met onbepaald ver het dragen van de hem door den Paus met doodeiijken afloop, voor, ten gevolge waarvan eenige stallen nog al geduchte verliezen ondergaan. Men verneemt dat het hoofdbestuur der maatschappij lot Nut van 't Al gemeen zich lot Z. M. den koning heeft gewend bij een adres, waarin het, in liet belang van de toekomst van het vaderland en lot uitvoering van een aan hetzelve door de algemeene vergadering der maatschappij verstrekten last, eerbiedig verzoekt, dal het Z. M. behage. zoo spoedig mogelijk aan de staten-generaal een ontwerp aan te bieden tot wettelijke regeling van den arbeid van kinderen in fabrieken. Volgens de Arnh. C. is het met den spoorweg Tilburg-Nijmegen nog gansch niet in orde. De Engelsche maatschappij zou zwarigheden hebben. Te Rotterdam werd eergisteren avond omstreeks 1014 uur aan een bovenhuis in den Houttuin aangebeld. Rij het openen van de deur door de dienstmeid zette eenc vrouw een plat mandje in het voorportaal neer, riep de meid toe: voorziglig behandelen!" en liep ijlings weg. In het mandje lag op zeegras een pasgeboren knaapje. De vrouw is onbekend gebleven. Aan de policie is echter van het geval kennis gegeven. Als een nieuw bewijs van den voortdurend hoogen prijs der landerijen moge dienen dat jl. Zalurdag onder Deersum in Ftiesland eene zathe en landen is geveild (22—8228 hectaren groot) voor 59,185.06 en zulks builen de kosten, ad lOpCt. De hectare komt alzoo te staan op p. m. 2850. Naar men verneemt is in het Friesche visschersdorp Paesens voor de 19ds maal een beroep uilgebragt om te voorzien in de vacature van predi kant bij de herv gemeente aldaar. Voor het prov. gereglshof in Zeeland is dezer dagen de zaak behandeld van Dora Kuyl, geboren te Vlissingen, welke zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een gesloten kistje, waarin ruim ƒ300 in gouden en zilve ren specie was, door zich in een huis te dringen, waar een van hare vrien dinnen als dienstmeid werkzaam was. De beschuldigde is slechts 19 jaar oud, en sedert geruimen tijd aan zedeloosheid overgegeven. Zij is tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld. Men meldt uit Suriname, dd. 5 Maart: De buitengewoon zware stort regens, welke in de laatstverloopen maand zijn gevallen, hebben hier en daar aan den landbouw schade toegebragt. Sommige plantaadjes aan de kreeken, waarvan de lozing gebrekkig is, hebben gedeeltelijk onder water gestaan. De kaloenoogsl is, door de rupsen, voor een groot deel vernield. Van de cac^oplanlen zijn op eenige plantaadjes de bloesems en zelfs ontlo ken vruchten afgevallen. De bananen-boomen zijn, door de zware rukwin den, in menigte omgewaaid. Het suikerriet heeft zijn deel aan de algemeene schade gehaddoch in mindere male dan de andere hoofdproducten. 'sGRAVENHAGE, 30 Maart. Z. M. heeft vergunning verleend aan den milicien lof A. Nicuweboer, van het 4lc reg. infanterie, tot gouden medaille 3,lc kl. en het kruis fidei ct tirluli geschonken. Door Z. M. is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer mr. G. J. C. Schneither, als vice-president van het prov. geregtshof in Gel. derland, onder dankbetuiging voor de diensten door hem in verschillende betrekkingen aan den lande bewezen; voorts zijn benoemd: tot vice-presi dent van genoemd hof de heer mr. C. P. Henny, thans raadsheer bij dat hofen tol griffier bij het kantongeregl te lloogezand de heer mr. A, Sthee- man, advocaat te Groningen. Tot ontvanger der directe belastingen te Horst is benoemd de heer C. L. Klein, thans ontvanger te Dronrijp, en aan den heer G. Plantcma is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastin gen te Beetgum. -Tot commies der posterijen zijn benoemd: van de 1® kl. de hh. jhr. J. L. L. P. van Sasse van Ysselt, J. van den Ilrandeler en A. D. Meihorst' thans commiesen van de 2® kl.van de 2® kl., de bh. R. J. R. van Hasselt en J. F. Canter Cremer, thans commiesen 3® kl.van de 3® kl.de hh. \Y. F. G. L. Koppen en B. A. A. Musquelier, thans surnumerairs der posterijen. Aan den kapitein der infanterie van het leger in Ned.