Aan liet alhier plaats hebbende examen van onder-olïicierendingende naar den rang van 2dc luit.-kwartiermeester, wordt door 11 adspiranten van de verschillende wapens deelgenomenterwijl aan dat voor 2deD luit.- adminislrateiir van kleeding en wapening, dat Maandag aanst. zal aanvan gen door C adspiranten zal deelgenomen worden. Den 8s,tn April 1867 werd door de arrond.-regtbank te Rotterdam een vonnis gewezen tusschen het vicariaat of aartsbisschoppelijk kapittel van het aartsbisdom Utrecht bij de Oude Klerezy van de Roomsch katholijken te Utrecht, eischer, en den hoog eerwaarden heer 11. Heykamp, bisschop van Deventer, provisor van het seminarie ol collegie te Amersfoort, te Rotter dam, gedaagde. De vordering, toen bij de reglbank ingediend, berustte op den navolgenden feitelijken grondslag: In 1858, tijdens de aartsbisschoppe lijke zetel van het aartsbisdom Utrecht onvervuld was, werd de gedaagde door het eischend vicariaat benoemd tot provisor over het te Amersfoort gevestigde collegie van het kerkgenootschap de Oude Klerezy, waarvan hier sprake is. Bij die benoeming werd aan den gedaagde opgedragen ommet den sedert overleden mede-provisor G. Spit, voor en in naam van het ka pittel te heheeren het fonds bekend onder den naam van »de Collegiekas" en bestemd tot onderhoud van het seminarie te Amersfoort. De provisoren waren krachtens die opdragt gehouden jaarlijks van het gevoerd beheer rekening en verantwoording te doen in de kapittel-vergadering (in congre- gatione capilulari), zamengesteldbehoudens tijdelijke vacaturen, uit den aartsbisschop, deken en kanunnikken. Sedert een reeks van meer dan hon derd jaren was dat, volgens den eischer, gebruikelijk geweest, toen de ge daagde in de laatste tijdenzelfs na daartoe geregtelijk te zijn gesommeerd in gebreke bleef die rekening en verantwoording at te leggen. Op grond daarvan vorderde het eischend kapitteldat de ged. zou worden veroordeeld om, in den vorm hij de wet voorgeschreven, te doen rekening en verantwoording van zijn beheer, dat hij bij gebreke daarvan er toe zou worden genoodzaakt door inbeslagneming zijner goederen tot een bedrag van ƒ200,000 en ten bedrage van diezellde som bij lijfsdwang, dat voorts het te wijzen vonnis zou worden verklaard uitvoerbaar bij voorraadhetzij met of zonder borgtogl, dat eindelijk de ged. zou worden veroordeeld tot afgifte, aan hel eischend kapittel, van al hetgeen blijken zal de in deze be doelde collegiekas uil te maken tot welke afgifte de ged. zou kunnen wor den gedwongen door lijfsdwang en executie zijner goederen tot een bedrag van ƒ260,000: alles met veroordeeling van den ged. in de kosten. Bij breedvoerig vonnis werd de ged. veroordeeld, om binnen eene maand na de beteekening van het vonnis, ten overstaan van den aangewezen regler-commissaris, aan het eischend kapittel, in den vorm bij de wet voor geschreven, te doen rekening en verantwoording van het beheer en de admi nistratie door hem in zijne betrekking van provisor gevoerd, ten einde des noods na debat van rekening, te geraken tot bepaling van het saldo daarvan, bepaald: dat de ged., indien hij in gebreke blijft op den daartoe door den regter-commissaris te bepalen dag te verschijnenof rekening te doen daartoe zal kunnen worden genoodzaakt door de inbeslagneming en door den verkoop zijner goederen tot het bedrag eener som van ƒ200,000. Aas het eischend kapittel werden zijne verdere vorderingen ontzegd en de kosten voor het geheel gecompenseerd met bepaling dat die aan de zijde van den ged. door hem in zijne voornoemde qualiteit van provisor zullen worden gedragen. Tegen dit vonnis kwam de eischer in hooger beroep en werd het appèl heden voor het prov. geregtshof in Zuidholland bepleit. Mr. E. H. Karsten trad op, even als in eersten aanlegvoor den heer Heykamp, als geïntimeerde en incidenteel eischer, terwijl mr. G. M. van der Linden voor het vicariaat als appellant en incidenteel verweerde het appel verdedigde. De uitspraak zal later worden medegedeeld. KUITKiNLANIKSCIIK HKHir.TKN. EKGELAA'D. LONDEN, 15 Maart. 