PER TELEGRAAF. Lermina, die onlangs in eene openbare vergadering de bekende acte van beschuldiging tegen den keizer heeft uitgebragt, is deswege veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf en 10000 fr. boete. SPANJE Te Madrid zijn dezer dagen uit Rome twee verklaringen van de Spaan- sche bisschoppen ontvangen. De eerste is aan den regent Serrano gerigt, en strekt om hem mede te deelen dat en waarom de bisschoppen weigeren den eed van trouw aan de nieuwe constitutie van Spanje af te leggen. De tweede is aan de cortes gerigt; zij behelst een protest tegen de aanhangige voordragten der regering tot invoering van het burgerlijk huwelijk en tot inkrimping der staatsuitgaven voor de katholieke eeredienst. ITALIË. Uit ltome meldt men aan het Journ. de Brnx., dd. 2 Mei: Het vraag stuk der pauselijke onfeilbaarheid is aan de orde van den dag gesteld. Eene deputatie van de minderheid der concilielcdcn is op dit oogenblik op het Vaticaan om van den Paus te verzoeken dat hij die zaak buiten behan deling houdezekerlijk zal dit verzoek niet worden ingewilligd. Re zaak van de Armenische kerkgemeente te Konstantinopel en de daarmede ver bonden zaak der Armenische kloostergestichten alhier worden van dag tot dag meer ernstig. Morgen avond zullen zij in eene daarvoor belegde verga dering der kardinalen behandeld wordendenkelijk zullen de wederspannige Armeniërs voor afvalligen en schismatieken worden verklaard. Men verneemt dat weder eene nieuwe brochure tegen de onfeilbaar heid in het licht is verschenenditmaal van de hand van den bisschop van Maintz, von Ivettler. Alles wat anders het uiterlijke van een boek uitmaakt ontbreekt hier. De titel is geheel weggelaten, en noch drukplaats, noch drukker, noch ook eenige dagteckening vindt men overigens op het vlug schrift vermeld. De verhandeling is als //manuscript" gedrukt, vult 66 quarto bladen in 2 kolommen en js, naar men verzekert, meesterlijk geschreven. PRUINNEN. BERLIJN, 8 Mei. Zaturdag nacht had er alhier een verschrikkelijk feit plaats. Een zekere Hiitli had sedert lang in het geheim een pandjeshuis gehoudenhet geen hem natuurlijk ruime winsten afwierp. Zijne voor zijn stand weel derige levenswijs begon de aandacht der policie te trekken, en hoe lang 1 hij ook ongestraft was gebleven, eindelijk had het geregt de bewijzen in handen en nu zou hij boeten voor zijne overtreding der wet. Hieraan wilde hij zich tot eiken prijs onttrekken; het middel door hem daartoe gekozen, was zeer zeker het afschuwelijkste, dat door een mensch kan worden be dacht. Wetende dat zijn strafwaardige handelingen aan de policie waren kenbaar gemaakt, heeft hij aan zijne echtgenoot en een zijner oudste kin deren, een zoon van 18 jaren, het voorstel gedaan om den dood boven den smaad der ontdekking en der stral op de misdaad gesteldte verkiezen. Toen beide toestemden, werd tevens het doodvonnis uitgesproken over drie kinderen, een zoon van 15 en twee dochters van 14 en 10 jaren. Men sloot des avonds zorgvuldig ramen en deuren van het slaapvertrek, legde een flink vuur aan in de kagchel, en toen dit goed in vlam as, sloot men de pijp af, in de onderstelling dat allen weldra zouden stikken, liet uit- stroomende gas bleek echter niet voldoende te zijn. De vader nam nu zijne toevlugt tot een ander middel, hij worgde met eigen hand zijne vrouw en vier kinderenen toen dit alles had plaats gehadmaakte hij door ophan ging een einde aan zijn leven. Toen men de woning laat in den ochtend nog gesloten zag vreesde men dat een of ander onheil het gezin mogt hebben getroffen. De policie werd gehaaldmen opende met geweld de straatdeur en weldra ontwaarde men een schouwspel, waarop niemand was voorbereid. Dat de zaak allcrwege groote ontsteltenis verwekt, behoeft naauwelijks