LEIDSCIIE COURANT. 1870. fl\ 70, DONDERDAG 24 MAART. BINNEN LAN DSC 11E BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50 ,net het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Dc prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden A'°. 4 blad 5) der Handelingen van den Gemeenteraad. LEIDEN, 23 Maart. Werden slechts enkele onzer stadgenootcn onlangs in de gelegenheid gesteld kennis te maken met het nieuw opgcrigte muziekcorps der dienstd. schutterij alhier, door het op den O1100 dezer door hh. officieren in den schouwburg gegeven invitatie-concert, thans wordt, blijkens eene hierachter voorkomende aankondiging, door het muziek-gezelschap Vermaak door Toon kunst voor iedereen de gelegenheid opengesteld eene uitvoering van dat corps bij te wonen. Op Woensdag den 30*,cn dezer geeft dat gezelschap een concert in de stads-gehoorzaalwaartoe dat corps is geëngageerd. Ilct mag een gelukkig denkbeeld genoemd worden van het bestuur van Vermaak door Toonkunst, dat het op die wijze te gemoet komt aan het verlangen van velen, die, afgaande op den gunstigen indruk door het nieuwe corps hij zijn eerste optreden gemaakt, gaarne met het nieuwe corps bekend wil len worden. Wij verwachten dan ook dat het aan genoemd bestuur uit dc opkomst zal blijken dat het in deze juist heeft gezien. Moge ook bij deze gelegenheid aan het corps die welwillende sympathie te beurt vallen, waarop het, na zijn nog zoo kort bestaan, aanspraak heeft. De Staatscourant bevat het verslag der commissie, in het jaar 1869 belast geweest met het afnemen van het eindexamen der landbouwschool in de provincie Groningen. Aan de heide candidatendie zich hadden aan gemeld, is het verlangde diploma uitgereikt. De 25»" algemeene vergadering van het Nederlandsche onderwijzers genootschap zal gehouden worden te Kampen, op Woensdag, Donderdag en Vrijdag 20 21 en 22 Julij 1070. Het hoofdbestuur heeft het honorair lid maatschap van dat genootschap opgedragen aan Dr. P. llarting, hoogleeraar te Utrechtéén der stichters van het schoolverbonden aan den medestich ter van dat verbonddr. D. llartingpred. te Enkhuizen. Omtrent het ongelukdal onlangs op den lloll. spoorweg tusschen Am sterdam en Haarlem plaats haddeelt de Stoompost dc volgende bijzonder heden mede: Op den Hollandschen ijzeren spoorweg is den 14J''" dezer trein n°. 21die ten 4 u. 35 m. van Amsterdam was vertrokkennabij de slation Halfweg ontspoord, waarbij de conducteur Hendriks van den voorsten ba gagewagen viel en ligt aan het hoofd gewond werd, doch de passagiers on verlet bleven. De trein bestond uit de locomotief Triton, twee bagagewa gens, twee rijtuigen 3l' kl.een 1' kl., twee Ir en 2' kl.twee 3e kl., een bagagewagen en vier wagens met vee, te zanten vijftien voertuigen. De trein schjjnt plotseling tot stilstand te zijn gekomen; althans heeft het trein personeel slechts een schok waargenomen, die het krachtigst werd gevoeld in den voorsten bagagewagenvan welken dan ook dc regtcr-voorvcer en een blad van de linker-achtcrveer gebroken en de linker-voorbalans ontzet en gebroken is. Van de locomotief, die in zeer geringe male beschadigd is, waren de drijf- en achterwielen ontspoord, de verbindingstang van den ten der is gebogen. De tender en de beide voorste bagagewagens waren geheel ontspoord, doch slechts weinig afgeweken. De beide rijtuigen 3e kl.waarin 30 a 40 passagierswaren scheef ter zijde gedrongenzoodat zij met hel spoor een gelijkbeenigen driehoek vormden, en hingen van hel talud, doch bleven met. hunne koppelingen aan den trein bevestigd. Van de beide voorste bagagewagens en de twee ter zijde gezette rijtuigen 3e kl. waren de buffers gebroken of sterk beschadigd. De volgende zes personen-rijtuigen waren alle ontspoord, doch zeer weinig uit de rigting van het spoor, terwijl de achterste bagagewagen en de vier veewagens in het spoor zijn gebleven. Aan hel spoor werden geene gebreken bevonden, dan die, welke een gevolg waren van het ongeval. De locstand van den ontspoorden trein leidt tot liet vermoeden, dat de voorste bagagewagen het eerst ontspoord is en de beide rijtuigen 3C kl. door het nakomende deel van den trein ter zijde ge duwd zijn. Of het breken der veer oorzaak of gevolg van het ontsporen van den bagagewagen was, is onzeker. De reizigers werden door een hulp- trein, uit Haarlem ontboden, na een oponthoud van 50 minuten verder ver voerd: welke trein ongeveer 30 minuten na den bepaalden tijd te Rotterdam is aangekomen. Den volgenden morgen ten 11 ure vertrok de ontspoorde trein weder naar Haarlem, terwijl trein 15 van dien dag het herstelde spoor weder kon berijden. Onder dagteekening van 29 Jan. schrijft dr. Nachtigal uit Mocrzock nog eenige bijzonderheden omtrent den moord, op freule Tinne gepleegd. Het blijkt volgens de