adres gezegd, hier geene illusiën omtrenl de toekomst, die, bij uitvoering van hel besproken planvoor Harlingen is weggelegdgeene illusienin dien zin althans, dat men meenen zoude dan met de grootste handelsplaat sen te kunnen wedijveren, liet materieel voor den wereldhandel benoodigd, d.e kapitalen, connectiën, e. d.dat alles verlegt zich niet zoo gemakkelijk van de plaats, waar het maar niet bij toeval, doch door den natuurleken loop der dingen gevestigd is. Men ziet dit aan het Nieuwe Diep, sedert lang en op dit oogenblik nog boven Amsterdam in ligging begunstigd, maar toch altijd het Nieuwe Diep blijvende: een bloeijcnde, belangrijke zeestad van Nederland, maar geen Amsterdam. De rol, die Harlingen op het groote handels-toonecl kan spelen, is eene bescheidene, doch daarvoor wenscht het dan ook ten volle te worden toegerust. Waarin die rol bestaat, is reeds met een enkel woord aangestipt, en een blik op de kaart zegt daaromtrent het nadere. Verbindingspunt te worden tusschen Schotland, Noord-Engeland fn Noord-Duitschland; de gelegenheid te vinden tot uitoefening en ontwik- keling van eigenhandel en scheepvaart; den naam te verdienen van Neêr- land's derde havenstadten allen tijde gelijken tred houdende met de ont wikkeling, die wij alom 0111 ons henen zien, en in wintertijden van onschat baar gewigt; geene belemmering door bezwaren, die bij wat energie en goeden wil kunnen worden weggeruimd; mededinging, ja, met anderen, maar dan wel het eerst op het natuurlijk aangewezen terrein, met hel bui tenland, met Leer en Bremen, misschien met Hamburg. Dit zijn, wij hopen, de billijke eischen en redelijke verwachtingendie men hier koesterten op de vervulling daarvan is het aanhangig havenplan, naar onze overtui ging, ten volle ingerigt. Te. Ilarich in Friesland is, bij het delven van een graf op het kerk hof, de spade, toen zij ongeveer twee voet in den grond was doorgedron gen, gestoten op eene steenen vlakte, welke bleek te beslaan uit één kei steen van een lengte van ongeveer 1 y2 meter bij eene breedte van nage noeg Na met veel moeite uit zijne ligplaats te zijn getild, ontdekte mendat hij een aantal beenderen bedekte. Zijn gewigt wordt op ruim 5000 ffi geschat. Waarschijnlijk heeft men hier te denken aan een graf van overoude tijden, lil Gaasterland zijn overblijfselen van dien aard geene zeldzaamheid. In Friesland overleed dezer dagen in eene plattelandsgemeente eene weduwe, die reeds jaren lang door het burgerlijk armbestuur werd bedeeld. Zij liet een zoon na vau 15 jaren, die als boerenknecht den kost verdiende. Bij het doorsnuffelen later van eenige papierendie zich in den boedel be vonden, vond hij niets minder dan een bewijs, dat zij bij zeker kassiers kantoor eene som van ƒ400 had gedeponeerd. Het armbestuur heeft thans plan den verstrekten onderstand op den zoon te verhalen. Bij het onderzoek in de afdeclingen der tweede kamer van het wets ontwerp betreffende de verbetering van de haven van Harlingenwerdblij kens het thans bekend geworden voorloopig verslag door eenige leden hun leedwezen te kennen gegeven, dat de regering dit werk thans van de be grooting der staatsspoorwegen had afgescheiden. Eene goede haven te Har lingen is een noodzakelijk complement van de noorderbaanen alleen uit dit oogpunt laat het zich verdedigen dat de verbetering van 's rijkswege wordt tot stand gebragt. Maar dan behoorden de kosten ook onder de uitgaven voor de spoorwegen te worden begrepen. Hier tegenover stond echter de meening van andere leden, die van oordeel waren dat de minister van bin- nenl. zaken, na den loop, welke deze zaak in de beide kamers der staten- generaal genomen had niet anders had, kunnen handelen dan thans geschiedde. Volgens een derde gevoelenin ééne afdeeling voorgestaanhad de regering voor deze wets-voordragt een vorm gekozendie niet zeer gelukkig was te noemen. Bij dit wels-ontwerp toch werd het vrij omvangrijke werk der verbetering van de haven van Harlingen als ter loops vastgehecht aan art. 92 der begrooting van hoofdstuk V. Maar men meende dat het meer ratio neel en meer overeenkomstig den gebruikelijken vorm geweest