LEIDSCIIE COURANT. 1870. N\ 68. D1NGSDAG 22 MAART. STADS-BERIGTEJV. BUNNENLANDSCHE BEHIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het re/slag afzonderlijk is verkrijgbaar voor J 2.50 's jaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het aan Gedeputeerde Staten dezer provincie gerigt request van Coenhaad Zeyst, perser en glanzer, thans wonende te Amsterdam, waarbij bij vergunning vraagt tot het doen plaatsen van een stoomwerktuig van 4 paardenkracht, alsmede van cenige gemetselde verwketels, tot het uitoefe nen eener perserij en glanzerij in het perceel in de Baatstraat, geteekcnd wijk V n". 524 D kadastraal bekend Sectie B. n». 895; Gelet op het Koninklijk besluit van 31 Januarij 1824 (Staatsblad n". 19), rakende vergunningen ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzigte der information de commodo et jncommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 28s,'n Maart aanstaande, 'svoormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengenterwijlbij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 21 Maart 1870. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN, 21 Maart. Het Amsterdamsch departement} van de Ned. maatschappij ter bevorde ring der pharmacie geeft aan jongelieden, die voldoend lager onderwijs hebben genoten en daartoe lust en geschiktheid bezittengelegenheid om tot apothekersbediende te worden opgeleid. Door de zorg eener commissie wor den zij bij de apothekers geplaatst om hunne praktische en theoretische opleiding te ontvangen. Dc opleiding geschiedt kosteloos. Tot hunne meer derjarigheid blijven de jongelieden onder het patronaat der commissie. Op een staal van nalatenschappen afkomstig van manschappen behoord hebbende tot de landmagt in Ned.-Indië, en die door dc reglhebbenden bij het dep. van koloniën kunnen worden opgevorderd, komt voor die van J. S. M. Wjjnbeck, geb. te Leiden en gewoond hebbende te Ocgstgeest, ten bedrage van 13.23%. De vereeniging ter bevordering van de belangen des boekhandels heelt zich bij adres tot den minister van financiën gewend over het ontwerp eener nieuwe post wet. Met vreugde heeft het de eindelijke verschijning van dat ontwerp begroet, en met belangstelling gezien, dat het tegenwoordig ont werp tegemoetkomt aan erkende bezwaren, die sedert lang legen de vige rende wet werden ingebragt. llet uniform-port van 5 cents voor een ge- wigt van 15 grammen, zoowel als het postlaricf voor het daarboven gaand gewigt, met de begunstigde frankering, is voorzeker een der belangrijkste en algemeen gewenschte verbeteringendie de aangelegenheden der brieven- posterij eischt. Vooral de boekhandel met zijn talloos vele kleine order- blieven heeft daarbij groot belang en wordt er zeer mede gebaat. Dit is niet minder het geval met eene andere gunstige bepaling van het ontwerp, waardoor het mogelijk wordt het publiek te gerievendoor zijne bestellingen op boeken zelfs van eenigen omvang en gewigt, ook ingebonden tegen eene matige tariefsverhoogingvoor iedere 100 grammen, door middel der post te kunnen uitvoeren. Bij de erkenning dezer gunstige bepalingen heeft eeh- ter dc adressante bezwaren tegen het ontwerp, die zij vermeent eerbiedig aan den minister te moeten voorleggenomdat die bezwaren zoo overwegend zyn, dat zij ten slotte de voorkeur geeft aan de bestaande wetgeving boven bet ontwerp. Meerdere bepalingen toch van het ontwerp schijnen veeleer nieuwe belemmeringen te scheppen, dan beslaande uit den weg te ruimen, en in plaats van in enkele toestanden verbetering aan te brengen, dreigt het ontwerp die nog slechter te maken. De adressante hoopt, dat de be zwaren, in het adres vervat, den minister aanleiding zullen geven om het ontwerp zoodanig te wijzigendat de reeds zoolang begeerde herziening der tegenwoordige wet tot meer gewenschte en beter afdoende verbeterin gen leiden kan en inzonderheid, dat de belangen van den Nederlandschen boekhandel niet door eene nieuwe postwet, meer nog dan thans, zullen worden benadeeld, maar deze veel meer ook door den minister zullen wor den bevorderd. Bij kon. boodschap van 12 dezer is aan de beide kamers der staten- generaal toegezonden het door de algemeene commissie van liquidatie der zaken van de voormalige wees- en momboirkamers aan den koning aange boden verslag van den stand barer werkzaamheden op 31 December 18G9. Daarin wordt o. a. gezegd, dat het onderzoek der commissie omtrent nog eenige groolendeels weinige belangrijke instellingen, naar zij zich vleit, in het