GOUD! GOUD! GOUD! PER TELEGRAAF. ADVERTENTIES. Terkoopdag heeft omstreeks 36,000 fr. opgebragt, en de volgende ruim 238,000 fr. Dien dag is de baron Anselm von Rothschild te Wcenen voor 160,000 fr. eigenaar geworden van een der voorname pronkstukken der verzameling, een rijk bewerkt schild van den Italiaanschen kunstenaar Giorgio Ghisi (1553). Velen hadden verwacht, dat dit voorwerp 250,000 fr. en meer zou hebben opgebragt. Naar verzekerd wordt, heeft prins DemidofT er twintig jaren geleden slechts 20,000 fr. voor betaald. Een andere belang rijke koop is geweest een fraai en vermaard tempelierszwaard, uit het be gin der dertiende eeuw hetwelk 20,200 fr. heeft opgebragt. De opper-intendant graaf de Nieuwcrkerke had tot 20,000 fr. toe voor dit zwaard geboden. Schotschc en Hongaarschc rariteiten, coslumen, pijpen enz. hebben ongeveer 20,000 fr. opgeleverd. -- Volgens bcrigt uil Athene heeft eene bende van 30 struikroovers nabij Marathonna een gevecht tegen de gendarmesden Britschen en den Ita liaanschen gezantschaps-secretaris benevens twee dames gegrepen, de eerste weggevoerd en de vrouwen teruggezonden ont den cisch van een zwaar los geld over te brengen. §PAN JE. In de cortes is door twee leden een voorstel ingediend strekkende om den maarschalk Espartero tot koning te verkiezen. De dagbladen bevestigen het berigt dat de katholieke geestelijkheid, na raadpleging met den H. Stoel, zich ongezind betoont den eed af te leg gen op de nieuwe constitutie van den staat. Dezer dagen werd door den Engelschen minister van financien in het lagerhuis gezegd dat Engeland nog eene schuldvordering ten laste van Spanje had ten bedrage van 7,701,000 Deze bewering wordt hier te lande ernstig bestreden. Het dagblad El Tempo zegt: Ten gevolge der overeen komst van 1823 kwam te Londen eene commissie bijeen om de Spaansche en Engelsche vorderingen te onderzoeken. Op de door de Spaansche com missarissen ingediende ljjst kwam ook een bedrag van meer dan 100 mil- lioen realen voor, hetwelk Spanje vorderde als schadeloosstelling voor het in de ascli leggen van San Sebastian. Deze vordering werd bestreden door den toenmaligen Engelschen minister van bnitenl. zaken, fanningwelke beweerde dat de brand van San Sebastian slechts eene in den bevrijdings oorlog door toeval ontstane ramp was, waarvoor Engeland niet verantwoor delijk gesteld kon worden. Hij voegde er bijdat Engeland gedurende dien oorlog wapenen en andere krijgsbehoeften aan de Spanjaarden gezonden had, voor een veel hooger bedrag dan het even gemelde door Spanje gevor- i derde; dat Engeland niet voornemens was daarvoor vergoeding te vragen, maar dat het zijne rekening deswege zou indienen, wanneer Spanje bij zijne vordering ten aanzien van San Sebastian bleef volharden. Ten gevolge daar van en op last der Spaansche regering heeft men die vordering laten rusten en is verder van deze zaak geene sprake geweest. ITALIË. Men verneemt dat een aantal bisschoppen zijn afwezig gebleven uit de congregatie, waarin gestemd is over het schema de fide. Anderen hebben bij het uitbrengen hunner stem schriftelijke verklaringen overgelegd, hou dende dat uit hunne goedkeuring van het schema niet moest afgeleid wor den dat zij ook het reglement voor het concilie goedkeurden, naar welks regelen bij de discussie over dat schema te werk is gegaan. Naar men uit Rome aan de Corr. /lavas meldt, zou de chef der po- licie te Rome tot de ontdekking zijn gekomen van de wijze, waarop de Augsburger Allg. Zeit. hare vrij naauwkeurige berigten omtrent liet