I BUITEN LAN DSCHE BEBIGTEN. die tot ontwikkeling van den bestaanden toestand het best kan dienen. Deze hoofdbeginsels geven aanleiding tot eene goede en voor de welvaart van Indië nuttige toepassing. Verder kan de wet niet gaan. De bijzonder heden moeten aan nadere verordeningen worden overgelaten. Het doel is aanmoediging van den particulieren landbouw en bescherming der regten van den inlander op den grond. In die beginsels en in dat doel is niets nieuws gelegen. Een en ander is reeds door de bh. Elout en du Bus voor bijna 50 jaren voorgestaan. Al te zeer is men later van deze waarlijk ge zonde beginselen afgeweken. Men heeft thans met geen kunstmatig zamen- stel van wetgeving te doen. Geleidelijke ontwikkeling wordt beoogd. Het cultuurstelsel verdient veeleer een kunstmatig zamenstel genoemd te worden. Wel wordt aan latere verordeningen veel overgelaten en het bezwaar dat daarin door velen gevonden wordt laat zich begrijpen. Men houde echter in het oog dat de zoogenaamde uitvoerende magtaan welke het vaststellen dier verordeningen wordt opgedragen, in Indië inderdaad eene wetgevende magt is. Dit ontwerp is aanvulling van liet regerings-reglementhetwelk de grondwet van Indië is; uit dien hooide konden er in het voorstel niet meer dan hoofdbeginsels worden opgenomen. Enkele leden gingen verder in hunne bestrijding van de geopperde bezwaren, Volgens hen is het be staan der gouvernements-cultures slechts eene quaestie van tijd. Zij betreur den veeleer dat bij dit wels-ontwerp niet geregeld wordt eene algemeene overbrenging van het communaal in individueel landbezit, en beweerden dat men daartoe van zelf zal moeten komen. Een lid hield de bewering krachtig staande, dat geene wet op de voorgestelde wijze mag doen be schikken over de gronden op Java, dewijl de eigendom daarvan, naar het regt van de Bouddhisten en Mohammedanenbehoort aan den opperheer en aan de bevolking gezamenlijk. Dit bezwaar werd in dien omvang door de andere leden in zijne afdeeling niet gedeelddaar zij zich hielden aan het gezegde in 2 der memorie van nadere toelichting. Eindelijk gaven ver scheidene leden te kennendat zij de bedoeling van den ministeer niet regt hadden begrepen, waar hij verklaard heeft eene aanvulling van art. i<2 van het regerings-reglement, gelijk deze voordragt behelst, niet te houden voor een deel van datzelfde reglement. Eenige nadere opheldering van die ver klaring werd wenschelijk geacht. Voorts zijn op de afzonderlijke alinea's van het eenig artikel onderscheidene bedenkingen en vragen medegedeeld. Door den heer Duymaer van Twist is in de commissie van rapporteurs overgebragt eene door hem gestelde en onderteekende schriftelijke nota, die in zijne afdeeling was voorgelezenwelke de commissie gemeend heeft bij haar verslag aan de kamer te moeten mededeelen. Die nota betoogt dat de hoofdgedachte der wet toejuiching verdient, terwijl eens voor al de bekende bezwarensedert lang tegen de wet aangevoerd door den oud gonv.-generaal worden ter toelse gebragt en wederlegd. In sommige opzigten zou hij nog iets verder dan het ontwerp wenschen te gaanmaar daar langer onzeker heid alle belangen zoowel in Indië als in Nederland schade toebrengt moet men zich volgens hem nederleggen bij de thans voorgestelde hoofdbeginselen als het mogelijke dat bereikbaar is. Het betoog van den minister van koloniën in antwoord op het sectie-verslag heeft gelijke strekking en behelst eene nadere uitvoerige verdediging der wet. De minister van justitie heeft zijne memorie van beantwoording inge zonden op het afdeelingsverslag der tweede kamer nopens de afschaffing der doodstraf De regering is zeer ingenomen met den bijvalwelke het ontwerp heeft ondervondenen de memorie geeft eene nadere bestrijding der utilileits- of afschrikkingstheorie en bespreekt nader de bezwaren der minderheid. 'sGRAVENHAGE, 2 April. Z. M. heeft benoemd tot ridder' der orde van den Nederl. Leeuw den qeer J. J. M. Lieste, Ned. consul te Buenos-Ayres. Tot burgemeester der gemeente Kerkrade is benoemd de heer W. L. J. Franssen; en tot plaatsvervangend kantonregter te Deventer de lieer mr. J. P. Verloren, advocaat aldaar. Aan den O.