I LEIDSCHE COIJBANT. 1870. DONDERDAG 17 MAART. ff. 64. STADS-BER1GTEN. BI N N EN LA N DSCi 1E UKRIGTEN. f De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. /3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. 3.85. Het terslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor J 2.50 's jaars, buiten de expcdiliekosten. Afzonderlijke nomniers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie») is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. n" J_! BURGEMEESTER EX WETHOUDERS vak LEIDEN, Gezien art. 11, 2e alin.der Verordening van 30 Junij 1866, op de open bare scltolen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden [Gemeenteblad n». 19); Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare i scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 7den tot en met den I9'kn Maart e. k.in de schoöllocalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteegop de Binnenvestgracht aan het plantsoen, en op de Oude Vest, des voormiddags van half negen tot negen uren en des namiddags van halj twee tot twee urenbehalve des Zaturdags namiddags en des Zondags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. BRANDELER, Burgemeester. Leides, 1 Maart 1870. v. PUTTEAMMER, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Zalurdag 19 Maart j 1870, 's namiddags te drie uren. Onderwerpen 1». Benoeming van eene Regcntesse voor het Heilige Geest of arme wees- en kinderbuis. 2". Adres van den stads-doctor J. C. Kist, om continuatie, 3«. Adres van den hulponderwijzer II. 1. van Wijk, om ontslag uit zijne betrekking. 4». Voordragt tot het aanbrengen van veiligheidsmaatregelen aan de schiet baan; met staat van af- en overschrijving; waaromtrent in de vorige vergadering de stemmen hebben gestaakt. ■p. Voordragt tot wijziging der verordening op de heffing van begrafenis- regten. 6°. Staat van af- en overschrijving op de begrooting van het Gereformeerd Minnehuis. LEIDEN. IC Maart. Men verneemt dat de pogingen, door de Twentsche vcreeniging lot be vordering van nijverheid en handel, in vereeniging met de hh. John Knight en G. W. Koning Jr. te Rotterdam, aangewend om een vennootschap op te riglen tot uitbreiding onzer handelsrelatiën met den Levant, met een gun stig gevolg zijn bekroond, zoodat deze maatschappij zich eerstdaags zal con- stitueeren. Men verzekert, dat prins Hendrik der Nederlanden van zijne be langstelling heeft doen blijken door het nemen van aandeelen, en het aan vaarden van het beschermheerschap dezer onderneming. De netto-opbrengstten bedrage van 403.07van de onafgehaalde en daarna verkochte prijzen uit de loterij, ten vorigen jare gehouden, van voorwerpen, aangekocht op de internationale tentoonstelling te Amsterdam, is ten geschenke gegeven aan het kinderziekenhuis aldaar. De maatschappij van weldadigheid heeft wederom, door tusschenkomst van den heer jhr. mr. J. K. W. Quarles van Ufford te 's Gravenhage, van N. N. de belangrijke gift van 5000 ontvangen. In 1864 ontving de maat schappij van denzelfden onbekenden gever eene som van 25000, en in 1867 eene van ƒ5000. De hh. mr. J. P. van Wickevoort Crommelin en F. W. van Eeden, te Haarlem, hebben bij den minister van justitie een adres ingediend, betref fende de bescherming van nuttige vogels. Met het oog op eene mogelijke herziening der jagtwet, meenen adressanten de aandacht van den minister te moeten vestigen op de door deskundigen algemeen erkende diensten, die de meeste vogels, door het verdelgen van insecten, den landbouw bewijzen. Die diensten worden hier te lande niet genoeg gewaardeerd; ja veelal schijnt men hier nog geneigd te,zijn, de vogels als schadelijk voor den landbouw te beschouwen, eene dwaling, die maar al te dikwijls aanleiding geeft tot het doelloos dooden van vogels, die juist door het vangen van insecten het meeste nut voor den landbouw kunnen uitrigten. -- De forten in de Ilollandsche waterlinie zullen in den loop van den zomer weder door infanterie en artillerie worden betrokken. Naar men uit Nijmegen meldt, verwacht men dat den 21ste" dezer het waarborgkapitaal zal gestort worden voor de spoorweglijn Nijmegen-Tilburg. In de nabijheid der stad Volleuhovc, nabij het voormalige bisschoppe lijke paleis, is een zilveren muntstuk gevonden van 1577. Het randschrift op de eene zijde bevat de letters P1ISD. GHISPL REX DVXE. Aan de om mezijde bevindt zich een kruis van St. Andriesdoorsneden door eene ge kroonde speer of pijl en omringd door