Z. K. H. prins Hendrik is heden morgen naar Luxemburg vertrok ken, ten einde daar eenige, men zegt twee of drie weken, te verblijven. H. K. II. prinses Hendrik zal zich eerstdaags ook derwaarts begeven. De minister van justitie zal op Woensdag en Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Heden morgen zijn de officieren, onderofficieren en manschappen van de verschillende regimenten infanterie en van het corps mariniers alhier aangekomenom gedurende den zomer bij de normaal schietschool gede tacheerd te worden. Vrijdag zijn de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond door J. Krijger, hovenier te Naaldwijk, aan Z. M. den koning aangeboden. Uit Scheveningen verneemt men dat zoowel d' H. M. M. Rappard, pre dikant te Sexbierum, als ds. du Cloux voor de beroeping aldaar hebben be dankt. Dit is reeds het 19e beroep dat gedaan werd. Men zal nu tot het 20c overgaan. lUTITENLANnSCHE BEItlGTEN. BEL6IE Door de regering is bij de kamer een ontwerp van wet ingediend tot goedkeuring der met de Société d'exploitation générale gesloten overeen komst, waarbij eenige particnliere spoorwegen ter lengte van 1500 kilome ters aan den staat worden overgedragen. Te Gent is eene werkstaking onder de wevers ontstaan. De werklieden van eene der voornaamste fabrieken dier stad hebben, ten getale van 500, besloten het werk te staken, klagende over de slechte hoedanigheid der grondstof en het oponthoud daardoor in het weven te weeg gebragt. Ver leden Maandag hebben zij zich in optogt begeven naar een lokaal, genaamd het Spiegelhoften einde over de te nemen maatregelen te beraadslagen zonder dat evenwel de orde daarbij is verstoord geworden. De stoet is door de stralen getrokken en werd voorafgegaan door de wevers, gevolgd door de vrouwendie aan den weversboom gebezigd wordenof zich met de schering onledig houden ENGELAIVD. LONDEN29 April. In het lagerhuis is wederom beraadslaagd over het wetsvoorstel van het lid Chambers, om het huwelijk van eenen weduwenaar met eene schoon zuster voor geoorloofd en wettig te verklaren. De opheffing van dat ver bod werd ook door den minister Gladstone aanhevolenals strookende met de publieke opinie, met het beginsel van godsdienstige gelijkheid, en met het zedelijk en godsdienstig belang van de maatschappij in het algemeen inzonderheid van de mingegoede volksklassen. De bill is met 184 tegen 114 stemmen aangenomen. FRANKRIJK. PARIJS, 9,9 April. De openbare orde blijft lot nog toe alhier ongestoord heerschen; de buitensporige taal der woordvoerders iu de democratische vergaderingen heeft, gelijk door tegenstanders der regering erkend wordt, eene voor haar gunstige strekking, dewijl zij menigeen onder het conservative deel der bevolking wakker maakt en uit zijne geruste traagheid opwekt. Uit de departementen verneemt men nog weinig van openbare vergaderingen; al daar bepaalt de beweging wegens het plebisciet zich nog hoofdzakelijk tot zamcnkomslcn van de comités, die zich in verband met het centraal comité van Parijs, of wel in verband met democratische comités van de hoofd stad vormen om de bevolking gunstig of ongunstig voor het plebisciet te stemmen. De kardinaal-aartsbisschop van Chambéry heeft de pastoors uitgenoo- digd de aanneming van het plebisciet te bevorderen. Frankrijkschrijft hij, staat thans lusschen hel keizerlijk bewind en de revolutionaire partij, die de godsdienst fel haat en alles wenscht omver te werpen. Tusschen die twee is er niet te weifelen; het keizerlijk bewind is verkieslijk boven de woeste hartstogten der socialisten. Naar men uit Rome meldt zenden de meeste der Fransche bisschoppen aan hunne onderhoorige geestelijken eene