LEIDSCIIE COURANT. 1870. ZATERDAG 14 MEI. STADS-BER1GTEN. BIyNEALANDSCHE B^tUGTEA. J i\°. 113. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel /aars f3.franco p.p. 13.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f3.33. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advcrtentiën is van 1—4 regels f 1.— iedere regel meer 25 ccnls. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN cloen te welen, dat, ter voldoening aan de Wet van den 11 April 1827 Staatsbl. N°. 17), een aan valt* worden gemaakt met de inschrijving voor de Scliulterlijke dienst van de genen, welke daartoe dit jaar in de verpligting vallen. Dat deie inschrijving &al geschieden in tien afzonderlijke registers, mei dien verstande, dat de personen, geboren in 1836 tot 1344 ingesloten, welke zich hier ter stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen met der woon hebben j nedergezet, waaronder ook zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrij- vin" hun paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigd, alsmede de zich in dit Rijk en binnen deze gemeente sinds de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreem delingen zullen worden ingeschreven achter-in de registers, waartoe zij volgens hun- nen ouderdom behooren; terwijl de geborenen in het jaar 184L5 zullen worden geplaatst in een nieuw register, te weten: het eerste van den jare 1870 en het tiende of dat der geborenen in 1835, van liet vorige jaar, zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving niemand der bovengenoemde personen is uitgezonderd, al vermeende hij tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren, en dus ook niet die personen, welke reeds hun ontslag uit de Schutterlijke dienst hebben hekomen. Dat de registers van inschrijvingingevolge art. 5 van het Koninklijk besluit van den 21 Maart 1828 (Staatsblad 6), zullen worden geopend op Maandag den 16 Mei aanstaande, en op den 1 Junij daaraanvolgende zullen worden gesloten. Dat derhalve de personenwelke zich vóór gemelde sluiting op den ten Junij niet hebben doen inschrijven (en dus ook ieder persoon van elders zijnde komen wonen, of de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemdelingen, alsmede de militai ren, welke bun finaal ontslag hebben bekomen, en niet weder zijn in dienst getre den), bij ontdekking, alsnog achter de teekening, tot sluiting, door het hoofd van de Regering aan het einde van hel register te plaatsen, zullen worden ingeschreven, met dc bijvoeging van het woord: ambtshalveen volgens art. 9, door den Schut tersraad zullen worden verwezen tot eene geldboete, en daarenboven dadelijk, zon der lotingbij de Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunnen aan zien bestonden; terwijl in zoodanig geval het huwelijk hun ook geene aanspraak geeft om in de tweede klasse gebragt te worden; alles onverminderd zoodanige straf bepalingen als, uit krachte der wet van den 31 December 1832, oj» ben rnogten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand, om voor zoo veel bij niet van een geboortebewijs voorzien is, voor hen, welke alhier geboren zijn, dat bewijs te komen afhalen ter Secretarie dezer Gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van heden af van des voor- middags 10 tot 's namiddags 1 uur; terwijl zij, welke elders geboren zijn, zich dal be wijs vóór dc inschrijving zullen moeten aanschaffen zullende een ieder verantwoor delijk zijn voor de gevolgen, wanneer hij, bij gemis zijner geboorte-acte, door eene verkeerde opgave van het geboortejaar, abusivelijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden bij deze nog wordt herinnerd, dat zij hij de inschrij ving tevens zullen moeten opgeven hunne woonplaatsbenevens bet wijk en bet Jiuisnotnmerhun beroep en dat hunner Ouderszoo die nog in leven zijn, alsmede den tijd van inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschrevenen gehuwd of ongehuwd zijn, cn in het eerste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hoeveel van elk geslacht; wordende de gehuwden aangemaand, om zich van een extract uit het huwelijks-register te voorzien, om daarop door den Heer der Gebuurte, waarin zij wonen, het getal hunner kinderen te doen certiflceerenteneinde daarvan bij de inschrijving te doen blijken, zullende almede tot de afgifte dier huwelijks* extract en van heden af worden gevaceerd ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van d<-s voormiddags 10 tot *s namiddags 1 uur. Dat, ten einde deze inschrijving geregeld afloope, een iegelijk, in die termen vallende, bij deze wordt opgeroepen, om zich te vervoegen in een der vertrekken van het Raadhuis, en wel: Op Maandag den 16 Mei 1870, de bewoners van Wijk I, II, III en IV; Op Dingsdag den 17 Mei 1870, de bewoners van Wijk V en VI, benevens de bewones van de buitenwijk. óp Woensdag den 18 Mei 1870, de bewoners van Wrijk VII en VIIIs telken dage van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uren; met uitnoodigingom op den bepaalden dag zich stiptelijk ter aangeduider plaatse aan te melden, ten einde men zich niet te wijten liebbe de gevolgen, welke uit het achterblijven zonden ontstaan; zullende wijders het tijdstip, dat de registers ter inzage zullen liggen, en de dagen der loting, welke, volgens de Wet, vóór den 1 Julij aanstaande geheel zal moeten zijn afgeloopen, nader woiden bekend gemaakt. En verder gelet hebbende op art. 7 van Zr. M8. besluit, van den 7 September 1828, StaatsblN°. 