drie sterretjes. Het randschrift ADIVTOR DOMINVS omgeeft het veld. Men meldt uit Leeuwarden: Zondag morgen had alhier de eerste alge- meene vergadering 'plaats van het Friesche rederijkers-verbond. Door leden van onderscheidene lot het verbond toegetreden vereen igingei)namelijk van Bolsward, Dragten, llarlingcn, Leeuwarden, Stiens en IJlsl, werden voordragten gehouden, die door vele belangstellenden, meest leden van den bond, met genoegen werden aangehoord, 'sAvonds hield de alhier geves tigde katner van «van Ilalmaèl" hare achtste algemeene vergaderingdie voor de bondsleden eveneens toegankelijk was. Die kamer heeft haar gop- den naam weder gehandhaafdzoowel door de werkzaamheden van de leden der lste en 2,le als die van de 3'c en 4,le afdeclingen. Laatstgenoemden (zang en toonkunst) droegen vooral het hunne daartoe bij. Staande die vergade ring had men het genoegen per telegraaf gelukwenschen te ontvangen van het Nederl. rederijkers-verbond, gevestigd te Utrecht, voor welk blijk van sympathie langs denzelfden weg dank werd gezegd. Ook na die vergadering was men nog geruimen tijd in vrolijke stemming bijeen. Het doel om door zamenyverking zich meer te volmaken moge door het Friesche rederijkers verbond in alle opzigtcn worden bereikt, vooral daar het een zoo schoon doel geldt namelijk de veredeling van taal en hart. Te Maastricht werd Zaturdag 11. gevankelijk binnengebragt zekere Soughem, die Maandag te voren uit de gevangenis te Roermond ontslagen, waar hij wegeps diefstal eenigen tijd zijn straf had ondergaan's anderen daags zeer deftig gekleed met witte handschoenen zich voor den griffier der regtbank uitgaf en aan zekeren G. te Sittard een stuk ter hand stelde, waarbij Z. M.ter gelegenheid van HD. verjaardag, kwijtschelding van straf verleende aan den zwager van G., zekeren J., die zich wegens diefstal ip hechtenis bevindt. De kosten van het stuk bedroegen 13.44 welke som G. echter weigerde te betalen, waarop onze griffier zieli naar Ileelerlieide begaf, ten huize der vrouw van den onlangs wegens manslag veroordeelden Hamakers, om daar eene dergelijke zending te volbrengen. Ook haren man was de koninklijke gratie ten deel gevallenook haren man was kwijt schelding van straf verleend, natuurlijk tegen betaling van ƒ22.44 voor kosten van het haar vertoonde stuk. De verheugde vrouw was bereid ten koste dezer som de vrijheid van haar man te bewerkstelligen en loopt naar een notaris om geld te halen. Middelerwijl had zich het gerucht dezer gratie als een vuurtje verspreid en was ook ter oore van de beide briga diers kommandanlen te Sittard en Heerlen gekomen, die nog bij tjjds den gewaandcu griffier wisten te vallen en alzoo aan zijn opliglcrijcn een einde maakten. Soughem is een gevaarlijk sujet, te Arnhem geborenwegens wangedrag uit de Nederl. Oost-Indische dienst ontslagen cn later, met valsche papieren bij het I"e reg. dragonders in dienst geweest, zjjnde hij van daar als eerlooze schelm weggejaagd. 's GRAVENHAGE. 16 Maart. De kapitein der genie A. J. van Prelmwerkzaam bij de commissie van staatsspoorwegen is op zijn verzoek op non-activiteit gesteld. Heden zijn de afdeelingen van de tweede kamer vergaderd geweest en hebben o. a. onderzocht de volgende wels-ontwerpencredieten ten behoeve van tot het dienstjaar 1867 behoorende onverevende vorderingen ten laste der begrooting van Ned.-lndië; verhooging van hoofdstuk VI (marine) der staats- begrooling voor 1870 (aanschaffing van gebogen torcnplaten)bekrachtiging van credieten door den gouv.-gen. van Ned. Indiëgeopend boven de be grooting van Ned. Indië voor het dienstjaar 1869; verhooging van hoofd stuk VIII (marine) der staatsbegrooling voor het dienstjaar 1870 (buitenge wone aanschaffing van nieuwe vuurwapenen); verhooging van hoofdstuk III (buitenl. zaken) der staatsbegrooting voor 1870; verhooging van hoofdst. VII (herv. eerediensl) der staatsbegrooling voor 1870 (kosten van toezigt op het kerkelijk beheer bij de hervormden); en bepalingen omtrent den accijns op den wijn. Bij de tweede kamer is gisteren ingekomen een wets-ontwerp tot aan vulling en verhooging van hoofdstuk V (binnenl. zaken) der staatsbegrooting voor 1870, waarbij eene som van ƒ100,000 wordt uitgetrokken als eerste termijn der kosten van de verbetering der haven van Harlingendie geza- mcntlijk op 2,213,000 zijn begroot, waartoe de provincie Friesland 221,300 zal bijdragen.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1