te worden gemeld. Uit Petersburg wordt gemeld, dat bij keiz. manifest van 20 April (2 Mei) is bekend gemaakt dat de grootvorst Alexander Alexandrowitsch, tweede zoon van den grootvorst-troonsopvolger, dien dag in het eerste jaar zijns levens overleden is. OOSTENRIJK. Het regeringsblad bevat de reeds voorloopig aangekondigde keizerlijke rescripten tot aanvulling van het kabinet. Daarbij zjjn de heeren baron von Wildmann (uit Moraviè). baron von Holzgethan (uit Weenen) en baron von Pelrino (uit de Bukowina) als ministers benoemd. Volgens de dagbla den kon de aanvulling van het ministerie niet langer uitgesteld worden; en daar de mannen van den eersten rang niet te bewegen waren geweest in het kabinet te treden, zoo had men ten laatste moeten besluiten eenen trap lager af te dalen. Volgens de N. Freie Presse heeft de regering, na kennis van het uit Rome ontvangen antwoord te hebben genomen, aan graaf Trautmannsdorf den last gezonden om te verklarendat zijne regering met leedwezen gezien had dat het pauselijke hof op de door opregte welwillendheid ingegeven tertoogen van het wereldlijk gezag geen acht wilde slaan, en dat haar dus niets overschoot, dan de verantwoording voor de mogelijke gevolgen van tijne betreurenswaardige volharding aan dat hof over te laten. OOST-INDIK. RATAVIA, 31 Maart. Door den gouverneur-generaal zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel departement. Benoemd; Tot dir. der Javasche bank, voor den tijd an drie jaren, D. Schuurman, thans secr. dier bank, en D. N. Versteegh, hans agent der Javasche bank ie Soerabaija; tot comm.-vis. bij de contróle n recherche te Batavia, J. H. Berckenkamp, thans ambulant ondercommies 1' kl. bij dien tak van dienst; tot leden der kamer van kooph. te Batavia, O. H. Misegaes, lid der firma Maclaine Walson C°.en A. Eraser, hoofd agent en vertegenw. der Ned.-lnd. stoomvaartmaatschappijlot hoofdinsp. voor de koffijcult.de hoofdinsp. voor de suiker- en rijstcult.het land. stelsel en wat daarmede in verband staat, R. A. Sijlhoff; tot hoofdinsp. voor de suiker en rijstcult. het land. stelsel en wat daarmede in verband staat, J. P. Zoete lief, hoofdambt, op wachtg., laatst, res. van Soerakarta; bij de alg. reken kamer tot hoofdcomm.de eerste com. L. C. Rittertot eersten com., de tweede com. N. V. G. Ritter; lot tweeden com., dc derde com. J. Plune; tot derden com., de ambt. op wachtg. E. II. L. Messerschmidt. Bij het dep. van binnenl. best. tot eerste com., de eerste com. op het rcs.-kant. te Mun- tok J. P. Velden, en dc com. op het rcs.-kant. te Magelang H. A. van den Bor; tot tweeden com., de derde com. bij dat dep. II. E. Prins; lot derden com., U. O. van der Plas, gew. eerste kl.tevens griff. bij den landraad te Malang. Bij de in- en uitvoerregtentot ambul.-ondercom. eerste kl. bij de contr. en regt. te Batavia, H. L. Coldenhoff, ambt. op wachtg., laatst, gc- zagv. van den reg.-schocner te Soerabaija. Goedgekeurd: Dal door den raad van justitie te Samarang is benoemd: tot buit. subst.-grif. bij die regtbank huiten bezwaar van den lande, C. Moesman, ambt. ter besch. van den res. van Samarang. Verleend: Een tweejarig verlof naar Ned. wegens ziekte, aan den contr. le kl. bij het binnenl. best. in dc res. Z. cn O. afd. van Bor neo N. van der Stok. Departement ran oorlog. Benoemd: Tot insp. der buitenbezittingen, de als zoodanig lijdelijk werkzaam gest. dirig. offic. van gez. 2C ld. op non- acliv. A. 11. Thepass. Bevorderd: bij het wapen der inf. tot tnaj. bij het lld' bat., de kapt. A. J. Diepenbroekvan hel subs.-kaJer te Soerabaija; tot kapt. bij het 8sle bat., de lc luit. F. Stumf. van het 3dc bat.; tot le luit. bij het 7dc bat., de 2e luit. II. R. Ilcijenvan het garn.-bat. der Mol. eil.hij het 13lc bat., de 2e luit, W. II. Ncijs, van het garn.