~BüITKiNLANDSCIIK UEItIGTliN bij zonderheden aan hel licht gekomen, dan die. reeds uit de vroeger mede gedeelde acle van beschuldiging bekend waren. Alleen werd door den eer sten deskundige dr. Rienderlioff verklaard dat toen de bcsch. ten vorigen jare in het ziekenhuis zich bevondhij in zijne betrekking van geneesheer aan die inrigiing hem als patient heeft behandeld en werkelijk zenuwach tige aandoeningen bij hem zijn bevonden, die naar het hoofd werkten. De advocaat-generaal mr. Terpslra, zijn requisitoir nemende, begon met er op te wijzen dat deze zaak vooral te Rotterdam veel sensatie heeft gemaakt, en geen wonder. Men is in eens anders huis op klaarlichten dag tegen den wil der eigenares binnengedrongen en kort daarna werd die vrouw, die vroeger door verschillende personen gezond en wel was gezien en gespro ken, dood en bestolen in hel voorhuis harer woning gevonden. Men was verontwaardigd over de stoutheid van den indringer. Deze zaak, zegt Z. E. G. A., bewijst op nieuw de groote onbeschaamdheid, boosheid en kwaden wil, die ook in onze dagen nog worden aangetroffen. Er is gedood en bestolen door iemand, toen toevallig de huisdeur was ontsloten, en is er met geweld en tegen den wil der bewoonster binnengedrongen. Het was eene zeer voorzig- tige en vreesachtige vrouw die alles zorgvuldig sloot, die nooit iemand in huis liet, dan na de overtuiging te hebben bekomen, dat het goed volk was. Den 15<lcn Februarij waren alle voorzorgen verijdeld, want de get. Meijer werd verwacht om cenig huiswerk te verrigten, en toen de deur ontsloten was stond de man voor haar die haar heeft gedood, terwijl hij de deur achter zich sloot. Adv.-gcn. wees er verder op dat de debatten der leregtzilting voldoende hebben bewezen wie de doodslag en den diefstal heelt gepleegddat de deskundigen hebben verklaard dat de dood eenig en alleen het gevolg is geweest van verstikking door worging met de hand van een volwassen inensch veroorzaakt. Wat de diefstal aangaat, zegt Z. E. G A., dat het opmerkelijk is dat het alles zilvergeld is dat zich in het knipje be vindt terwijl eenige koperen munt op den grond verspreid lag. Het vragen, zooals bescli. reeds vroeger opgaf, om zes gulden ter leen acht bij te veel gekunsteld om waarheid te zijn. In geldzaken was de verslagene uiterst omzigtig en zuinig. Wanneer bescli. geen kwaad toen of vroeger in den zin had, zou hij hier niet staan beschuldigd eene 68-jarige vrouw te hebben geworgd. Dat het gewald hevig geweest is blijkt uit het verslag van des kundigen; de diefstal spreekt te duidelijk van het booze opzet, om langer daarbij stil te staan. Hetgeen later door bescli. tegen de policie-agenten die liem naar hel bureau geleidden is gesproken toont wel schuldbesef aan. Adv.-gcn. acht dus het feit gepleegd en wel door den bescli. en acht op hem toepasselijk art. 13 n°. 3 der wet van 1854. Ten slotte deelde Z. E. G. A. mede dat volgens bij hem ingekomen berigten de besch. overal waar hij gc- woord heeft allerongunstigst bekend stondzich overgevende aan den ster ken drank en te lui om te werkendat hij een woesten en opvliegenden aard bezit, dat hem zijn oudershuis te Delft wegens wangedrag is ontzegd, dat hij zijn werk uit eigen beweging heeft verlaten- en dat eene dames-ver- eeniging de vrouw, met wie hij leefdena hare bevalling en ook hem van alles heelt voorzien Adv.-gen. eindigde met te verklaren dat luiheid en dronkenschap hem tot een moordenaar hebben gemaakt, en requireerde schuldigverklaring aan moedwilligen doodslag, gevolgd, vergezeld of vooraf gegaan door eenvoudigen diefstal, na vroeger reeds tot langer dan een jaar te zijn veroordeeld geweest, en veroordeeling tot tuchthuisstraf van niet minder dan 5 en niet langer dan 26 jaren en 8 maanden. De verdediger aan den besch. toegevoegd, mr. Philipse, zette op den voor grond dat hij de verdediging in deze zaak niet dan met schroom op zich had genomen. Pleiter ging daarna alles na wat deze zaak heelt opgele verd wederlegde het genomen requisitoir van het openbaar ministerie