1866 en vroeger, nadal daaruit zal bestreden zijn liet tekort op de dienst 1868nog eenig overschot zullen beschikbaar laten en ook op de dienst van 1869 een overschot te verwachten is, laat het zich aanzien, dat 's rijks schatkist genoegzaam van middelen zal zijn voorzien, om voor de loopende dienst, in afwachting van definitive rcgularisatie bij de wet, het gebruik van schatkistbilletten geheel te kunnen ontberen. De juistheid wordt overi- j gens erkend van de opmerking in het verslag voorkomende, dat de meer i gunstige vooruitzigten die voor de loopende dienst geopend konden worden nog geen ander gevolg kunnen opleveren, dan dat het bedrag van de schuld, die voor de voltooijing der spoorwegen eenmaal gecreëerd zal moeten wor den, in evenredigheid geringer zal zijn. Bij hetgeen de minister van finan ciën den I ldr" Maart jl. mededeelde werd kennelijk gedoeld op de vermoe delijke uitkomst van de dienst 1870, maar niet op de cijfers die in de bc- grooling en in de bijlage lot de wet op de middelen voorkomen Bij de memorie van beantwoording op hel voorloopig verslag der tweede kamer omtrent het wets-ontwerp houdende afschaffing der doodstraf, wordt daarin eene wijziging voorgesteld, t. w. dat de laatste al. van art. jl gelezen wordt: //door tuchthuisstraf van 5—20 jaren in alle andere gevallen," ij zoodat straffen, die de doodstraf vervangen, zullen zijn in eenige speciaal aangegeven gevallen levenslange tuchthuisstraf en van alle andere die van 5 tot 20 jaren. Bij de memorie is nog gevoegd een tabellarisch overzigt 1°. van de uitgevoerde en niet. uitgevoerde doodvonnissen bij 10-jarige tijd vakken en 2*. van de beschuldigden, die ter zake van misdaden, waartegen in de jaren 18501868 de doodstraf bedreigd was of nog is, teregt stonden of veroordeeld zijn. 's GRAVENHAGE, 4 April. Z. M. heeft als blijk van goedkeuring en tevredenheid toegekend: aan E. llardy, kapitein van hel Fransche barkschip Anaïs, de zilveren medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, en een loffelijk getuigschrift, en aan E. Ségttineai, le stuurman, L. Lehuic, J. Cadier, J. M. Deridean, P. M. Bihoret en R. Quelard, matrozen, behoorendc tot de bemanning van het zelfde schip, eene geldelijke belooning benevens een loffelijk getuigschrift, wegens de menschlievende hulp door hen verleend aan het Ned. galjootschip Vntonen de redding van een deel der bemanning bij het verongelukken van dat schip in de golf van Biscaye op 17 Jan. jl, Tol schoolopziener in het li11' schooldistrict der provincie Noordhol land is benoemd de heer mr. Domela Nicuwenhuis, te Amsterdam, in de plaats van den heer P. II. Bruyn, op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslagen. Be minister van koloniën zal Woensdag en die van oorlog Donderdag -aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de eerste kamer van heden is de behandeling aan gevangen der agrarische wet. Vijf leden hebben het woord gevoerd en wel de hh. Rahusen, van Ilhemen, van Nispen en Messchcrl van Vollenhoven tegen en de lieer van llylandt voor de wet. Morgen voort zetting. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de algemeene be raadslagingen aangevangen over het wets-ontwerp tot wijziging der wet van 28 Juiiij 1854. tot regeling van het armbestuur, waarbij de werkelijke ver blijfplaats als domicilie van onderstand wordt aangenomen. De heer Viruly was van meening dat door dc tegenwoordige voordragt, ten aanzien vait vele gemeenteneene grootc onbillijkheid zou worden begaan. Z. i. zondert de klagten tegen de wet van 1854, wanneer men die wèl nagaat veel van hare waarde verliezen. Slechts een zesde van het gezamenlijk getal gemeen ten heeft gepetitioneerd, en hieruit leidde hij de gevolgtrekking af, dat bij de overige vijf zesden der gemeenten geene hooggaande klagten bestaan. Hij vreesde dat, als dit ontwerp aangenomen werd, dc klagten zich van de zijde der groole gemeenten zullen doen vernemen, en dat deze voordragt de