BUITKNLANDSCIHh ISKÏÏÏGTKi\ 9 Dec 1869 aangetoond, dat aan de geneeskundige ambtenaren worde opge dragen eene speciale enquête te houden over de werkplaatsen en fabriekge- bouwen in Nederland. De minister antwoordt dat een onderzoek als hier bedoeld wordt, de commissie erkent het zelve, van zeer grooten omvang is; men dcnke slechts aan den arbeid der commissie belast met het onderzoek naar den toestand der kinderen in fabrieken arbeidende, waaraan zij ver scheidene jaren heeft besteed. Onderzoek naar den toestand der fabrieken en werkplaatsen wordt door de geneeskundige ambtenaren gedaan, wanneer zij een plaatselijk onderzoek instellen naar den sanilairen toestand van door hen bezochte gemeenten; thans worden door hen met medewerking van de geneeskundige raden de schoolgebouwen opzettelijk onderzocht, even als dit vroeger met de slaapsteden is geschied. Het is bezwaarlijk te vorderen dat daarbij te gelijk het onderzoek naar de fabrickgebouwen en werkplaatsen ter hand genomen worde; die enquête zal daarom gevoegelijke!' tot later worden uitgesteld. 's GRAVEN11AGE27 April. lte minister van binncnl. zaken zal Zaturdag aaiist. geen gehoor verleenen. Bij den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is heden o. a. ingekomen een kon. besluit van den 14dp0 dezer, waarbij met vernie tiging van het besluit van burg. en weth. van Nieuwkoop, houdende weige ring aan Th. Sloof tot oprigting eener grofsmederij in perceel wijk A n°. 92, aldaar, hem alsnog onder voorwaarden die oprigting vergund wordt. Gisteren, zoowel hij dag als bij avond, was het feestlokaal (station Rijnspoorweg) voor het publiek geopend. Duizenden personen hebben onaf gebroken de zaal bezocht en de gehcele inrigting en versiering daarvan be wonderd. Groen, bloomen, fonteinen, spiegels, heelden, verlichting door bougies en gas, alles werkte mede om aan de zaal een betooverend aanzien te geven. Met hel grootste genoegen bragt menigeen daar nog eenigc uren door en algemeen werd betreurd, dat eene zoo ruime, een zoo fraaije en zoo frissche zaal slechts voor een dag had mogen dienen. Maar aanstaanden Zondag, den 1S,'D Mei, vangt de zomerdienst aan. Deze zaal kon dus niet langer behouden blijven en zij zaT dus weldra bchooren tot het aangenaam verledenedat alleen door schilder- en teekenkunst in herinnering zal blij ven. Maar te gelijk wekte zij weder bij menigeen het besef op van de noodzakelijkheid dat in de hofstad eene zaal van duurzamen aard verrijze, geschikt voor talrijke vereenigingen en tentoonstellingen op groote schaal. Het mislukken van vroegere proeven in dat opzigt belette niet naar het ver wezenlijken van dit doel te streven. BELGIË. liet berigt dat de koning den beruchten moordenaar Dessous le Mou- sticr gratie heeft geschonken, heeft nog geene stellige bevestiging ontvan gen maar het is evenmin tegengesprokenhet wordt door de conservative dagbladen voor waar gehouden, en het geeft hun, terwijl de liberale dagbladen van de zaak zwijgenaanleiding tot bittere klagten tegen den minister van justitie, den heer Rara; deze, zeggen zij, heeft den koning een besluit afgeperst, hetwelk, in strijd met het gevoelen van verscheiden leden des kabincts, in strijd met de publieke opinie, in de daad de strek king heeft om de doodstraf feitelijk af te schallennadat eene poging van den heer Rara om hiertoe op den wettelijkcn weg te geraken mislukt was. -- De brief van prins Pierre Bonaparte, houdende dankbetuiging voor de aan hem door Belgische militairen toegezonden visite-kaartjes, heeft, zoo het schijnt, de aandacht gaande gemaakt van eenige officieren van het gar nizoen te Brussel. Deze moeten den minister van oorlog verzocht hebben te doen onderzoeken, wie de toezenders dier kaartjes geweest zijn, doch zijn op hunne beurt uitgenoodigd deze zaak, ofschoon zij den toezenders niet tot eer strekt, maar te laten rusten. Het heeft overigens niet weinig