en besprak zeer uitvoerig het door deskundigen opgemaakt verslag. Ook het getuigenverhoor werd door hem nagegaan en op sommige punten gewezen. Volgens hem zouden dezelfde verschijnselen zijn opgemerkt als de vrouw aan eene beroerte ware gestorven, dan dat zij nu door verworving zou hel leven hebben verloren. Hij achtte liet bewijs niet geleverd dat hier aan doodslag kan worden gedacht, en zag met vertrouwen in deze duistere zaak 'shofs uitspraak te gemoet. Heden heeft het hof in deze zaak uitspraak gedaan. Het hof achtte de schuld van den beklaagde overtuigend bewezenzonder dat de doodslag ge strekt heeft om den diefstal voor te bereiden, gemakkelijk te maken of de ontdekking daarvan te voorkomen, en heeft hem mitsdien veroordeeld lot tuchthuisstraf van vijftien jaren. - De hh. de Pin to c. s. hebben aan den gemeenteraad een voorstel ge daan tot het aanvragen eener rijkstoelage voor de hoogere burgerschool. Dat voorstel is in handen gesteld van dc commissie van loezigt op de scho len van middelbaar onderwijs. Deze zegt in haar rapport dat het haar in zekeren zin onverschillig moet zijn uit welke bron de gelden voor de school voortvióeljen. Of eene rijks-subsidie al of niet wordt toegekend, zij zal steeds voortgaan met vrijmoedigheid te besluiten tot alle maatregelen die in het belang der school wensehelijk zijn of gevorderd worden, terwijl de heer inspecteur ongetwijfeld van zijne zijde tegenover eene gesubsidieerde instel ling liooger eisehen zal doen gelden dan bij eene zelfstandige gemeenteschool oirbaar of uitvoerbaar was. Burg. en weth. hebben den raad hun pracad- vies over het voorstel uitgebragt. Bij de overweging in hun college bleek de meerderheid wel tc kunnen instemmen met de strekking van het voorstel. Zij zijn van oordcel dat 's Gravenhage, in verband met de sommen aan andere gemeenten verleend, geen overdreven eisch zal doen door de aanvraag van 7000. - - liet Indisch-genootschap hield eergisteren avond hare laatste algemeene vergadering in dit vereeuigings-jaar. Het onderwerp van behandeling was de immigratie in Suriname, reeds aan het slot der vorige algemeene verga dering behandeiddoch toen wegens het vergevorderde uur tot later uitge steld. Twee ledenmet Suriname door langdurig verblijf en betrekkingen van nabij bekend, de hecrcn Dumoulier en Juda, bespraken de zaak in het breede, doch nu en dan uit verschillend oogpunt. Beiden waren het daarin eens dat dc toestand van Suriname zeer precair was en dat de hoofdoorzaak daarvan gelegen was in hel gebrek aan werkkrachtendeels ook aan de afwezigheid der eigenaren en aan gebrek eener goede financiële inrigting- onilrent de middelen evenwel om daarin verandering en verbetering aan tc brengen, bestond verschil van gevoelen tusschen dc beide sprekers en ande ren, die aan het debat deel namen. BELGIE. In den uaelit van Dingsdag op Woensdag barstte in de fabriek van waslucifers, toebehoorendc aan de firma van Opstal C°, gelegen aan de kade de Marimont te Brussel, te midden van eene menigte aanzienlijke ge- bouw eneen vreeselijke brand uit. De gloed van het vuur kleurde liet uit spansel tot op uren afstands donkerrood. Geheel de burgerij, schutterij, pompiers en liet garnizoen hebben met algemeene krachtsinspanning in twee uren tijds den brand gestuit, niettegenstaande nog vele spuiten moesten doorwerken om dc brandende overblijfselen en de gloeijende muurbrokken uit te dooven. Hoewel de meeste omliggende gebouwen reeds waren verla ten heeft men tot aller verwondering den brand lot dat pand weten te be palen. Men weet niet boe de brand in deze kostbare fabriek is ontstaan; gelukkig was die voor brandschade verzekerd. EtVdELAXD. LONDEN28 April. In de katholieke kerken en kapellen der hoofdstad worden openbare gebeden gehouden om afwending van //hetonregt en den smaad", waarmede de kerk in Engeland wordt bedreigd door het voorstel eener parlementaire enquele omtrent de kloosters; een voorstel, hetwelk bij het lagerhuis eerst daags op nieuw in behandeling moet kouien. Voor de Japansche