gunning door hen wordt verleenddaarvan tegelijkertijd ltennia te geven aan den betrokken ingenieur der l510 kl. voor het stoomwezen, zijnde voor de noordelijke provinciën de ingenieur A. A. C. de Vries Robbé te Ede, voor Noordbrabant, Zeeland en Limburg de ingenieur P. J. J. Bogaertte Maastricht. Naar men verneemt heeft Z. M. kwijtschelding van de doodstraf ver leend. waartoe Jannetje Vermaas wegens brandstichting is veroordeeld bij arrest van het hol in Zuidholland, welke straf is veranderd in die van 15- jarige tuchthuisstraf. In eene Dingsdag II. te Amsterdamonder voorzitting van Z. K. II. prins Hendrik, gehouden vergadering van de stoomvaart-maatschappij Neder land, is de lieer J. G. Bttnge tot voorzitter, en de heer mr. C. A. Crommcfin tot vice-voorzilter van den raad van bestuur benoemd. Zijn wij goed onderrigt, meldt de Amul. C.dan is dezer dagen een gedeelte van het terrein op den Binnensingel, tusschen de Weesperpoort en den verlengden Rijnspoorweg, tegenover de Lijnbaansgracht, opgenomen, en zijn of worden plans ontworpen 0111 daar een nieuw gebouw te plaatsen voor de akademie van beeldende kunslen, die, wanneer het door de tweede kamer aangenomen daarop betrekkelijk ontwerp van wet ook door de eerste kamer goedgekeurd en door den koning bekrachtigd zal zijnhier ter stede zal worden opgerigt. Voorts vernemen wijdat gedurende den bouw voor- loopig het onderwijs van rijkswege in de bedoelde kunsten gegeven zal worden in de lokalen, waar vroeger de opgeheven kon. akademie van beel dende kunsten gevestigd is geweest. Te Rotterdam is gisterenavond in de katoendrukkerij van de heeren Brauw de Lange aan den lloogen Zeedijk een zware brand uitgebroken. Een groot aantal spuiten, waaronder de stoomspuit, werd in werking ge- bragt. Vooral aan de uitmuntende werking dezer laatste spuit is het te danken, dat het hoofdgebouw is gespaard gebleven, nadat dit reeds dooi de vlammen was aangetast. Alle nevengebouwen, waaronder de vcrwerij, waar de brand ontstaan wasbet laboratorium en het magazijnzijn geheel vernield. Des morgens van dien dag is aldaar een koe aan zijn geleider ontsnapt en heeft in zijn vaart een kind op de hoorns genomen en in de hoogte ge slingerd. liet kind heeft ernstige kneuzingen gekregen. Aan de Slaakkadc had iets dergelijks plaats met een stier, die in dolle vaart den Oudendijk opging en eene dame op de hoorns nam en een eind wegwierp. De dame werd in bewusleloozen toestand opgenomen. Later geraakte de stier in het water, en zoo werd het mogelijk zich van het dier meester te maken. Te Wijk aan Zee werd in de vorige week des nachts een geweerschot gehoord. De kogel drong in het huis van zekeren S., doorboorde eene ruit, verbrijzelde een kopje, dat aan het achtereinde der kamer op een kastje stond, stuitte legen den muur en werd in de kamer teruggeworpen. Daar genoemde S. niemand weet aan te geven, die hem bepaaldelijk haat toe draagt. vermoedt men dat bel schot niet met een misdadig doel gelost is. Het U. D. meldt dat gisteren morgen te Utrecht zijn aangekomen drie Japansche officieren, waaronder een prins, om de forten te bczigtigen. Alvorens daartoe over te gaan, werden voor hen op het Sterrebosch evolu tion gedaan door de artillerie; de daartoe aangewezen batterij, onder bevel van kapt. van Gheel Roëll, toonde zulke bedrevenheid en snelheid in bewe gingen dat zoowel de drie vreemde officieren als al de aanwezigen verbaasd stonden over zulk eene geoefenheid, die wel door de rijdende artillerie niet zal kunnen verbeterd worden. De heeren werden geleid door den luit.- kolonel van Exler, die het corps officieren der artillerie hun voorstelde. Van Utrecht begaven zij zich naar Hanover. Te Kampen had Maandag 11. een vleeschbouwer eene koe gekocht, ver moedelijk met het doel om die heimelijk binnen de gemeente in te voeren, daar het beest blijkbaar niet gezond was. De policie had echter van de zaak bcrigt gekregen. De slager had de koe ontvangen in eene schuur even buiten de Venepoort, alwaar eenige polieiebedicnden en rijksambtenaren de wacht hielden, na alvorens magtiging van de bevoegde autoriteit tot huis- visitatie te hebben gevraagd. Toen men druk met slaglen bezig was, ver zochten de