volgende jaar zal afgeloopen zijn. Naar men verneemt, zijn de heeren den Tex. burgemeester te Amster dam, en baron Mackay, voorzitter der commissie van de ten vorigen jare aldaar gehouden internationale tentoonstelling, door Z. M. den koning van België benoemd tot ridders der Leopolds-orde, en is de heer G- A. Heinze te Amsterdam door den koning van Saksen tot ridder der Saksische Albrechls- grde benoemd, nadat Z. M. kennis had genomen van des heeren Heiuze's compositie Sancta Caecilia. Bij de Ned. herv. gemeente te Ter Aar is tot predikant beroepen ds. Bahler, pred. te Resterenbij die te Goenga en bij die te Zjjderveld ds. van Coeverden Adriani, pred. te Benthuizen; bij die te Zoutelande d". Laan, pred. te Maassluis; bij die te Koudekerk d\ van der Lip. pred. te Leusden. Het was op eigen verzoek van den vjcc-admiraal Lucas, dat bij zijn graf geen toespraken werden gehouden. Er was niets anders van hem te zeggenzei hjjdan dat hij heel oud geworden was. Toch gaf die lange zeemansloop baan, reeds in 1807 betrad Lucas het scheepsdek, staaltjes genoeg van vaderlandsliefde, krijgsmansdeugd en energie, die ter opwekking van het levend geslacht aan de geopende groeve in herinnering gebragt hadden kun nen worden, Wjj doelden reeds op de zoogenaamde gestrengheid van Lucas, in zijn tijd zoo hoogst noodig aan hoord van 's lands vloot; zij ging gepaard met een geestkracht en vastberadenheid, welke, aan zijn zeemansondervin ding verbondenTaak groote gevaren afweerde en honderden menschenlevens behield. Zoo redde bij in de baai van Gibraltar, in 1816, door stoute ma noeuvres de Prins van Oranje in een nacht van noodweer, zoodat de ad miraal van dc Capelle, welke aan boord van dien bodem de expeditie tegen Algiers commandeerde, hem op de campanjc openlijk omarmde en getuigde: Overste Lucasik dank u voor mijn leven en voor dat van meer dan zes honderd menschenZoo kwam zijn zeemanschap uit in een vliegenden orkaan, waarin hij in den nacht van 3 of 4 Februarij 1822 op de hoogte der Azorische eilanden verkeerde. Zijn moed en vastberadenheid toonde hjj in de gevechten te Palcmhang, Tandjong-I'inang en op zooveel andere plaat sen in onze koloniën. Lucas was van top tot teen militair, aan discipline gehecht, en bleef het tot zijn laatste oogenblikken. Van den dag voor zijn overlijden zelfs ver haalt men ons daarvan het volgende staaltje. De barbier, die gewoon was hem op een vast uur te scheren, zeide, toen hij bemerkte hoe het met hem gesteld was, dat hij wel eens later weerom zou komen. Wat! riep de ad miraal wou je op den laatsten dag de reglementen nog veranderen Een zijner vrienden, die hem dienzelfden dag nog eenig geneesmiddel aanried, wees bij af met de woorden: doe geen moeite, heden strijk ik de vlag toch. Bij het uitspreken dezer woorden moet dc grijze zeeman gedacht hebben aan een ander oogenbhk van zijn levendat een zijner vrienden in deze woorden beschrijft: Lucas diende in vroeger leeftijd op een schip in Indië, dat aangetast werd door twee zwaardere oorlogsvaartuigen en gedurende twee dagen hevig beschoten: dc kommandant verloor beide beenen, de eer ste en tweede officier sneuvelden, de derde was ziek, en Lucas (de vierde) was nog bij zijne bijna gedemonteerde batterijtoen hij order van den kommandant ontving, dat hij de vlag zou strijken. Maar Lucas antwoordde dat zijne handen nooit de llollandsche vlag zouden strijkennij begaf zich in arrest, en een cadet haalde de vlag neer. V In de Landb. C. van 17 Maart komt ccn verhaal voor van de vergif tiging van een geheclen veestal door meel. Al dc koeijen hadden roggemeel gebruikt, dat lang, misschien een a twee jaar, onder in de mcelkist gele gen had en geheel vermijterd, door de schimmel als zamengepakt was. Tijdige hulp van een ervaren veearts heeft de dieren gered. Dc Dordr. Cour. ontvangt «van een welwillende en wel onderrigte hand" de volgende opgave aangaande de door wijlen den heer L. Dupper Wz. bij testamentaire beschikking aan het rijksmuseum te Amsterdam en aan het Dordrcchtsch museum vermaakte schilderijen en wat zij voorstellen. De oude meesters zijn: Jan Asselyn (alias Crabbetje), ruitergevecht; Ludolf Bakhuizen, woelend water voor Amsterdam; dezelfde, woelend water: Dirk van Bergen, Jlaliaansch landschap met vee; fierrit Berklieide, gezigt op de waag te Haarlem; Jan en Andries Both, Italiaanscli bergachtig landschap-, Rcinier Brakenburg, St. NicolaasfcestQuiryn Brekelenkamptwee kinderen

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1