LEID8CIIE COURANT. S\ SO. D1NGSDAG 5 APRIL. BIN NENLANDSC1IE BE BIG TEN. 1870. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel janrs ƒ3.franco p.p. t 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p.p./ 3.85. liet versing afzonderlijk is verkrijgbaar voor j '2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar roor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prjjs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 ccnls. LEIDEN, 4 April. Wij vernemen dat Z. K. II. prins Hendrik, eere-voorzitter van de Ver- eeniging tot bevordering van den bloei der Kweekschool voor Zeevaart alhier, voornemens is de algemeene vergadering der ledendie morgen alhier zal gehouden wordenbij te wonen. Met genoegen deelen wij mede dat thans de inschrijvingen voor de stoomvaart-maatschappij "Nederland", voor de directe stoomvaart van Neder land op Java door het Suez-kanaal, het benoodigde kapitaal overtreffen. Dij de heden op het raadhuis gehouden aanbesteding van het vergroo- ten der school voor onvermogenden bij de Rijnstraat, is daarvan aannemer geworden 11. Driesscn Jr., timmerman te Oegstgeest, voor ƒ7150. Heden avond zal in de Pieters-kerk eenc repetitie plaats hebben voor eene openbare uitvoering, die de Leidsche koraalverecniging, ondersteund door eenige leden der Leidsche zangvereenigingvoornemens is op den twee den Paaschdag te geven. Wij vernemen dat het onlangs te Utrecht verschenen geschrift van d'. L. J. van Rhijn, pred. te Wassenaar, ter verdediging van de doodstraf, eene wederlegging heeft uitgelokt van d'. E. Laurillard. pred. te Amster dam, welk tegcnschrill reeds ter perse is en hij den uitgever P. Engels al hier het licht zal zien. Men meldt ons uit Leiderdorp: Aanstaanden Zondag, des voormiddags te half tien ure, zal de lieer dr. P. D. Schouw Santvoort, van Arnhem, als leeraar bij de hervormde gemeente bevestigd worden door dr. P. van Son, van Warmond, en des namiddags ten twee ure zijne intrede doen. Alzoo zal na een tijdsverloop van bijna negen maanden aan den wensch der ge meente, om weder een eigen leeraar te hebben, zijn voldaan. De minister van financiën heeft de aandacht van belanghebbenden ge vestigd op eene nieuwe officiële uitgave van den "Postgids voor het Koning rijk der Nederlandenbij den boekhandelaar M. Nijhoff te 's Gravenliage. Dit werkje bevat alle opgaven betrekkelijk de dienst der postadministratie, die het publiek kunnen te pas komen, zoowel ten aanzien der tarieven en verdere bepalingen voor verzendingen binnen 's lands, als omtrent die van en voor de koloniën en vreemde landen. Gedurende de drie eerste maanden dezes jaars heeft het Nederl. Zen deling-Genootschap aan giften en legaten ontvangen 7309.72%. Aan F. van den Ouwelant, te 'silage, is uitstel verleend tot 1 Julij 1070, voor de aanvaarding der concessie voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Tilburg, langs 's Hertogenbosch en Ravenstein, naar Nijmegen, en aan M. Pruimers c. s. te Zwolle, lot 1 October 1870, voor de aanvaarding van gelijke concessie voor een spoorweg van ZwoUe naar Almelo, met een zijtak van Katenhorst naar Nijverdal. Naar men verneemt hebben zich 107 personen aangemeld, om te wor den toegelaten tol het te houden vergelijkend examen voor de betrekking van opzigter van den waterstaat. Prof. Schneevoogt, te Amsterdam, wiens naam gemengd is geworden in de zaak van het overlijden van de cchtgenoole van den baron v. P. v. II., in Gelderland, heeft opcntlijk verklaard dal door hem geene lijkschouwing is gehouden, geen doodwond is geconstateerd, en dat hij ook op geenerlci andere wijze in dat treurig geval betrokken is geworden. Sedert 28 Maart is voortvlugtig de commissionair P. G.te Wagenin- gen, verdacht van diefstal van 13 stuks Portugcesche effecten, ieder groot i 100, a 3 pCt.uit de woning en ten nadcele van den heer A. F. Simons te Wagcningcnter zake waarvan tegen hemdoor den regtercommissaris voor strafzaken te Arnhemeen bevel van voorloopige aanhouding is verleend. Te Vlaardingen barstte gisteren morgen omstreeks half negen een brand uit in het kantoor van de firma W. de Vlaming Zoonop de Haven. Het vuur schjjnt den ganschen nacht gesmeuld te hebben. Het kantoor is geheel uitgebrand. Dank zij de hulp van een drietal brandspuiten, heeft de brand zich tot dit perceel bepaald. Men meldt uit Delft dat Vrijdag middag aldaar in een der werkplaat sen van rijks magazijnen aan de Paardenmarkt eene ontploffing plaats had bij de bereiding van aanvuursels. Gelukkig heeft dit ongeval geen ernstige gevolgen gehad. Alleen heeft een werkman eenige brandwonden aan het aangezigt bekomen en zjjn eenige ruiten gesprongen. Een begin van brand, die ontstond, werd dadelijk gebluscht. Uil Hoorn meldt men dal in die streken de longziekte onder het rund vee zich alom verspreidt. Aan de fabriek van den centraal-spoorweg te