LEIDSCHE COURANT. 1870. DONDERDAG 14 APRIL. iV'. 88 UIN NL LA N DSC 11I IK li I (1T K N De Couraiil verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Det heislag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, builen de cxpcdiliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advcrtentiën is van 14 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden N". 5 blad 6) der Handelingen tan den Gemeenteraad. LEIDEN. 13 April. Blijkens eene mededeeling der Fransche postadministratie zullen de pakketbooten der Messageries Impériales van de Indo-Chinesche lijn voortaan haren weg nemen door het kanaal van Suez. In verband daarmede zal het vertrek van Marseille, hetwelk lot dus verre elke maand des Zaturdags ten 5 ure 'savonds plaats vond, voor het eerst op den 17d,n dezer maand, des Zondags ten 8 ure 's morgensgeschieden. De correspondentie naar Neder- landsch fndië, door middel van de Fransche pakketbooten te verzenden, zal dientengevolge uiterlijk tot Donderdag avond in 's Gravenhage, Am sterdam., enz. ter post kunnen bezorgd worden. Van wege het ministerie van koloniën is bekend gemaakt dat er voor bevoegden tot de uitoefening der genees- en heelkunst gelegenheid bestaat om te dingen naar de betrekking van officier van gezondheid der 2de kl. voor de dienst der Nederl. bezittingen ter Kuste van Guinea. Zij die wen- sclien voor die betrekking in aanmerking te komenbehooren zichbij gezegeld requestmet opgave van hunne tegenwoordige standplaatsvóór ot uiterlijk op 15 Mei 1870, te wenden lot het departement van koloniën. Uit een in te stellen militair geneeskundig onderzoek zal moeten blijken, dat de uit te zenden persoon, wat zijn ligchaamsgestel betreft, tegen het klimaat ter kuste van Guinea geacht wordt bestand te zijn. 's Rijks middelen hebben over de drie eerste maanden van dit jaar op- gebragt 17,766,963.22%, zijnde 366,442.61 meer dan in dat tijdvak van 1869. De raming bedroeg ƒ18,024,883.29. Het .Staatsblad n°. 71 bevat de wet van9 April 1870, houdende aanvul ling van art. 62 van het reglement op het beleid der regering van Ned.-Indië. De Staatscourant bevat het verslag van den bibliothecaris der kon. bibliotheek, aan den minister van binnenl. zaken, omtrent de voornaamste aanwinsten door die bibliotheek in 1869 verkregen. Gedeputeerde Staten der provincie Zuidholland hebben aan de heeren burg. en weth. der gemeenten in deze provincie doen toekomen het benoo- digd materieel voor de statistiek van het armwezen over 1869. Ook hebben gedep. staten heeren burg, en weth. dringend uitgenoodigd het jaarlijksch verslag omtrent den toestand hunner gemeente spoedig in te zenden en daartoe niet den uitersten termijn van uit. April af te wachtenter bespoe diging kan die inzending ook bij gedeelten geschieden, zoodra ccnig deel van het verslag is afgedrukt. De HJeppeler Cour. maakt een brief openbaar van een "Stadgenoot," een sergeant, die de tweede tuchtiging hielp uitdeelen aan de Commendezen op de kust van Guinea. De briefschrijver zegt daarin het volgende: "De vaandeldrager, die naast mij liep, kreeg een schot in de zijde van het hoofd, terwijl zijn vaandel met 6 schoten doorboord werd. 4 officieren werden gewond. Toen werden wij hoe langer zoo kwader, trokken al vurende vooruit en werden voor Kwassiekrom driemaal teruggeslagen. De zwarten zongen: "De blanke mcnschen durven niet;" maar dat zijn zij gewaar ge worden, want toen wij in het krom kwamen, lagen er lioopen, "en hun die nog leefden werd het hoofd afgesneden. De gemeenteraad van Gouda heeft liet plan op 25 dezerbij de opening van de lijn Gouda—'s Ilage, aan de feestcommissie een dejeuner aan te bieden, waarna de genoodigden zich met de commissie naar 's Ilage begeven. Ver der zullen er op 1 Mei, bij de opening van die lijn voor het publiekmuziek uitvoeringen in een op te rigten muziektempel plaats hebben, alsmede illuminatie, Ook zal de kamer van koophandel alsdan een vuurwerk doen afsteken. Te Delft viel gisteren een aldaar bekende dronkeman in de gracht van den Verwersdijk. Toep hij er met veel moeite was uitgehaald, sprong hij er weder in, om zijn pet, die hij verloren had, te redden. Men ontfermde zich andermaal over den man en sleepte hem weder op het drooge, waarna hij eindelijk huiswaarts waggelde. In Augustus des vorigen jaars leed de heer L. Naaktgeboren, te 's Gra vendeel, door brand ƒ11,000 schade aan zijne gebouwen, meubelen en ge wassen. Zijne goederen waren door vier verschillende maatschappijen tegen brandschade- verzekerdt. w de Batsafsche brandwaarborgmaatschappij en de Nederlandsche brandwaarborgmaatschappij voor meubilaire goederen, bei den te 'sllage, de llollandsche brand- en levensverzekering-societeit te Am sterdam cn de Haarlemsche brandwaarborgmaatschappij. Niettegenstaande, tengevolge van de te lage verzekering, door die vier maatschappijen slechts ƒ8000 vergoeding verschuldigd was en derhalve 3000 schade voor rekening des verzekerden bleef, weigerden de verzekeraars de vergoeding te voldoen.