Drenthe 31. Iloogstaang. nr. J. It. llora Siecama 976.74 y2; laagstaang. mr. J. Roessingh 264.20. Limburg 71. Hoogstaang. graaf 0. de Marchant d'Ansembourg 4605.60 laagstaang. C. J. I'ijls 300.14. Aan de leden van de tweede kamer is in afschrift medegedeeld een adres gerigt aan Z. M. den koningdoor ingezetenen der gemeente Gronin gen, waarin door hen getracht wordt aan te loonen, dat het belang des rijks en der gemeente niet vorderen, dat de stad Groningen eene vesting blijve, veeleer het tegendeel. Ook dan wanneer het belang der defensie zoude eischen eene versterkte stelling in het Noorden des rijks, vleijen zij zich te hebben in het licht gesteld, dat dc opheffing der vesting Groningen, als niet vo'docnde aan de eischen der defensiedaarop niet behoeft te wachtendoch dat veeleer zoo spoedig mogelijk daartoe behoort te worden overgegaan. In de hoop dat de aangevoerde gronden proefhoudend zullen worden bevonden, verzoeken zij den koning het bij de aanstaande vaststel ling van het defensieslelsel daarheen te leidendat de wallen en grachten der gemeente Groningen, beuevens de linie van Helpman, dadelijk kunnen verdwijnen en de stad zich vrij kunne uitbreiden, zonder door beperkende bepalingen daarin verhinderd te worden. Inwoners der gemeente Sluipwijk (prov. Zuidholland) hebben zich tot de tweede kamer gewend met hel verzoek, dat het de kamer moge beha gen eene vereenigingin welke voege dan ooktot stand te brengenen Sluipwijk ten spoedigste als gemeente te willen opheffen. Jaren lang heeft de gemeente van Sluipwijk in financiële crisis verkeerd en alleen door de opheffing der gemeente kan in vervolg van jaren een betere toestand wor den voorbereid. Ds. P. van Sonpred. te Warmondheeft het beroep van de Ned. herv. gemeente te Nijmegen aangenomen. Volgens de Bred. Cf. hebben zich 82 aspiranten aangemeld voor eene plaatsing op de Kon. Mil. academie te Breda. Toen een paar jaren geleden de kerkmeesters van Bloemendaal beslo ten, de aan hunne kerk bij den bouw in 1636 gegeven geschilderde ramen door andere te vervangen, verccnigden zich de hh. A. L. Dyserinck, dr. C. Ekama, mr. A. J. Enschedé, G. L. J. van der Ilucht, mr. 11. J. Koenen, C. de Koning, A. C. Kruseman, mr. C. J. F. Mirandolle, mr. B. J. Muller, A. van Stralen en jhr. L. J. Quarles van Ufford, te Haarlem, met het oogmerk om hiervan het een en ander voor de stad hunner inwoning te behouden. Zij kochten te dien einde de ramen en droegen aan den heer F. Nicolas, glasbrander tc Roermond, op de restauratie der vier volgende: 1. het raam, door de stad Haarlem geschonkenvoorstellende het wapen der stad en het innemen van Damiate; 2. het raam, door de staten van Holland en West- Friesland gegevenvoorstellende het wapen van Hollandomgeven van krijgs- en andere attributen3. het raamgegeven door de leden der Haarlemsche regering, welke in 1636 landgoederen onder Bloemendaal bezaten, voorstel lende de wapens der gevers en van hunne vrouwen; 4. het raam, door Johan Wolphert, heer van Brederode, geschonken, voorstellende zijn wapen en dat zijner vrouwmet daarbij behoorende inscriptie. Van deze ramen zijn thans dc drie eerste geplaatst op de grootc zaal van het stadhuis, en het vierde zal binnen weinige weken volgen. Het bijbranden dezer ramen is te Roermond met zooveel zorg geschied, dat het niet mogelijk is, te onderscheiden wat daarvan nieuw is bijgemaakt. Deze ramen, behalve dat zij betrekking hebben op de geschiedenis der stad, ten gevolge van de be trekking, die tusschen de gevers en de Haarlemsche regering bestond, zijn voor de geschiedenis der Haarlemsche nijverheid van groot gewigt. Zij zijn namelijk binnen Haarlem geschilderd en gebrand door I'ieter Holsteynden vader van den schilderwaarvan het stedelijk museum eenige schilderijen bezit. Dc vijf overige ramen, die door