LEIDSCIIE COURANT. 1870. IV'. 84 Z ATI R DAG 9 APRIL. BINiNENLANDSCIIE BE B1GTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel /aars ƒ3.franco p.p. f 3.50; viet het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het \retslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentién is van 14 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 8 April. Wij vernemen van goeder hand dat aan den lieer burgemeester dezer gemeente is ter hand gesteld eene som van ƒ90.54, zijnde de zuivere op brengst van het concert door het muziekgezelschap Sempre Crescendo inden loop van den winter ten behoeve der algemeene armen op Zomerzorg gegeven. Het strekt ons tot genoegen melding te kunnen maken van een voor beeld van strikte eerlijkheid. Door een der knechts van de hh. van Ilartrop en Zoon alhier, Abram Neuteboom genaamd, werd gisteren avond op een der singels eene portefeuille gevonden bevattende, aan bank- en muntpapier, eene som van ƒ520. Na het inwinnen van information werd die portefeuille reeds heden vroegtijdig aan den eigenaar, schipper van Rijn, ter hand ge steld-, die den vinder dan ook voor zijne eerlijkheid goed beloond heeft. Die bclooning is, daar Neuteboom als een oppassend persoon bekend staat, allezins aan hem besteed. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat, krachtens bepaling des konings, in dit jaar achttien jongelingen als adelborst der 3I,C kl. voor de zeedienst, na behoorlijk afgelegd examen, op het kon. instituut voor de marine te Willemsoord kunnen worden aangeno men. De admissie heeft plaats op 1 Sept. aanst. Ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen in dit jaar worden geplaatst, moeten vóór of uiterljjk op 31 Mei aanst. aan den minister van marine daartoe bet verzoekschrift indienen. Alleen zij worden toegelaten die geboren zijn in 1T54 en 1855. Met genoegen vestigen wij de aandacht van ouders, onderwijzers en opvoeders op eene uitgave, die zoowel door degelijkheid als goedkoopheid uitmunt. Wjj bedoelen den Mentorraadgever voor de Nederl. jeugd, uit gegeven bij D. Mijs, te Tiel. Bij het zien van hel eerste nummer van den 4den jaargang, waarop thans de inteekening geopend is. moeten wij vol mondig bekennen, dat de uitgever zich niet aan overdrijving schuldig maakt, wanneer hij zegt dat hij veel goeds geeft voor weinig geld. Wanneer men toch acht quarto pagina's drukmet bijdragen van mannen als de heeren Koopmans van Boekeren, van Koetsveld, Bosman enz., versierd met hout gravuren, voor slechts vijf cent kan koopenzal men wel moeten zeggen, dat dit goedkoop is. Het verwondert ons dan ook niet dat de Mentor groo- ten opgang maakt en de derde jaargang spoedig uitverkocht was. De hoofdcommissie voor de internationale tentoonstelling voor den werkman te Londen heeft, lot bevordering der deelneming door den Neder- landschen werkmanalle kosten van vervoer tusschen Amsterdam naar Londen en terug tot Rotterdam, van assurantie tegen zeeschade gedurende de uit- en thuisreis en tegen brandschade gedurende de tentoonstelling, enz., voor hare rekening genomen. Naar men verneemt zal in de dit jaar te houden algemeene vergade ring der maatschappij tot Nut van 't Algemeen de hoogleeraar Opzoomer als voorzitter optreden. -Volgens het A/g. D. v. N. zou de heer Alma Tadama, thans te Parijs, zeer in aanmerking komen voor de betrekking van direcleur-hoogleeraar der rijks-akademie van beeldende kunsten. Volgens de N. R. C. is weder een onzer landgenooten benoemd, om in Japan aan eene der daartoe bestaande scholen de geneeskunde te onder wijzen, namelijk de heer C. J. Ermerins, med. doctor te Amsterdam, vroeger ■te 's Ilage. Het Ubl. meldt- Tot aanvulling van het door ons uit de Arnh. Ct. overgenomen berigt betreffende het geruchtmakend sterfgeval van de barones v. P., kunnen wij op de meest stellige wijze het volgende medcdeelen: Zoodra de minister van justitie van het ongeval kennis kreeg (een paar weken na het feit) heeft hij onmiddellijk het strengste onderzoek bevolen. Aan dat bevel is natuurlijk dadelijk voldaan. Hoewel nu het onderzoek tot dus ver niets heeft opgeleverd, waardoor het vermoeden van misdrijf wordt be vestigd, wordt het echter, om zelfs den Iaatsten twijfel weg te nemen, nog altijd voortgezet. Wij zijn mede in staat gesteld eene stellige mededecling te doen omtrent de vcroordeeling van het vijfjarig meisje door de Goesschc regtbank. Deze zaak heeft, na naaitwkeurig onderzoek, op de regering een diepen en pijnlijken indruk gemaakt. Inderdaad is zij zoo ergerlijk moge lijk geweest; immers (hoe ongeloofelijk hel schijne) uit het vonnis zelf