- Na herhaalde weigering vorderde de heer Naaktgeboren van de Bataafsche brandwaarborgmaatscliappij, die zijne onroerende goederen reeds gedurende vjjftig jaren verzekerd had, bij dagvaarding voor de arrond.-regtbank te Dordrechtbetaling van de door haar verschuldigde vergoeding ten bedrage van ruim ƒ3000. De gedaagde maatschappij beriep zich op de exceptie van art. 294 van het wetb. van kooph. cn stelde liegen daadzakenten einde daardoor te staven, dat de brand door de merkelijke schuld of nalatigheid van den verzekerde zeiven was veroorzaakt, met conclusie, om toegelaten te worden die daadzaken door getuigen te bewijzen. De raadsman van den eischer beantwoordde de exceptie door te betoogen, dat liet gevraagde ge tuigenverhoor tot niets nuttig zijn konomdat door de gestelde daadzaken al waren zij bewezen, in geen geval zou kunnen blijken, dat de brand door merkelijke schuld of nalatigheid van den verzekerde-was veroorzaakt. De regtbank vercenigdc zich geheel met de namens den eischer" genomen conclusion en besliste dat het getuigenverhoor niet kon worden toegelaten, met vcroordeeling van de gedaagde maatschappij in de kosten van het ge ding. -- Voor liet prov. geregtshof in Noordholland stond gisteren' teregt een stedelijk heelmeester, die onlangs door de arrond.-regtbank te Amsterdam as vrijgesproken van de aanklagt van het onbevoegd uitoefenen der ge neeskunst, door het behandelen van gebreken, die niet behoorden tot het gebied der heel-, maar der geneeskunde. Aan den eerste der door het open baar ministerie gedagvaarde getuigen, den heer adjunct-inspecteur van het geneeskundig staatstoezigt in die provincie, deed de voórzitter de vraag", of hij uit een aantal overgelegde recepten kon opmaken, of de beklaagde al dan niet gebreken had behandeld, die tot liet gebied der heelkunde behoo ren. De getuige antwoordde echter hiertoe niet in slaat tc zijn zonder de patiënten zelvcn te kunnen ondervragenomdat ook de heelmeester het regt had inwendige geneesmiddelen voor tc schrijven bij de behandeling van een heelkundig gebrek. Ilierop requircerde het openbaar ministerie de benoe ming van twee deskundigenmet last om te onderzoekenof uit de recep ten bleek, dat gebreken, behoorendc tot het gebied der geneeskunde, door den beklaagde waren behandeld en des noods zelf de patiënten daarover te ondervragen. Overeenkomstig dit requisitoir werden door het hof tot des kundigen in deze benoemd de bh. prof. dr. J. W. R. Tilanus en dr. I. Zee man aan wie is opgedragen om binnen twee maanden over bovengemelde vraag rapport in te dienen. Uit Utrecht meldt men dat men berekent dat in de laatste veertien dagen in die streek 700 paarden door vreemde handelaren zijn gekocht. Eed bekende Fransche paardenkooper, Pierro genaamd, heeft Zondag aan de Bilt, en Maandag te Utrecht een groot aantal van de beste paarden gekocht, waaronder een bijzonder gelijk span voor den prijs van ƒ1640. Als tegen hanger hiervan meldt men, dat een man met een paard ter markt kwam', wien bij aankomst werd toegeroepen: "Geef hem maar voor 3 pond (ƒ18)!" Dit paard is voor ƒ16 verkocht en voor de slaglerij per spoor naar Amster dam vervoerd. Te Ambt Vollenhovcn zouden dezer dagen drie personen een krank zinnige naar het gesticht te Deventer overbrengen. Om de reis in een dag heen en terug tc makenvertrok men des nachts. Bij de herberg »de Noorde" gekomennam de krankzinnige een sprong en greep te gelijk de teugels van het paard, waardoor dit met den boercnkleedwagcn van den hoogen dijk viel en het onderst boven kantelde. Allen kwamen onder* den wagen, waar van het kleed intusschen in brand geraakte door het vuur uit een plaatstoof, die men, benevens een lantaarn, had medegenomen. 11c voerman en de beide geleiders maakten spoedig dat zij buiten de wagen kwamen; het kostte echter veel moeite ook den patient in veiligheid te brengen. Te Tjalbert, gem. Aengwirdenmiste op den morgen van 4 April de onderwijzer der openbare school een paar kinderen. Toen Irfj zichom naar hen te zien, naar buiten bad begeven, zag bij tot' zijn ontsteltenis een kin derklompje op het langs de school loopende water drijven. Dadelijk het ergste vermoedende, sprong de moedige man tc water en had het* geluk een meisje van den bodenl der vaart' te halert dat hij gelukkig op" het drooge bragt. Ecnige borreling. die hij nog in het water bespeurde, deed hem ver-

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1