iiEIDSCIlE J COURANT. DONDERDAG 31 MAART. BI NN EN L A N DSC 11E BE BIG T EN. 1870. iV. 70. J)e Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. i 3.50 'met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35 .franco p. p. 3.0.1. Het 'verslag afzonderlijk is verkrijgbaar'roor 2.50 s jaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar roor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Dc prijs der Advertentie1» is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. >rlf "dee LEIDEN, 30 Maart. Conrad, van der Waeijen l'ieterszen en van Niftrile In de door de lil), t den gemeenteraad gerigle missive treden deze heeren in eene wcderleg- g van de bedenkingendoor de Vereeniging tot verbetering van de volks- zondheid alhierbij open brief ingebragl tegen bun rapport betreffende riolering en de vvalerverversching. Zij zijn van meening dal er bij de noemde vereeniging eene kenbare ingenomenheid bestaal met de zooge- amile riolering volgens liet stelsel van Liernur, en vragen of die ingeno- niheid zich grondt op de verkregen praclische resultaten, op onkoslbaar- id van den aanleg of op te verkrijgen financiële voordeelen. Van bet ilsel Liernur is, naar hunne meeniug, nog geen enkel resultaat aan te ijzen, terwijl- omgekeerd dat wel het geval is met de wijze van riolering 'neor hen aanbevolen. Van het door ben aanbevolen stelsel zijn gunstige uil- inisten voor de gezondheids-verbetering verkregen te Hamburg en in ver- hillende plaatsen in Engeland, terwijl het stelsel van Liernur, nog slechts eene kazerne te Praag toegepast, geene voorbeelden daaromtrent kan Lnwijzen. Gaarne hadden zij gezien dat de Vereeniging de reden had bloot- tlegd, waarom zij, van een hygiënisch standpunt, het stelsel Liernur zoo ^er aanbeveelt; en vestigt er de aandacht op dat de Vereeniging als hare lertuiging uitspreekt dat al de voordeelen van Liernur's stelsel afhangen in eene geschikte wijze van verzameling; zoodat het mislukken der proef in die wijze van inzameling zal afhangen. De hh. Conrad c. s. treden jorts in eene wederlegging van eenige opmerkingen van den heer Maas ~eestcranusals bijlage bij den open brief gevoegden verdedigen tegen dien gjeer de meening dat het te Londen toegepaste rioolstelsel, overeenkomende netet het door hen voor Leiden aanbevolen plan, aan dc verwachting voldoet, iloi daaraan volkomen zal beantwoordenzoodra eenige verbeteringen zijn ■O'tiiqebragtdie de ondervinding als noodzakelijk heeft aangewezen. Ook ijzen zij er op dat de heer Maas Geesteranus, door te spreken van «mits uier zekere omstandigheden," het Liernursche stelsel op losse schroeven eltwanneer de uitkomst ongunstig is, kjn dat weder aan dieomstandig- sden toegeschreven worden. Gaarne hadden zij daarom eene opgave gehad in de door hem bedoelde omstandighedenwaarvan zooveel afhangt. De Vereeniging tot verbetering van de volksgezondheid alhier heeft ge- j ^leend bovenvermelde missive niet onbeantwoord te moeten laten, 0111 niet j an dezen of genen den indruk te geven, alsof zij voor de zaak, die zij oorstaat, niets meer in te brengen had. I11 een brief aan den gemeente raad deelt zij bare opmerkingen mede. Zij beweert dat de hh. Conrad c. s. aar bij herhaling vragen doen, waarop zij bet. antwoord, als zij gewild adden, vrij gemakkelijk in den "Open brief" hadden kunnen vinden. Zoo fordt in dien brief uitdrukkelijk gezegd waarom zij het Liernursche stelsel anbeveelt. De vraag naar de practische resultaten van dat stelsel meent jij eene ongerijmdheid te mogen noemen. Dij de toepassing toch op eene ^jazerne, zoo als te Praag, kan er geen sprake zijn van invloed op de jolksgezondheid. Dit neemt echter niet weg, zegt zij, dat zonder dat hier i le ervaring in dit opzigt reeds uitspraak heeft kunnen doenhet door haar taiibevolcn stelsel ook van het hygiënische standpuntop de door haar aan gevoerde gronden, die aanbeveling ruimschoots schijnt te verdienen. Het Inbreken van practische resultaten is geen afdoend argument om het in toepassing brengen van iets nieuws te ontraden, want dan zou nergens eenige verbetering lot stand kunnen komen. De heer Liernur heeft, bij het ontwerpen van zijn stelsel, wel degelijk met' de lessen der ervaring voordeel gedaan. De opgaven van de hh. Conrad c. s.omtrent de verbetering der sterfteverhoudingdoor de toepassing van het spoelstelselin sommige ste den van Engeland aannemende, dan bewijst dit alleen dat die steden vroe ger in een toestand verkeerden veel slechter dan die waarin zij door het spoelstelsel kwamen. Door het' toepassen van Liernurs stelsel wordt niet slechts het geringere kwaad, het stinken der grachten, bestreden, maar juist het voornaamste kwaadhet bederven van den grondhet water en de lucht in de woningen, aangetast en weggenomen. De gevolgtrekking door de hh. Conrad c. s. gemaakt uit de woorden "geschikte wijze", in den Open brief voorkomende, gaat het begrip der Vereeniging te boven. Na kennis te hebben genomen