ianiilie heeft hare ingenomenheid mei zoodanig plan betuigd, en den weusch te kennen gegeven daartoe op onbekrompen wijze bij te dragen. Men meldt uil Utrecht: Maandag morgen ten 3'A ure ontstond brand in het perceel toebehoorende aan den heer Verheul en gelegen in het Lauwe Recht buiten de Waard-barrière. Het eenc gedeelte was ingerigt voor kolen- magazijn in het andere stond een meubel-magazijn geopend te worden. Reeds voor eene groote som meubelen was er aanwezig. liet geheele per ecel is uitgebrand en de belendende gebouwen hebben ontzaggelijk door liet water geleden. Zondag morgen is te Nijmegen bij liet badhuis aan komen drijven het lijk van een jong meisje, naar de kleederen te oordeelen uit den fatsoenlij ken stand. Verdere bijzonderheden zijn tot nogtoe onbekend. Men meldt uit Deventer: Zaturdag morgen ten half 8 ure zijn de staf en de vier veld-escadrons van het alhier in garnizoen liggende 4" reg. huza ren. onder hevel van den kolonel Boreel de Mauregnautl, naar Brummen gelrokken, om aldaar het depot van genoemd regiment, onder bevel van den luit.-kolonel Tengnagel, uit Leiden komende, af te wachten. Begeleid door het geheele regiment, trok het depot Zutphen binnen, om aldaar garnizoen te houden. Het overige deel van het regiment keerde over Gorssel naar Deventer terug. Men verneemt, dat de rangeermecstcr G. Baantjes, die eenige dagen geleden op het slation Groningen het ongeluk had zijn linkerarm te ver brijzelen, in bet academisch ziekenhuis aldaar aan de gevolgen is overleden. In den nacht van 24 op 25 April 11. greep te Stadskanaal, gemeente Wildervank, een brand plaats, waardoor de woning van zekere Febbe Stijntjes, werd in de asch gelegd. Men wist, zelfs geene gissingen te maken aangaande de oorzaak, waardoor de brand kon zijn ontstaan. Thans is een ruim zestienjarige knaap tot de bekentenis gekomendat de brand door hem werd geslicht. Hij had hel doelde woning van zijn oom in brand te ste ken, uit wraak dat deze hem, na den dood zijner moeder, niet ten zijnent heeft willen opnemen, liet was hem echter niet mogelijk het dak dier woning te bereiken. Vandaar dat hijten einde toch zijn doel te treffen om de woning van zijn oom in de asch te leggen, den brand stichtte in de woning van genoemde Stijntjes. iu de nabijheid staande, in de overtuiging dal de vlam wel verder dan die behuizing zou overslaan. De knaap is naar de gevangenis gebragt. - Te 's HeiTogenbosch ontstond Zaturdag middag gedurende den schaft tijd brand aan een stijger in de Lieve Vrouw ckapel, belioorende tot de calhedraal van St. Jan aldaar. In het begin was de mare, dal het kunstig en prachtig orgel in brand stond. Spoedig werd men gerust gesteld cn was men den brand meester. De schilders hadden zeer onvoorziglig een pot met vuur achtergelaten, die voor het warm houden der lijmvert was gebruikt. 's GRA VENHAGË3 April. Z. M. heeft benoemd tot ridders der orde van den Nederl. Leeuw de bh. mr. C. J. A. den Tcx, burgemeester der gemeente Amsterdam; mr. C D. Asser, raadsheer in bet prov. geregtshof van Noordholland; P. E. 11. I'raer, torius, president van den raad van bestuur van het rijks-museum van schil-' derijen en het prentenkabinet te Amsterdam; mr. P. M. G. van Hees, alge-: meen secretaris van de maatschappij tot Nut van 'l Algemeen te Amsterdam; S. W. Josephus Jitta, president van de Amsterdamsclie kanaalmaatschappij te Amsterdam. Z. M. heeft als blijk zijner goedkeuring en tevredenheid de zilveren medaille, ingesteld bij kon. besluit van 22 Sept. 1855, en een loffelijk ge tuigschrift toegekend aan Giuseppe Maccio, kapitein van de Italiaansche brik Conobbi, wegens de redding der bemanning van het op reis van Glasgow naar Amsterdam verongelukt Nederlandsch schooncrscbip St. Petersburg op 28 Maart 1870. Z. M. heeft aan den lieer mr. S. Visseringhoogleeraar te Leidenen aan den heer mr. M. M. von Baumhauer, referendaris bij het dep. van bin- nenl. zakenyergunuing verleend lot bet dragen der versierselen van com mandeur 