eerste stap is om met volle zeilen naar de staatszorg te gaan. De heer van Wassenaer Catwijck kwam het denkbeeld bij dit ontwerp voor gestaan, doeltreffend voor. Er waren reeds vele nuttige instellingen door particuliere krachten tot stand gebragt, om dc energie van behoeftigenop te wekken. Dit verwachtte hij ook van dit ontwerp en het deed hem in het algemeen het ontwerp toejuichen, hoewel hij nog gewigtige opmerkin gen daartegen had. Den heer Rutgers deed liet leed dc wet te moeten bestrijdenwaarvan het lot als het ware reeds was beslist, immers volgens het voorl. verslag; eene wetdie door een tal van adressen was ondersteunden waarin de groote steden als het ware zijn gepaaiddoor haar de kosten voor de krankzinnigen te ontnemen. Dit ontwerp zou, volgens hem, de uitdooving van kerkelijke liefdadigheidvermindering en afschaffing van gemeentelijke armenverzorging en vestiging van staats-armenzorg ten gevolge hebben. De heer Heemskerk Az. zeidc eerst over te hellen tot het beginsel, de ver blijfplaats als domicilie van onderstand, maar hij was na onderzoek tot een tegenovergesteld gevolg gekomen. Ook nu bleven die bezwaren bij hem bestaan, maar hij zou overwegen in hoe ver door amendementen het begin sel voor hem aannemelijker zou worden. Voorts verklaarden zich nog voor het beginsel, in het ontwerp ncderge- legd, de hh. van Kuvk en O ra tam a en daartegen de heer van Reenen. Mor gen voortzetting. De eerste kamer behandelde heden in de afdd. de ontwerpen: 1". tot in trekking van het keiz. decreet van 16 December 1811 contenant Reglement de policie des polders dans les dép. de l'Escaut etc.; en 2°. tot aanvulling van art. 62 van het reglement op het beleid der regering van Ned. Indie (agrarische wet), en de tweede kamer: het ontwerp tot wijziging der wet van 28 Junjj 1854 tot regeling van het armbestuur. In den loop dezer week gaan de beide kamers op reces uiteen. Heden werd er in de vlakte van Waalsdorp een plaatselijke wedstrijd gehouden van het corps kon. 's Gravenhaagsche scherpschutters. GUrriiNLANDSClll'] BEKIGTEN. ENGELAND. LONDEN3 April. liet lagerhuis is door den heer Gladstone uilgenoodigd voormiddag-zit tingen te houden, ten einde althans de hoofdzaak van liet voor deze par lementszitling bestemde werk te kunnen afdoentot die hoofdzaak rekendt de minister ook de kieshervorming. De vergadering heeft gevolg aan dien wcnsch der regering gegeven. Door den heer Cogan is aangekondigd dat hij eerstdaags voorstellen zal het besluit tot eene enquête betrekkelijk de kloosters weder in te trekken. Te Dublin zijn eenige kisten met wapenenmet eene stoomboot uit Liverpool aangebragt, in beslag genomen. Ook nog op andere plaatsen heeft men dergelijke aanhalingen gedaan. F K V Ni H R IJ K. DARIJS, 3 April. Men ziet Maandag aanst. in hel wetgevend ligchaam eene hartstogle- lijke discussie te gemoet over het vraagstuk der grondwetswijziging. Men schrijft den lieer Ollivier het voornemen toe zich le verzetten tegen het ver langen van dc linker zijde, dat het vraagstuk bij de volksvertegenwoordi ging zal worden behandeld voordat het door den senaat beslist wordt. Naar gezegd wordt zal hij verlangen dat de interpellatie drie maanden worde uit gesteld: maar dit zou met eene beleedigende afwijzing gelijk staan; immers het is te denken dat de senaat reeds lang voor het einde van dat tijds bestek over de grondwetswijziging beslisten den werkkring van het wet gevend ligchaam. van de vertegenwoordiging der natie, afgebakend zal heb ben. De oppositie bevindt zich op een zeer gunstig terrein, wanneer zjj verlangt dal de grondwetswijziging niet tot stand worde gebragt zonder raadpleging der verkozenen van het algemeene stemregt; wanneer zij op dat terrein blijft, zal zij voorzeker door de meerderheid in den lande ge schraagd worden. De Const, acht het gerucht ongegrond, volgens hetwelk het ministerie het senaatsbesluit aan een volksstemming wil onderwerpen. Het blad zegt dat de regering