VVA\ TELEGRAAF. T' jjen verneemt dat de hertog de Grammont, gezant te Weenen, als minister van bnitenlandsche zaken zal optreden. Deze diplomaat bevindt ll zich met verlof te Parijs en heeft eenc audiëntie bij den keizer gehad. Volgens de Univers en le Monde heeft er sedert eenigeu tijd eene spe culatie plaats gehad op de hebzucht of op de armoede van katholieke gees telijken. Allerlei voorwerpen, boeken, dagbladen, tijdschriften, kerkorna- menten, klcederen en lijfsieraden, meubelen, huisraad, enz. enz. worden aan de geestelijken door de speculanten kosteloos verstrekt, mits zij daar- 5" voor een zeker aantal missen in ruil geven, die de speculanten dan bij de «cloovigen met winst weten van de hand le zetten. Die negotie is langen tijd in stilte gedreven, maar de speculanten werden boe langer zoo slout- n moediger, en wendden zich ten laatste tol de geestelijkheid met gedrukte 's circulaires. De boekhandelaars Jules Tralin Cie. gingen daarbij voor. De firma Tralin heeft nu kort geleden een prospectus gezonden aan de R. K. geestelijken, waarin de marktwaarde der missen wordt bepaald en omschre ven. Tralin Cie. leveren de werken van Bullbn tegen 400 missen; de werken van Chateaubriand legen 220 missen; de «llisloire de la Revolution Francaise" van Thiers tegen 84 missen; zijn «llistoire du Consulat et de l'Empire" tegen 100 missen. Die ergerlijke negotie is sommigen geestelijken gaan walgen. Zij hebben die opkoopers van missen openlijk aan de kaak gesteld, en een beroep op de geestelijkheid gedaan, ten einde van haar te verwerven dat zij zich nimmermeer met zulke lfnoeijerijen zal inlaten. De Monde en de Univers sluiten zicli daarbij aan. 1 Berigten uit Athene bevatten een uitvoerig verslag aangaande den bij 5 Marathon door de struikroovers gcpleegden moord. De bijzonderheden ko men in de hoofdzaken overeen met hetgeen men reeds vroeger vernomen 6 had: voorts verneemt men daaruit, dat van de rooverbende, die uit 22 man bestond, 17 (waaronder de twee hoofdlieden) door de troepen gedood en twee gevangen genomen zijn. In Athene zelf had het gebeurde een die- 6 pen indruk gemaakt. Het was moeijelijk de ontsteltenis en ncerslag- 6 tigheid le beschrijven, die zich daar van de gemoederen had meester ge- 1 maakt en die treurig afstak bij de anders bij het paaschfeest heerschcnde vreugde. De koning was door hel gebeurde hevig geschokt. J SPAAJE i In eenige steden van de prov. Alicante en in het bijzonder le.Mont- forte hebben ongeregeldheden plaats gehad, waartoe, naar het schijnt, de plaatselijke accijnsen aanleiding hebben gegeven. Die ongeregeldheden namen r zulk eene ernstige wending, dat de militaire magt tusschenbeide moest ko- men; zij vuurde op de menigte en verscheidene personen werden gedood en gekwetst. Ook in andere steden van die provincie hebben botsingen tusschcn bet volk en de militairen plaats gehad. ITALIË. Men meldt uit Florence: Onze regering is tot de ontdekking gekomen dat liet complot, tegen den keizer der Franschen gesmeed, uitgebreide vertak kingen in Italië heeft. Niettegenstaande de eerste pogingen te Pavia, l'arma en Modena onmiddellijk onderdrukt werden, zijn de noordelijke provinciën nog overstroomd met Mazzinistische agenten, die, indien er onlusten in Frank- rijk uitbrakenzeker hunne oproerige beweging zouden hervatten. PRUISSEV BERLIJN, 5 Mei. Men verwacht dat van het bezoek van den groothertog van Itessen- Darmstadt alhier het gevolg zal zijn dat bet zuidelijk deel van dien staat bij den Noord-Duitschen bond zal worden ingelijfd. De hertog van Coburg zou zich mede bereid hebben verklaard tot afstand van de hertogdommen Saksen-Coburg en Saksen-Golhaingeval dit mogt uoodig geacht worden. Binnen eenigen tijd zal te Sluttgardt een congres worden gehouden door de sociale democraten. Niet slechts zal Wurtcmbcrg zijne leden derwaarts zenden, maar uit alle Duitsche staten verwacht men afgevaardigden. Het programma der te behandelen onderwerpen is nog niet bekend. Do kapellaan Karl Jeulsch, te Liequilz. is op last van den bisschop van Breslau in zijne bediening geschorst, wegens bestrijding van den Syllabus. Gedurende veertien jaren had hij bij zijne kerkelijke betrekking ook die van godsdicnslleeraar aan het gymnasium waargenomen. MOST R IV IS IJ K. De onderhandelingen met de leiders der Czcchenparlij zijn voorloopig geschorst en dezen zijn naar Praag teruggekeerd om nader overleg met hunne lastgevers te houden; de conferentien