2,lc kl. der Danebrogsordehun door den koning van Denemarken geschonken. - Z. M. heeft aan den heer P. Merkus, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Vrijenban, en benoemd tot burge-l meester der gemeente Vrijenban, den heer G. I). Vreede, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Lisselol burgemeester van Lissc, den heer 11. C. Schuyt van Castricum, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Sluipwijk en van Stein, en tot burgemeester van Sluipwijk en van Steinden heer F. 11. Bulacus Brack ten einde die betrek kingen gelijktijdig te bekleeden met het burgemeestersambt te Reeuwijk. -- De heer P. 11. Maertens is, op zijn verzoek, eervol ontslagen als ont vanger der directe belastingen enz. te Vlissingen. Z. M. heeft goedgevonden den kapitein W. graaf van Limburg Stirum, van het reg. veld-artillerie, op zijne aanvrase, op pensioen te stellen, onder toekenning van den rang van majoor, cn bij het wapen der artillerie te be noemen: bij den staf van het wapen, lot kapitein 3J<! kl.den Is1'" luit. 11. J. Krantz, van dien staf, werkzaam bij de kon. militaire akademie; bij het reg. veld-artillerie, tot lste" luit., den 2"eD luit. jh'. F. J. A. des Tombe, van hel corps; bij het 2I,C reg. vesting-artillerie, lot ls,cn luit., den 2,ltn luit. M. J. Tclchuys, van het corps; bij het 3,le reg. vesting-artillerie, tot kapi tein 3:e kl.den lslL'° luit. W. M. Dinanx, van het corps pontonniers. II. M. de koningin, die van bare ligte ongesteldheid gelukkig is her steld, wordt nog lieden, met Z. K. II. prins Alexander, van Amsterdam in deze residentie terugverwacht. Heden heeft aan het locaal van het prov. gouvernement van Zuidhol land de opening plaats gehad van de ingekomen inschrjjvingsbilletteii in de 'j geopende inschrijving van 150 aaudeelen van f 1000, in de geldleening van 45'LO 0ten laste van deze provincie in 1868 vastgesteld en goedgekeurd. Het totale bedrag der ingeschreven aandeelen beloopt 870. Gisteren is er in het lokaal op den Fluweelen Burgwal een aanvang gemaakt met het vergelijkend onderzoek voor lien, die zich voor de betrek king van leerling-telegrafist hadden aangemeld. De persoon van Hendrikus Strieker, die bij arrest van hel bol in Zuidholland jl. Vrijdag lot vijftien jaren tuchthuisstraf is veroordeeld, heeft zich tegen dat arrest in cassatie voorzien. Aan het dep. van oorlog werd heden aanbesteed de levering der bcnoo- digde brandstoffen cn kaarsen aan de militaire wachten in hel geheele rijk, over het tijdvak van 1 Julij 1870 tot en met 30 Junij 1871. Minste inschrij ver was de heer J. van den Berg Wz. te Amsterdam als, voor: 100 kilo's steenkolen a ƒ1.78; 100 stuks takkebossen a ƒ1.50; en het kilogram kaar sen a ƒ0.83 Bij eene heden aan het dep. van marine gehouden aanbesteding, ten behoeve van de directie der marine te Hellevoetsluis, is o. a. de levering van eene partij vlaggedock aangenomen door de hh. van Harlrop en Zoon te Leiden, voor ƒ579.71. Zondag avond is aan het station van den Ned. Rijnspoorweg de laatste trein ten 12 ure, in plaats 11.10, aangekomen. Toevallig bevond zich op dien trein de minister van justitie, die komende van Utrecht, onmiddellijk na zijne aankomst een agent van policie heeft ontboden en hem last gegeven tot hel opmaken van proces-verbaal, een last, die in zeer bevelende bewoordin gen moet zijn verstrekt, en die niet werd ingetrokken, toen de stationchef zich op de meest bescheiden wijze de opmerking veroorloofde, dat het eene geheel nieuwe dienst betrof, en dat het nog te verwonderen wasdat in de eerste dagen de dienst zóó geregeld zijn gang kon gaan. De vertraging moet te wijlen zijn geweest aan een oponthoud te Gouda, alwaar feesten werden gevierddie een grooten toeloop van boeren hadden uitgelokt. Gisteren avond heeft er in het Kon. Zoöl. Bot. genootschap van accla- matatic eene zeer 1 ngdurige vergadering plaats gehad van leden-aandeel houders. Zij was door hel bestuur bijeengeroepen tot het ontvangen van eenige mededeelingen