Utreeht. had dezer da gen, terw ijl men bezig was met het verwerken van hout, een man het onge luk onder een balk te geraken; hjj is spoedig aan de gevolgen daarvan overleden. Men meldt uit HarderwijkEen drietal militairendie zich voor eeni- gen tijd voor de koloniale militaire dienst hadden doen aanwervenbe proefden dezer dagen zich op bedriegelijke wijze van hun engagement te ontslaan, door tamelijk goed verkleed per spoor naar Zwolle te vertrekken. Door een der spoorwegbeambten herkend, werden twee hunner spoedig ge vat en aan de militaire overheid overgegeven; de derde ontsnapte, omdat de spoorwegbeambte natuurlijk niet meer dan twee personen te gelijk en dat met de uiterste krachtsinspanning kon tegenhouden. Een vierde persoon die mede heimelijk den militairen stand vaarwel wilde zeggenhad zich reeds een paar dagen in een slecht befaamd huis op eenigen afstand der stad verscholen; terwijl de bewoners beweerden, dat er niemand binnen was, werd het huis door eene militaire patrouille omsingeld en doorzocht, waarna ook deze man te voorschijn kwam. Men meldt uit Leeuwarden: In eene buitengewone vergadering van den raad dezer gemeente is, onder meer, besloten het door burg. en weth. aangeboden ontwerp-besluit tot wijziging der begrooting voor .1870 vast te stellen. Onder de uitgaven nu is o. a. aangebragt eene som van ƒ13000 -voor eene verbeterde inrigting van het zoogenoemde aschland alhier en in verband daarmede ƒ4400 voor den aanbouw van publieke secreten enz. en 2000 voor den aanmaak van aschkarren en ander materieel. Verder is ccnc verordening vastgesteld, regelende den rang, het getal, de bezoldiging en de wjjze vau benoeming van de ambtenaren en bedienden belast met de reiniging der stad en de exploitatie van liet aschland. Het blijkt alzoo, dat liet nu eens ernst is geworden om het aschland, dat deze overigens nette gemeente zoozeer ontsiert niet alleen, maar ook zeer veronaangenaamt, in een beteren staat te brengen. Er zijn ongetwijfeld nog velendie liever zou den zien dat het naar eene andere plek meer buiten de gemeente werd ovcr- gebragt, maar er zijn ook velen, die met de voorgenomen verbetering zijn ingenomen. Door het provinciaal geregtshof van Friesland is, wat betreft de schul digverklaring en qualificalie, bevestigd het vonnis der arrond.-regtbank Ie Heerenvecn, van 22 Febr. jl.waarbij J. M., vroeger brugwachter bij de brug over de veenscheidingis schuldig verklaard aan het zonder opzet doen ontstaan van gevaar voor een trein, dat hij had kunnen en moeten voorzien, en waarvan het gevolg is geweest de verwonding van zeven personen. De licm opgelegde cellulaire gevangenisstraf van 6 maanden is evenwel vermin derd tot 4 maanden De regering heeft geantwoord op het verslag der tweede kamer over het wets-oiilwcrp tot verhooging van hoofdstuk VIII (oorlog) der slaatsbc- grooting voor 1870 (buitengewone aanschaffing van nieuwe vuurwapens). Daarin komt voor eene door den minister van financiën verstrekte becij fering van de vermoedelijke uitkomsten over het loopendc dienstjaar met toelichting. Daaruit hlijkt, dat het eindcijfer van de raming der middelen bedraagt ƒ788,526,832. Daarbij kan gevoegd worden de verwacht wordende teruggave van het aan de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen verleende voorschot van ƒ2,500,000. Rij de wet op de middelen is magti- ging gegeven om tot voorloopige dekking van een mogelijk tekort, schat- kistbilletten uit te geven tot een bedrag van 8,000,000 te zainen f 99,026,832. De hoofdstukken der begrooting van uitgaven voor 1870 zijn vastgesteld op 95,864,785.31 Sedert zijn voorgedragen verhoogingen op: Hoofd stuk III ƒ18.000, hoofdstuk V ƒ100,000, hoofdstuk VI ƒ153.000, hoofdstuk VIIC 6800. hoofdstuk VIII 499,455, welke verhoogingen bedragen 782,245. De uitgaven klimmen alzoo tot ƒ96.647,030.31 De beschik bare middelen bedragen dus meer 2,379,801.68%. Rij de beoordeeling de zer berekening gelieve men in aanmerking te nemendat zij gemaakt is naar den standwelke de begrooling geacht kan worden thans op het 'pa pier aan te bieden. Daarbij is dus met uitzondering van het reeds bekende voorschot aan de exploitatie-maatschappij niet gerekend uocli op hetgeen de middelen waarschijnlijk boven de raming zullen opbrengen, noch op de ge wone besparing op het bedrag der geraamde uitgaven. Overigens is ook de verhooging van ƒ158,000 van hoofdstuk VI (marine) slechts eene verhoo ging op het papier, daar zij wordt opgewogen door het meer vrijvallen van eene gelijke som van de voor de dienst 1868 geraamde uitgaven, dan waarop vroeger kon worden gerekend. Dit een en ander zou de behoefte van het gebruik maken van sehatkistbilletlen voor de loopende dienst reeds aanmer kelijk doen verminderen; en daar nu de baten der koloniale diénsten over

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1