con cilie verkrijgt. Zij zou die te danken hebben aan bet Beijersche gezant schap. Deze zou zich met de zetters van de apostolische drukkerij verstaan hebben, welke haar proef-afdrukken van de voor de vaders bestemde sche mata in handen leverden. Naar aanleiding daarvan, zou den pauselijkcn nuntius te Munchen gelast zijn, zich over deze handelwijze van den Beijer- schen gezant bij de regering te beklagen. PARIJS, 14 April. In den senaat heeft heden de eerste beraadslaging over het senaatsbesluit plaats gehad. Het ontwerp is in zijn geheel aange nomen. De tweede beraadslaging is op den 1 f.{dcn vastgesteld. MILAAN14 April. Naar men verneemt heeft de heer Sella zijn ontslag aangevraagd als gevolg van de hem vijandige houding van den senaat. ROME, 14 April. De heer Banneville is alhier aangekomen. PARIJS, 15 April. Het Journ. off. bevat keiz. decreten van gisteren, houdende: a. benoeming van den heer Segris, minister van onderwijs, tot minister van financiën; b. opdragt van het beheer ad interim van het dep. van buitenlandsche zaken aan den heer Emile Ollivier, minister van justitie c. opdragt van het beheer ad interim van het dep. van openbaar onderwijs aan den heer Maurice Richard, minister van schoone kunsten. FLORENCE, 13 April. (Weener Preste). Te Carrara is een opstand uit gebarsten; cr stroomde bloed: troepen zijn derwaarts gezonden. Te San- giorgio zyn 1000 kardoezen en materiaal voor nog 20000 gevonden. De levendigste beweging heerscht in de omstreken dier plaats; de onafhanke lijkheidspartij -is hier bijzonder sterk. Versterking van land- en zeemagt zijn hier aangekomen. De Internationale Vereeniging voor handel en nijverheid heeft aan de Chocoladen- en Suikerwaren-Fabriek van FRANZ STOLLWERCK EN ZONEN, te Keulen a/cl Rijn, de gouden medaille toegekend. Het is de hoogste onderscheiding, die tot heden in dezen tak van industrie werd gegeven. INkEZONDEIV. Voor eenige dagen werd in het Leidsch Dagblad de vraag gedaan of de heer Regout deze gemeente zou voorbijgaan en ook hier ons niet met een aan denken van 's mans grootheid zou vereeren, en. kort daarop werd de ge meente gerust gesteld door het bericht, in satiricken toon gesteld, dat ook hier eene gift >vas ingekomen. Daar gemelde heer Regout ons geheel onbekend is en wij, niet tol hel gild der industriëelen behoorendeook buiten de verdenking van partijschap lig gen zij het ons veroorloofd de critici aftevragen waarom dan overal dat geschenk wordt aangenomen Wanneer het belagchelijk of verwaand is, wanneer het gelegenheid kan geven tot aanstoot, zoo zelfs, dat er in publieke bladen over wordt ge schreven, waarom dit alles dan niet liever voorkomen, door, bij evontueelc aanbieding, daarvoor beleefdelijk te bedanken. üi is dit onbeleefd? Wel mogelijk, maar ten minste eerlijk en oprecht, en bovendien de beleefdheid vordert ook «om geene gegeten paarden in den mond te zien". En wat de aanbieding betreft, is cr nu zooveel bui tengewoon verwaands in gelegen, dat gemelde heer, om van zich te doen spreken, aan hem dikwijls geheel vreemde gemeenten en inrichtingen ge schenken aanbiedt? II est heureux d'etre paiivenu tot eerbewijzing en en ridderorden, die hem toekomen en die hij wel even goed zal hebben verdiend als menig ander gedecoreerdedie zich daarmede wellicht ook heeft lalen uitschilderen. Die aanbieding die u vreesselijk verwaand voor komt is u toch ook niet geheel onbekend. Waarom b. v. laten zich de meeste menschen photographeren Voor vrienden en bekenden Dat is het kleed waarin ge uw afgod hult, maar