den uit den arbeidenden stand zamengesteldheeft de abdij bezocht en zich tegen sommiger bezorgde verwachting aan, uiterst ordelijk gedragen. De abdij zal voortaan eiken Maandag voor een ieder openstaan. Te Ballymahon in het graafschap Longford heelt de policie beslag ge legd op cene aanzienlijke hoeveelheid wapenen. Op den 13den dezer heeft alhier eenc algenieene vergadering van de aandeelhouders in Reutcr's telegraaf-maatschappij plaats gehad. De balans over 1869 toont eene netto winst van 23303 aan, waardoor, met inbe grip van de bereids gedane voorloopige uitkeering, het jaarlijks dividend 10 pCt. per aandeel bedraagt. Ten gevolge eener overeenkomst met het telc- „raphisch agentschap van llavas, Lafitte, Bullier C°. te Parijs, zijn hunne onderscheidene bureaux in het buitenland met die vau bovengenoemde maat schappij ineengesmoltenzoodal dan ook de gezamenlijke netto-ontvangsten van beide ondernemingen van 1 January 11. af gelijkelijk verdeeld zullen worden. Het gerucht van een nieuw en ernstig schandaal is in de clubs van Pall-Mall in omloop. Het betreft een markiesreeds ver in jaren gevorderd en wiens echtgenoot onlangs is overleden. De lord geniet de volle achting van zijne vorstin; een zijner zoons bekleedt een aanzienlijken post; twee zijner dochters zijn gehuwd met mannendie deel hebben uitgemaakt van het kabinet en zich zoowel in den krijg als in de staatkunde hebben onder scheiden. Het bedoelde gerucht is van den volgenden aard: Een nieuwe erfgenaam van den titel, 50 jaren oud, uit een eerste huwelijk geboren, komt voor zijne regten op, en wordt door zijne moeder ondersteund; alle mogelijke middelen zijn aangewend om lot eene schikking te geraken,maar vruchteloos; zelfs de pogingen van hoog geplaatste personen hebben niet ge baat. Wordt de wettigheid van- het eerste huwelijk erkend, dan is het tweede zonder eenige kracht hoegenaamd. Men is natuurlijk gespannen de wezenlijke toedragt dezer geheimzinnige zaak te vernemen. Te Liverpool liggen drie schepen gereed, waarmede 7000 landverhui zers naar Canada zullen overgebragt worden. Berigten van de Kaap de Hoede Hoop maken melding van hel vinden van een aantal diamanten. Zekere heer Stafford Parker was te Kaapstad aangekomen met 25 van die steenen, wegende van 5 tot 25 karaten per stuk. De grootstedie van 25 karatenwordt geschat op eene waarde van 1000 Verder wordt nog gemeld, dat een ander exploiteur zes diamanten in bezit heeft, waaronder een van 7, een van 5 en een van 4 karaten, terwijl er nog een moet gevonden zijn van 53% karaat zwaarte. Men was er in geslaagd den persoon in handen te krijgendie verdacht gehouden wordtschuldig te zijn aan de veelvuldige brandstichtingenwaar aan de dorpen in de onraiddelijke nabijheid der Kaapstad verleden jaar ten prooi waren. Hij heet William Kayes. Hij is een Ier van geboorte, heeft lange jaren te Wijnberg gewoond en is bekend als iemand van een kwaad aardig en hoogst wraakgierig karakter. FKiSKIl U K. PARIJS, 21 April. De hoofdzakelijke inhoud van de no:a onzer regering betreffende het concilie, welke onlangs door den sedert afgetreden minister Daru aan den Franschen gezant bij zijnen terugkeer naar Rome is medegegeven, wordt thans door de Augsb. Allg. Zeil. medegedeeld. Zij verzoekt deels wijziging en deels verwerping der aan het concilie voorgedragen canonës en stelre gelen betrekkelijk de inrigting der kerk, dewijl die canones het burgerlijk gezag-aan het kerkelijke ondergeschikt willen maken en de grondslagen van het hedendaagsch staatsregt zouden aantasten. Iudien zoodanige stel regelen met het hoogc gezag der kerkvergadering, en welligt ook met het onfeilbaar verklaarde gezag van den Paus, wierden vastgesteld, zou er, zegt de nota, denkelijk in de burgermaatschappij strijd lusschen de regering en de gemoedelijke katholieken, en gewis strijd tusschen den staat en de kerk ontstaantot blijdschap enkel voor de vijanden der godsdienst. Op die gevolgen meent de Fransche