LEIDSCHE 0IIB A N T. 1870. S\ 81 WOENSDAG 6 APRIL. STADS-BER1GTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel janrs ƒ3..franco p.p. /3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. 3.8."). Het 'verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor J 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenlit'n is van 1—4 regels f 1.—iedere regel meer 25 cents. 2". Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Donderdag 7 April 1870, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen 1". Adressen om continuatie in hunne betrekking, van: a. den stads-doctor G. Zaalberg; b. den stads-ebirurgijn Dr. J. van Laathoven. Adres van Dr. P. L. Muller, houdende verzoek om ontslag als leeraar aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs. Benoeming van een amanuensis voor natuur- en scheikunde, aan de hoogere burgerschool. Twee staten van af- en overschrijving op de gemcentebegrooling van 1869, Missive van Burgemeester en Wethouders van Haarlem, lot uitbreiding der scheiding ten opzigtc van het jaagpad en de vaart tusschen de heide gemeenten. Verzoek van den hulponderwijzer J. J. 11. Bokhorst, om eene bijzon dere bezoldiging of toelage, gedurende den lijd dat bij in ecu excep- tioneelen toestand verkeert. Verzoek van Hopman Knypers, tot het plaatsen van eene kraan om zware stukken te laden en te lossen. Rekeningen over 1869, van: a. het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis; b. de lvamer van Koophandel en Fabrieken. Staat van af- en overschrijving op de begrooting der dienstdoende Schutterij, van 1869. 6' 8 BINNENLANBSCIIE BKBIGTGN LEIDEN, 5 April. De vereeniging tot instandhouding en bevordering van den bloei der kweekschool voor zeevaart te Leiden hield heden hare gewone jaarlijksche zameiikomst. Aan de vergadering moest reeds aanstonds worden medege deeld, dat Z. K. 11. prins Hendrik, welke het voornemen had te kennen gegeven van deze bijeenkomst bij te wonen, tot zijn leedwezen verhinderd was daaraan gevolg te geven. Zoowel uit het verslag als uit de mededee- lingen van den penningmeester bleekdat de toestand van de inrigting in elk opzigt zeer gunstig kan genoemd worden. Na adoop der vergadering gaven de kweekelingen proeven van hunne bedrevenheid in de behandeling van het geweer en in de beginselen van het malrozenwerk. Aan de Israëlitische militairen is door den minister van oorlog verlof verleend van 13 tot en met 26 April, wegens het in dat tijdvak invallend Paasch feest. De bloemententoonstelling in het Taleis van Volksvlijt te Amsterdam is Zondag 11. door ongeveer 1(1000 personen bezocht. In strijd met hetgeen vroeger werd gemeldmeldt men thans uit Utrecht dat de voor de verloting van paarden enz. gevraagde vergunning niet is verleend, en wel op grond dat alleen vergunning verleend wordt tot het houden van verlotingendie de strekking hebben om schoone kunsten en wetenschappen of nijverheid aan te moedigen en te bevorderenwan neer zij namelijk uitgaan van commissarissen van tentoonstellingen of van gevestigde ligchamen. Tc Rotterdam had gisteren morgen op de stoomboot Batavier, lig gende voor de Boompjes, een ongeluk plaats. Men was bezig met het lossen van zware voorwerpen, toen door het terugslaan van den slinger der lier een 73-jarig werkman zoodanig werd petrollen dal het kniegewricht van het linkerbeen zoo erg verwond werd dat dit zal moeten worden afgezet: bovendien bekwam de ongelukkige een wond in de regtcrlies en erge kneu zingen aan regterhand en been. Naar aanleiding van de onheusche bejegening, hem van de zijde der lagere volksklassen aangedaan bij de onlangs plaats gehad hebbende zooge naamde paardenvleeseh-demonstralie, heeft de lieer dr. J.A. van Ketwieh Ver schuur zijn ontslag als armen-geneesheer gevraagdde -eeuige praktijk welke bij nog had aangebonden sedert zijne benoeming tot secretaris van bet geneeskundig staatstoezigt in Overijssel en Drenthe. Uit Groningen meldt menBij den raad dezer gemeente is ingekomen eene missive van de heeren Schreden C°.fabriekanten van ijzer en me taalwerken te Leiden, waarin zij het een krenkende bejegening noemen voor hun eergevoel, dat zij zijn. voorbijgegaan bij de aanbesteding van een ijzeren brug te dezer stede, welk werk is gegund aan de heeren Entho ven C". te 'sHage, en waarbij zij verzoeken eene openbare verklaring van bet gemeentebestuur, dat de voorbijgang is geweest onwillekeurig en geenszins toe te schrijven aan insoliditeit hunner firma. Het adres is ter visie gelegd. De senaat onzer hoogeschool heeft een adres gezonden aan den minister van binnenl. zaken, houdende op nienigeii gewigtigen grond bezwaren tegen den maatregel, die Z. E. korten tijd geleden heeft genomen, waardoor is gewijzigd het kon. besluit, van het jaar 1815, over het hooger onderwijs, ten aanzien van de toekomstige studenten in de wis- en natuurkunde, als mede in de geneeskunde. Door het prov. geregtshof in Limburg is de ontvanger der in- en uit gaande regten van het grenskantoor Stadbroek, onder Sittardschuldig ver klaard aan 12 valschhedcn in zijne registers gepleegd door het boeken van mindere regten dan in wezenlijkheid door hem waren ontvangen en te dier zake veroordeeld tot eene correctionele gevangenisstraf van 1 jaar en 12 geld boeten ieder van 50. 