ware wanneer de regering voor dit werk eene geheel zelfstandige voordragl had ingediend, zoodanig ingerigt dal daarbij de noodzakelijkheid der havenverbetering werd uitgesprokenterwijl de kosten dan op de achtereenvolgende begrootingen van hooldstuk V konden gebragt worden. De leden, welke dit gevoelen voorstondendrongen er met kracht op aandat het voorstel alsnog in den aangegeven zin gewijzigd mogt worden. I11 liet antwoord van den minister van binneiil. zaken op bovenstaand verslag van rapporteurs der tweede kamer, zegt hij dat het brengen van den post op de staatsbegrootingna het votum der kamer, ligt in de zucht om dc dringend noodige havenverbetering niet op nieuw door eene quaeslie van vorm uitgesteld te zien. In een gewijzigd ontwerp wordt dan ook in art. 1 dc havenverbetering van rijkswege bepaald. 'sGRAVEN 11 AGE, 28 Maart. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer mr. 11. Jacobicommies ter próv. griffie van Noordholland, te Haarlem, tot het dragen der versier selen van ridder der Leopolds-ordehem door den koning der Belgen ge schonken, en aan den heer jhr. J. L. C. Pompe van Meerdervoort, oud-offi cier van gezondheid bij de zecmagttot liet dragen der versierselen van ridder der kon. militaire orde van Onze Vrouwe der Ontvangenis van Villa Viqosahem door den koning vau Portugal geschonken. Tot burgemeester zijn benoemd: te- Cadzand de lieer A. Erasmus; te Relranchement de lieer J. Risseeuw Jz.en te Zuidzande de heer A. J. Risseeuw. Tot griffier bij het kanlongéregt te Boxmeer is benoemd de heer L. C. H van Sasse van lJssclt, cand.-notaris aldaar. Z. M. heeft goedgevonden de luit. ter zee 1' kl. jhr. F. L. Brantsen op zyn verzoek, wegens ligchaamsgebrekenop pensioen te stellen, en te bevorderentot luit. ter zee 1 kl. den luit. ter zee 2e kl. C. J. Marinkelle en tot luit. ter zee 2 kl. den adelborst le kl. J. C. de Rooy. De officier van gezondheid 2 kl. F. J. C. Broers, uit Oost-lndië terug gekeerd, is op non-activiteit gesteld. De eerste kamer heeft in hare ziliing van heden met algemecne stem men verworpen de w els-ontwerpen tol onteigening voor de tweede schut- g sluis te Ilanswecrt en voor de Noordzeehavenmaar na langdurige beraad- g0napa slagingen verworpen, met 21 legen 8 stemmen, het ontwerp tot grensregelin; requjSit tusschen Dordrecht en Dubbeldam. Woensdag voortzetting der werkzaamheden. van de In de zitting van de tweede kamer van heden is ingekomen een brief heeft> van den heer Thorbecke, waarbij wordt kennis gegeven van het overlijden gcprov( zijner echtgenoote. Deze werd aangenomen voor kennisgeving, met besluit digd. een brief van rouwbeklag van wege de kamer aan dien heer te doen toe- |,et aai komen. De heer Gratama beklaagde zich dat in de vorige week. tijdens bij j,eel- g afwezig was, zijne amendementen op twee in behandeling zijnde wets-ont- vrijspr; werpen door den voorzitter niet in behandeling waren gebragt. De voor- protest zilter antwoordde dat hij had gehandeld volgens alle antecedenten. Dc in- gevang diening alleen van een amendemeul was niet genoeg om het in beraadsla- en be ging te doen brengen. Het werd eerst een amendement door toelichting en <figde ondersteuning. repliek Aan de orde was de voortzetting der beraadslagingen over het ontwerp den bt nopens de grondbelasting. Na de aanneming van art. 10 stelde de heer zou d< Begram een nieuw artikel voor. t. w.Alleen op grond van ceu titel of van Z011 een vonnis kunnen eigendommen van den ecnen belastingschuldige op den teerd naam van eenen anderen in de leggers ambtshalve worden overgebragt." De voorzi minister van financiën noemde dit een ingrijpend amendement en verzocht half 2 eenigen tijd van beraad. Nadat de vergadering voor een poos geschorst was geregl geweest, verklaarde de minister dat hij het amendement om meer dan eene ken. reden onaannemelijk vond. Het werd dan ook met 44 tegen 16 stemmen (civile verworpen. De behandeling werd voortgezel tot art. 21 (kosten van her- aan meting enz.), welk art.alsmede de artt. 21—24 werden aangehouden, pe pi Morgen voortzetting. verde Het voor de dienst der bebakening en kust verlichting in Ned.