regering waarschuwend, en onder eerbiediging van de vrijheid der kerkvergadering, te moeten wijzen, eér het te Iaat is en de bedenkelijke besluiten onherroepelijk genomen zouden zijn. Het manifest van een deel der linkerzijde en van eenige vertegenwoor digers der democratische pers ziet het licht. .Men kan over de strekking oordeelcn uit het volgende daarin voorkomende: Wilt gij aan het keizerrijk op nieuw een onbeperkte volmagt geven? Wilt gjj, onder den schijn van bet parlementaire stelsel, het persoonlijk gouvernement bevestigen? Zoo gjj het wilt. stemt: ja. Maar zoo gij u de gebeurtenissen van vroeger herin nert, zoo gij noch de achttien jaren van verdrukking, van de beleedigingen der vrijheid aangedaan, zoo gjj noch Mexico, noch Sadowa, noch de met vjjf milliards toegenomen schuld, noch de tot boven twee milliards opge voerde budgettennoch de zware belastingennoch de groote ligtingen voor de militaire dienst, zoo gij dit alles niet vergeten zijt, dan kunt gij niet ja stemmen. Want al die rampen, wier sporen langen tijd in Frankrijk zullen zigtbaar blijven, zijn het uitvloeisel geweest van de twee plebisciets, waar over men u voor achttien jaren heeft laten stemmenen die gelijk waren aan dat, waarover men u thans bjj de stembus roept. Want nu, even als toen, vraagt meji, u eene volmagt in blanco, men vraagt u den afstand uwer souvereiniteit, de overdragt van het rcgt des volks in handen van een man en van eene familie, de verbeurdverklaring van het onvergankelijk regt der toekomstige geslachten. In naam der souvereiniteit des volks en der nationale waardigheid, in naam der orde en van den maatschappelijken vrede, die slechts bestaanbaar zijn in eene vrije demonstratie, verwerpt, door uwe slem, de nieuwe constitutie. Protesteert door een negatief votum, door een blank stembriefje, of door onthouding: elke wjjze van protest zal aan de vrijheid ten goede komen. Wal ons aangaat, wij hebben vast besloten neen te stemmen, en wij raden u aan neen te stemmen. Onder de onder teekenaars van dit manifest bevinden zich de hh. Arago, Bancel, Crcmiciix, Gambetta. Gamier-Pagès, Pellctan, Jules Simon enz Men heeft lan verschillende zijden berigt dat prins Pierre Bonaparte vertrokken was naar Nice, ook naar Italië en Spanje. Zijn wij goed inge licht, dan heeft de prins Parijs nog niet eens verlaten-, De alhier gevestigde leden der internationale vereeniging van werk lieden, wier hoofdzetel te Londen is gevestigd, hebben eenc vergadering ge houden, om te beraadslagen over het plebisciet; het besluit is genomen om in naam der vereeniging een manifest nil te vaardigen, waarin de onthou ding aan de stemming wordt aanbevolen, liet plebisciet was evenwel niet hel eigenlijke doel der vergadering. Zij wilden de fracliënwaaruit de internationale vereeniging te Parijs bestaat, tot een geheel vormen. Er is een bondsraad voor de Parijsche afdeelingen der vereeniging benoemd. De werkstakingen te Fourchambaull en Torteson verliezen hun ernstig karakter; Dingsdag 11. hebben aan de smidse en de smelterij de helft der werklieden hun werk hervat. Woensdag was hun aantal al weder ver meerderd en men verwacht dat heden de werkplaatsen weder als vroeger zullen bezet zijn. Een Algerijnsch blad geeft eenige bijzonderheden omtrent de expeditie van den generaal Wimpffen op de grenzen van Marocco. Teruggetrokken op laatstgenoemd grondgebied heeft de stam Ouled Tidi Cheikh zich jaren lang schuldig gemaakt aan rooverijen op de in de Sahara zwervende stam1 men; hierdoor verontrust durfden de bewoners van het zuiden zich niet op de verwijderde vruchtbare vlakten vestigen, en verzochten aan het gouver nement troepeu ter hunner bescherming. Dientengevolge werd eene kolonne afgezonden, die den 3'le" April tot Souf-Kesser was opgerukt, waar zij onder bevel van den kolonel de Lajaille 5 escadrons Afrikaansche jagers, 1 escadron Saphis en 4 compagniën tirailleurs gelegerd vonden. De vlakte van Tamlet doortrekkende, stootten