liet begrip van algemeenen dicnslpligtdat, volgens het ontwerp, de ge huwden werden uitgesloten In drie der afdeelingen toonde men zich tot toestemmende, in de beide andere tot ontkennende beantwoording dezer vraag geneigd. Diensttijd. Vele leden verklaarden zich tegen het denkbeeld om de schut- terlijke dienst eerst met het 25ste jaar te doen aanvangen, en dus alle jon gelingen van 2125 jaren, die niet tot de militie belmoren, vrij te stellen. Dit streed met het begrip om zooveel mogelijk geheel de mannelijke bevol king in den wapenhandel te oefenen. Kosten. Over het algemeen kon men zich met hetgeen de regering om trent dit punt voorsteltwel vereenigen. Zij heeft hier een middenweg in geslagen of wenscht eene soort van dading te treffen, die zich zeer goed laat verdedigenterwijl velen met opzigt tot het brengen van kosten ten laste van den staat nog eenigzins verder willen bebben gegaan dan de re gering voorstelt. De voorschriften der wel met hel oog op de plattelandsbevolking. Ver scheidene leden bleven de meening toegedaandat die voorschriften een te zwaren last op de plattelandsbevolking leggen, zonder evenredig nut. Zij konden zich niet voorstellen, dat het tot iets goeds leiden kon al die land bouwers en andere bewoners van kleine gemeenten in uniform te kleeden en het exerceeren te leeren. De gevoelens daarover waren echter zeer verdeeld. De commissie van rapporteurs heeft getracht een formule te vinden waardoor deze onderscheidene denkbeelden zoo goed mogelijk worden ver- eenigd. Daartoe zoumeent zijin hoofdstuk XI van het ontwerp het be ginsel op den voorgrond moeten staan, dat schutters van verschillende corpsen of uit verschillende gemeententijdelijkdat is voor den duur van elke oefening kunnen worden vereenigd. De commissie van rapporteurs heeft, na het opmaken van haar verslag, gemeend over sommige daarbij op den voorgrond geplaatste punten met de ministers van binnenl. zaken en van oorlog in mondeling overleg te moeten treden. Zij heeft dientengevolge met genoemde ministers eene zamenkomst gehouden, waarvan mede door haar een verslag gegeven wordt. De minister verdedigde de strekking en hoofdbepalingen der wel nader, ook wat de belangen der defensie betrof. Niet de geheele 16000 man was dadelijk noodig, maar de best geoefende bataillons. Men moest zich de za ken niet te zwart voorstellen, en niet uit het oog verliezen dat als Neder land door een zijner magtige naburen werd bedreigd, het waarschijnlijk op boudgenooten zon kunnen rekenen. De defensiewet is reeds bij den raad van state in onderzoek geweest en zal waarschijnlijk eerlang bij de kamer worden ingediend. 's GRAVENHAGE, 15 April. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den heer mr. G. J. C. Schncithcr, laatstelijk vice-president van het prov. geregts- hof in Gelderland. Z. M. de koning-groothertog heeft den heer mr. S. Schmolckvice-presi dent van het prov. geregtshof in Zuidholland, benoemd tot commandeur der orde van de Eikenkroon Z. M. heeft vergunning verleend aan monsignor A. J. Pluym, bisschop van Nicopolis, tot het dragen der versierselen van ridder grootkruis der orde van Frans Joseph. Tot president der arroud.-regtbank te Amersfoort is beoemd de heer mr. A. R. van Bel, thans regter in die regtbank. Tot inspecteur der registratie en domeinen 3de kl. bij het dep. van financiën is benoemd de heer C. W. Heufke, thans ontvanger der regis tratie te Vollenhove, werkzaam bij genoemd departement. Bij kon. besluit van 13 dezer is bepaald dal de bij art. 21 van het reglement voor de opleiding van kadcls bij het corps mariniers bedoelde commissie, tot het afnemen van het examen voor den rang van 2,lcn luit. van de kadels van het derde studiejaar, in dit jaar zal bestaan uit: den commandant en inspecteur van het corps mariniers, als voorzitter; den kapitein-luitenant ter zee G. 