aansloot gegeven, dal Pierre Bonaparte, in zijn brief van de Belgische offi cieren sprekende, o. a. heeft gezegd; «dat deze, hoezeer trotsch op hunne autonomie, nogtans bijna Franschcn zijn." KNG BlóANil. LONDEN26 April. Dezer dagen is koningin Victoria door de cordaatheid van haar koet sier aan een groot gevaar ontsnapt. Terwyl zij met de prinses van Wallis langs den weg bij Osborne reedwerden drie paardenvoor een meelkar ge spannen, schichtig, wierpen hunnen bewaker omver, en holden onbestuurd het koninklijke rijtuig na. De koetsier der koningin zette zijn vurig gespan in galop en bleef met groote moeite het hollende driespan vooruit, toen hij een naauwen weg gewaar wordende hierin zwenkte en op deze wijze het steeds van meer nabij dreigende gevaar ontsnapte. [)e Timen deelt omtrent het treurig voorval in Griekenland de vol gende bijzonderheden mede: Den llJi'° April jl. verlieten de vreemdelingen Athene, om een uitstapje le maken naar het beroemde slagveld van Mara thon. Zij waren acht in getal, niet medegerekend een gids, vier gendarmen en eenige bedienden. Onder het gezelschap waren twee dames, lady Mun- caster en Mrs. Llóyd, de laatste met haar dochtertje. Hel was bekend, dat de weg naar Marathon coor een goed georganiseerde bende roovers werd onveilig gemaakt, waarvan de aanvoerder, een zekere Spaaos, zelfs gezegd werd in verstandhouding te zijn met sommige hooggeplaatste Grieksche ambtenaren. Eerst nadat de touristcn het doel van hunnen togt, de vlakte van Marathon, hadden bezocht, namen dc bandieten, in een smallen berg pas, hun kans waar; een dertigtal hunner schoot te voorschijn; twee der gendarmes werden op de plaats gedood, eu de reizigers waren spbedig over meesterd. De dames en liet kind Werdenonder geleide der twee overblij vende gendarmes, naar Athene teruggezonden. Den volgenden dag had men over het losgeld onderhandeld, en werd lord Muncaster vrijgelaten, ten einde de bepaalde som te gaan bijeenbrengen. De roovers, die van de ran gen hunner gevangenen wel onderrigt wareneischten niet minder dan 25000 en bovendien kwijtschelding van straf wegens hunne begane mis drijven. De Grieksche regering meende zich nu in de zaak te moeten men gen. Zij kon zich de vernedering niet laten welgevallen, om met bandieten in onderhandeling te treden. Troepen ruiterij en voetvolk trokken uit, en daar dc roovers onvoorziglig genoeg waren geweest, hunne ontoegankelijke bergkloven te verlaten, en in het woud een schuilplaats te zoeken, zagen zij zich al spoedig eiken uitweg afgesneden. De gevangenen hebben toen met hun leven het gelag moeten betalen. De Times is van meening dat eene gestrenge straf moet geeischt worden. Zoo de Grieksche regering onmagtig is de schuldigen meester te worden, dan moet Engeland daartoe zijne hulp verleenen. De Engelsche directeur der Suez-Kauaal-Maatschapgij spreekt in een brief aan de Times het medegedeelde vermoeden tegenals zou de averijdoor twee Fransche stoomboolen in het kanaal geleden, aan de aanwezigheid van zandbanken te wijten zijn geweest. Kort vóór en spoedig na de bedoelde booten zijn, zoo meldt bij, schepen van meer diepgang het kanaal zonder schade doorgevaren. De Ti mes meldt: Onze beurs, het middelpunt van de financiële opera- tiën der wereld, gaat eene nieuwe betrekking aanknoopen. Eene leening van een millioen voor liet .lapansche gouvernement is hier door Schroder en Comp. aan de markt gebragt. De prijs van uitgifte is 98 pCt.de interest 9 pCt.het kapitaal zal in 13 jaren lijds bij jaarlijksche uitloting a pari worden afgelost. De lcening moet dienen om de hoofdstad Jeddo door eenen spoorweg le verbinden met Jokohama. Osaka en de haven Tsuruga. Voor de geldschieters wordt de opbrengst der tolkantorengeraamd op 600 ,a 700,000 in het jaar, tot onderpand gesteld. FRANKR IJ K. DARIJS, 20 April. Naar men verneemt heeft de prefect der Seine, dc lieer Chevreau, door den