der gemaakte bedenkingen, meent de Vereeni ging niet minder ernstig dan vroeger, vooral in het belang der volksgezond heid, op de toepassing van Liernurs stelsel te moeten aandringen. Te meer meent zij dit thans met vertrouwen op een goeden uitslag te mogen doen, 1111 reeds het collegie van dagelijksch bestuur der gemeente beeft geloond dat het in deze zoo belangrijke zaak hare zienswijze deelt. Een vrij talrijk publiek had zich gisteren avond in de manege der Doelen-kazerne vereenigd, alwaar, van wege bet V' rcg. infanterie en het 4rtc reg. huzarenalhier in garnizoenten voordeelc der algemeene armen een militair assaut en carroussel werd gegeven. Ook door den heer burge meester en onderscheidene leden van het gemeentebestuur werd dit assaut bijgewoond. Het programma bood eene grootc verscheidenheid aan, zoodat ook nu weder niemand over eentoonigheid behoefde te klagenen de uit voering was zoodanig dat wij gelooven dat allen ten hoogste voldaan waren; daarvan werd dan ook bij herhaling van dc zjjde van het publiek door een daverend applaudissement en de terugroeping der werkende leden getuigenis gegeven. De proeven van gymnastiek toonden eene grootc geoefendheid aan en waren soms stouter dan men op deze plaats en van dit personeel zou hebben verwacht. Met niet minder genoegen werd gezien het voltigeren, waarbij ookbij het springen over hindernissende dressuur der paarden uitkwam, en een der leden door zijne verrigtingen op het gezadelde paard van zijne meer dan gewone kunstvaardigheid deed blijken. Ook bet car- rousset-rijden door onderofficieren van bel reg. huzarenmet eene verras sende militaire scène beslotendroeg aller goedkeuring weg. De algemeene voldoeningdoor dit assaut geschonkenzal er gewis toe bijdragen om op heden avond, bij eene tweede uitvoering, een niet minder talrijk publick 'et de bijwoning uit le lokken. Blijkens eene hierachter voorkomende aankondiging is de inschrijving voor de op le riglcn stoomvaart-maatschappij "Nederland" nogmaals open gesteld tot op Maandag 4 April aanstaande. Men mag vertrouwen dat het krachtige beroep van I1I1. commissarissen op de natie ten behoeve eener zaak, voor de toekomst van Nederland van zoo groot belang, niet le vergeefs zal zijn. Naar men verneemt heeft Z. K. II. prins Hendrik zijne inschrijving verdubbeld. Men schrijft ons uit het Westland: Na de laatste strenge vorst, die als liet einde van den winter beschouwd werd, ten gevolge waarvan de ge staakte veldarbeid met vernieuwde krachten weder werd opgevat, had men gehoopt eerlang beter lenteweder te mogen verwachten. De verkwikkelijke dagen toch, die het ijs zeer spoedig deden verdwijnen, terwijl de lange en donkere winter zoo vaak met sneeuw en noordoosten wind gepaard ging, versterkten nu de verwachting van een gunstig voorjaar te gemoet te gaan. Doch de arbeid bleek weldra slechts langzaam voortgezet le kunnen wor den. De akkers zijn wel omgespit, de aardappelen gelegd, het zaad in de voren gestrooidmaar ofschoon April voor de deur slaat is de weersgesteld heid nog volkomen winterachtig en blijft alle groeizaamheid ontbreken. Toch is, bij verandering van weder, het vooruitzigt niet ongunstig. Over het alge meen staan de vruchtboomen uitmuntend; perziken, pruimen, abrikozen en dergelijke steenvruchten beloven eene menigte bloesemsappel- en peren- boomen dragen een aantal bloemknoppen. Als de scherpe wind en dc don kere wolken voor malscher en zonniger dagen wijken, kunnen even goed als andere jaren de verzendingen van aspersies en aardappelen nog op den gewonen tijd plaats hebben. De voornaamste klagt is overal aldus de gure weersgesteldheid. De bloem- koolplauten onder Yetir staan wel op het open veld uilgepoot, maar Ijjdcn veel van de koude; in de broeibakken komen de gewassen traag vooruit. Hetzelfde is liet geval in dc Vcenen met de op de akkers voorkomende peu len en doperwtendie zeer veel verzorging hebben gekostom ze niet te doen verloren gaan. In de moezerijen wordt gespit, gezaaid en gepoot, altoos in afwachting van beter, groeizaam weer, terwijl hetgeen van groenten geleverd wordt uit de bakken komt en nog uiterst gering is. Wat de vruchtboomen betreft, ook daaromtrent luiden dc berigten uit de omstreken zeer voldoende. Als de bloei en de vruchtzelling niet door strenge nachtvorst of stormen wor den benadeeld, zal er in het najaar veel ooft zijn le plukken. Ondanks den veelvuldige» regen in liet najaar en de daarop invallende vorst, hebben het winterkoren en het koolzaad niet of weinig geleden; die gewassen staan dan ook allerwege vrij voldoende. De glimp van herlevingdoor dc enkele zonnige dagen in het begin dezer maand op de weilanden ontslaan, is weder verdwenen, zoodat zij overal nog een dor aanzien hebben. De be rigten omtrent den gezondheidstoestand van liet rundvee laten te wenschen over, Steeds komen er op verscheidene plaatsen gevallen van longziekte,

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1