11. Bakker en den kapitein ls,e kl. bij voor schreven corps J. Gaulier, als leden. De officier van gezondheid lstc kl. J. Lamie, dienende op het fregat Admiraal van Wassenaarwordt op non-activiteit gesteld. Verder worden geplaatst: op het wachtschip te Willemsoord, de officier van gez. 2dc kl. J. J. van Effen; op het fregat Admiraal tan Wasscnaerde officier van gez. I"lc kl. C. F. T. Hommel en de officier van gez. 2de kl. B. II. Thomson; op het ramschip de Buffel, de officier van gez. 1!" kl. A Peters; op het wachtschip te Amsterdam, de officier van gez. 2le kl. J. van Lith Harre- bomëe; op het wachtschip te Willemsoord, de officier van gez. '2(,< kl. C. Noordewier; en op de monitor Heiligerlee, de officier van gez. 2ile kl. M. C. Buyze; terwjjl worden gedetacheerd bij het hospitaal der marine te Wil lemsoord, ter voorbereiding tot het afleggen van examen voor hoogeren rang, de officieren van gez. 2le kl. J. C. van Dooremaal, F. J. C. Broers, J. J. Borst en W. Pannevis. - Heden middag, hebben H. M. de koningin, en HH. KK. H1I. prins Alexander en prins en prinses Hendrik, in de Kloosterkerk de voorbereiding bijgewoond. De dienst werd daarbij vervuld door d", Bennink Janssonius. De minister van justitie zal Woensdag en Donderdag aanst. geen ge hoor verleeuen. De minister van marine heeft gedurende eenige dagen deze residentie verlaten en zich o. a. naar Terschelling begeven, BUIT EN LA N USCH E BEü IG T E N ENGELAND. LONDEN, 14 April. Te Belfast is eene kist in beslag genomen, welke pieken, geweren en ammunitie bevatte. Deze ontdekking, meldt men aan de Times, heeft het vermoeden versterkt, dat eene geheime beweging gaande is, waaromtrerii ver de policic reeds eenige mcdedeelingen ontvangen haden welke zjj Ijverig poogt te keer te gaan. In de kisten met wapenen, welke te Sligo, Cori jgg en Dublin vroeger zijn in beslag genomen, bevonden zich geene pieken, ei vcr hare aanwezigheid geeft aan deze verzending een meer bepaald karakter gjp Men let naauwkeurig op het aankomen van stoombooten. m(; De beruchte Murphy gaat nog steeds voort door zijne hevige redevoe er ringen protestanten en katholieken tegen elkander op te zetten. Onlan» trad hij te Woolwich op. Terwijl hij sprakwerd een hagelbui van steenei j' in de zaal geslingerd. Na afloop der lezing stond een geleide policie-agcn ten gereed, om den redenaar huiswaarts te geleiden. Aan die beschermin; |c| had Murphy het te danken dat hij heelhuids zijn verblijf mogt bereiken 20 ofschoon onderweg een bende Ieren nog een poging deed om hem aan dt hoede van de gewapende magt te onttrekken. Dezer dagen is uitspraak gedaan in de zaak van de stoomboot JY01. .-ia mandydie door de stoomboot Mary in het kanaal werd aangevarenei w( dientengevolge zonk. Volgens het oordeel der regtbank, ligt de schuld vat het ongeluk geheel aan de Normandydie de bestaande verordening® D schond, door, bij mistig weder, met volle vaart haren weg te vervolgen Verder is het gestaafddat de gezagvoerder van de Mary alles gedaan heeli om de botsing te voorkomenen omvoor zoover het in zijne magt was de opvarenden van het verongelukte schip te redden. Op grond daarvan is laatstgenoemde kapitein in zijne eer hersteld, en is hem zijn certificaat n' teruggeschonken. Als een bewijs van de uitmuntende werking der telegraphische gemeen schap tusschen Engeland en Brilsch-Indië kan dienendat het verslag van den heer Lowe nopens het budget, den morgen reeds nadat het was uitge- sproken, in de bladen van Bombay te lezen stond. Een telegram van Lon- C' den naar Calcutta kan in 28 minuten worden overgeseind. ei FRANKRIJK. ui PARUS, 14 April. }l u De Coiislilutionnel zegt dat het kabinet den dag der stemuitbrenging d over het volksbesluit wil bereiken zonder toevoeging van nieuwe leden. Dat b de heer de Talhouét ook uit het kabinet zou willen treden is, volgens dat 0 