BUITKiNLANDSCHE IWMIGTKiN. vakken, behoorende tot het eerste gedeelte var. het natuurkundig examen, 5 voor e'e'n ot meer, de overige 5 voor alle vakken zijn toegelatennamelijk de bh. H. J. Manschot, F. J. van den Berg, J. A. van Leeuwen, J. A. B. 1 Masthoff en J. van Deventer. Voorts meldt men nog van daar dat bij gelegenheid van den derden natio- j nalen scherpschutterswedstrijd, in de maand Augustus e. k. te honden nabij liet kon. lustslot het Loo onder de gemeente Apeldoorneene volksgaar- j keuken op zeer groote schaal zal worden opgerigt, ten einde de scherp- schutters voor weinig geld eene flinke voeding te verschaffen. Te Herwijnen overleed den 15d<,n dezer een grijsaard op ruim 82-jari- gen leeftijdnalatende eene weduwe van in de 80 jaren. Twee dagen vóór 's mans dood waren de beide oudjes GO jaren met elkander door den echt verbonden geweest. Uit dat huwelijk zijn, voor zoo verre men weet, om- 1 dat enkelen zich uitlandig bevinden, in leven 12 kinderen, die gezamenlijk weer 90 kinderen hebben. Te Warnsveld bij Zulphcn stond den tweeden Paaschdag in eene herberg een 14-jarig meisje naar het schommelen te kijkentoen zij eens klaps de plank tegen het hoofd kreeg en zoo deerlijk gewond werd, dat zij na veel bloedverlies overleed. Men meldt uit Nijmegen'; De werkzaamheden aan den spoorweg van Boxtel over Gennep naar Wezel worden tnel kracht voortgezet. Dat deze lijn een belangrijk ontwikkeling voor Noordbrabant en Limburg beloolt, is hieruit op te maken, dat te Gennep nu reeds in aanbouw zijn twee steenbakkerijen, terwijl er proeven genomen zijnom ook te Gennep voor Duitsche rekening een dakpannenfabriek te vestigen; de eerste proeven daartoe zijn uitmun tend geslaagd. Men spreekt er ook van. om te Mil, in de nabijheid van den spoorweg, een beetwortel-suikerfabriek op tc rigten met een kapitaal van ƒ600,000. Van tijd tot tijd hebben te Lonneker, prov. Overijssel, hanengevechten plaats, eene navolging van die wreedaardige Indische en Engelsche ge woonte. Zoo oók 18 April 11., bij welke gelegenheid de prijs voor den winner uit circa ƒ36 bestond. Algemeen verwacht men. dat de raad dier gemeente eene verordening zal vaststellen, bij welke dergelijke gevechten verboden en strafbaar gesteld worden. Naar men uit Woudrichem meldt zijn op den 18dcn dezer door de visschers van die plaats in den tijd van nog geen 20 uren 4000 stuks elften gevangen. Volgens berigt uit Batavia van 5 April waren aldaar aangekomen de volgende schepen: IVoach 1, kapt. van Schelven; Susanna Johanna, kapt. W. Kramers, en vertrokken: Candati, kapt. Krijnen (naar Amerika); JF'alerloo, kapt. Abrahams jr. De regering heeft ook geantwoord op de bedenkingenin de al'deelingen der tweede kamer gemaakt, over de ontwerpen tot regeling: 1". van het vecartsenijkundig staatstoezigt en de veeartsenijkundige policie en 2°. van de uitoefening der veeartscnijknnst. Verscheidene der gemaakte opmerkingeft hebben geleid tot wijziging van enkele artikelen, welke in eene nota van wijzigingen aan de kamer worden aangeboden. Wat aangaat de bezwaren die door sommige leden tegen deze wets-ontwerpen zijn aangevoerd, zegt de minister: Terwijl anderen met de strekking daarvan waren ingenomen^, waren zij van oordeel dat het in tc stellen staatstoezigt tot aanzienlijke uitgaven zou noodzakenzonder dat evenredig nut daarvan te wachten ware. Deze stelling zou alleen dan te verdedigen zijn, wanneer of de welstand van den veestapel niet als een nationaal belang wierd beschouwd, óf de middelen in deze wets-ontwerpen aangewezenom den veestapel tegen belangrijke verliezen te beveiligen, niet doeltreffend wierden gerekend. Het eerste kan bezwaarlijk worden tegengesprokenover het laatste kan verschil van ge voelen bestaan: de staten generaal zullen daarover hebben te beslissen. Maar wanneer de welstand van den veestapel als een nationaal belang wordt erkend, en deze wets-ontwerpen geacht worden den veestapel op voldoende wijze te beschermendan