55) roepen bij de/.e op alle personen, welke als gehuwd of als weduwenaars met kind of kinderen, in het afgeloopen jaar in de termen zijn geweest, om uit dien hoofde in de tweede klasse van de algeineene rol der Schutterij te worden gebragt, doch sedert dien tijd door het overlijden van hunne vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben verloren, om in die klasse te verblijven, en dus alsnu in de eerste klasse der voor dit jaar op te maken algcoieene Schuttcrs- rol geplaatst moeten worden, om van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te gevenof zich daartoe ter secretarie aan te meldendes voor- middags tusschen 10 en 1 uur, vóór de aan te vangen inschrijving, en dus uiterlijk tot <len 14 Mei aanstaande; zullende, wanneer deze kennisgeving door den belang hebbende mogt zijn verzuimd en hij dien ten gevolge niet bij de Schutterij zou zijn ingelijfd, door Burgemeester en Wethouders proces-verbaal tegen hem moe ten worden opgemaakt en aan de Rcgtbank ingezonden, ten einde op de nalatigen toe te passen de strafbepaling van ait. 1 der Wet van den 6 Maart 1818 (StaatsbL N°. 12), houdende eene geldboete van ten hoogste f 50, en eene gevangenisstraf uiter lijk van diie dagen, hetzij afzonderlijk, of wel heide de straffen te zamen genomen. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BB AN DELER Burgemeester. Leiden 2 Mei 1870. f. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN. 13 Mei. Bij kon. besluit van 12 April jl. is goedgekeurd het reglement der Vereeniging tol verbetering van dc volksgezondheid te Leiden. Die vcreeni- ging is aangegaan voor den tijd van 29 jaren, en stelt zich ten doel de verschillende invloeden te leeren kennendie in Leiden nadeelig op de volks gezondheid inwerkenten einde deze laatste zooveel mogelijk te helpen ver beteren. Volgens art. 17 van het reglement treedt de vereeniging als regts- persoon op, zoodra de kon. goedkeuring op het reglement door de Staats courant zal zijn openbaar gemaakt, welke openbaarmaking heden heeft plaats gehad. Ter voorkoming van misverstand heeft men ons verzocht mede te dee- len dat commissarissen der Nieuwe Sociëteit, bij gelegenheid der akademie- fecslen, wel het lokaal voor eenige corporaliën hebben geëmancipeerd, doch dat de toegang voor stadgenooten alleen hij gewone introductie door een der leden zal kunnen plaats hebben lieden voormiddag had in de duinen te Katwijk een treurig ongeval plaats. Bij het schijfschieten op 200 passen, op de eenmansschijf, werd de soldaat Cats getroffen door een kogel, die, op den rand der schijf afstuiten de, den ongelukkige tot in het hart drong. Hij deed, naar wij vernemen, alleen den uitroep: »0 God, ik word geraakt!" cn gaf eenige oogenblikkcn daarna den geest. Men heeft een voertuig van Katwjjk a. d. Ryn ontboden en daarmede hel lijk herwaarts gevoerd. Heden morgen omstreeks 4 ure is op den hooizolder van den heer Borgerding aan het Galgewater, hij het openen van een aldaar in den zol der aanwezig luik, daardoor gevallen de persoon van C. v. L., oud G7jaren, knecht hij eerstgenoemden. Volgens gerucht heeft hij liet nekbeen gebro ken en verkeert hij niet buiten levensgevaar. 's Rijks middelen hebben over dc vier eerste maanden van dit jaar op- gebragt ƒ24.481,420.89, zijnde 797.508.28% minder dan in dat tydvak van 1869. De raming bedroeg ƒ24,033,177.72. Gedeputeerde stalen der provincie Zuidholland hebben bepaald dat dc verkiezing van een lid der provinciale staten voor het hooldkiesdistrict Rid derkerk, ter vervanging van wijlen den heer P. J. de Raadt van Hendrik- Ido-Ambachtdie als zoodanig in het jaar 1874 moest aftreden, zal plaats hebben op Dingsdag 31 Mei aanst.en dat, wanneer eene herslemming moet plaats hebben, deze zal geschieden op Dingsdag 14 Junij daaraanvolgende. Door den minister van buitenl. zaken is ter algemeene kennis gebragt', dat de vrije uitvaart uit dc Dardanellen cn den Bosporus, rcspcctivelijk naar de Middellandsche en de Zwarte zee, aan alle koopvaardijschepen ook hij nacht is toegestaan, te beginnen met den I3len dezer maand. De kosten van den firman, deswege te Konstantinopel af te geven, bedragen voor eiken bodem 75 piasters of 8.33 Ned. Overigens blijven dezelfde formaliteiten, die bij dag zijn in acht te nemenook hij de nachtelykc doorvaart van kracht. Men meldt ons uit Leeuwarden, dd. 12 Mei: Met 12 van de 16 stem men is in de lieden gehouden gemeenteraadsvergadering tot directeur der stadsreiniging alhier benoemd geworden de heer J. Soutendam, opzigter der gemeentewerken te Goes. Naar men verneemt bestaat de voordragt van burgemeester en wethouders voor de benoeming van een gemeente-secretaris alhier uit de lieercn mr. D, Wicherlink, burgemeester van Steenwijk, en mr. U. H. lluber, advocaat te Leeuwarden. Gisteren had eene militaire plegtigheid plaats, hoedanige in langen tyd zich hier niet heeft voorgedaan. Begeleid door dc muziek van h«t corps muziekanten van het alhier garnizoen houdende 1 rcg. infanteriewerd het stoffelijk overschot van een hunner makkers, lid van genoemd corps, ten grave gebragt. Op den langen weg, dien men naar dc begraafplaats had af te leggen, werden niet minder dan zeven treurmarschcn gespeeld. Waarlijk een groot contrast met de ontwakende, levende natuur, doch zeer geschikt

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1