LEIRSUHE COURANT. DONDERDAG 5 MEI. 1870. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Ve Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel janrs ƒ3.— franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. 3.85. Het 'verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, buiten de expcditiekostcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 4 Mei. De heeren Gebroeders van der Hoek, alhier, zullen in de tweede helft dezer maand verkoopen de godgeleerde en geneeskundige boekverzamelingen van wijlen de heeren G. J. C. llarmsen, pred. te ValkcnswaardD. Lodder, med., chir. et a. o. doet. leDirksIand, en C. E. C. Wieck, genees-, heel- en verloskundige te Rotterdamvoorts o. a. werken betreffende regtsgelccrdheid natuurlijke geschiedenis, oude en nieuwe letterkunde, alsmede chirurgicale instrumenten enz. Wij verwijzen belanghebbenden naar den catalogus, die in het licht is verschenen. Door het provinciaal kerkbestuur van Zuidholland is heden tot de pre dikdienst bij de Ned. herv. kerk toegelaten de beer I. van den Bergh, stu dent aan de Leidsche hoogcschool. Men schrijft ons uit Zoetermccr, dd. 2 Mei: Ten gevolge van de opening van den Rijnspoorweg Gouda-'s Gravenhage heerschte er gisteren in de gemeenten Zoctermeer en Zegwaart eene ongewone drukte. Niettegen staande het koude gure weèr spoedde zich eene massa nieuwsgierigen naar het station Zoetermeer-Zegwaart om de aankomst en het vertrek der trei nen te zien. Vele inwoners maakten al dadelijk van de gemakkelijke ge legenheid gebruik om een uitstapje te maken en ook de feesten te Gouda bij te wonen. Men vleit zich dat vooral in de zomermaanden deze plaatsen om hunne aangename ligging door vele stedelingen en vreemdelingen bezocht zullen worden om van het buiten-zijn te genieten. Reeds is door den heer van der Wal een kolossaal stationskoiïijhuis opgerigt, welk gebouw tot versiering strekt van het dorp Zegwaart; van binnen is dit logement smaak vol en geheel overeenkomstig de vereischten van den tegenwoordigen lijd ingerigt en naar men verneemt zal de daarachter gelegen groote tuin smaak vol worden aangelegd. Ook heeft deze ondernemer het plan opgevat om de reizigers van en naar het slation, 10 minuten van het dorp vcrw jjderdper barouehette te vervoeren. Het Fad. meldt: liet akademiefeest te Leiden is, zooals men weet, op Dingsdag, daags na den tweeden Pinksterdag, vastgesteld De directie van de Hollandsche spoorwegmaatschappij heeft dezer dagen aan de maskerade- commissie in overweging gegeven het feest op een anderen dag te bepalen. In spijt der aangevoerde moliven, dat het moeijelijk was de dienst op dien dag, na twee zulke drukke dagen, goed te regelen en dat uit de vermoeid heid der conducteurs en verdere beambten welligt zelfs gevaren voor de veiligheid zouden kunnen ontstaan, heeft de commissie echter besloten den feestdag niet te verzetten. Men wil weten, dat door de Ned. Rhijnspoorweg-maalschappij eene concessie is aangevraagdvoor een lijn van het station Zoetermeer-Zegwaart aan de nieuwe lijn van 's Hage-Gouda tot aan het aanstaande station van den staatsspoorweg te Rotterdam. De Heraut meldt hel volgende: De commissie, door de laatst gehou den synode der christelijke gereformeerde kerk benoemd om de regering des lands van hel hestaan en de inrigting dier kerk kennis te geven, maakt in de Wekstem en een bijblad bij de Bazuin de ministeriële aanschrijving bekend, waarbij de regering, in overeenstemming met de wet van 10 Sep tember 1853, het door die commissie overgelegd reglement op de inrigting en het bestuur dezer kerk voor kennisgeving aanneemt. Zij zal dus voortaan als ligchaam declen in al de regten, die door de wel in Nederland aan be staande kerkgenootschappen worden toegekend. Vroegere pogingen om deze erkenning van de zijde der regering te verkrijgen, waren, gelijk men weet, afgestuit op de volstandige weigering der afgescheidenen om afstand te doen van de qualificatic van //Gereformeerd" in den door hen gekozen naam. De staat heeft thans dien willekeurigen en onwettigen eisch laten varen, en daarmeè een eersten stap lof herstel van de inbreuk op de gewetensvrijheid van sommigen zijner onderdanen gedaan, die door eene vroegere regering in zijn naam was gepleegd. Z. M. de koning heeft bij zjjn vertrek uit de hoofdstad de som van 2000 aan den burgemeester ter hand gesteldten behoeve van de alge- meene armen, Te Gouda is Zondag 11. de opening voor het publiek van den spoorweg Gouda-'s Uage feestelijk gevierd. Des voor- en namiddags werden er op de markt muziekstukken uitgevoerdop vele punten was eene illuminatie aan- gebragt en van wege de kamer van koophandel werd een vuurwerk ontstoken. Bij den gemeenteraad van Rotterdam is dezer dagen een voorstel inge komen vuil de commTssie voor strafverordeningentot herziening dier veror deningen. Daarbij wordt voorgesteld om de kermis te Rotterdam te houden van den derden Maandag in de maand