de naakte waarheid is uit ijdelheid. Niet te vergeefsch kennen portretschilders de kracht van het woord fiatteren en de photographen zetten u niet om niet met den rug voor watervallen of leunende op afgeknotte kolommen, of wel ijverig lezende; u die bijna nooit een boek inziet en nog nooit een waterval hebt aanschouwd. Ze slrce- len uw afgod, ze kennen uwe wenschen en werken die in de hand. Dat portret wordt dikwijls ten geschenke gegeven aan lieden, die ge bijna niet kent, 't is eene kwestie van mode om portretjes te wisselen en de aanlei ding hiertoe is de ijdelheidde hoop om lusschen de andere afbeeldingen van den begiftigde in het salon ten toon te worden gesteld. Wat ge bedekt doet, doet de heer Regout openlijk en moge deze vorm nu minder gebrui kelijk zijnze is ten minste rond en eerlijk. Wanneer zal men toch op houden steeds een splinter te zoeken in het oog van den naasten en den balk in zijn eigen te ontkennen Leiden, 15 April. A. Nog een enkel woord naar aanleiding van het ingezonden stukje door den zich noemenden «Geen Diaken". De schrijver zoekt alleen te betoogen, wat niemand ontkentnamelijk dat bet Minnehuis ook nu nog behoefte heeft aan de liefdadigheid der gemeente. Maar wat ik beweerde en blijf beweren is, dat, waar men thans de gehcele inkomsten der armbakkerij geniet, waar, bij een goed beheer, in gewone jaren de diakonierekening een groot batig slot oplevertwaar de opbrengst der gewone collecten stij gende is en de bevolking van het geslicht bij dat alles sterk afneemt 2), men daar geen misbaar behoeft te maken, als ware het Minnehuis in ster venden toestand. Met de belangstelling der vorige regenten ben ik waarschijnlijk beter bekend dan «geen diaken", die zulks eerst uit de rede van den heer Surin- gar schijnt begrepen te hebben, doch ik weet zeker dat de opregtc belang stelling van die hccrcn zich niet hierin zou geopenbaard hebben, dat zij om het geld beurtelings sommigen zouden hebben laten weeklagen en ande ren laten zingen! En nu laat ik verder die zaak voor goed rusten. Dat ik schreef en wat ik schreet, was niet om twist te maken, maar opdat een ieder de zaak zelf onderzoeke en met de resultaten van dat onderzoek zijn voordeel kunne doen! VERITAS. De collecte van jl. Maandag heeft reed6 circa f 100 meer opgebragt dan vroeger. Sints 1° Januari 11. is de bevolking met 22 personen verminderd, waardoor reeds in het 1ste kwartaal van dit jaar, alleen op de levensmiddelen, eene bezui niging van ongeveer ƒ150 verkregen is. Bevallen van een Zoon J. C. KAPTEYNgeb. ZUURDEEG. Donkeiibroek, Friesland, 13 April 1870. Eenige kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een Zoon C. TIE MEYER, geb. VAN DER POT. Leiden, 14 April 1870. Eenige en atgemeene kennisgeving. Heden overleed, in den ouderdom van 14 maanden, ons jongste Dochtertje GERRITJE. J. HENDRIKS. 'sHaoe, 14 April 1870. S. M. W. HENDRIKS, Stoküuvzen. Mevrouw de Wcde M. A. HARTE VELT SPOORS ELAND betuigt, ook namens hare Kinderen en Behuwdkindercnharen opregten dank voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van haren geliefden Echtgenoot. Leiden, 15 April 1870. i waard voor Jongehceren25 vorder ik per contract om ieder jongeling van 15 tot 30 jaar oud zijnde, het volkomen uitkomen der Baard te be werken (geen baard, geen geld). 1 flacon a ƒ2.— is meest voldoende. Franco aanvraag bij TIIEOPHILE, Hofleverancier, S'. Nicolaasstraat, 403, Amsterdam. NB. Brieven ontvangt men terug en de flacon wordt geheim ingepakt.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3