ambtenaren binnen te mogen komen, hetgeen hun eerst op be- leedigcnden toon geweigerd werd, doch eindelijk veroorloofde de slager hun den toegang en vonden ze in dit vertrek eene in stukken gesneden koe, die dadelijk door den keurmeester voor den handel afgekeurd werd, en uithoofde hiervan geen aangifte aan het kantoor van rijksbelasting was geschied, in beslag genomen en naar het rijks entrepot is overgebragt. Hiervan werd procesverbaal opgemaakt door de rijksambtenarenalsmede door de policic- dienaren ter zake van het toevoegen van scheldwoorden in de uitoefening hunner bediening. Het cenige hunnebed in de provincie Groningenhetwelk onder Noord laren nabij de Duitsche grenzen wordt gevonden, is thans voor rekening van het rijk aangekocht. Dit aloude gedenkstuk onderscheidt zich door zijnen ongeschonden toestand. ;>oor de arrond.-regtbank te Breda is A. Engelen, wonende onder Rucphen, die den 4Jen Nov. II. op jagtstrooperij werd betrapt door den onbe- zoldigden rijksveldwachter P. Lucassen, tegen wien hij zich gewelddadig in zijne functie verzette, door hem een vol schot in den linker bovenarm te schieten, hetgeen bloedstorting, verwonding en ziekte ten gevolge had, ver oordeeld tot vijf jaren gevangenisstraf. Volgens berigt uit Batavia van 22 Maart zijn aldaar aangekomen de volgende schepen: Australië, Betty, Henrietta, Jonge Cornelis, en ver trokken: Cornell's /Canard Eduard, Jaca Backet. Maria Eli seNeder land, Noach 111, Stad- MiddelburgSusanna ElisabethYmuiden. j Bij de overweging in de afdeehngen der tweede kamer van de beide ontwerpen van wet tot regeling, eensdeels van het veeartsenijkundig staats- toezi,Tt en de vceartsenijkundige policie, anderdeels van de uitoefening der veeartsenijkunst, werd door verscheidene leden erkend, dat de beide nu weder ingediende wets-voorstellen aannemelijker waren dan de vroegere Te nteer hadden sommigen met genoegen deze wetten ontvangen, omdat zij, terwijl daarbij aan een bij herhaling geuit verlangen werd voldaan, zich aan sloten aan de wetten op het geneeskundig staatstoezigt en daarmede als hd ware één geheel uitmaakten. Andere leden dachten over de beide wette minder gunstig, liet in te stellen staalstoezigl zou. meenden zij, tot aan zienlijke uitgaven noodzakenzonder dat evenredig nut daarvan te vei wachten ware. Wat in het bijzonder de wenschelijkheid en noodzakelijk heid van de eerste der beide voorgedragen wetten betreft, bleef verschil va; gevoelen hcerschen. Terwijl men van de eene zijde die wenschelijkheid ej noodzakelijkheid erkende, of zich zelfs met de gedane voordragl tot instel S ling van een krachtig staatstoezigt zeer ingenomen toonde, en zich daarbi o vooral op de geschiedenis der jongste runderpest en de daarbij opgedani a ondervinding beriep, die nog lang in het geheugen zou blijven, toonde m« zich aan de andere zijde niet overtuigd, dat staatstoezigt op zoo breedc ei omslagtige schaal, als thans wordt voorgedragen, wenschelijk en noodi: 1 ware. Op nieuw verhieven zich eenige stemmen voor het vorderen van gel f delijke bijdragen van de veehouders, ten einde daaruit de kosten van hei v nieuw in te stellen staatstoezigt, of wel, zoo als men in eene der afdeelin gen meer bepaald wilde, de vergoeding voor het af te maken vee in geva! eener besmettelijke veeziekte te bestrijden. 1 Wat nu de regeling van de uitoefening der veeartsenijkunst betreft, vet s scheidene leden bleven aan het reeds vroeger ontwikkeld bezwaar hechten dat eene regeling als deze niet wel kon worden vastgesteld, zonder dat te. vens het veeartsenijkundig onderwijs geregeld worde. Ofschoon door dt overige leden aan deze bedenking wel waarde werd gehecht, konden zij toch niet toestemmen, dat daarom de vaststelling van bepalingen omtrent' de uitoefening der veeartsenijkunst moest worden uitgesteld. 'sGRAVENHAGE, 7 April. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer mr. A. Uytlenhooven, hoofdadministrateur der directe belastingen enz. bij het dep. van financiën, tot het dragen der onderscheidingstcekenen van grootofficier der Leopolds 1 orde, hem door den koning der Belgen geschonken. Door Z. M. is de gepens. generaal der infanterie II. F. Duycker benoemd tot kanselier der Nederlandsche orden. 