Junij lot des Woensdags der daaraan volgende week. Als motief voor de vervroeging der kermis wordt aangevoerd dat men zulks voorgesteld heeft in het belang der openbare gezondheid, met het oog op de zomerhitte en opdat niet de meerder verdiende penningen door den handwerksman gedurende het gunstige jaargetijde tegen den winter weder geheel verteerd zouden worden. Dingsdag voormiddag is onder de gemeente Nieuwer-Amstel bij Am sterdam bet lijk opgehaald van een onbekend manspersoongeheel gekleed en voorzien van een gouden horlogie met dito ketting. Men brengt dit in verband met het vinden aldaareen paar dagen geledenvan een hoed en eene parapluie. De policie doet onderzoek. Dingsdag is in den namiddag de trein naar den Helder, tusschcn Velzen en Zandpoort, in botsing gekomen met een boerenwagen. De machinist, het gevaar bemèfkende, beeft zoo veel mogelijk gestoptmaar heeft niet kunne» beletten, dat de wagen van achteren gegrepen werd; de voerman is er met eenigc gelukkig ligte verwondingen afgekomen. Na enkele minuten oponthoud kon de trein de reis vervolgen; geen der passagiers heeft eenig letsel bekomen. Dit klein ongeval, dat ernstige gevolgen had kunnen heb ben, schijnt veroorzaakt te zijn door den voerman, die den slagboom moet geopend hebben, mcenende nog in tijds te kunnen passeren. Onlangs werd te Wartena, Friesland, een huisgezin plotseling onge steld, en wel zoodanig, dat men algemeen aan vergiftiging dacht. Dooreen geneesheer werd spoedig hulp aangebragt met het gevolg, dat de patiënten herstelden. liet ingesteld onderzoek heeft iutusschen doen zien, dat de on gesteldheid het gevolg is geweest van het gebruik van worst, te Leeuwarden gekocht, die reeds zeer ond moet zijn geweest en waarin zich het zooge naamd worsten-vergif had ontwikkeld. Naar men uit Groningen meldt is het adres van den senaat der hoo- geschool aan den minister Fock met nagenoeg algemecne stemmen door dat ligchaam aangenomen. Het is door den hoogleeraar Dicphuis opgesteld. In dat adres wordt aangetoond, dat des ministers besluit, waarbij S. F. Iltii- i zinga bij bet staan naar een graad in de wis- en natuurkunde van het j admissic-examen en van de vcrpligting tot bij-voning der Griekscbe en La- tynsche lessen vrijgesteld wordt, lijnregt aandruischt tegen de wet. Te Breda hebben de timmerlieden, volgens onderlinge afspraak, hun werk gestaakt, omdat zij het loon van 10 cents per uur op 12 wilden ge steld zien. De werkbazen, die dezen eisch niet willen inwilligen, trachten j zich elders van werklicdeu te voorzien. Blijkens liet voorloopig verslag van rapporteurs van de afdeelingcn der tweede kamer is het wels-ontwerp tot herziening der bestaande wetten op de brievenposterijalthans wat de hoofdzaak, de invoering van hel uniform brievenport van 5 cent, betreft, door de kamer met bijzonder genoegen ontvangen. Van de 44 leden, die aan het onderzoek in de afdeelingen deel namen, verklaarden de raecsten, dat zij door deze voordragt aangenaam waren verrast en eene verbetering toejuichten, waarop in het belang der bevordering van het onderling verkeer sedert lang is aangedrongen. Slechts enkelen opperden twijfel, of indien de toestand der schatkist de geldelijke opoffering gedoogt, die het gevolg van de invoering van bet uniform-port moet zijn, dat geld niet nuttiger ware besteed voor de verbetering van het brievcnbestellen ten platten lande. Hoewel met deze wet ingenomen, moesten verscheidene leden verklarendat zij die van den tegenwoordigen minister van financiën op dit oogenblik niet. hadden verwacht en zulks om finan ciële redenen. Het zou, meenden deze leden, met de behoedzaamheid, die men van den tegenwoordigen minister van financiën gewoon is, meer heb ben gestrookt, dat óf de tegenwoordige voordragt niet ware ingediend dan met aanwijzing van een aequivalcnt voor het daardoor te lijden verlies aan staatsinkomsten; óf wel dat die voordragt achterwege ware gebleven totdat de minister nadere plannen omtrent de verbetering dier inkomsten door wijziging van het belastingstelsel aan de overweging der staten-gencraal had onderworpen. Naar liet oordeel van vele andere leden laat zich de indiening van het wets-ontwerp zeer wel met vroegere gezegden van den minister van financiën overeenbrengen. Sedert het aanbieden der staatsbe- grooting van 1870 zijn inderdaad, blijkens door den minister gedane ver klaringen, de uitzigten omtrent de vermoedelijke uitkomsten dier begroö- ting aanmerkelijk verbeterd. Wel verre dan ook van af te keuren dat door de tegenwoordige wet eene tijdelijke vermindering in de staatsinkom sten zal worden gebragt, waren er verscheidene leden die het betreurden, dat de minister van financiën zich niet heeft bepaald tot het gaaf voorstellen der invoering van het uniform brievenport van 5 cent, maar die wensche- 1 lijke verbetering blijkbaar met het doel om het door den staat te lijden

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1