11. M. de koningin der Nederlanden ontving Zaturdag 11. in Claridge's Hotel het bezoek van den prins en prinses van Wales, eenige leden van het corps diplomatique en vele hoogadelijke personen. Des avonds dineerde II. M. met gevolg bij graaf Cowley. Maandag zou II. M. een bezoek bij koningin Victoria op Windsor afleggen. Van Dublin zijn troepen gezonden naar Tuam. ten einde te waken tegen brandstichtingendie in die streek veelvuldig plaats hebben. Het vasten-mandement van kardinaal Gullen is te Dublin in de katho lieke kerken afgelezen. Hij zegt daarin: «Een van de groote bezwaren voor lerlands welzijn, namelijk de staatskerk, is voor altijd weggeruimd. De groote staatsmannen, aan welke wij zulks verschuldigd zijn, hebben thans blijken gegeven van het besluit om andere grieven van Ierland weg te nemen. Het is alleen door vreedzame agitatie en gematigde discussie, dat wij kunnen hopen iets tot bevordering van het streven dier mannen bij te dragen. Ik aarzel niet te zeggen dal er nooit een lijd was, waarop er meer waarheid lag in de stelling dal hijdie cene misdaad pleegt om zijne zaak te bevorderen, sterkte aan haren vijand bijzet." Dezer dagen werd mededeeling gedaan van verschillende knoeijerijen die er met de thee plaats hebben. Men verneemt thans dat die bedriegerijen jaren lang met succes gepleegd werden, en tevens dat de in beslag genomen zoogenaamde Moning Congo, theebladeren, die afgetrokken en op nieuw ge droogd zijn, eigenlijk nog eerste qualiteit mag genoemd worden, als men daarbij vergelijkt wat bovendien in den handel wordt gebragt. De Grocer, een blad aan den handel in koloniale waren gewijd, meldt dat er elk jaar in Mincinglane duizenden ponden zoogenaamde thee in veiling worden ver kocht en wel onder den naam van Scented Caper, Gunpowder en Siftings, welke theeën mengsels zijn van excrementen van zijdewormen, gomoplossin- gen, zaagsel, slof van thee en allerlei vuiligheid. Deze thee wordt in den kleinhandel verkocht voor 8 a 9 stuivers bet pond. Het in beslag nemen door de autoriteiten van een aanzienlijke hoevejren ge beid hier aangevoerde thee, uithoofde die bevonden was vervalscht en scha€0nsuls delijk te zijn, heeft in het lagerhuis aanleiding gegeven tot eene interpellatietuio-en i Een der leden vroeg aan den secretaris van den //Board of Trade", of zij® aandacht was gevestigd op den invoer uit China van groote hoeveelhedet vervalschte thee, welke blijkens de opgave van dr. Letheby, die deze schei l' kundig onderzocht, bleek te bestaan uit bladen, die eenmaal reeds afgetrok stratie, ken en daarna op nieuw gedroogd waren en die in een staat van beder Wj ^'j verkeerden. De secretaris voornoemd meende dat het een feit was datworden in den laatsten tijd aanzienlijke hoeveelheden thee van zeer geringe qualitei nen w waren ingevoerd. Die thee was, zeide men, gemaakt van bladen, die een:den. 1 gebruikt en daarna op nieuw gedroogd waren. Een gedeelte van die ver bet Se' valschte thee was in beslag genomen door de bevoegde autoriteit; en dt zaak was nu aanhangig gemaakt bij het stedelijk bestuur van Londen, ft d°" H rest van die thee was naar het vasteland van Europa verscheept. Hij kor bladen niet zeggen of die thee algemeen gebruikt werd, maar aangezien de autori "een teit allezins gemagtigd was vervalschte artikelen in beslag te nemen ziut> achtte hij nadere wettelijke bepalingen overbodig. uit ra De Daily News zegt dat de quaeslie betreffende de passage van Engs sloot land naar het vasteland van Europa een stap nader tot hare oplossing gi 'n b« komen is. De Fransche regering heeft een comité benoemd om te onder snoevi zoeken of het mogelijk is te Andreselles, dus tusschen Calais en Boulogne eene nieuwe haven aan te leggen. Allerlei plannen zijn ontworpen om he naauwe kanaal, dat Engeland van Europa scheidt, te overbruggen. AI dii volgei plannen mislukten evenwel, omdat men te veel op eens wilde verkrijgen stemt de eenige hoop is dus dat men betere havens en betere booten zal erlangen en n Vooral aan de Fransche kust zijn grootere havens noodzakelijk. Voor dal oplos hierin is voorzien kan er aan geene verbetering der kanaalbooten gedacht worden van FRANKKMK. voort PARIJS, 15 Maart. den Men meent als zeker te mogen aannemen dat de zienswijze van dea '">>C minister Daruwat belreft zijn