dc steden Dordrecht, Leiden, Bever wijk, Alkmaar en llcorn, alsmede een raam, nog door de staten van Hol land en West-Friesland gegeven en geheel overeenkomende met dat, hetwelk op het stadhuis is geplaatst, zijn aan twee heeren overgedaan, die deramen zullen laten herstellen «en in hunne woningen plaatsen. C.) Te Hendrik-Ido-Ambacht brak Zondag avond brand uit in eene vlassers- stelling van den heer 11. Maaskant. Een groote voorraad vlas alsmede het gehcele gebouw werd een prooi der vlammen. Aan blusschen viel niet te denken. Men meldt uit Apeldoorn: Er worden op de Wieselsche heide, voor het derde concours van den weerbaarheidsbond. 9 schietbanen aangelegd van 500 meiers lengte. Deze zijn op verschillende afstanden aan beide zij den van coulissen voorzien, van aarde opgezet, 72 vierk. meters groot. Bij de coulissen ter linkerzijde zijn overdekte observaticplaalsen aangebragt. Nog een tiende baan wordt op eene lengte van 1000 meiers aangelegd. In de gemeenteraadsvergadering van gisteren is besloten dat bij die gelegenheid, voor rekening der gemeente, op dc Loolaan twee eerebogen zullen worden opgerigt en des avonds verlicht. Men meldt uit Berg-Urmond dat aldaar dezer dagen een stoute diefstal is gepleegd. Terwijl namelijk de ontvanger der directe belastingen zich 'savonds bij zijn gezin in de woonkamer bevond, wist een dief in deboven- slaapkamer te dringen en van daar eene som van 1379 te ontvreemden, j zijnde het bedrag der storting over April, dat door genoemden ontvanger j eerst tegen den avond uit zijn kantoor naar de slaapkamer gebragt was. -- Volgens berigt uit Batavia van 23 April waren aldaar aangekomen de schepen Fop Smit, kapt. Mets, en Nederland kapt. van Breen. Vertrokken waren: Gebroeders van der Beek, kapt. Göbelcil Stad Leiden, kapt. van de Poll. 's GRAVENIIAGE, 10 April. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer G. A. Heinze, muziek- 1 directeur te Amsterdam, tot het dragen der versierselen van ridder 2e kl. der Ernestinische Huisorde hem door den groothertog van Saksen' Coburg- Gotha geschonken: en aan A. Blom., te Vinkeveen, en J. Middelhorst, te Denekamp, tot het dragen van hel kruis fid ei et rirlvti, hun door den Paus geschonken. Z. M. de koning-groothertog heeft den heer Hosp, burgemeester van Echternachbruch, in Pruissen benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Tot ingenieur van den waterstaat 3,|e kl. is benoemd de heer C. de Bruyn, thans adspirant-ingenieur, en tot adspirant-ingenieur van den water- staat de civiel-ingenieur A. Ketirenaer. De tweede kamer heeft heden namiddag ten half 4 tire hare werkzaam heden hervat. Aan den heer Viruly is verlof verleend op nieuw eenige vragen tot de regering te rigten, nopens den loop der onderhandelingen, ter zake van de verhooging van het invoerregt op gedistilleerd in België. BUITEN LA iNDSCtlL IJEMGTKN. BELGIË. De Persecuteur meldt, dat Guslave Flourens van Engeland komende Antwerpen is gepasseerdom zich naar Duitschland te begeven. Het ge rucht, dat de Fransche regering bij de Engelsche pogingen tot zijne uitle vering in het werk stelde, vindt zich hierdoor bevestigd. Tusschen Luxemburg en Arlon heeft een spoorweg-ongeluk plaats gehad. Volgens de voorloopigc opgaven zouden niet minder dan 20 personen daarbij gedood en een 40-tal gekwetst zijn. ENGELAND. LONDEN9 Mei. Een transportschip van de Britsche marine, de Jamna, is met troe pen na eene zeer voorspoedige vaart door het kanaal, in 27 uren stoomens van Suez te Port Saïd aangekomen. In Sheffield heeft zich weder een geval voorgedaan van het vernielen der werktuigen van een werkman, die zich aan de Union had onttrokken. Een scharenslijper weigerde, acht maanden geleden, zijne contributie te betalenop grond dat anderen ook zoo handelden. Hij werd ter verant woording