keizer gevraagd naar den geest van de bevolking der hoofdstad ten opzigte der regering, met het oog op de aanstaande volksstemming, daaromtrent een niet zeer gunstig autwoord gegeven. Van de hier ver schijnende bladen hebben zich 14 voor het plebisciet, 6 voor onthouding van stemming en 11 voor het uitbrengen van een ontkennend antwoord verklaard. -- De minister van binnenl. zaken heeft in eene nadere circulaire aan de prefecten le kennen gegevendat het de wcnsch der regering is, dat de manifestatie van 8 Mei zoo volledig mogelijk zij. Hij doet voorts de nood zakelijkheid hitkomen, om in eene aangelegenheid van zoo groot nationaal belang niets le verzuimen, wat de waarheid en opregtheid der volksstem ming kan verzekeren. In deze circulaire wordt bepaald, dat al de slembil- letten, die niet zijn ingevuld, die protesten behelzen, allen, in één woord, die geen «ja" of «neen" bevatten, niet zullen medetellen, doch niet te min aan het proces-verbaal der stemopneming gehecht en aldus aan de departe-, mentale commissiën van verificatie en later aan het wetgevend ligchaam overgelegd zullen worden. Le Siècle heeft aangekondigd, dat zij een millioen met «neen" inge vulde stembilletten voor de tegenstanders van het plebisciet beschikbaar stelt. De Presse wil weten dat er na de stemuitbrenging over het plebisciet tien senaatsleden zullen worden benoemd, met het doel om .nieuw bloed in dat staalsligchaam te brengen. De bisschop Dupanioup zou onder de daar voor gekozen personen belmoren. De Constitutionnel berigt dat de graaf van Chainbord zich dezer da gen schriftelijk tot den Paus heeft gewend om hem kennis van zijne toe treding tot de leer der pauselijke onfeilbaarheid te geven. -- Voor de regtbank te Valence wordt thans de zaak behandeld van zekeren Bayon, beschuldigd van moord, gepleegd in een rijtuig op den spoorweg van Lyon naar Marseille op den heer Alex. Ltibanski, van welke zaak vroeger melding is gemaakt. Hij blijft hij zijne verklaring volharden dat zij twist hadden gekregen over het gebruik van een kussen, en dat de ander hem een klap om dc ooren had gegeven; ten gevolge waarvan het tol eene worsteling was gekomenwaarbij hij in zijn drift zijn medereiziger verscheidene wonden niet een mes had toegebragt. Bij bet getuigenverhoor verklaarden eenige personen, dat zij bij het instappen van den trein duide lijk hadden opgemerkt hoe in het achterste rijtuig een passagier lag te sla pen, en hoe Bayon alle moeite deed om te zorgen dat niemand dan hij in het rijtuig hij den slapende plaats nam. Daarop kwamen nog eenige andere bijzonderheden aan hel lichtwaaruit volgde dat de heer Lubanski in den slaap vermoord moet zijnen daarop van alles beroofd is geworden. De eigenaars van ijzergieterijen in de omstreken dezer stad hebben eene vergadering gehouden, waarin hel besluit is genomen geene concessit te doen aan hunne werklieden, die den arbeid gestaakt hebben, en liunnt werkplaatsen eerst dan weder te openenwanneer zij het over den dag en liet uur eens zijn geworden. In eene door genoemde werklieden gehouden vergadering zijn de patroons tot bijwoning daarvan uitgenoodigddoch deze hebben de uitnoodiging van de hand gewezen. De ijzergieters van ltouaa» cn Evrcux hebben evenzeer, althans voor een gedeelte, den arbeid gestaakt SPANJE. Dc generaal Cabrera is op zijn verzoek door Don Carlos ontheven va» de leiding der politieke cn militaire beweging, welke dien pretendent o( den troon van Spanje zou moeten brengen. Hiervan is officieel kennisgege ven aan de Carlistische dagbladeneenige van hen ontveinzen hun leedwe zen daarover niet. Volgens andere berigten heeft Cabrera zijn ontslag genome» om reden dat Don Carlos weigerde zijn regerings-programma eenigermate naar den liberalen geest des lijds le wijzigen. De Pueblo zegt dat Prim in eene vereeniging van progressisten heek

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2