verlangen om Frankrijk bij het Vatikaansche "eS" concilie te doen vertegenwoordigen, door zijne ambtgenooten niet wordt gedeeld. De heer Daru zou echter verklaard hebben te zullen aftreden, indien zijn voorstel niet werd goedgekeurd, en zijn aftreden zou gevolgd worden door dat van den minister van financiën, den heer Buffet, die zich niet van zijn collega wil scheiden. Deze aftreding zou echter het geheele kabinet in de grootste moeijelijkheid brengen, daar het dan juist die perso nen zou missen die uit het linker-centrum zijn voortgekomen en als het ware er het liberale element van uitmaken. Door de regering is voorgesteld de drukpers-misdrijven van politieken jaa' aard, die thans voor den correctionelen regter worden behandeld, weder onder de rcgtSpraak van gezworenen te stellen. De commissie der kamer heeft die voordragt goedgekeurd, maar gemeend nog verder te moeten gaan; zij stelt voor, te bepalen dat de jury regt zal spreken in alle politieke misdrijven, door welk middel ook begaan, de overtreding van bepalingen der kieswet daaronder begrepen. Evenwel acht de commissie onbeperkte vrijheid tot het openbaar maken van drukpers-processen onraadzaam; zij stelt voor, te bepalen dat er bij ieder politiek regtsgeding een stenographist verslag van de debatten onder leiding van den voorzitter des hofs zal worden opgesteld, en dat dit verslag door die dagbladen, welke van de zaak spreken willen, moet worden medegedeeld. Door de regering is eene commissie van deskundigen benoemd tot on derzoek van het plan om te Andreselles, op de noordoostkust des lands, cene zeehaven aan te leggen ter bevordering van het verkeer op het Britsche kanaal. De Siècle beweert dat de regering werkelijk voornemens is op den aanstaanden geboortedag van den kroonprins eene amnestie uit te vaardigen, ten einde daardoor uit de moeijelijke positie te geraken, waarin het Fe- bruarij-complot haar geplaatst heeft, liet blad meent, dat het de pligt is der liberale partij, zoo spoedig mogelijk het ministerie te interpelleren nopens eene zaak, welke tot de inhechtenisneming van zoo vele, misschienj onschuldigepersonen heeft aanleiding gegeven. De lieer Glandaz, president van den hoogen raad van justitie, heeft zich met dc twee griffiers van dien raad en een architect naar Auteuil be- begeventen einde het looneel der handelingwaarvoor prins Pierre Napo leon vervolgd wordt, in oogenschouw te nemen. Drie dagen voordat het hof zijne zittingen zal aanvangen zal dc heer Glandaz naar Tours vertrek ken, ten einde zich met dc burgerlijke en militaire overheden dier stad in betrekking te stellen. De groote opera alhier, die waarschijnlijk den 15dcD Augustus geopend zal wordenis een der duurste gebouw en van den nieuweren tijd. De oor spronkelijke begrooling in 1861 was niet hooger dan 12 millioen francs. Later werd dit 18, toen 20, 23 en eindelijk 25 millioen. Thans is zij reeds tot 31 millioen gestegen. Daarbij moet men nog rekenen de gemiddelde waarde van den grond, die voor het gebouw zelf 11 millioen francs be draagt, terwijl bovendien nog bijna 40000 vierk. meters door de stad Parijs onteigend zijn tot het aanleggen van straten en pleinen om het gebouw, tot een bedrag van 54 millioen francs. De geheele uitgaaf zal dan wel niet veel minder dan 100 millioen francs zijn. «Les Missions Catholiques" hebben over Rome berigten uit Nagasaki tot 13 Jan. jl. ontvangen, waaruit blijkt, dat de Christenen in Japan voortdu rend aan wreede vervolgingen van de zijde der overheid blootstaan. Nadat omstreeks het midden van November jl. tusschen de 30 en 40 hoofden van huisgezinnenmet hunne betrekkingen van sommige der Golo-eilanden naar Ilirado, den hoofdzetel van den prins of Daïmio, onder wiens bestuur een gedeelte dier eilandengroep staat, overgebragt waren en aldaar gevangen werden gehouden, waren in dc eerste dagen der maand Januarij ruim 700 Christenen, mannen zoowel als vrouwen, uit de vallei Ourakami, waar uit reeds in Julij 1868 ruim 100 hunner geloofsgenooten weggevoerd wa- vang ben zeke heef beha rége wen cilie gen voo sch voc mis per ver oni go< he lat tei hu op vo h( oi bi

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2