geroepen, waarom hij zich onttrok, en gaf als reden op, dat de Unions bij de fabrikanten zoo weinig in tel waren, en dat hij. na zich aan de vereeniging te hebben onttrokken, met meer winst arbeidde, daargelaten dat hij de contributie van 2 sh. 3 d. per week bespaarde. Beducht als hij was voor wraak, bood bij echter 4 schadeloosstelling aan, als anderen, die zich ook hadden onttrokken, eene gelijke boete werd opgelegd. Vrijdag oehtend, toen hij zich aan den arbeid wilde begeven, bevond hij dat al zijne werktuigen waren gestolen of vernield. Te Edinburg is overleden de hoogleeraar in de verloskunde, sir James Young Simpson. Hij bereikte den leeftijd van 59 jaren. In 1856 werd hem door de Frariische academie van wetenschappen de Montyon-prijs toegekend wegens de door hem gedane ontdekking van den chloroform. In 1866 werd hijwegens de groote diensten aan de maatschappij bewezentot baronet verheven. 7Volgens beriglen uit dc Vereenigde Staten hebben in New-Orleans 47 katholieke priesters zich van Rome afgescheiden en zich aan liet hoofd ge- sleld eener nieuwe gemeente, die den Paus voor den eersten bisschop in rang, niet in gezag, houdt, het celibaat voor de priesters en de biecht voor de geloovigen als aanbevelenswaardig, maar niet als eene verpligting be- schouwt, geene kloostergelofte voor langer dan vijf jaren toelaat, en zich s met de Grieksch-katholieke en met de Anglicaansche kerk naauw verwant t verklaart. FRANKRIJK. PARIJS, 9 Mei. r 1 liet wetgevend ligcliaam moet de uitkomst der stemuitbrenging in het s gansche rijkna ze te hebben gestaafddoor eene deputatie uit zijn midden plegtig aan den keizer bekend maken. De Gaulois zegt dal dit den 14"1™ r dezer zal geschiedenen dal alsdan de meeste leden der kamer de deputatie naar de Tuileriën zullen vergezellen. Aan den gewonen optogt om de kolom op liet Plein-Vendómeop den i sterfdag van Napoleon I (5 Mei), hebben ditmaal een honderdtal veteranen z van de Napoleontische legers deelgenomen. De jongste hunner was 71de oudste 104 jaren (geb. in Febr. 1766). Deze laatste, die zich te voet van en naar het Plein begeven heeft, is in 1782 bij de Fransche marine in dienst gelreden; de eerstgenoemde woonde op 16-jarigen leeftijd, als regi- r mentskind, den slag van Waterloo bij. Het getal der aan het hek van de T( kolom opgehangen kransen bedroeg 476. De Union, een van de hoofdorganen der legitimistenparty, behelsde dezer dagen de volgende verklaring: Van alle kanten wordt het gerucht ei verspreid, dal de graaf van Chambord, ten gevolge eener conferentie te jn Frohsdorff met verscheiden leden van zyn koninklijk geslacht gehouden, van tr I den troon van Frankrijk afgezien heeft. Het docl'dcr verzinselen van zul- 1 ken aard zoti zijn, aan onze vrienden tc bewijzen dal hunne getrouwheid p( nu geen doel meer heelt. De erfgenaam onzer koningin kent zijne pligten, gelijk wij de onze kennen; hij behoort aan Frankrijk, hetwelk hij lief heeftj, en Frankrijk zal altijd op hem kunnen rekenen. Naar men verzekert heeft de jeugdige hertog van Hamilton eene wed- ,i( denschap aangegaan, waarbij hij zich verbindt 40 fr. aan zijne partij uit te betalen voor elke stem minder dan zes millioen, die het plebisciet op zich zal vereenigen. Daarentegen zal hij voor elke bevestigende stem, die boven het cijfer van zes millioen wordt uitgebragt, 20 fr. ontvangen, j Dc staals-commissie voor hel hooger onderwijs heeft, in eene dezer dagen gehouden vergadering, een voorstel van den lieer de Broglie, om den doctaralen graad niet langer verpligtend te stellen voor de uitoefening van zekere beroepen, maar dien te doen vervangen door een diploma, dat uitge- reikt zal worden na een met. goed gevolgd afgelegd professioneel examen, a verworpen met 17 tegen 7 stemmen. 11

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2