-Indiü P. II. Ver- herne, thans met verlof hier te lande, is op zijn verzoek eervol ontslag uil de militaire dienst verleend. Bij beschikking van 29 Maart heeft de minis'er van financien tot kler ken bij den rijkstelegraaph benoemd: P. Corvcr, te Amsterdam; J. P. Schoon hoven, l« Zwolle; A. .1. van Alphen, te Roosendaal; J. YVcimer, te Rotterdam; B. van Noort, Te Zwijndrechl; II. Lebbink, te Dieren; G. van Diermen, te Dieren; B. ten Brink j®.te Utrecht; W. Croon, te Amsterdam; 11. van Dijk Blok, te Veendam J. W. Ross, te 's Gravenhage; A. F. van Gooi, te Breda; P. J. I'. Ilardenberg, te Dordrecht; J. S. II. Rust, te PrincelandP. G. van Kuyk j®.te Amsterdam; C. Fransen, te Medemblik: G. Baerl, te Biervliet; J. Allan, te Bergcn-op-ZoomA. II. Loder, te Nijmegen; E. L. van Baak, te Vcer.endaal. II. M. de koningin wordt heden avond van hare buitenlandsche reis in deze residentie terugverwacht. Be minister van binnenl. zaken zal Zalurdag aanst. geen gehoor verkenen. In de zitting van de eerste kamer van heden is aangenomen met 28 tegen 3 stemmen het ontwerp, houdende bepalingen omtrent de schatkist- billetten. De verder aan de orde zijnde ontwerpen zijn met algemeene stem men aangenomen. Tegen Vrijdag is de beraadslaging over een zevental ontwerpen bepaald. Men verwacht alsdan het uitbrengen van het verslag omtrent hel ontwerp der agrarische wet en de bepaling van den dag der discussie over die wet. In de zitting der tweede kamer van gisteren is ingekomen een wets ontwerp, houdende wijziging van art. 29 der wet van 5 Oct. 1841, lot aan vulling der instructie voor de algemeene rekenkamer. De regering heelt zich verpligt gezien de tusschenkomst der wetgevende magt in een verschil met de algemeene rekenkamer in te roepen, ten einde dat verschil van gevoelen Ie doen ophouden en eenige uitgaven te doen verevenen. Moest het stelsel, door de algemeene rekenkamer voorgestaan, algemeen worden ingevoetj gevolg daarvan zou wezen dat óf hoogere begrootingen zouden moetet den toegestaan, omdat men dan bij het opmaken der ramingen in meer tualiteiten dan thans zou hebben te voorzien, óf gedurig wetten i moeten worden voorgedragen om fondsen van het eene op liet andere f jaar te doen overbrengen. Het ontwerp stelt eene nieuwe lezing vas het bestaande stelsel bevestigt, docli de uitlegging afsnijdt, laatstelijk de rekenkamer aan dat art. gegeven. In de zitting van heden beeft de kamer de beraadslaging voortgezet het wels-ontwerp nopens de grondbelasting. Achtereenvolgens werilt arlt. 26 —65 aangenomen. Een amendement van den heer Idserda. on 65 aldus te lezen: «Deze wet treedt in werking met 1 Januarij 1871, de vierde afdeeling der wet (de vrijdommen) zal voor 31 December aan eene herziening worden onderworpen," werd met 43 tegen 19 stei verworpen. De wet, in stemming gebragt, werd aangenomen met 53 9 stemmen. Vervolgens was aan de orde liet wets-ontwerp houdende regeling va: onderwijs van rijkswege in de beeldende kunsten. De algemeene bera: gingen hierover werden ten einde gebragt. De hh. Haflmans, Saav. Vader, Lenting, de Bruyn Kops en Jonckbloet, gaven hunne ingenome. met deze voordragt te kennen. De heer Blom kon zich daarmede niet cenigen. Artikel 1 werd aangenomen, en een amendement van den Haflmans, 0111 de hoogere bouwkunde onder de leervakken op te ne verworpen met 47 tegen 17 stemmen. Morgen voortzetting. - Heden overleed alhier de lieer P. F. Blom, sedert 1848 commissar sedert 1867 hoofdcommissaris van policie in de residentie. De 's Gravenhaagschc kermis zal dit jaar plaats hebben van Maa 9 tot en met Dingsdag 17 Mei. IJUiTK.