blijkt, dat een kind van vijf jaar is veroordeeld bij verstekzoodat de regtbank toen zij het «oordeel des onderschcids" aannam, het wichtje nog niet eens gezien had! Alles wat de regering in deze zaak tot herstel doen kan, zal, hopen wij, zoo spoedig mogelijk geschieden, Te betreuren is het echter, dat er aan dit feit eerst 18 maanden na de uitspraak ruchtbaarheid gege ven is. Volgens een schrijven uit Akkra, dd. 27 Febr.medegedeeld door de Arnh. C., heeft het straffen van Commcndah langs de geheele kust een gunstigen indruk gemaakt. De Hollanders waren zoowat op den achter grond geplaatst, nu zijn zij geheel gerehabiliteerd. Allen zijn het daarin eens, dat de llollandsche regering een groote fout heeft begaan door de uit voering van het traclaat aan den lfter Boers over te laten en niet aan den heer Nagtglas, welke voor die taak berekend was. Te Dordrecht is eergisteren avond een hevige hrand uitgebarsten in de sigarenfabriek van de hh. de Bruin en Braambeek. Alleen de bovenverdie ping is vernield -, dc brandweer slaagde er in den verderen voortgang van den brand te stuiten. -- Ilet prov. geregtshof in Zeeland heeft uitspraak gedaan in hel ge ding tegen den heer F. 's Jacobdirecteur-generaal der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, beklaagd wegens het vijfmaal te laat aan komen van den spoortrein van Roozendaal te Goes. Het hof, regtdoende in hoogcr beroep, heeft het vonnis der arrond.-regtbank te Goes van 17 Jan. 11. vernietigd en verklaard, dat het ten laste gelegde feit noch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtreding oplevert en den geïntimeerde te dier zake van alle regtsvervolging ontslagen, de kosten te dragen door den staat. Uit Yzcndijke meldt men: Onze gemeente, die ruim 2G00 zielen telt en onder de voornaamste van het district wordt gerangschikt, verkeert se dert heden in een cxccptioneelen toestand. Eenige jaren geleden is geschil ontstaan tusschen het hervormd kerkbestuur en de gemeente over den eigen dom van het uurwerk, dat op de kerk staal en dat tot dien tijd, evenals de toren, waarin het is geplaatst, door de gemeente werd onderhouden. De gemeente liet de quaestic door een regtsgeleerdc onderzoekenwiens advies ten voordcclc der hervormde kerk luidde. Van dat oogenblik werd het onderhoud van den toren voor de hervormde kerk gelaten, doch bleef het uurwerk voor rekening der gemeente. Nu is onlangs weder een conflict over het gebruik van het uurwerk ontstaan, doordat het kerkbestuur o. a. aan de gemeente verbood gebruik te maken van de klok om te kleppen en omdat hel voorstelde gedurende 10 jaren jaarlijks 20 t te betalen voor gebruik en onderhoud van het uurwerkte beginnen met 1 April. Dit voorstel is door den gemeenteraad van de hand gewezen, en in eene vergadering, die door den voorzitter belegd was om op dat besluit terug te komen, heelt de raad zijn besluit gehandhaafd. Nu zullen voortaan de vertrekuren voor diligences, posterijen enz. geregeld moeten worden naar een klokje, dal op het stadhuis voor een raam zal geplaatst worden, terwijl het uur van po litie voor de tapperijenvoor het aangaan der markt en het middaguur door het kleppen van de klok der r. k. kerk zal worden aangekondigd. Burgemeester en wethouders zijn tevens verzocht zoodanige voorstellen aan den raad te doen als de omstandigheden vorderen. 's GRAVENHAGE, 8 April. Naar men verneemt, zouden de kapitein ter zee A J. Kroef, comman dant van bet stoomschip de Valk, aan welks boord zich Z. K. H. prins Alexander bevindt, benevens dc état-major van dien bodem, door Z. II. den Bey van Tunis benoemd zijnde heer Kroef tot commandeur en de état- major tol ridders der orde van Nichan lftihar. Z. K. 11. prins Alexander wordt morgen in deze residentie terug ver wacht. Z. K. II is te Marseille aan land gestapt en keert van daar alhier terug. -- Bij gelegenheid van den verjaardag van II. K. II. de groothertogin van Saksen-Weimar-Eisenach is heden tegen den middag eene groote parade van het garnizoen in de Maliebaan gehouden. De troepen werden geïnspecteerd door den kolonel Mac-Leod, thans bevelhebber in de lsl« militaire afdeeling. De tweede kamer heelt in hare zitting van heden de beraadslaging voortgezet en ten einde gebragt over het wets-ontwerp tot wijziging der wet houdende regeling van het armbestuur. Na verwerping van een amen dement van den heer de Brauwom bij art. 7 eene nieuwe alinea te voe gen, t. w.: «3°. verpleging van hen die op hun verlangen worden opgeno men in de rijks-gestichten voor bedelaars en landloopcrs of andere rijks-

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1