-Indië bestemde stoomvaartuig Argus, waarover, voor den overvoer derwaarts, TOor het bevel is opgedragen aan den luit. ter zee l»te kl. G. C. C. Thierens, is van in den voormiddag van den 26s1"1 dezer van de reede van Hellevoetsluis naar naar zee vertrokken. benoi Het ligt in de bedoeling van de Ned. Rijnspoorweg-maatschappijom dieze dadelijk na de opening van de lijn Gouda-'s Hage, in ieder geval gedurende wein het bad-saisoen te Scheveningen een regtstreeksch verkeer derwaarts, zoo wens voor personen als voor bagage te organiseren, waarbij men in het buiten- doch land tegen betaling van een fixumhetwelk in de personen- en bagagevracht aan zoude zijn begrepen, de zekerheid zoude erlangen van zonder eenige bijbe- taling hoegenaamd, hetzij voor tol, hetzij voor looi per vigilante of per zant omnibus te worden gebragt aan het groot stedelijk badhuis, aan het hotel kerk garni, aan de villa's of aan de huizen, voor zooverre villa's of huizen aan ring de openbare bestrate wegen zijn gelegen. Bovendien zal het, naar het oor- voor deel der directie, welligt ook blijken wenscheljjk te zijn om tusschen de ren stations der beide spoorwegen le 'sGravenhage eene omnibus- of vigilante- dienst voor doorgaande reizigers te organiseren. Aanstaanden Dingsdag zal geen )e gemeenteraad alhier beraadslagen over eene onlwerp-verordeuing hou- de t ende politie op het buitenplein van het station der Ned. Rijnspoorweg- gezo maatschappij te 'sGravenhage. nem een BUIT EN L A N DSC 11E BE BIG T E N D. eene ring rege maa dan gem ovei van ern 1 kor wa: Wa beu een en jVoi [zie |gcl laai nu I ha ge op de va ve ENGELAND. LONDEN27 Maart. Het aantal amendementen op de lersche landbill is reeds tot ruim 300 gestegen; er zijn er van conservative en van liberale leden, gunstig voor de grondeigenaren en gunstig voor de boerenvele beoogenonder den schijn j van verbetering, slooping van de voordragt der regering. Sedert eenigen tijd is men bezig om alle rijks-wetten, die op den hui- digen dag in Groot-Brittanië nog van kracht zijn, op nieuw uit te geven. Eene chronologische tabel en een index zal bij het werk. dat spoedig ge reed zal zijn, worden gevoegd. Hel compileeren van deze nieuwe editie kost ongeveer 2000 t. behalve dc kosten van drukken, papier enz. Men acht dit eene zeer nuttige uitgave, daar het schier ondoenlijk was om uit de karrevracht van wetten cenig artikel op te zoeken, zonder dat daar voor een leiddraad bestond. I -- Dezer dagen is, in tegenwoordigheid van duizenden toeschouwers, het I gepantserde schip Hotspur van de werf van de hh. Robert Napier Sonte Glasgow, van stapel geloopen. Het is gebouwd voor rekening der regering, en bestemd zoowel voor den aanval als de verdediging. Het is het sterkste vaartuig van de gehcele Engelsche marine, en naar een nieuw stelsel ge bouwd. Het schip is lang 233 voetbreed 50 voethet heeft een diepgang van 20 voet 1 duim en is 2637 ton groot. Dc machines zijn van 700 paar denkracht. Midden in het schip is een toren aangebragt inet een zwaar ge pantserde borstwering. De toren is voorzien van -een stuk geschut van 30 ton zwaarte. Dc kolossale ram ligt 9 voel onder de waterlijn. F R A N H R IJ H. PARIJS, 27 Maart. Door hel wetgevend ligchaam zijn twee naar aanleiding van Roche- fort's inkerkeriug gedane voorstellen met groote meerderheid verworpen. De voorstellers meenden dat de veroordeeling van eenen volksafgevaardigde tot gevangenisstraf zijne kiezers niet mogt berooven van hnn aandeel in de volksvertegenwoordiging; zij stelden alzoo voor, de een dat die gevangenis straf zou worden ondergaan gedurende den tijd dat de wetgevende zitting gesloten was, de ander dal zij zou worden ondergaan in het gebouw der kamer en met vrijheid voor den veroordeelde om aan hare werkzaamheden deel tc nemen. De meerderheid der vergadering meende echter dat een Veroordeeld persoon ongeschikt lot deelneming aan de wetgevende werk zaamheden was, en dat de kiezers, welke zulk ecnen persoon afvaardigden j het aan zich zeiven te wijten hadden indien zij tijdelijk niet vertegenwoor digd waren.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2