PER TELEGRAAF. Het huis is van oordeel dat geen plan voor het volksonderrigt in de een voudigste kundigheden tot eene voldoende en duurzame regeling dezer zaak kan leiden, hetwelk het gewigtige vraagstuk van het godsdienstonderwijs aan de beslissing van de plaatselijke overheden overlaat." Dit voorstel was vastgesteld in eene vergadering van liberale parlementsleden, onder afspraak om het gezamenlijk te ondersteunen. Men is hier zeer verontwaardigd over het gedrag van den kapitein van de Bombay, het Engelsche stoomschip, dat in de wateren van Japan het Amerikaansche oorlogschip Oneida door aanzeiling in den grond boorde, bij welk ongeluk 54 man omkwamenzonder dat de kapitein van de Bombay linn eenige hulp verleende. In Amerika is de verontwaardiging tegen den Engelschen kapitein niet minder groot, en men beweert, dat hij de kanon schoten van de zinkende Oneida heeft moeten hooren; hetgeen echter de nationale verontwaardiging het meeste gaande maakt, is dat een Engelsch koopvaardijschip een Amcrikaansch oorlogschip in den grond boorde. De senaat der Vereenigde Staten heeft met 32 tegen 10 stemmen een ontwerp van den heer Sherman aangenomenstrekkende om den minister van financiën te magtigen tot de uitgifte van 1200 millioen dollars in bonds, kapitaal en interest aflosbaar in specie, vrij van belasting, en verdeeld in drie klassen; voorts tot den verkoop van bonds, overeenkomstig de bepalin gen van het ontwerpa pari in goudom de opbrengst te doen strekken tot amortisatie a pari van bonds, die niet afgelost en door de houders niet ter inwisseling aangeboden zijn; om aan de agenten in Amerika of elders pCt. te voldoen voor het negociëren van bondsom de uitgifte der 4 pEls. te vermeerdereningeval dit kan geschieden zonder dat het totaal der nationale schuld daardoor vermeerdert. FRAK KRIJ K. PARIJS, 13 Maart. De Constitutionnel is van meening dat de regering niet langer den loop der zaken te Rome lijdelijk mag aanzien, maar dat het er door raad gevingen en waarschuwingen trachten moet invloed uit te oefenen en zijne vrijheid van handelen voor het vervolg te vrijwaren Het blad wederspreekt de door het Journ. des Dëb. voorgestane meening dat de vaststelling van het leerstuk der pauselijke onfeilbaarheid geenen invloed op de betrekkin gen tusschen de kerk en de onderscheidene regeringen zou hebben. Het Journ. des Déb. erkent dat de Syllabus de burgermaatschappij raakt, ja aanrandt; maar hel houdt staande, dat het leerstuk der onfeilbaarheid de Fransche regering niet aangaat. Dat dit leersluk door het concilie aange nomen en door den 11. Stoel afgekondigd zal worden, lijdt bij dit blad geenen twijfel; maar het te willen verhoeden door het zenden van eenen vertegenwoordiger van de Fransche regering naar het concilie, schijnt aan dat blad eene nuttelooze, ontijdige en onbehendige tusschenkomsteen on gelukkige stap. De Iud. Beige wil weten dat de generaal Fleury uit de betrekking van Fransche gezant te St. Petersburg zal worden ontslagen, omdat hij er in gesprekken dingen heeft gezegd, welke deden denken dat de Fransche regering een bondgenootschap met Rusland zocht; en dat de Fransche ge zant te Konstantinopel, de heer Bourée, zal worden ontslagen, omdat hij niet voor het eerlijke beheer van de kanselary- en legesgelden des gezant- schaps heeft gewaakt. De commissie voor de groote parlementaire economische enquête heeft besloten, haar onderzoek den 21"c° Maart aan te vangen, en in de eerste plaats de katoen-industrie te behandelen. Zij heeft in de laatst verloopen dagen een aantal vragen omtrent de verschillende takken van nijverheid, waarover haar onderzoek zal loopen. aan de kamers van koophandel en fa brieken en aan andere collegiën, industriëlen enz. toegezonden. Bij keiz. decreet is bepaald, dat de verkiezing van den deken der orde van advocaten voortaan bij al de hoven en regtbanken des rijks weder door de algemeene vergadering dier orde, zamengesteld uit al de ingeschre ven advocatenzal plaats hebben. Van de Marseillaise is verschenen: «Een nommer geschreven in de kerkers van Europa." Het bevat verscheidene brieven van personen, die zich wegens deelneming aan de jongste oproerige bewegingen in de gevan genissen Sainte-Pélagie en la Santé bevinden en zich over de handelingen van de policic jegens hen beklagen. De heer Jules Favrc is door de schrijvers van de Marseillaise in den ban gedaan sedert hij van zijne sympathie voor het kabinet heeft doen blij ken. Hij heeftzeggen zijopgehouden te bestaan. In de zaak van de direction der schouwburgen is uitspraak gedaan. De kamer van correctionele appellen