aanbeveling om aan de stemming over het plebisciet deel te nemen. Naar men verzekert heeft de Paus bepaald geweigerd de nota der Fransche regering aan het concilie mede te deelen. De generaal Lawoestine, gouverneur van het hötel der invaliden, vroe ger bevelhebber der nationale garde, is in 84-jarigen ouderdom overleden. -— De begrafenis van den heer Roqueplan heeft Donderdag middag in de kerk Notre-Dame-de-Loretle plaats gehad. Nimmer zag men achter eenen lijkstoet zulk een aantal letterkundigen. Op het graf heeft de heer Fred. Thomas president van het letterkundig gezelschap, eene rede gehouden. Onder de menigte, die het lijk volgde, merkte meno.a. Dumas, Saint-Victor, Emile de Girardin, Thierry, Perrin enz. op. SPANJE. De dagbladen berigten dat de beroemde kwikzilvermijnen van Almaden door de regering voor een lang tijdsbestek aan het bankiershuis Rothschild zijn verpacht. Daartoe was onlangs door de cortes, als een middel tot stij- ving der schatkist, magtiging gegeven OOST-INDIE. RATAVIA, 22 Maart. Door den gouverneur-generaal zijn bij het civiel departement benoemd; Tot resident van Riouw, de resident der Lampongsche districten D. W. Schiff tot ass.-resident van Kendal (res. Samarang), de ass.-resident van Loemadjang (res. Probolingo)C. H. G. van Zijl de Jong; tot ass.-resident van Soemedang (Preanger-Regentschappen)tevens vendumeester aldaar, de kontr. le kl. bij de landel. ink. en cultures op Java en Madura K. F. Bohl; tot adv. en proe. bij den raad van justitie te Soerabaije mr. C. G. de Bens, met intrekking van zijne benoeming tot adv. en proc. bij het hooggeregtshof van Ned.-Indi«; tot adv. en proc. bij het hooggeregtshof van Ned.-Indië mr. T. II. Gerritsen met intrekking van zijne benoeming tot adv. en proc bij den raad van justitie te Soerabaijatot l"e0 commies bij het college van boedelmeesteren te Batavia de ambtenaar op wachtgeld A. F. J. Catoire, laatstelijk controleur der 3Je kl. bij hel binnenl. bestuur in het gouvern. Sumatra's Westkust; tot commies-boekh. op het resid. kantoor le Palembangde ambtenaar op wacht geld F. Wetters. Iaatsteljjk commies op het ass.-resid. kantoor te Sambas, tevens vendum. aldaar; tot griffier bij den landraad te Makassarde commies op het bureau van den ass.-resident en magistraat aldaar H. A. Claassen, thans buiteng. subst.-griffier bij dien landraadtot notaris te Patti (resident. Japara), tevens vendum. aldaar, de notaris tevens vendum. te Bodjonegoro (res. Rembang) P. A. Oetgens van Waveren Prancras Clifford; tot 1 hulp- onderw. aan de openb. 3"' lag. school te Samarang, de 2de hulponderw. aan de openbare lste lagere school te Soerakarta J. H. Roduner; tot not., tevens vendum. te Bandong (Preanger-regentschappen)J. G. Groenewald, cand.-not. te Batavia; tot pred. bij de prot. gemeente te Palembang, de benoemde pred. bij de prot. gemeente in Ned.-lndië W. P. M. Moulijn; bij de prot. gemeente te Makasser de benoemde pred. bij de prot. gemeente in Ned.-Indiê S. II. A. Begemann; tot 3,le commies op het res.-kantoor te Riouw, J. H. de Grave, laatstelijk 3Je commies op het res.-kantoor te Muntok, thans op wachtgeld; tot 2"e deurw. bij den raad van justitie te Batavia, de3"edeurw. bij dien raad W. F. Cassa. Ontslagen onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten eervol, uit 'slands dienst, de hoofdiusp. der cultures C. J. Bosch; de ass.-resident van Soemedang (Preanger-Regent schappen) J. A. Hoorn; wegens ziekte, onder toekenning van wachtgeld, de derde commies op het residentie-kantoor te Riouw A. F. C. Uoff. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte: aan den raadsheer in het hooggeregtshof van Ned.