-Indischen hoofdambtenaar J. WaUandlaatstelijk resident der Lampongsche districten, thans met verlof hier te lande, is op zijn ver zoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend. De minister van justitie zal Woensdag en Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Naar men verneemt zal de tweede kamer na behandeling der wijziging van de armenwet en van nog eenige kleine ontwerpen dat tegen de tweede helft der volgende week kan afgeloopen zijn, op reces scheiden tot het begin van Mei. In de zitting van de tweede kamer van heden had er eene langdurige discussie plaats, naar aanleiding van de hernieuwde interpellatie van den heer de Gasembroot over het schip de Argus. Die heer verklaarde dat hij zich om informatiën omtrent dat schip gewend had tot goede bekenden in Engeland .die op de hoogte der zaak waren. Naar aanleiding van hetgeen hij vernomen had, zou bij in het algemeen belang de volgende vragen tot den minister rigten: 1°. Volgens betrouwbare berigten is de Argus te Ports mouth binnengeloopen, in hoe verre staat dit met de al of niet zeewaardig heid van het schip in verband? 2'. Volgens diezelfde berigten moet hel zoo danig slingeren, dat de bevelhebber bezwaar maakt met dit schip, in dit jaargelijde, voor goed in zee te gaan? 3°. Kan het vaartuig niet, door liet kanaal van Suez stoomende, van Aden naar Ceylon vertrekken? Het antwoord des ministers kwam hierop neder dat de narigten door den heer de Gasembroot ontvangenovereenkwamen met de berigten bij het dep. van marine ontvangen. Het slingeren van het schip was niet verminderd, maar toegenomen. Alvorens het naar zijne bestemming ging, zou het afdoende beproefd wordendan kon later overwogen worden of het schip rondom de Kaap of door het Suez-kanaal zou gaan. Niemand zou echter gedwongen worden met het vaartuig mede te gaan, nu eenmaal de ongerustheid en angstvalligheid was opgewekt. Met 38 tegen 25 stemmen is verworpen een voorstel van den heer van Goltstein, om de internationale overeenkomst betreffende de visscherij op den Rijn nog in de afdeelingen te onderzoeken voor het aanstaand recès. Maandag komt in behandeling de armenwet, en daarna het ontwerp betref fende de aanschaffing van vuurwapenen. Heden zijn nog onderscheidene wetsontwerpen in de afdeelingen onderzocht. Het wetsontwerp betreffende de verbetering van de haven te Ilarlingen is in de zitting van gisteren met 48 tegen 19 stemmen aangenomen. EAOEEAAD. LONDEN, 1 April. Blijkens een schrijven van eenen lerschen bisschop uit Rome achtle hij en zijne meeste aldaar aanwezige ambtgenooten de Iersche landbill geheel ontoereikend voor de daarmede beoogde doeleinden. Zij geven daarom aan de Iersche parlementsleden vijl gewigtige amendementen in overweging. Onopzegbaarheid der huur en bepaling der huurprijzen door de overheid ver langen zij niet, althans niet, uitdrukkelijk; doch hunne amendementen i geheel in het belang van den pachter, maken hem eenigermate tot mei eigenaar, en stellen den huurprijs meestal afhankelijk van de beslissing j reglers. Een man, Crawlord genoemd, die ter bewaring van land in Killal in het graafschap Westmeath aangesteld was, werd Zondag avond, ter# hij met zijn gezin bij het vuur zat, door een schot getroffen. Verscheidt staafjes troffen hem in regteroogneus en schouders. Er is slechts weit hoop op zijn behoud. Hij droeg zorg voor het land, dat een pachter v laten had en waarvan het bezit aan niemand vergund werd. FR AA KR IJ K. PARIJS, 1 April. In het wetgevend ligchaam heeft de lieer Favre er op aangedron; dat de regering den dag zou bepalenwaarop de reeds sedert lang aan; kondigde interpellatie van de linkerzijde betreflende het vraagstuk der grot wet zal plaats hebben. De heer Ollivier heeft beloofd Maandag aanst. ei dag voor die interpellatie te zullen aanwijzen. Met deze belofte nam kamer genoegen; 51 leden echter stemden tegen dit besluit. Men meent i de gematigde linkerzijde, die de ministers sedert hun besluit tot verzakt van het stelsel der officiële candidaturen als vrienden had bejegend, zi; sedert de indiening van het senaatsbesluit ter wijziging der constitutie heel van het kabinet heeft gescheiden, en dat de wapenstilstand is afgelo pen. Indien de dag voor het doen der interpellatie ver af is en de me derheid daarmede genoegen neemtzouden al dc volksafgevaardigden van linkerzijde, naar verzekerd wordt, voornemens zijn hunnen las tbr neder te leggen, met het doel om nieuwe verkiezingen noodzakelijk te Uk ken en aan de publieke opinie eene gelegenheid te verschaffen zich a te spreken. De reden van de misnoegdheid der linkerzijde is, naar n beweert, dat zij bij de regering het voornemen ziet de grondwetswij; ging tot stand te brengen zonder toedoen der volksvertegenwoordiging s in een anderen geest dan door de oppositie gewenscht wordt. Het ontwerp tot liberale hervorming van het bestuur van Parijs is k de eindstemming door de staatscommissie, die liet ontwerpen had, met 1 tegen 5 stemmen verworpen; voor eenige leden was het te zeer, voor and ren te weinig liberaal. De laatste berigten uit Creuzot zijn weder minder gunstig. Talrijk groepen vereenigen zich om den arbeiders het hervatten van het werk tj beletten. m 'i