om tien mensch tol ernst te stemmen. Genoemd corps kweet zich op eer volle wijze van hare taak. 11e gebroken bruggen maken, dat de route naar de begraafplaats thans zoo uitgestrekt is. Men deelt aan de Anih. C. mede, dat bij het wetsontwerp, houdende invoering eener inkomstenbelasting, het quantum dier belasting is bepaald op vier percent van het inkomen, terwijl tevens de belastingen op de zeep, het patent en dergelijke worden afgeschaft. Het stoomschip de Amstel is van de kust van Guinea te Nieuwediep aangekomen. Te Amsterdam is gisteren de 48ste algemeene vergadering gehouden van het genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen. Als voorzitter fungeerde de eenige der nog levende stichters van het genootschap, de bijna 80-jarige \V. II. Suringar. Hij opende de vergadering met eene rede, bevat tende een aantal wenken en opmerkingen over het patronaat over ontslagene gevangenen. Hij had daartoe aanleiding gevonden in een verzoek om advies over 24 gestelde vraagpuntentot hem gerigl door eene onlangs door Z. M. den keizer van Frankrijk benoemde staatscommissie. De slotsom van zijn oordeel wasdat hijhoewel zeer gestemd voor het verleenen van raad en zoo noodig van tijdelijke geldelijke hulp aan ontslagenen en van eenig parti culier toezigt op jeugdige ontslagenenzich ten stelligste verklaarde tegen een officieel patronaat, hetgeen in een kantoor zou ontaarden tot bijzondere bescherming van vroeger veroordeelden, ten koste van tal van eerlijke men- schen en jongelingen, blijkens het door den secretaris uitgebragt verslag had het genootschap voor ontslagene gevangenen, waaronder vele jeugdige, dit jaar ruim ƒ7000 uitgegeven. Het genootschap had ook den minister van justitie zijne medewerking verleend tot het geheel voor rekening daarvan in het opvoedingsgesticht te Zetten opnemen van de thans door Z. M. den koning begenadigde Dirkje Veldhuizen. Ten aanzien van het thans aanhangig wets ontwerp tot afschaffing der doodstraf had het hoofdbestuur eenparig gemeend eene lijdelijke houding te moeten aannemen. Mogt het voorstel worden aan genomen, dan hoopte het hoofdbestuur krachtige pogingen aan te wenden om eene uitbreiding van het stelsel van afzonderlijke opsluiting in de strafwet te doen opnemen. De vergadering keurde deze houding van het hoofdbe stuur goed. Hp voorstel van de aid. Woerden werd de thans te Amsterdam woonach tige 85-jarige dr. J. de Brauw, sinds 38 jaren lid en voorzitter der Woer- densche afdceling, wegens zijne gewigtige aan het genootschap bewezen diensten bij acclamatie tol eerelid benoemd. Door de voorloopige commissie van het schoolverbond te Utrecht is bepaald dat de eerstvolgende vergadering zal plaats hebben op Woensdag 8 Junij. Men meldt uit Oudshoorn aan de R. Een 12-tal jaren geleden kocht een ingezetene eenige afbraak van het voormalige huis te Britten aldaar, en kreeg toen op dien koop toe eenig oud behangsel. Bij het afne men daarvan bleek het hem, dat het eerste of oorspronkelijke behang uit tapijtwerk bestond en daarna achtereenvolgens vijfmalen met telkens nieuwe duurzame behangselpapieren was overdekt gewordenwaardoor de ouder dom van het eerste misschien op 300 jaren en meerder kan geschat wor den. De eigenaar liet het tapijtwerk in den Rijn afschrobben en tot zijne verwondering was het behang niet alleen volkomen gaaf, maar, na gedroogd te zijn. bijzonder fraai van teekening en kleuren, zoodat het steeds de be wondering trok van hen die zich ten zijnent vervoegden en dit tapijt be traden daar de eigenaar eene groote en eene kleine kamer daarmede had belegd. Nu heeft het 11 jaren als zoodanig dienst gedaan en heden heeft hij het voor eenige honderden guldens verkocht aan den heer M. A. Trybits, koopman te Goudazijnde het erkend als een kostbaar en kunstig met de naald en met zijde bewerkt Gobelin's tapijt, eene jagt voorstellende. Voor het prov. geregtshof in Noordholland zal op 24 Mei e. k de zaak behandeld worden van dr. F. S. Elders, uit Haarlem, beschuldigd van het afgeven van een valsch certificaat, de krankzinnigheid van een aldaar woon achtigen persoon constaterende. Eergisteren