zullen later hervat worden, i Thans zullen de onderhandelingen met de Poolsche partijhoofden beginnen. Op den ls,en dezer is het standbeeld van den vrijheer Salomo von Roth schild, op het stationsplein van den Noorder-spoorweg te Weenen, onthuld. De president der spoorweg-directie opende de plegtigheid met eene feestrede, waarin hij wees op de reeks van groote ondernemingen, die door dezen Rothschild tot stand zijn gebragt. De minister van koophandel overhandigde daarop aan baron Anselmns von Rothschildzoon van den vermaarden bur ger der hoofdstad, namens den keizer de insignia van de orde der IJzeren Kroon 1( klasse. Aan deze orde is de waardigheid van geheimraad verbon den en baron von Rothschild zal nu de eerste Israëliet zijn, die met deze waardigheid in Oostenrijk wordt bekleed. ATHENE, 5 Mei. 'Sir Elliot is, op zijne reize naar Konstantinopelmet eene belangrijke zending belast, alhier aangekomen. BUCHAREST, 4 Mei. Bij besluit van den vorst is de kamer tegen 13 Mei bijeengeroepen. De vorst heeft eene amnestie verleend voor alle staalkun dige en drukpers-overtredingen. Te Tekutsch heerscht volkomen rust. PARIJS-, 6 Mei. De heer Terrail. zeer gecompromitteerd in het complot tegen den keizer, is gisteren in hechtenis genomen. PARIJS, fi Mei. liet Join-n. off. bevat een depêche uit Algiers van den 3Jt", meldende dat generaal Wimpfl'enna twee gelukkig geleverde gevech- teu, de vijandige stammen tot onderwerping heeft gebragt. 1AGE2BKDEN. De Kweekschool voor Zeevaart te Leiden. Op den 5dcn April 1870 had wederom de algemeene vergadering plaats der leden van de verceniging lot instandhouding en bevordering van den bloei der Kweekschool voor Zeevaart te Leidenen dat wel in het gebouw der Kweekschool zelf. Wederom was het eene talrijke vergadering, bestaande uit het bestuur, vele land- en zeeofficieren in volle tenue, een aantal leden, ook van buiten de stad, en vele genoodigden. De president van het bestuur, de beer Dr. A. Rutgers van der LoefT, plaatste zich voor den calheder, overdekt met een seinvlagen nadat de geheele vergadering had plaats genomenen de heeren onderwijzers, met de kweckelingenmede binnen gekomen waren, sprak ZEd. allen het welkom toe, en prees allen over hunne betoonde be langstelling in de inrichting, zichtbaar door hunne tegenwoordigheid. Vervolgens zeide de spreker, dat, tot zijne en zeker niet minder lot teleurstelling der geheele vergadering, hij heden morgen eenen brief van den adjudant van Z. K. II. prins Hendrik, eere-voorzitter van het bestuur, in naam van HDz. ontvangen had. Die brief las ZEd. voor, behelzende de ken nisgeving, dat Z. K. II. tot zijne innige spijt, in zijne reeds berichte en be paalde overkomst, alleronverwachtst verhinderd was geworden daaraan te voldoen, daar Z K. H. allernoodzakelijkst te Amsterdam, als voorzitter, eene vergadering moest bijwonen van de maatschappij Nederland, in zake de stoomvaart door het kanaal van Suez, en dat de vergadering zich even zeer moest overtuigd houden van HDz. spijt ze niet te kunnen hijwonen, als van het levendig belang dat Z. K. H. steeds in die inrichting stelt, waarvan al de hoorders, even als de ondergeleekcndezich overtuigd hielden. Dit bericht was daarom te meer te betreurenomdat het een nederdrukkenilen invloed had op het degelijk beloop der gevolgde handelingen en, zoo als het spreekwoord zegt: »cen ongeluk komt niet alleen", gebeurde ook hier. De voorzitter namelijk, hoewel in de vergadering tegenwoordig blijvende, zeide dat hij de voorlezing van het verslag aan den heer D. llartevelt, lid van het bestuur, zou opdragen, omdat hem door verkoudheid het lange spreken te moeiclijk viel. Nu kweet zich die heer wel zeer goed van die taak, maar men miste toch het originele en kernachtige der voordracht van den voorzitter. Uil het verslag leerde men kennen dat de toekomst der inrichting, zoo ten aanzien van het getal der leden als uit de mededeelingen van den pen ningmeester, wat het finantiëel betreft, in elk opzicht zeer gunstig kon genoemd worden, en de inrichting zich te verheugen had in eene grooterc belangstelling van de zijde van het publiek. In de gebouwen bad men vergrooting en in de schoolmeubelen verbete ringen gebracht en verlangde zeer dit nog meer te kunnen doen; maar daar toe was het bedrag der kas ontoereikend, en zouden meerdere coiitributiën door nieuwe leden, zeer wenschelijk zijn. In hel personeel der onderwijzers had ccnige mutatie