zijn de uitgaven, die men zich ter bereiking van dit doel zal moeten getroosten, inderdaad niet te aanzienlijk. Door een goed geregeld staatstoezigt kunnen gevaarlijke cpizoöticn worden voorkomen of althans in den aanvang bestreden. Alleen door een voortdurend toezigl; van verantwoordelijke ambtenaren kan op voldoende wijze iu dezen belang rijken tak der dienst voorzien worden. Het getal ambtenarendat onmid dellijk na de invoering der wet zou benoemd worden, zal niet groot zijn; bel ligt in de bedoeling van den minister hiermede een bescheiden begin te maken door benoeming van cenigc weinige districtveearlsen en eerst dan hun getal te vermeerderen, wanneer de ondervinding overtuigend mogt aan- toonen dat daaraan dringende behoefte bestaat. Is het nadeel klein, het is bovendien slechts tijdelijk. Ook hierin zal wel de regel gelden dat het aan bod zich regelt naar de vraag. Volgens eene opgave, door den minister overgelegd, beliep het getal geëxamineerde veeartsen in 1869, 119 en het getal empirici in 1868, 634. 's öRAV'ENHAGE, 22 April. Door Z. M. is vergunning verleend aan den beer J. G. F. Riedel, adsis- tent-resident van Gorontalo (residentie Menado), tot het aannemen der ver sierselen van «Officier de Tlnstruction publi pie", hem door den minister van het openbaar onderwijs in Frankrijk in naam van Z. M. den keizer der Franscheu, geschonken. Door Z. M. is aan de lih. W. H. Muller en G. A. Buys, commiesen bij liet dep. van koloniënals gevolg eener nieuwe organisatie van het dienst vak waartoe zij behooreneen eervol ontslag verleend uit hunne betrek king, met behoud van aanspraak op wachtgeld, en aan den vasten bode bij genoemd dep. W. Zoetjes een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. Tot kantonregter te Edam is benoemd de heer mr. B. B. Weyland, thans griffier bij het kantongeregt te Maarssen; voorts is op hun verzoek eervol ontslag verleend aan den heer 1». Kool, als plaatsvervangend kanton regter te Beverwijk, en aan den heer S. J. Hoffman, als plaatsvervangend kantonregter te Vaardingen. -• Tot notaris te Willarr. Roermondis benoemd de heer P. H. Rit. bergh, cand.-notaris te Roermond. Z. M. heeft goedgevonden aan den le° luit. F. A. A. Halverhout, van het 3dt rcg. vesting-artillerie, gedetacheerd bij de pyrotechnisclie school, et aan den adelborst le kl. H. G. E. van IJsselsteyn, dienende bij het eskader in 0. I., op hun verzoek, eervol ontslag uit de dienst te verleenen. De kapitein der art. E. A. Reuther is door Z. M. den koning van Zwe den benoemd tot ridder der orde van de Poolster en de l"c luitenant der art. F. 11. Usener tot ridder van de Wasa-orde. Gisteren avond hield de aid. 'sGravenhage der vereeniging van fabriek en handwerksnijverheid in Nederland eene buitengewone vergadering, ter benoeming van een lid van hel bestuur, waartoe werd benoemd de heer A, P. Godou. Daarna had in de groote zaal der vereeniging eene bijzondere pleg tigheid plaats Ilet w as de uitdeeling der eercblijkendoor departementen van algemeen bestuur, inrigtingen en bijzondere personen behaald op d- algemeene tentoonstelling voor den handwerksman, in het afgeloopen jaai tc Amsterdam gehouden. Die uitdeeling geschiedde onder eene gepaste toe spraak van den voorzitter der afdeeling, mr. J. Kappeyne van de Coppello Die uitdeeling van eereblijkendie niet alleen den overwinnaars maar ook der residentie tot eerc verstrekken, werd door een talrijk en aanzienlijk publiek bijgewoondwaaronder men den heer commissaris des konings in deze provincie opmerkte Naar de toebereidselen te oordeelen, die voor de plegtigheid der ope ning van den Rijnspoorweg van 's Ilage naar Gouda op aanst. Maandag, gemaakt worden, zal die met veel luister geschieden. De illuminatie zal zich uitstrekken van den Bezuidenhoutschen brug tot hel buitenverblijf van den heer Suermondt en verder de Rijnstraat, aan beide zijden, langs bet station, naar den Z. O. Buitensingel en voorts langs den Zwarten weg. Des