verklaringen van alle ooggetuigen, dat de vjjf Arabie ren (waarvan er drie gevangen zijnen twee zich in Fezzan bevinden) een hoofdrol in de volvoering van het gruwelstuk hebben gespeeld. In hoeverre de vier bediendenvan welke zekere Mohammed-el-Kebis onder de zwaarste verdenking ligt, mede schuldig zijn, zal spoedig genoeg uit het verhoor der drie gevangen Arabieren blijken. Het opperhoofd der Toearegs, Jehenouchen, werpt alle schuld van zich af. en heeft een geschreven verdediging naar' Europa gezonden, in welke hij beweert, de reizigster niet tot den togt naar Rliat te hebben aangespoorden evenmin haar bijstand beloofd te hebben. Intusschcn is het een daadzaak, dat hij freule Tinne aan het geleide van den Hadji Ahmed Bu-Slah toevertrouwde; en dat de neef van dezen laatsten, Hadji-el-Schiclr, met acht Toearegs bij de misdaad tegenwoordig was. Of nu Hadji-el-Schich een werkelijk deel heeft genomen aan het vermoorden der freule, dit durft dr. Nachtigal niet te verzekeren. Hadji-el-Schich houdt staande, dat het slagtoffer reeds gevallen was, voor bij, door schrik en ontsteltenis bevangen, lot hare verdediging had kunnen toeschieten. Met het oog op 'smans karakter, is men algemeen geneigd aan deze zijne ver klaring geloof te slaan. (TV. C.) -- Te Delft mogt eergisteren dc heer dr. J. M. van Slipriaan Luïscius liet voorregl genieten zijne 55-jarige praktijk als geneesheer aldaar te herdenken. Naar men uit Utrecht meldt staat een bezoek, door Z. K. IL den prins van Oranje dezer dagen in die stad gebragt, in verband met landbouw- aangelegenhedenvoornamelijk betreffende het aanfokken van inlandsche paarden. Z. K. II. heeft met eenige heeren eene conferentie gehouden tot vorming van een comité voor het vestigen van ecn,e algemeene stoeterij. Uit de Bommelerwaard meldt men: Het winterkoren heelt het er in deze streken gelukkig afgebragt en door de strenge vorst weinig of niets geleden. Het staat dan ook heerlijk te veldeeven als liet oliezaadzoodat het vooruitzigt van den landbouwer op het welgelukken van dit gewas vooralsnog gunstig is. Men deelt voorts algemeen de overtuiging, dat de felle koude een hoogst weldadigen invloed heeft uitgeoefendzoowel op de landerijen als op de ooflboomen; terwijl het heirleger van muizenwaardoor aan onze velden ten vorigen jare zooveel schade veroorzaakt werd, gausch en al verdwenen is. Men is druk bezig de aardappelen in den grond te werkenbelgeen door het regenachtig weer der laatste dagen nog al be- moeijelijkt werd. Den oofthoomen is het aan te zien, dal ze heerlijk zullen blocijen; de perenboomen zijn rijk met knoppen bezeten ook de appelboomen vertoonen er, in tegenstelling van IBC9. in menigte. Maar bovenal dc fijnere soorten, als perziken en abrikozen, zijn met ontelbare bloesemknoppen als bezaaid; zoodat, indien voortaan het weèr in den bloeitijd daarop gunstig ismen een rijken oogst te wachten heeft. Men meldt uit Assen: Met genoegen deelen wij mede, dat op den dag der inwijding van onzen spoorweg de lijn voor het publiek wordt openge steld. Ieder kan dus voor zijn geld naar hartelust reizen, als er ten minste wagens genoeg zijn. De exploitatie-maatschappij zal' hierop wel bedacht mogen zijnwant wij voorspellen op 2 Mei cene algemeene provinciale volks beweging, waaraan ook de Groningers zullen deelnemen, en die ook welligt Leeuwarders en Zwollenaren herwaarts lokt. Bij gelegenheid van de inwij ding van den Drcntschen spoorweg, heeft men te Hoogeveen het voornemen, een optogt te organiseren, die zal voorstellen: een togt met den zeilwagen van Simon Stevin. -- Uil Gennep meldt men dat gisteren aldaar eene eenvoudige, maar voor die gemeente gedenkwaardige plegligheid plaats had. De eerste spade toch werd in den grond gestoken op het terrein van de Noordbrabantsch-Duitsche -spoorwegmaatschappij. Uit veler woning wapperde de nationale vlag. Blijkens het voorloopig verslag over het wets-ontwerp tot regeling van liet toezigt bij het oprigten van fabrieken, magazijnen, bewaarplaatsen en andere inrigtingen, welke gevaar cn schade kunnen veroorzaken, werd in drie afdeelingen door vele leden afgekeurddat ook niet zoodanige inrig tingen welke hinder kunnen veroorzakenaan deze voorafgaande vergun ning werden onderworpengelijk bij een vorig ontwerp van wet het geval is geweest. Men meende, dat het belang der naburen bij de aanwezigheid van geraasmakende fabrieken of ook van de zoodanige, gelijk oliemolens, die sterk gedreun veroorzakenregtslreeks is betrokkendat de bewoners van aangrenzende panden door het gedruisch van zulke fabrieken ook 's nachts worden verontrust; dal er fabrieken en werkplaatsen zijn, wier vestiging in eene bepaalde buurt op dc waarde der panden in die buurt een

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1