-bat. van Gelebes; bij het 14dt bat., de 2e luit. W. F. Braun, van het corps; tot off. van gez. 2e kl. bij den gen. dienst van Sumatra's Westkust, de off. van gez. 3C kl. J. W. van Ilattum; tot dirig. off. van gez. lc kl.de dirig. off van gez. 2C kl. F. W. Reif, van den gen. dienst van Palembang; met bepaling dat hij voorloopig in dat gewest blijft geplaatst. VerleendEen tweejarig verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den off. van gez. Ie kl E. P. Tombrink en aan den ien luit. der inf. J. M. W. Schlundt Bodien. Ontslagen: Eervol, wegens volbragten diensttijd, met behoud van regt op pens., de luit.-kol. der inf. G. F. de Ravallet. Departement van marine. OntslagenOp verz.eervol met behoud van regt op pens., de gew. onderbaas-draaijer bij het marine-etabl. op Onrust J. J. Pieters. Wij ontvingen, zegt het Dat. Jlbl., een klein imprimé over de behan deling van Cataract met Oleum Phosphalumdoor J. Alkenpractisercnd geneesheer te Batavia. Daarin worden de proeven medegedeeld door ge noemden geneesheer in het Chineesch hospitaal genomen op verschillende ooglijders, volgens de methode van dr. Tavignot, voornamelijk door indrup- peling van de Oleum Phosphatum, welke proeven voorloopig met den bes ten uitslag zijn bekroond geworden, zoodat men verwachten mag, dat in de meeste gevallen dc operatie door deze behandeling vermeden kan worden. Te Bekassi is weder eene zamenzwering ontdekt en aan den schout verraden. Deze heelt eenige belhamels gevangen genomen, liet doel dezer beweging was weder het land van Tambon af te loopen. In de Molukken zijn van 10 lot 13 dezer een paar schokken van aard beving gevoelddie op Amboina vrij hevig warenmaar slechts een paar seconden duurden. PARIJS, 9 Mei (des avonds). De uitslag der stemming is bekend, uitge- zonderd van 8 arrondissementen, de marine, hel leger en Algerk'. 6,763,000 kiezers hebben //ja", 1,412,000 hebben //neen" gestemd. Door de garnizoenen in het binnenland zijn uitgebragt 219,000 stemmen vóór. 36,598 legen het plebisciet. Men verzekert, dat hel Journ. Off. morgen zal mededeelen dat het ministerie zijn ontslag heeft aangeboden en dal onmiddellijk een nieuw kabinet zal worden gevormd, waarin Ollivicr zijne tegenwoordige positie zal behouden. Latere Telegram. Op 5 arrondissementen en Algerië na, zijn de resul taten van het plebisciet: 7,138,000 ja, 1,518,000 neen. Heden avond ten 8 uur waren talrijke groepen voor de kaserne Chateau d' Eauin den Faubourg du Temple en te Belleville. Men verzekertdat reeds een omnibus omvergeworpen is om eene barricade te maken. Waar schijnlijk zullen heden avond eenige onlusten plaats hebben. FLORENCE, 9 Mei. In dc kamer van afgevaardigden heeft de minister Lanza medegedeeld dat dc regeringbcrigt ontvangen hebbende van eene beweging te Catanzaro. voorzorgsmaatregelen had genomen. Meer dan 300 burgers, waaronder Mcnotti Garibaldi, waren naar de prefectuur gegaan, om aan te bieden de oproerige bende te bestrijden. De minister deelde nog mede, dat eene bende, ongeveer 300 man sterk, gisteren was aangevallen en eene algebeele nederlaag had geleden. Er waren eenige dooden en ge kwetsten. De oproerlingen hadden de wijk genomen naar het platteland van Reggio. PARIJS, 10 Mei. De uitslag der stemming is bijna volkomen bekend: 7,160,060 ja tegen 1,523,000 neen. Gisteren avond zijn eenige ongeregeldheden voorgevallen voor dc kazerne Clidteau-d Eau en in den faubourg du Temple. Drie barricades waren op geworpen met omgeworpen omnibussen; deze echter werden weder opge nomen zonder tegenstand. De troepen deden een charge met de bajonet voor de kazerne, om de plek te doen ontruimen. Een soldaat liep tot de muiterij over doch werd gevat.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3