geen besluit in dien zin heeft genomen. Het tegendeel wordt echter van meer dan eene zijde verzekerd. Door den senaat is cciie commissie benoemd, belast met het onderzoek van het bij dat ligchaam ingekomen senaats-besluit. Zij bestaat uit 10 leden, waaronder 9 oud-ministers, waarvan enkelen vroeger uitdrukkelijk hebben verklaard dat verder geene hervormingen hoegenaamd meer le wachten waren, Volgens de Ga.s. des Trib. zal de instructie in de zaak betreffende de vroeger, naar men meent, ontdekte zamenzwering nog geruimen tijd aan houden. Er zouden weder nieuwe ontdekkingen zijn gedaan Men beweert dat prins Pierre Bonaparte zijne koffers pakt om naat Amerika te gaan. §PANJE. De voormalige koningin van Spanje en haar gemaal hebben dezer dagen een notarieel contract onderteekend, waarbij de financiële aangelegenheden en het wedcrzijdsch regt van ieder der beide echtgenoolen geregeld worden, Voortaan zullen zij niet te zamen leven en scheiding jjvan goederen tusschen hen is tot stand gekomen. OOST-I Nf DIE. BATAVIA, 22 Februari}. De Java-bode meldt: Den 191'» is de verjaardag van Z. M. den koning hier plegtig gevierd. Van de voorgenomen groote parade moest, uithoofde van den ongunstigen toestand van het terrein, afgezien worden. Ook de gebruikelijke volksspelen op het Koningsplein zijn door zware regenbuijen verstoord. De kleine expeditie naar de Mcntawei-eilanden heeft den 3len Februarij de rcede van Padang verlaten. Zij bestaat uit de stoomschepen Borneo en )lnas en H'natvergezeld van twee Inlandsche transport-vaartuigen. De lijn Kedong-Djatli-Solo van den spoorweg Samarang-Vorstenlanden is den I8den voor hel verkeer geopend. Bij het openbaar lager ouderwijs zijn twee ondermeesters en vijfentwintig kweekelingen die niet binnen den bepaalden tijd het door de nieuwe school wel voorgeschreven examen als hulponderwijzer hadden afgelegd, eervol uit hunne betrekking ontslagen. De stoomboot Bataria, van dc N.-I. stoomvaart-maatschappij, is op hare reis van Soerabaya naar Makasser, den 23,l,n Januarij vastgeraakt op het beruchte rif dc Bril. Dc gouverncments stoomboot Java en het oorlogschip Beteh hebben de lading, het particuliere Hollandschc schip Scheteningen de passagiers gered. De Bataria is boven alle verwachting ongedeerd weder losgekomen en heelt de gewone dienst kunnen hervatten. In den vroegen ochtend van 16 Febr.te 3 ure 25 minuten, is te Buiten zorg eene vrij sterke aardbeving waargenomen, die 2 a 3 seconden aanhield en vergezeld ging van een krakend ondcraardsch geluid. Schade is niet aangerigt. Behalve op de hoofdplaats zelve, heeft men nergens elders in het' Buitfnzorgsche van dezen aardschok iets bespeurd. Dc gepcus. kapitein Schmidt, le Soerabaya, meent een middel ontdekt te hebben om den beetwortel in Indië op zoodanige wijze yn in znlk eene groote hoeveelheid te culliveerendat hij het suikerriet met voordcel zal kunnen vervangen. De hevige storm van den 20*,,n Februarij heeft des avonds omstreeks zes ure in de stadop het Stadhuispleineen zwaren boom omvergeworpen"" op het oogenblik zeildat een wagen der tramway-maatschappijzich van de stad naar boven begevende, daar voorbij reed. Van de weinig talrijke passagiers in den wagen hebben sommigen ligte wonden bekomen; geen hunner is gevaarlijk gewond. Het zwaarst heeft de conducteur liet te ver antwoorden gehad. Door den slag bedwelmd is hij bewusteloos weggedragen moeten worden. Echter heeft hij zich, hoewel zwaar en schijnbaar doode- ljjk gekneusd, al spoedig met eene kar naar het station aan de groote rivier laten brengen, ten einde verantwoording te doen van de door hem ontvangen gelden. Heden ochtend leefde hij nog. Ook de koetsier heeft zich uitstekend gedragen. Juist toen dc wagen den hoorn bereikte, zag hij, dat deze begon te vallenlag de zweep over de paardenen bewerkte daardoor, dat alleen het achterste gedeelte van het rijtuig verbrijzeld werd

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2