\LANDSCIlK BliHIGTKN BELGIË. Voor het hof van Bergen in Henegouwen is dezer dagen behandel zaak van Dessons-le-Mouslierden bcruchten schapenkoopmanvan v misdrijven vroeger melding is gemaakt. Door de jury is hij schuldig klaard aan moorden, gepleegd op de personen van de gebr Thirion, vergiftiging van zijne vrouw en aan diefstal. Het hof sprak daarop vonnis uit, waarbij hij veroordeeld werd tot de straffe des doods en n kosten van liet regtsgeding. De beschuldigde werd lagchcnde weggeleid den loop der teregtzittingen is het genoegzaam als zeker gebleken da; zijne slagtoflersde gebr. Thirionnog levend had begraven. ENGELAND. LONDEN 29 Maart. II. M. de koningin der Nederlanden heeft in Claridges-hötel afsclii bezoeken ontvangen van den prins en de prinses van Wallis, vandeherti van Cambridge, van den graaf van Parijs en van prins Eduard van Sal Weimar. FRANKRIJK. PARIJS, 29 Maart. Het door de regering bij den senaat ingediende ontwerp senaats-be is van den volgenden inhoud: Art. 1. De senaat heeft met den keizer en met het wetgevend ligcln deel in de wetgevende magt. Hij heeft het regt van initiatief in zake wetgeving. Doch elke belastingwet moet eerst door het wetgevend ligcli aangenomen zijn. Art. 2. liet aantal senaats-leden mag tot twee der. van het aantal leden van het wetgevend ligebaam worden gebragt, ongj kend die van regtswege leden des senaats zijn. De keizer mag niet n dan twintig senaats-leden in een jaar benoemen. Art. 3. De grondwet vende magt, door de artt. 31 en 32 der constitutie van 14 Januarij II aan den senaat gegeven, houdt op te bestaan. Art. 4. De aan dit senai besluit gehechte bepalingen, welke in de volksbesluiten van 14 —22 Dect ber 1851 en van 21—22 November 1852 begrepen zijn of daaruit vot vloeijen, maken de constitutie des ke'izerrijks uit. Art. 5. De constitj kan niet anders worden gewijzigddan door het volk op voorstel van i keizer. Art. 6. De 2 van art. 25, en de artt. 19, 26—33, 35, 40, 52 en 57 der constitutie worden afgeschaft, zoo mede alle met dit sena; besluit strijdige bepalingenonverminderd de afschaffing reeds voorlvloeije] zoowel uit het volksbesluit van 21 en 22 November 1852, als uit de seè gemaakte senaatsbesluiten en bepaaldelijk uit dat van 8 September 181 Art. 7. Die bepalingen der constitutie van 14 Januarij 1852 en der sedi uitgevaardigde senaatsbesluiten, welke niet uitdrukkelijk of ingewikkeld geschaft zijn, of die niet in het aanhangsel van art. 4 zijn opgenomj zullen kracht van wet hebben. De maires 111 het dep. dit Rhóne zijn door den prefect aaiigesehrei! zich bij de verkiezing, die in dat dep. moet plaats hebben, van alle inutj ging te onthouden, en zelfs de stembilletlen niet door de veldwachters doen rondbrengen. Bij die verkiezing staan twee candidatcn der revolull nairen. waaronder de heer Fonviellc, tegen drie der constitutionelen. Door /,e Mor.de worden in eencn brief uit Rome bijzonderheden mei gedeeld, welke bevestigen wat omtrent de betrekking van den heer Bannevillc tot den 11. Stoel en tot mg®. Dtipanloup, den bisschop van 1 leans, is gezegd; daaruit toch blijkt dat onze gezant meer gedienstiglii voor den H. Stoel heeft betoond dan den minister van buitenl. zaken we sclielijk voorkwam, en dat hij in onmin is geraakt met mgr. Dupanloü die uil Rome berigten van den gang der zaken herwaarts zendt en er tlia als de eigenlijke gelastigde der regering zou kunnen worden beschouwd. De l'atrie meent te weten dat prins Pierre Bonaparte, naaraanleidil eener beslissing van den keizer, met zijne familie een onbepaalden tijd -het buitenland zal doorbrengen. Men verneemt nader dat het besluit der jury in de zaak van prl Pierre stemm Rivier' deken incide leid, onder Tonni naar drevel der 1 tagon had t In Fran: Dollii beide der t ten der noch gen, parti P, waa aan: op 1 op aan; disc bod' had gein ie I geb dat on l; out het gen liep op, sie drii we wij 76 me bes lei ka Pu 111 D. 1). Z. Bi J( L' D S. V 3 V K Z 2 b r 2 I 1 1 5 1 F

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2