IAGEZOADEA. De verkiezingen der Aederdultseh-Hervormdc gemeente, Onder al de treurige verschijnselen van hevige partijschap, die de invotj ring en de uitoefening van het algemeen stemrecht in de Nederlandsen Hervormde kerk tot nog toe hebben vergezeld, en onder al dc pogingen! die van vele zijden worden aangewend om nog meer verwarring te brenge en de kerkelijke partijen nog slerker tegen elkander in het harnas te jagen! is het een voorrecht ook op een enkel verblijdend teeken des tijds te kun nen wijzen. Op onderscheidene plaatsen in ons land ziet men een begii! van toenadering tusschen de meest verschillende partijen. Zij trachten elkan der daar te ontmoeten, waar eigenlijk altijd samenwerking tusschen de ver schillende kerkelijke richtingen zijn moest. Op het gebied der theologische we tcnschap strijd voerende, kunnen zij dc handen ineenslaan voor de praktijk en hel leven. Dat wordt meer en meer ingezien door enkele edele voorgan gers zoowel van de behoudende als van de liberale partij in de kerk. Deie richting, die zich de ethisch-irenische noemt, kon men beschouwen als dt partij van het praktisch Christendom. Op de dogmatische ontwikkeling boe gen prijs stellende, wil zij den strijd daarover hebben gestreden op zuiver wetenschappelijk terrein en wenscht zij dien strijd alleen te doen beslissen door de wapenen des geestes. Dit onderscheidt de voorstanders der ethisch- irenische richting bijzonder, dat zij zich niet willen afscheiden van hen, met wie zij omtrent dogmatiek niet instemmenmaar dal zij integendeel als bondgenooten met hen willen samenwerkenom dc Christelijke levensbeginselen in praktijk te brengen. Zoo heeft deze partij reeds in stilte gedurende vele jaren gewerkt, en het is aan haar toe te schrijven, dat menige goede instel ling tot stand kwam, welker verwezenlijking door den strijd der partij schappen lichtelijk kon zijn verhinderd. Veel mogen wij nog van haar wachtenom de stormen te bedarendie de Nederlandsche Hervormde kerk bedreigen. Overal, waar zij zich krach tig kan doen gelden, behoeft men de uitspattingen der partijschap niet meer te vreezen. Als deze richting in haar waren aard gekend wordt, valt zij geheel samen met bel doorgaand karakter van den kern der Nederlandsche natie, die zich wel tijdelijk in opgewondenheid door eene der uiterste par tijen laat medesleepen maar altijd de neiging behoudt om terug te keeren tot hetgeen voor de praktijk en het leven proefhoudend is. Wij gelooven dan ook, dat bij al den bitteren strijd in de Leidsche ge meente, de overwinning eindelijk voor deze gematigde partij van het prak tisch Ghristendom is weggelegd. Velen hebben aanvankelijk geloofd, dat de kiesvereeniging Vrijheid en Ordestaande tegenover de tegenwoordig heerschende'nog al uitsluitende partijzelve ook was medegesleept door eene andere daartegenover staande partijdie op hare beurt weer exclusief zou wordenevenals de,tegenwoordig heerschende. liet is ons daarom genoegen, dal liet Bestuur dier vereeniging in eene rond gezonden circulaire openlijk heeft uitgesprokendat de vereeniging tegen alle exclusieismus gekant is. »Wars van elk beginsel van uitsluiting onder de leden van een zelfde kerk genootschap, hebben wij steeds gematigdheid aanbevolen. Aan al de ver- /'schillende richtingen op kerkelijk gebied willen wij haar volle recht laten «wedervaren. Wij erkennen zoowel de meer behoudende, als de meer libe rale richting in hare betrekkelijke waarde; mits de voorstanders van deze «beide hoofdrichtingen zich, volgens echt protestantsch beginsel, houden //binnen de grenzen van den eerbied voor de eerlijke overtuiging van an- //deren?" Zoo luidt het manifest der vereeniging en het bestuur waarschuwde ern stig tegen de gevaren, die, de gemeente bedreigen, indien men, met ter zijde stelling van alle bezadigdheidzich in de armen werpt der meest hevige par tijschappendie niet ophouden elkander te verbitteren. Of deze stem in de gemeente gehoor zal vindenmoet de uitkomst leeren. Naar men verzekert, hebben zich velen gezind betoond, om zich aan dc vereeniging Vrif heid en Orde aan te sluitenen heeft ook de bekendmaking van de candidatenlijsl een gnnstigen indruk gemaakt. Of dit reeds op dc volgende verkiezingen grooten indruk zal maken, is nog onzeker; maar daarvan houden wij ons overtuigd: Deze gematigde beginselen van het praktisch Christendom zullen eenmaal de overwinning behalen. Wi eenig voori gelio sloot land ten gew eene door den d'. I eene dam hier te h leer; van zal mee vest rijk Dit die veri en Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE. deli 183 var NÜ aar me der var in in is an gei 1c TO br Hi br se hs er as Mi

Leydse Courant | 1870 | | pagina 6