-Indië mr. C. W. H. van Schelle, aan den ass.-resident van Siak residentie te Riouw, K. F. ten SiethofF en aan den tweeden hulp onderwijzer aan de openb. eerste lagere school te Batavia H Vanger, aan den ingenieur 2C kl. bij den waterstaat C. Gast. Goedgekeurddat door den landraad te Bandong is benoemd: tot buit. substituut-griffier bij dien land raad, J. M Esche, ambtenaar ter beschikking bij de landelijke inkomsten en cultures. Tot president-directeur van de Javasche bank is gekozen de heer mr. F. Alting Mees, eene keuze die bij het volk veel bijval vindt, Volgens het N. D. Ilbl. bepaalt het nieuws zich bij het volgendeDe gezondheidstoestand, het heerschen van pokziekte in vele streken uitgezon derd, fis vrij gunstig. De expeditie naar de Mentawei-eilanden heeft plaats gehad. Men heeft een paar kampongs verbrand. De inboorlingen waren in de bosschen gevlugt. Daarmede is die tuchtiging afgeloopen. Van Sumatra verneemt mendat zeker hoofd in de Battahlanden eene onrustbarende hou ding had aangenomen. De laatste tijdingen zijn echter meer bevredigend, ten gevolge van krachtige maatregelen van het bestuur. A K A DKfl I E-MEtWS. PROMOTIE AAN DE LE1DSCHE HOOGESCHOOL. Den SO8"" April de heer D. A. W. van Tets, van 'sGravenhage, inde regten, na openbare verdediging van zijn akademidch proefschrift: de natio naliteit van personen en goederen naar hel oorlogsrecht. Gehouden Verknoping van onroerende goederen, in het Heeren-Logement aan den Burg, Vrijdag 29 April. Notaris J. DE CRANE, te Warmond. Eene Bouwmanswoning, met onderscheidene percelen Wei- of Hooiland, Houtbosch, Dijkgrond en Boschhakhout, aan de Oude Wetering, Kadaster Sectie B, nos. 102, 103, 104. 250. 352 tot 358, 238 en 649, gecombineerd. Kooper Hugo van der Salm. bouwman onder Woubrugge. ƒ43535. -• Drie percelen Land, Tuingrond en Boschhakhout, gelegen in de Kas, in den Lij kerpolder. Sectie D, nos. 362, 303, 365 en 366, gecombineerd. Kooper Dirk van Wieringen qq.Bouwman in de Haarlemmermeer, ƒ6025. Drie per celen Bouwland, met daarachter gelegen Dijk, in den kleinen Heiligen Geestpolder, Kadaster (zonder Sectie) n°s. 1050, 1051 1107, 1037, 1038 1039, 1040, 1047, 1106, 1041, 1042, 1044, 1045 en 1046, gecombineerd Kooper J. H. Berkenkamp, te Katwijk, ƒ10075. Een perceel uitmuntend Weiland, met bijbehoorende Laan, in het Boonrak, Kadaster (zonderSectie n"s. 322, 323, 324 en 929. Kooper J. Pz. Brussee, te Rijnsburg. ƒ4150. - Een Huis, met Pakhuis, Erf en Tuin, gelegen te Katwijk aan den Rijn- wijk I. n". 19, Kadaster Sectie B, n°'. 1081 en 1082. Kooper Klaas vti Dellt, te Rijnsburg. ƒ3100. INGEZONDEN. Zoo stijgt de vogel op herboren uit zijn asch. ZWEEltS. Op heden den l'l,D Mei 1870 is het juist 200 jaar geleden, dat de R. gemeente, van ouds genaamd in »de Kagchel" naderhand in de St. Jorissteg. tegenwoordig der Parochie van den II. Petrus te Leiden werd opgerigt. Hel zal welligt velen lezers dezer Courant niet onwelgevallig zijn bij deze gele genheid de aanleidcnde oorzaak dezer oprigling en de verdere lotgevallen van deze gemeente zich te berinneren. Het zij mij geoorloofd beiden eenige oogcnblikken uil het stof der Archieven op te rakelen, en in ff kort bestek bijeen te voegen, om alzoo aan hun herinneringsvermogen,.zoo veel ik kan, le gemoet le komen. Ten tijde van het heugelijk ontzet op den 3den Oct 1574 waren er vol gens Orlcrs binnen Leiden, hetwelk toen bijna een derde kleiner was dan tegenwoordig, naauwelijks 10000 inwoners overgebleven. Hoeveel Catholic ken zich daaronder bevonden, is niet gemakkelijk te ramen. Volgens dei schrijver der Batavia sacra moet het getal der na de hervorming overgeblete»

Leydse Courant | 1870 | | pagina 6