nopens het aan den heer R. T. Maitland, op zijn verzoek, verleende eervol ontslag als directeur van dat genootschap. De voorzitter, dr Bleeker, gaf een breedvoerig verslag van hetgeen tusschen het bestuur en den heer M. was voorgevallenvan de gehouden briefwisseling, van de klagten, die zoowel bij vroegere besturen als bij het tegenwoordige tegen den heer M. als directeur gerezen waren enz. Daarop heeft de heer M. de mededeelingen van het bestuur breedvoerig beantwoord en zich tegen al het aangevoerde verdedigd. Na het houden eener breedvoerige discussie is eene gemotiveerde orde van den dag, door een der leden voorgesteld, strekkende om het bestuur te bedanken voor de gedane mededeelingen cn de gegeven inlichtingen en derhalve een votum van vertrouwen uit te bren gen. met 12G tegen 79 stemmen aangenomen. BUITEN LA NDSCIIE BEBIGTEN. FRANKRIJ K. [PARIJS, 2 Mei. Terwijl de regering maatregelen neemt om de militairen van de land en de zeemagt in staat te stellen tot ongehinderde deelneming aan de stem- uitbrenging over het plebiscietgeeft het revolutionaire dagblad la Marseillaise een «manifest van een bataillon jagers in garnizoen te Parijs", waarin het leger tot onthouding van stemming wordt aangespoord. Het blad voegt daarbij, dat 10 onderofficieren, 20 korporaals en 50 soldalen van het be doelde bataillon dat manifest hebben onderteekend, maar dat het hunne namen en het nommer van het bataillon verzwijgt, ten einde hen voor harde maatregelen van de regering te behoeden. Een ander revolutionair blad, Le. Réveil, geeft eenc schets van de gesteldheid waarin Frankrijk zich zou bevinden indien het plebisciet verworpen wierd Met de kennelijke bedoeling om de stemgeregtigden le verlokken zegt het: «Zoo maar het Fransche volk stoutweg neen zegt, ligt het ganschc getimmerte van Decem ber op den grond. Dan is het senaatsbesluit vernietigd; dan verdwijnen al de instellingen die daarin geijkt worden. Dan is er geen keizer meer, noch dynastie, noch groote staatsligchamennoch leger, noch rcgtcrlijke magt, noch ambtenaar hoegenaamd. Dan is er niets anders meer dan de natie, de eeuwige en nooit aftredende natie, met hare boven alles staande en on veranderlijke regten." Uit een van de voornaamste republikeinsche dagbla den der departementen wordt door den Constitutionnel de volgende zinsnede aangehaald: «Indien wij die millioen stembiljetten met neen hebben, dan zal de republiek regleus uitgeroepen zijn, en zullen wij de wapenen opvatten, om haar feitelijk te doen zegevieren." De aartsbisschoppen van Chambcry, Lyon, Tours en Kameryk, de bisschoppen van Gap, Atrecht, Nimcs, Nevers, Tarentaise en Annecy, heb ben de geestelijken hunner dioecese uitgenoodigd om de aanneming van het plebisciet te bevorderen. Men verwacht dat een grooter aantal prelaten gelijken stap gedaan hebben of nog zullen.doen. Men verneemt ook dat de Banneville door vele bisschoppen aangezocht is eene stembus in het locaal van hel Fransche gezantschap te Rome te plaatsen en de prelaten en an dere kerkelijke personen, die wegens het concilie aldaar moeten zijn, in de gelegenheid te stellen aan de stemuitbrenging over het plebisciet deel te nemen. Onderscheidene dagbladen komen op tegen den toeleg der regerings bladen om de laatstelijk gedane ontdekkingen aan te wenden tot bevorde ring van de belangen der regering ten opzigte van het plebisciet. Men mag zich, zeggen zij, door de vrees voor een complot geen schrik laten aanjagen. De natie mag zich niet laten afbrengen van den weg, dien zij besloten heeft te volgen. De Siècle brengt een voorval uil het jaar 1852 in herinnering, blijkbaar met bet doel om het denkbeeld ingang te doen vinden dat de re gering de zaak van het complot heel't op touw gezet, om de menigte gun stig voor het plakkaat le stemmen. - Volgens de Patric is Baurie een jong menscli van 22 jarencandidaat in de letteren en, naar gezegd wordt, van zeer goeden huize. Na eenigen

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2