avonds gedurende de illuminatie zal van gemeentewege muziek worden uitgevoerdtol welk einde er op den Bezuidenhoutschen weg twee muziek tempels zjjn opgerigt, een tegenover de Rijnstraat en de ander tegenover genoemde buitenplaats. Aan den ingang van de Rijnstraat, aan de zijde van den Bezuidenhoutschen weg, is een kolossale eerepoort opgerigt, die schitterend zal worden verlicht. Zij steunt op acht kolommen in het vier kant. Zij verheft zich boven de reeds liooge woningen aan den Bezuiden houtschen weg. Men houdt zich nog bezig met het aanbrengen van wapen schilden enz. en het verdere versieren van deze fraajje ecrepoort. Aan de eene zijde, bij den ingang van de Rijnstraat, prijkt de naam Gouda, waar boven liet wapen dier gemeente, en aan den anderen kant de naam 'sGra venhage, wgprboven het Nederlandsche wapen. Ook de wapens der pro vinciën zijn ter versiering aangebragt. De llaagsche ooijevaar komt boven alles uit. Bovendien wordt de weg van en naar het nieuwe station met vlaggen getooid, als zinnebeelden van hel vadcrlandsche feest, dat Maandag alhier zal gevierd worden. Aan het einde van den Bezuidenhoutschen weg (aan de grenzen onzer gemeente) staat eene boerenwoning, bewoond door eene weduwe met hare dochter en drie zoons; zijnde beide eersten onwijs en de drie laatsten vol slagen krankzinnig, terwijl de vader van dat ongelukkig huisgezin verleden jaar hier ter stede in het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen bezwe ken is aan dezelfde kwaal. Die droevige toestand is in de laatste dagen zeer verergerd en trok de aandacht der policie. Vergezeld van den heer dr. Muller hield de lieer commissaris van policie Wulffers Woensdag eene inspectie in loco en toen bleek dat de geruchtenvan de dolle hoeve uitge gaan, maar al te gegrond waren en dat overbrenging, van twee der zoons althans, noodzakelijk was. Donderdag morgen heeft men zulks beproefd, maar vruchteloos; hoewel zij beiden reeds met hunne moeder in een gereed staand rijtuig hadden plaats genomen, heeft men bij gebrek aan de noodige pliysicke hulp voor het oogenblik er in moeten berusten dat zij het rijtuig verlieten en huiswaarts keerden. Sinds is hunne razernij nog dermate ver meerderd, dat de ongelukkigen getracht hebben een hooimijlje in brand tc steken, waaromheen zij dan dansten; dat zij den inboedel van den bouw knecht verbrand hebben, hetgeen dien man de wijk naar de stad heeft doen nemen, en dat zij tot ergernis der voorbijgangers geheel ongekleed, met hooivorken gewapendop den openbaren w eg loopen enz. De buren zijn niet gerust, le meer daar de kranken schietgeweer in huis hebben en het bekend is, dat zij met het gebruik daarvan goed vetrouwd zijn. Onze be- rigtgever meende te weten dat der policie ook van deze laatste omstandig heden reeds kennis was gegeven en vleide zich dat, voor dat de nachtstilte door hen verstoord kon worden, zij reeds èn voor zich zelvcn èn voor de buren onschadelijk zouden zijn gemaaktal ware het dan ook met behulp van den sterken arm, hetgeen welligt noodig kon zijn, daar de toegang tot de hoeve, thans door de buren de dolle genaamd, aan allen volstandig wordt geweigerd. D. v. 's Gr.) Omtrent deze zaak verneemt men nader dat heden van overheidswege de weduwe v. R. en hare twee zoons naar het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen zijn overgebragt. Met moeite heeft men de moeder van hare woning afgehaald, terwijl dc twee zoons in eene herberg in de Jan Hen drikstraat in verzekerde bewaring zijn genomen. ESGELANÖ. LONDEN21 April. Maandag 11. is voor het eerst de abdij van Westminster, in welke een groot aantal van Engelands koningen, koninginnen, helden, staatslieden, geleerden, dichters en kunstenaars begraven liggen, of gedenk teekenen heb ben verkregen, voor het groote publick geheel kosteloos opengesteld. Eene zeer talrijke schare, men spreekt van 12000 personenbijna geheel uit lie-

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2