gcldleeniiig is veel meer dan het gevraagde bedrag ingeschreven. Lady Franklin heeft de hoop nog niet opgegeven dc laatste rustplaats van haren echtgenoot te zullen ontdekken. Den 28sle" Maart jl. is zij, rond kaap Hoorn, te Fanaina aangekomen. Zij zoekt, naar men verzekert, eene ontmoeting te hebben met den poolreiziger Hallwiens jongste ontdekkin gen in liet hooge noorden hare bijzondere belangstelling hebben gaande gemaakt. Uit de Yereenigde Staten meldt men als eene merkwaardige gebeurte nis van den dag dat de Amerikaansche anti-slavernij-vereeniging besloten heeft zich te ontbinden, daar zij hel doel van haar streven gelukkig bereikt heeft. Zij heeft den 9"lel1 dezer hare laatste vergadering gehouden; 37 jaren geleden was zij te Philadelphia opgerigt. f F 18 I K IC IJ H. PARIJS, 28 April. Het centraal comité voor het plebisciet heeft medegedeeld dat het reeds kennis heeft gekregen van het oordeel van 186 dagbladen over het plebis ciet, en dat 115 van die dagbladen daaraan eene zeer bepaalde toetreding schenken; dat 36 eene min of meer onzijdige houding aannemen, en dat slechts 8 zich er tegen verklaren, ongerekend 27 andere dagbladen, die er kende organen van onverzoenlijke vijanden des keizerrijks zijnen dus na tuurlijk alles afkeuren wat tot nut daarvan strekt. De Ind. Beige meldt dat genoemd comité tot liet verkrijgen van ecnen gunstigen uitslag geene moeite onlziet, hetgeen blijkt uit de uitgebreide briefwisseling, die het voert; volgens opgave had bet uit de departementen reeds 110,000 brieven ontvangen, allen verklaringen van toetreding inhou dende. De telegraaph is zoo druk bezig berigten tusschen de regering en de prefecten over te brengen, dat men vele klagten over trage overbrenging van particuliere berigten boort. De democratische comité's, die alhier het plebisciet bestrijdenzeggen ook alle reden tot tevredenheid te hebben over de rigting der publieke opinie in de departementen. Er zijn aldaar een vijftigtal republikeiiischc dagbladen, die zich voor de verwerping van het plebiseiet hebben verklaard, zonder dat zij hiertoe door aansporingen uit Pa rijs gedrongen waren. De clcricale dagbladen blijven nog in eene afwach tende houding, zij schijnen ongezind het plebisciet om niet te onder steunen door zekere bewilligingen voor Rome zou hunne ondersteuning wel te verkrijgen zijn. Graaf Daru, de onlangs afgetreden minister van builenl zaken, heelt de stemgeregligde bevolking van het district, dat hij in het wetgevend ligchaam vertegenwoordigt, bij een open brief aangespoord om voor liet ple bisciet te stemmen. In sommige plaatsen des lands betoonen de maires eenen meer dan noodigen ijver in de zaak van het plebisciet, die voor de regering lastig zou kunnen worden. De maire van Versailles heeft de maires het houden eener vergadering van de oppositie geweigerd, omdat die bijeenkomst zou plaats hebben in den schouwburg, die door de stad gesubsidieerd wordt. Er ontstond eene groote verbittering over de handelwijze, die gelukkig tot geene ernstige gevolgen heeft geleid. De heer Marie, een zeer geacht voorstander der republikeinsche partij, is in 73-jarigen ouderdom overleden. In 1819 werd hij als advocaat bij de balie ingeschreven en tn 1842 door hel 5,ie arrond. der hoofdstad tot afge vaardigde gekozen. In .'848 benoemd tot lid van het voorloopig bewind, werd hij belast met de portefeuille van openbare werken. Hij was ook president van dc constituerende vergadering; doch die waardigheid vervulde hij slechts weinige dagen. Bij de zamenstelling.der wetgevende vergadering werd zijn mandaat niet vernieuwd. Hij trad toen van het staatkundig too- necl af, en verscheen er weer op in 1883, toen hij te Marseille tot afge vaardigde werd gekozen. Bij de verkiezingen in 1869 verloor hij zijn mandaat. De werkstaking hier te lande neemt in eene onrustwekkende mate toe. In de suikerraffinaderijen van den Elzas heeft zij thans ook plaats. Te Crcuzot is men mede nog niet geheel zonder zorg.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2