is een conducteur bij den Rijnspoorweg tusschen Veenen- daal en Maarsbergen tusschen de wagens van den in snellen loop zijnden trein gevallen. Behalve andere verwondingen is hem een gedeelte van den voet afgesneden. Door burg. en wethouders van Deventer is dezer dagen bekend ge maakt dat onder het rundvee van een landbouwer in eene naburige gemeente eene ziekte is bevonden waardoor het vleesch hoogst nadeelige eigenschap pen voorde gezondheid verkrijgt. Zij noodigen de ingezetenen uit, bij het ontdekken van schadelijke gevolgen van het gebruik van zoodanig vleesch, terstond geneeskundige hulp in te roepen. Naar men uit Almelo meldt is nabij Hasselt schipper Brink, die veel aan toevallen lijdende is, op zijne vaart naar Zwartsluis over boord gevallen hij zou zekerlijk verdronken zijn, zoo zijne vrouw niet de tegenwoordigheid van geest had gehad, hem onmiddellijk na te springen, en hem na veel worstelen behouden aan wal te brengen. Te Breda brak Woensdag morgen brand uit in eene arbeiderswoning aan hel Achteromdaar de bewoners afwezig waren moest men de deur openbreken. In weerwil der spoedig aangebragte hulp zijn drie kleine huizen afgebrand. Van de inboedels kon niets gered worden, zoodat de bewoners alles hebben verloren. 's GRA VENI1AGE, 13 April. De opper-ccremoniemcester heeft bekend gemaakt, dat, ingevolge de bevelen des konings, het hof den rouw zal aannemen, wegens het overlijden van prins Frederik van Wurtemberg, te weten: vier dagen geheel rouw; twaalf dagen middelbaren rouwen vier weken ligten rouw. Aan den heer J. M. Coencnkapelmeester van het muziekcorps der diensld. schutterij te Amsterdam, is de personele rang verleend van 2den luitenant bij die schutterij. Door den minister van financiën zijn als leerlingen voor de lelegraphie toegelaten: M. J. Coster. P. Corver, rijkslelegraafklerken te Amsterdam; J. P. Schoonhoven, idem te Zwolle; jhr. S. Tjarda van Starckenborgh Sta- p(j; chouwer, te Brcukelen; A. Kolling, te Maasland; A. van Maurik,- rijlcslele- graafklerk te Amsterdam; J. W. Overbosch, te Zutphen; A. Lnteyn, te ,noi Breskens; W. P. van West, rijkstelegraaf klerk te Rotterdam; J. II. L. Offer- dat haus. L. II. Engelbrecht, P. B. van Swieten, S. E. Henkers, B. G. vanEnck, ben W. A. Rühling, rijkstelegraafklerken te Amsterdam; T. Zoeter, idem te Dordrecht; A. F. van Gooi, idem te Breda; J. Weitner, idem te Rotterdam. Heden heeft de hooge raad, burgerlijke kamer, regt doende in eersten aanleg, uitspraak gedaan in de zaak van de Hollandsche ijzeren we) spoorweg-maatschappij, gevestigd te Amsterdam, eischeressc, tegen den staat het der Nederlanden, gedaagde. De raad heeft, passerende de subsidiaire vorde- -niet rinsr van de eischeresse, tol het gelasten van een onderzoek door deskundi- ^er ten gen van de door haar geleden schade, den staat veroordeeld om aan de eischeresse te vergoeden alle schaden, met uitzondering van die, bedoeld bij gro het 2dc lid van art. 3 der wet van 21 Augustus 1850, voor de eischeresse deg ontslaan uit de bij kon. besluit van 24 April 1868 uilgesproken toepasselijk- verklaring van evengemeld art. 3 op de spoorwegdienst der eischeresse, van st€I te gedoogen de aansluiting aan en doorsnijding door haren weg van de spoorweglijn van Gouda naar 's Gravenhagehet bedrag daarvan te vereffe- rr nen bij staat, en den gedaagde verwezen in de proceskosten. v00 In de zitting van de tweede kamer van heden was aan de orde het t wets-ontwerp tot verhooging van hoofdstuk 111 der slaatsbegrooting voor 500 1870 (missie in China). ®n De minister van buitenl. zaken beantwoordde het eindverslag. Daarin werd ml11 door verscheidene leden de opmerking gemaakt, dat het minder gepast hed gen scheen, de kamer, zoo kort na eene door haar genomen beslissing, te no pen op die beslissing terug te komen. Het had wel eenigermate den schijn, ern alsof de regering op de afwezigheid of aanwezigheid van eenige leden der en kamer rekendeopdat door die- toevallige omstandigheid de beslissing anders (len zou uitvallen dan voor eenige maanden. Dit is geenszins het gevalzeidede *len minister, maar de omstandigheden