's GRAVENHAGE, 5 April. Z. M. heeft benoemd tot broeder der orde van den Nederl. Leeuw Teunis Mets, vroeger postschipper, thans conducteur der postadministratie tusschen Texel en het Nieuwe Diep, wonende aan het Oude Schild op Texel. Aan den heer L. van Assen is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kantonregter te Lemmer. -- Met 1 Mei wordt de kapitein ter zee F. R. Toe Water, op zijn ver zoek, eervol ontheven van het bevel over het fregat met stoomvermogen Admiraal van ff'asseneeren dat bevel opgedragen aan den kapitein ter zee F. L. Geerling, thans waarnemende de betrekking van equipagemeester der marine te Willemsoord. Tevens wordt gemelde kapitein ter zee Toe- Water, op zijn verzoek, ter zake van langdurige dienst op pensioen gesteld. Bij beschikking van den minister van financiën is bepaald, dat de navolgende ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne function zullen uitoefenen als volgt: de commiesen lsle kl.: J. van den Brandeler, ten postkantore te Middelburg; jhr. J. L. L. P. van Sasse van Ysselt, ten postkantore te Nijmegen; A. D. Methorst, ten postkantore te Rotterdam; de commiesen 2A< kl.: D. D. van der Voort Maarschalk, ten poslkantorc te Amersfoort: jhr. II. C. Sandberg, ten postkantore te Utrecht; B. J. R. van Hasselt, ten poslkantore te Delft; J. F. Canter Cremers, ten postkantore te Alkmaar; de commiesen 3'le kl.: N. A. C. Hinlópenten postkanlore te Zutphen; W. F. G. L. Koppen, ten postkantore te Rotterdam; R. A. A. Musquetier, ten poslkantore te Zwolle. In de zitting van de eerste kamer van heden zijn de beraadslagingen voortgezet over de agrarische wet. De bh. Ilartsenvan der Lek de Clercq en Cremers hebben zich tegen de wet verklaard, hoewel de laatste nog nadere inlichtingen wacht; de hh. Sassen en Fransen van de Putte spraken voor de wet. Morgen voortzetting. In de zitting van de tweede kamer van heden is met algemecne stem men aangenomen het wets-ontwerp tot verhooging van hoofdst. V derstaats- begrooting voor 1870 (zeew:erken van Vlieland). Daarna zijn de beraadsla gingen voortgezet over de wijziging der wet tot regeling van het armbestuur. De heer van Blom verklaarde zich voor het beginsel aan de wijziging tot grondslag gelegd. Daardoor zou aan het hoofdbeginsel der wel van 1854. door de kerkelijke en bijzondere liefdadigheid op den voorgrond te plaatsen beter worden voldaan en aan het verderfelijke restitutie-stelsel een einde worden gemaakt. De heer Moens was mede voor dat beginselde wet had slecht gewerkt; ot de nieuwe goed zou werken daarover was hij niet ge rust, maar men kon eene proef nemen. De hh. Kallf. Willebois, Pyls Heydenryek en van Nispen verklaarden zich mede voor het nieuwe beginsel; enkele dier leden hadden nog aanmerkingen op de onderdeelen der voordrag!. Tegen het beginsel verklaarden zich de till. Wybenga, van Loon en Dumbar. Morgen zullen de beraadslagingen worden voortgezel; alsdan is de minister van binnenl. zaken aan het woord. De hooge raad heeft heden uitspaak in het beroep in cassasie, inge steld door mr. D. J. C. v. Lennep qq.tegen een arrest van hel hof in Noordholland, waarbij hij, als directeur der Nederl ccntraal-spoorwegmaat- schappijis veroordeeldop grond dat gemelde maatschappij niet voldaan heeft aan het bevel van den minister van binnenl zakentot plaatsing van telegraaftoestellen. De hooge raad heelt beslist dat ten deze de artt. 206 en 211 van het wetb. v. strafv. waren geschonden; heeft mitsdien het be streden arrest vernietigd en de zaak verwezen naar het hof in Utrecht. BUITENLAiNDSCUE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN4 April. De artikelsgcwijze behandeling der ïersche landbill vordert bij het lagerhuis weinig. In de zitting van Vrijdag 11. zijn door de regering eenige veranderingen in hare voordragt gebragt van zoodanige beteekenis, dat de oppositie die verklaarde voor eene afwijking van de algemeene strekking, waartoe zij was toegetreden door hare toestemming tot de tweede lezing der bill te geven. -- De Dublin Express meldt het volgende: Voor eenige dagen vervoegde eene zeer net gekleede dame zich ten huize van een boer en verzocht een onderhoud met hem te hebben. Dit verzoek werd toegestaan. De dame deelde daarop den boer mede, dat zij vernomen had dat hij een stuk wei land had gekocht; toen de boer dit bevestigde raadde zij hem aan dat hij er zich zoo spoedig mogelijk van zou ontdoen. Het antwoord van den eige naar luidde dat hij het stuk grond had gekocht om zich en de zijnen te onderhouden en dat, als hij er zich van ontdeed, hij en zijne familie zouden

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1