst toe beeft bladert er in; maar ons is het uitsluitend te doen, om den toestand te lccren kennen van de instellingen, waarover elk stembevoegd lid der gemeente een recht van toezicht heeft. En dan is reeds dadelijk blijkbaar uit de inzage der rekening en verant woording van de gemeente-commissie van het Hervormd kerkgenootschap over 1869, die met 1°. October van dat jaar wordt beheerd door een nieuw collcgie. naar een nieuw door de gemeente vastgesteld reglement, dat de toestand van het beheer der kerkelijke bezittingen en inkomsten alles behalve ongunstig mag genoemd worden. Behalve de vroeger aangegane geldleeningen en een renteloos voorschot, dat geregeld jaarlijks wordt afgelost, bestond bij bet. sluiten der rekening over 1869 geen loopende of vlottende schuld. Die rekening begon met een batig slot van552.70 over vorige diensten was nog te ontvangen615.65 maar ook werd afbetaald wal nog verschuldigd was 3927.66 en die aangezuiverde achterstand van2759.31 is gevonden uit de inkomsten van 1869, die bestonden: 1®. in erfpachten en prebenden 327.82% 2®. huishuren1525.70 3®. vaste zitplaatsenƒ5939.12 verhuurde 2602.65 "8541.77 4". renten van kapitalene 5653.97 5®. vrijwillige bijdragen178.50 6®. wekelijksche collecten"2105.64 7". bijdragen predikantstractementen929.00 8». begrafenisrechten"3184.12 9®. verkochte effecten enz"1187.60 uitmakende te zanten een bedrag van 23634.72% De uitgaven over 1869 zijn uil dat bedrag gevondendat na aftrek van dien achterstand is verminderd lot 720874.81% en waaruit betaald zijn de volgende lasten, zonder dat over dat dienstjaar iels onbetaald gebleven is, als: 1°. Begraafplaatsen680.68% 2®. Kosten van het avondmaalhouden 359.47 3". Vuur en jicht1937.49 4°. Onderhoud van gebouwen n 3254 91 5®. Arbeidslooiten 2343.07 6». Organisten en bedienden1370.00 7®. Boekhouders, kosters, krankbezoekers "4146.99 8®. Klassikale kosten en ƒ400 transp. vacature 580.00 9°. Aflossing renteloos voorschot1000.00 10®. Dredikantstoelagen900.00 11®. Intressen van geldlcening1159.21 12». Kosten der begraafplaatsen"1105.89 13». Aankoop effecten enz1939.81 te zamen bedragende de som van ƒ20777.53 zoodat de rekening sluit met een batig slot of een overwinst voor het volgend dienstjaar van97.28% daarbij gevoegd: 1®. Wat over 1868 was betaald2759.31 2". Wal over 1869 buitengewoon werd uitgegeven aan transportkosten voor den jongsten predikant 400.00 geeft voor 1870 meer beschikbaar 3256.59% Voorloopig bepalen we ons tot die mededeeling, om later daaromtrent het een of ander op te merken. Leiden, 10 Mei 1870. M. OPGAVE VAN 15HIEVEN, welke in de maand Januarij 1869 door het postkantoor te Leiden naar hel buiten land zijn verzonden en die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wien zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseead aan: A. J. K. Sijfer, te Antwerpen; L. Tardent, te Brussel: Cornel Hablitzel, te Freiburg; Louise Rijneubroek, idem, beide te Parijs; F. W. N. Suringar, te Pan.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3