zijn veranderd na het votum van, 2 De- cember. Sedert hebben de kamers van koophandel zich over de zaak uitge- mis laten. Hij beriep zich op het gevoelen der kamer van koophandel van die Amsterdam, welke zegt, dat de handelsbetrekkingen tusschen Nederland en "*c's China op nieuw levendiger zijn geworden dan in vele jaren hel geval is ge- weest. Onze manufacturen vinden daar geregelden aftrek in die mate, dat gev! verschillende fabrieken zich hebben ingerigt en schier uitsluitend werken «ch om aan de eischen van de Ghinesehe koopers te voldoen, en deze uitvoer, P<m die of uit Nederlandsche ot uit naburige havens plaats vindt, werkt mede 1,1 om als tegenwaarde den uitvoer naar Nederland te bevorderen van Chinesche producten, waaronder thee, waarvan in Amsterdam reeds dit jaar directe niai invoty te wachten is. Hij trad in bijzonderheden en cijfers nopens den hoo loenemenden handel en scheepvaart op China, waarmede tevens beantwoord mer wordt het beweren in het eindverslag, alsof de post door den omvang der 0'1n 0 nog handelsbetrekkingen niet geregtvaardigd zou zijn. Bovendien, zoolang Ne derland geen diplomatiek vertegenwoordiger te Peking heeft, missen de Ne- van derlandsche onderdanen in de Chinesche havens en elders alle zekerheid van een hulp en bescherming. w as De heer Blom was nog niet overtuigd van de noodzakelijkheid eener missie 'lan te Peking; hij zou liever de voorkeur geven aan Hongkong of Maeao. Hij behield zich zijne stem voor. Bij den heer Dumbar gold als hoofdbezwaar een dat de voordragt gebrek toont aan constitutionelen zingebrek aan deferentie voor de kamer. Hij zag ook in de vestiging van een gezant in China eerder N moeijelijkheden en verwikkelingen te gemoel dan bevordering van handels- paui belangen. De heer van Sijpestein zou voor de wel stemmen, als noodzake-011(1 lijk ter bevordering van immigratie van Chinezen naar Suriname. De lieer 'lcl de Casembroot voerde tegen den heer Dumbar aan dat de constitutionele zin mo|* moest achterstaan bij hetgeen het dringend belang des vaderlands vorderde. Frai De heer Fokker verklaarde zich tegen de wetomdat het prestige der kamer door - de aanneming tc veel zou lijden. De heer van Goltslein betwijfelde of het thans troe w el hel geschikte oogenblik was om nu over de vestiging eener missie in China te al(lf beslissen. Bij den heer van Voorthuyzen woog het inconstitutionele der voordragl ®qV< mede zeer zwaar; hij geloofde ook dat het handelsbelang veel te gering was om te worden gebezigd als motief voor de vestiging van een gezant schap. De lieer KallF verklaarde dat zijne overtuiging was gewijzigd en dal hij voor de wet zou stemmen. Voor de hh. Hoffman en van der Einder ]ej daarentegen bestonden er gecnc redenen om van opinie te veranderen. dveri De uilslag der beraadslagingen is geweest dat het wets ontwerp met 35 - tegen 34 stemmen werd verworpen. De reeds vermelde interpellation zulle» land morgen plaats hebben. Tegen Maandag is aan de orde gesteld het wets ontwerp betredende de doodstraf en na afloop daarvan de suiker-wet. U U r r 12 N L A N D s C H E BI 5 (tl GT E N EXGËLAAD. LONDEN, 12 Mei. Door het lagerhuis zijn de leden benoemd van de commissie vai stad moe pari vanl zijn doei om of i cha: één enquête omtrent de kloostergestichten; tevens is uitdrukkelijk bepaald da: haar onderzoek zich ook tot anglieaanscheen niet enkel tot de roomscli eenj katholieke inrigiingen van dien aard zal uitstrekken. beh< Te Mallow in Ierland heeft de verkiezing van een lid voor het parle zaai ment plaats gehad. De liberale of ministeriële candidaat bekwam de meer Jve.' derheid; echter werden de meeste stemgeregligden door vrees voor aan ra» geli ding bij de stemuitbrengingen voor kwellingen in het vervolg, weerhoud«=== van te komen stemmen. Reeds bij de nominatie, of voorloopige stemming was het zoo woest toegegaan, dat de candidaten in onderlinge afspraal p besloten zich aan de opgewondenheid hunner voor- en tegenstanders te out r'jtu trekken. loe8 Er worden pogingen in het werk gesteld om ter ecre van den voc Öer

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2