zij aan den voet van het Djebel Grouss gebergte op de roovers van Benis Qnill. De voorposten meL hen willende parlemen- teeren werden verraderlijk doodgeschoten Hierop wierp zich de kolonne op de Marokkanen met zulk eene kracht dat zij werden overhoop gewor pen, 50 man op het slagveld achterlatende, terwijl de Franschen slechts 2 dooden en 4 gekwetsten telden. De kolonel de Lajaille is op Aïn Bey Khclil teruggetrokken, terwijl de generaal Wimpffen zijne beweging naar het zui den voortzet. Volgens berigten uit Djeddah zijn de plcgtige feesten van de groole bedevaart naar Mekka, in behoorlijke orde, ook wat den gezondheidstoe stand betreft, afgeloopen. SPANJE. De Imparcinl deelt mede dat de nabestaanden van wijlen Don Henri- quez de Bourbon weigeren de som van 30000 fr. aan te nemenwelke de hertog van Montpensier hun als schadevergoeding zou moeten betalen naar het vonnis, hetwelk door den militairen regter in zake van het bekende duel is uitgesproken. Bij dat vonnis was verder aan den hertog als slrat dever- pligting opgelegd om gedurende eene maand op eenen afstand van de plaats des tweegevechts te blijven. Ter voldoening daaraan heeft hij zich uit Madrid naar Sevilla, zijne gewone verblijfplaats, begeven, met het voornemen om na het verstrijken eener maand weder te Madrid te komen en er voor zijne candidatuur werkzaam te zijn. De aanhangers des herlogs verzekeren dat zijne kans op de kroon door het zoo noodlottig afgeloopen duel en vooral door hel daarover gevoerde reglsgeding eer toegenomen dan verminderd is, en dat in de cortesvergaderiiig vele progressisten en unionistente za- "men eene meerderheid uitmakende, thans voor zijne troonsverheffinggestemd zijn; deze zou thans ook gewenscht worden door den regent Serrano, welke gaarne van zijne zware laak zou willen ontheven worden. ITALIË. Naar men uil Rome aan de Univers schrijft behoorde eene verdaging van liet concilie van Juny tot October tot de mogelijkheden, maar was er niets zekers dienaangaande bekend. Aan het Jour», de llrux. schrijft men het volgende: Er zijn drie brochu res, die hier thans opzien baren; zij zijn tegen het vaststellen der onfeil- baarheidsleer gerigt, en brengen alle gemoederen in beweging; van eene is de schrijver bekend; door wie de andere geschreven zijn is ceu onderwerp van gissingen. De eerste is van mgr. Ilefelc, den bisschop van Rottenburg in Zuid-Duitschland; de tweede wordt, toegeschreven aan den kardinaal Schwarzenberg, aartsbisschop van Praag; de derde zou, naar men denkt, het werk zjjn van den kardinaal-aartsbisschop van Weenen. Men verzekert dat er op 24 April eene publieke zitting van het concilie zal worden ge houden; op den volgenden dag zou de discussie over de voordragt tot vast stelling der onfeilbaarheiilslcer aanvangendoch dit is nog geenszins stellig te zeggen. -- De voormalige koningin van Napels heeft zich naar Weenen begeven; men beweert, dat ook haar gemaal weldra volgen zal. Te Milaan is men eene geheime fabriek van patronen op het spoor gekomen. Een der fabrikanten vermoordde een agent van policie en koos het hazenpad. Er werden vier personen aangehouden. PRVI«»EN. BERLIJN. 21 April. De toestand van den jongst afgetreden minister, den heer von der Hevdt, is zeer ongunstig. Ilij heeft tot herstel, doch zonder eenig gunstig gevolg, eene reis naar Italië gemaakt. Men vreest dat hij Berlijn niet meer zal bereiken. Volgens de Uann. Cour. zal het aantal leden van bet zoogenaamde Ilanoveraanschc legioen, die naar hun vaderland wenschen terug te kceren, ongeveer 200 bedragen. Zij. die nog hunnen diensttijd moeten vervullen, zullen bij de verschillende regimenten worden ingedeeldna den afloop van hel tegen hen in te stellen gcregtelijk onderzoek. Men verwacht, dat zii. voor zoo ver zij tot eenige straf veroordeeld worden, van den koning gratie zullen ontvangenen dat de vervulling van den dienstpligt derhalve 'het

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3