blad, onwaar; hij heeft daaraan zelfs niet gedacht. Volgens sommige dag- d bladen zou het kabinet aanhoudend door vreemde invloedenbepaaldelijk 0 door dien van den heer Rouher, belemmerd worden. Ook dat is onwaar. i In de laatste tien dagen heeft de heer Rouher den keizer niet gezien noch d gesproken. Verder spreekt dat blad op bedenkelijkcn en waarschuwenden r toon over de scheuringwaarmede de groote partij der liberaal-behoudsge- zinden bedreijfd wordt; alleen de onverzoenlijken van de regter zijde en die van de linker zijde, zegt het, zouden die scheuring met blijdschap zien. t - Het Journ. des Déb. laat zich omtrent den toestand van het oogen- blik aldus uit: Het ministerie Ollivier had zich den 2d'n Januarij gegrond vest op de aaneensluiting der twee groepen van het centrum. Dal was eene noodzakelijke aaneensluiting; wij zagen daarin eenen degelijken waarborg j tegen terugkeer tot eene door de publieke opinie gevonnisde rigting. Dat verbond is welligt nog niet gesloopt, maar het is in gevaar. Het linker centrum heeft nu geene vertegenwoordigers meer in het ministerie; en al wordt zijne houding niet vijandig, zij zal toch zeer stroef zjjn. Dit zal weder hoop aan de voorstanders der vroegere orde van zaken geven. De ministers behooren geen voedsel aan die hoop te gevenmaar aan al de verlokkingen van de uiterste regter zijde wcêrstand te bieden. Wij voor ons zullen het ministerie Ollivier 111 zijne liberale taak blijven ondersteunen, in bet vertrouwen dat de heer Ollivier, al zag hij het linker centrum zich van hem verwijderen, ongezind'zal blijven zich regts te wenden. Dezer dagen werd in het wetgevend ligchaam door twee leden over gelegd een aantal adressen van ingezetenen der kolonie Algerië, houdende betuigingen van erkentelijkheid voor de verklaring, dat Algerië van het militaire bestuur ontheven en onder het geineene regt gesteld diende te worden. Toen zij die adressen ter tafel nedcrleggen wildenwerd aan de regter zijde de aanmerking gemaakt, dat de kamer beter zou doen met geene dankbetuigingen van de zijde des publieks aan te nemen, dewijl zij anders in de verpligting zou zijn ook berispingen van dien kant aan te nemen. Dit gevoelen had de bovenhand; 99 leden der kamer stemden tegen het aannemen der adressen, en 96 daarvoor. De houding der werklieden geeft reden tot bezorgdheid. Niet alleen dat de werkstaking te Creuzot nog tot geene bevredigende oplossing is ge- bragt, ook in het Loiredal schijnt men eene werkstaking op het touw te willen zetten7000 werklieden te Angersdie in de leigroeven arbeiden hebben daarmede een begin gemaakt. Veel brengt daartoe bij de taal der republikeinsche bladenaan wier oprtiijing maar al te zeer gehoor wordt verleend. Door eenige medische studenten is de heer Wiirtzdeken der faculteit, voor de correctionele regtbank gedagvaardten einde veroordeeld te worden tot het vergoeden der schade, welke de sluiting der school hun, naar hun bewerenberokkent. De abt Loyson, vroeger pater Ilyacinthe, heeft aan de Liberie een brief geschreven tot wederlegging der geruchten, volgens welke hij in het geheim een medearbeider zou zijn aan het blad Concorde. Hij zegt in dien brief: "De zaak van de godsdienst en de vrijheid is meer dan ooit de mijne, maar er zijn verschillende wijzen, waarop men ze kan dienen en ik verlang te volharden in het stilzwijgendat mijn geweten mij heeft opge legd sedert den aanvang der crisis, welke wij thans doorloopen." Dezer dagen is alhier weder eene der verzamelingen van kunstvoor werpen van prins ücmidofif verkocht. Deze bestoud voornamelijk uit Ooster- sche, antieke Westersclie en andere fraaije en kostbare wapenen. Den eersten dag zijn door den Engelschen markies Hertford verscheidene belang rijke koopen gedaan, o. a. een dolk van Tippo-Saïb voor 6000 fr. Die

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2