1 Tot Nederl. consul te Adelaide, voor Zuid.Australië, is benoemd de heer J. F. Turnbull. - Tot bewaarder der hypotheken enz. te Amsterdam is benoemd de heer t J. van Driest, thans directeur der registratie in Groningen en Drenthe; 1 voorts zijn benoemd tot ontvangers der registratie; te Heerlen de heer J. S. P. W. Eerens, thans te Oirschot; te Oirschot de heer G. Mulder, thans te Goor; te Goor de heer P. J. Idema Grcidanus; en te Lemmer de heer D. i C. H. Smits, de beide laatste thans surnumerair. i Z. M. heeft goedgevonden1°. de viee-admiraals O. A. Uhlenbeck en s P. A. Matthijsenen den schout-bij-nacht J. van der Meersch eervol te ont slaan uit de betrekking van directeur en commandant der marine, respecti- velijk te Willemsoord, Amsterdam en Hellevoetsluis, onder dankbetuiging voor hunne in <Jie betrekking bewezen diensten: en 2". te benoemen tot j directeur en commandant der marine; te Willemsoord, den schout-bij-nacht j J. van der Meersch, thans directeur en commandant der marine te Helle- voetsluis; te Amsterdam, den schout-bij-nacht A F. Siedenburg, en te t Hellevoetsluis, den kapitein ter zee J. J. Wichers. Verder zijn de kapitein- t luitt. ter zee P. van der Velden Erdbrink W. K. van Gennep en J. A. II Hugenholtz en de luitt. ter zee I,u kl. H. A. ridder van Rappard en F. J. G. van Thiel, eervol ontheven-van het bevel, respectivelijk over het wachtschip t te Hellevoetsluis, de ramschepen de Schorpioen en de Buffel en de moni- tors Heiligerlee en de Tijger, op non-activiteit gesteld, en vervangen door de kapitein-luitt. ter zee II. B. Kip. A. J. van Mansvcll, J. K. van de Kruysse Pilaar, en de luitt. ter zee lste kl. J. A. E Dinaux, thans ls'e officier opliet raderstoomschip de Valk, en E. J. van der SIcyden. De eerste kamer heeft in hare gisteren avond gehouden zitting behan- i deld de ontwerpen van wet: 1". tot verhooging van hoofdstuk V (btnnenl. i zaken) der staatsbegrooting voor 1870 (zeewerken van Vlieland), en 2". tot intrekking van het keizerlijk decreet van 10 December 1811, contenant reglement de police des polders dans les Départcments de l'Escaut, etc. Het eerste ontwerp werd met algemeene stemmen, hel tweede met 32 tegen 1 (die van den heer Messchcrt van Vollenhoven) .aangenomen. In de zitting van heden heeft de kamer de behandeling der agrarische wet voortgezet. De minister van koloniën vervolgde zijne gisteren begonnen rede ter verdediging "tier wet, waarin hij achtereenvolgens bij de verschil lende alinea's stilstond en de daartegen ingebragte bedenkingen wederlegde. Aan het slot zijner rede zeide hij: "Ik verklaar ten plegtigste en onder het besef van eene hoogere verantwoordelijkheid dat ik de aanneming dezer wet, zoo voor Nederland als voor Indië, beschouw als weldadig en nood zakelijk." Na den minister voerden nog het woord de hh. Messchert van Vollenho ven, Cremcrs, van Nispen en anderen. (Ber telegraaf.) De agrarische wet is met 25 tegen 12 stemmen aange nomen. Voor stemden de hh.: Viruly, Geertsema, Joost van Vollenhoven, Fransen van de Putte, van Twist, van Swinderen-, van'Meeuwen, Jordens, van Bccck van Vollenhoven, Schot, Sassen, van Bylandt, Nobel, Hengst, Ver schoor, Storck, de Vos van Steenwijk, Fontein Verschuir, Smit, Sasse van Ysselt, Hein, Eysinga, Uremers, Beerenbroek en Blankenheym. Tegen de hh. de ClcrcqKessenichvan NispenMesschert van Vollenhoven Taets, Tonckens, van der Oije, Rahusen, Villcrs de Pité, Ilartsen, Hnydcco- per van Maarseveen en van Aylva van PaUandt. Afwezig de hh. Philipse en van Rhemen. De kamer is op recès gescheiden. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de beraadslagingen voortgezet over de wijziging der wet van 1854 tot regeling van hel armbe stuur. Met de behandeling der artikelen werd thans een aanvang gemaakt. Art. 1 gaf tot gccne discussie aanleiding. Te meer het amendement Gratama op art. 2 voorgesteld. De artt. 2 en 3 zijn aangenomen met verwerping of intrekking der voorgestelde amendementen Morgen voortzetting. j- Bij de kamer is ingekomen het kon. besluit houdende benoeming van den generaal Duycker lot kanselier der Nederl. orden-

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2