plaats gehad, o. a. had de matroos der eerste klasse, gewezen kweekeling der school, en ge detacheerd op de kanonneerboot aldaar, lot instructie in schip en tuig. bedankt en was weèr naar zee gegaan. Op bet gedrag en de vorderingen der leerlingen waren geene gegronde aanmerkingen in het algemeen te maken, als dat een der pas aangekomencn in het afgeloopen jaar zich schuldig gemaakt had aan zonde tegen het achtste gebod. Dit was niet te verwonderendaar er zoo veel goed en zaken aan het publiek vertrouwen is en moet overgelaten worden. Het kon niet mis sen dat de dader spoedig ontdekt werd, en bij die gelegenheid vermeende het bestuur eene indrukwekkende houding te moeten aannemen. Alle dc kweckelingen kwamen bijeen en de schuldige stond voor het front, zijn misdrijf werd hem onder het oog gebracht, het slechte en gevaarlijke van zijn voorbeeld en het nadeel dat bij hierdoor aan de eer en den goeden naam der inrichting toebracht, zoodat hij dus onmogelijk langer onder het getal der leerlingen kon blijven en alzoo staandevoets de kweekschool moest verlaten. Mij dunkt, dat deze rechtshandeling tot niet minder eer verstrekt van hel bestuur, als der toen aanwezige kweekelingen. Het getal der nu aanwezige k eckelingen is 44, waarvan 3G reeds getee- kcud hadden en dus gage en menage van het land kregen, de 8 overscliie- tendeu zijn nog beginnende leerlingen. Van die kweckelingen waren de meesten uit Zuid-Holland afkomstig, ook velen uit Vriesland, meer zelfs dan uit Noord-Holland, één was uit Zeeland, en wel uit Middelburg. In den loop van het jaar 1869 hadden zich 106 jongelieden om geplaatst te worden aangemeld, daarvan waren 88 goedgekeurd en opgenomen. In dien tijd waren 76 kweekelingen als scheepsjongens of lichtmatrozen in dienst getre den, terwijl 5 ter koopvaardij waren geplaatst. Van 1855, of het begin der inrichting, tot 1 Januarij 1870 hebben 847 kweekelingen de school verlaten en zijn bij de marine geplaatst, en 5i bij de koopvaardij. Verder zeide de spreker, dal er nu op het tijdstip der ver gadering geene bekrooningen noch seboolonislag aan de kweekelingen kon worden gegeven, uit hoofde dit vier maanden geleden was gebeurd, en dat er toen drie kweekelingen met zilveren horologicn bekroond waren, te weten Kres. van Bodegc-m, uit den Bricl afkomstig, de geboorteplaats van den admiraal Tromp, en Kuh; daar ik deze plegtigheid niet heb bijgewoond, kan ik er niets meer van zeggen. Buitendien, zeide de spreker, dat het bestuur onderzoek naar het meer of minder goed gedrag der kweckelingen van af het begin der inrichting tot lieden toe in 'slands dienst, gedaan had, en bij slot van rekening tol de overtuiging was gekomen, dat per centsgewijze gerekend, in dien tijd nagenoeg 4 pCt.dat is bijna 1 van de 25 kweekelingen. niet tot zijn eer uit 'slands dienst was ontslagen. Eene uitkomst welke gansch niet tot oneer maar veeleer tot groote eer verstrekt aan de inrichting, en het zegel van goedkeuring drukt op de wijs van op leiding, zoo in het wetenschappelijke als zedelijke, op de kweekschool gevolgd. Van een der 29 uit 's lands dienst ontslagene kweckelingen deelde de spreker mede, dat hij deserteerde van hel schip daar hjj op diende en dat geankerd lag in dc Tafelbaai aan de Kaap de Goede Hoop. Dat die jon gen daar, door de schoone natuur, vereenigd met de oud Hollandsche kolonie, waarin hij zijne moedertaal hoorde sprekenverlokt is gewordenlaat zich best begrijpen en doet zijn verstand en hart eer aan. maar dat hij dezen trek op eene onwettige vyijs en met verbreking van zijnen eed involgde, was misdadig en strafwaardig en kan niet verdedigd wordenhoe jammer dat het kwade hier ook het goede overwon. Hiermede eindigde de lieer D. llartevelt en beklom de voorzitter weder het spreekgestoelte, bedankte den afgetreden spreker voor zijne genomciie moeite, en prees ZEd. voor het welvolbrachle werk. zoo als ook den pen ningmeester voor zijn gedaan rapport en gehouden administratie, en zich hierop wederom lol de vergadering wendende, zeide hij dat er geene be- krooningen nocli promotiën konden plaats hebbenmaar dat in plaats hier van de kweekelingen eenige proeven zouden geven van hunne bedrevenheid in het zingen, de handelingen van het geweer, in liet roeijen, in de begin selen van het matrozenwerken ter eere der vergadering, met hel mooije weder, zouden schaften en repas champétro. Hordt vervolgd

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3