heeft bepaalddat de heffing ten be hoeve der algemeene armen, tol nadere beslissing, voortgang zal hebben, en dat de direcliën zich tot dat einde de controle der beambten, aan welke het innen dezer belasting is opgedragen, zullen moeten getroosten. liet openbaar ministerie heeft aan de klagers te kennen gegeven, dat het hun vrijstond tot het verhoogen van de prijzen der plaatsen over te gaan, in dien zij den armentax te drukkend achtten. SPASJE liet hoofdbestuur der Carlisten-partij hee t in een aan de provinciale comités gerigt manifest verklaard dal de Carlistcn geenszins zamenzwerin- gen smedenzoo als hun verweten wordtdoch dat zij den strijddie om de hoogste belangen des vaderlands wordt gevoerd, niet lijdelijk mogen aanzien, maar den pligt hebben zich openlijk daarin te mengen, en met al hun vermogen voor de zege der goede zaak werkzaam te zijn. Naar men verzekert heeft er een duel plaats gehad tusschen Henri van Bourbon (don Henriquez) en den hertog van Montpensier; de eerste werd daarbij doodelijk getroffen. Het gevecht heeft, naar men verneemt, plaats gehad te Alcoreon nabij Madrid. Beiden vuurden drie malen en wel de eerste maal op tien, de tweede maal op negen en den derden keer op acht meters afstand. Prins Henri schoot het eerst. De kogel, die hem doodde, drong het hoofd bij het oor binnen en veroorzaakte een onmiddellijken dood. De hertog, die bij het gevecht de grootste koelbloedigheid aan den n,c dag legde, was zeer ontdaan, toen hij zijn tegenstander gedood had; hij ii tell thans verpligt het bed te houden. ma F R U I S S E K. Je BERLIJN, 13 Maart. Uit Celle meldt men dat het terrein, alwaar het wederregtelijk door w0 de militaire magt verbrijzelde gedenkleeken heeft geslaan, indertijd opgerigi jV ter eere van de bij Langensalza gesneuvelde Hanoveranen, thans niet min- j-0 der wederregtelijk door de militaire magt in bezit is genomen, liet is inge- ma rigt tot exercitieplcin. W< - De voormalige koning van Hanover heeft beslotende Hanoversclit 221 uitgewekenen in Frankrijkdie te oud of om andere redenen niet meer in staat zijn in hunne behoeften te voorzien, een pensioen toe te leggen, ge( of hen op andere wijze te ondersteunen. De Munchensehe hoogleeraar von Döllinger maakt in de Augsbnrge Allg. Zeit. aanmerkingen op het nieuwe reglement van orde voor het con w( cilie. Het kenmerkende daarvan is, volgens dien godgeleerde, dat de voor zi zitters en de commissiën uitsluitend meester van den gang der zaken zijn en dat de gewigtigste vraagpunten van het geloof bij stemming met een voudige meerderheid beslist worden; terwijl het, naar bij zegt, sederl G' achttien eeuwen in de kerk als een beginsel heeft gegolden, dat besluiten betreffende het geloof niet anders dan met eene minstens zedelijke eenstem migheid genomen moeten worden. A. - In Rusland is, met goedkeuring des keizers, eene inschrijving geopenl tot het oprigten, te Ostrog, in Volhynië, van een monument voor den eersten Russischen boekdrukker, Johannes Fedorovich, of, indien de in ti te| komen gelden daartoe niet toereikend mogten zijn, lot het slaan van eem c. medaille te zijner eere en tevens tot aandenken aan den driehonderdste» verjaardag van het in het licht verschijnen in Rusland van het eerste ge drukte exemplaar van het Nieuwe Testament. Het voorstel tot een en ander is uitgegaan van het oudheidkundig genootschap te Moscou. OOSTENRIJK. ik Door de Ilongaarsche regering is bij de vertegenwoordiging een crediel aangevraagd van 250,000 fl. ten behoeve van het onderwijs. De minister voor onderwijs verklaarde dat in Hongarije nog meer dan 5000 dorpen van scholen verstoken waren. Het voorstel vond veel bijval en een der leden wilde het crediet lot een millioen II. verhoogen. Ten slotte werd de vol- gende motie aangenomen: De kamer verlangt dat het ministerie eene supple- mentoire begrooting zal indienenstrekkende om het onderwijs van het volk v' te bevorderen, terwijl het kabinet vooraf de verzekering wordt gegeven, dat elke som, die voor dit doel wordt aangevraagd, zal worden goedgekeurd, I OOST-IKRIE. f RATA VIA, 3 Februarij. De gezondheidstoestand is over het algemeen niet ongunstig maar laat toch hier en daar te wenschen over. Pokken vertoonen zich in onderschei dene residentiën van Java en op Timor, koortsen in Banjcrmasin, sporadi-i sclie gevallen van cholera te Batavia en in eenige districten van Bantam. Veeziekte heerscht in de Noorder-districten van Celebes en men gaat uitvoer n van vee vandaar tegen. In November heeft men ter Westkust van Sumatra in de Minahassi ligte schokken van aardbeving ondervonden. A Van Samarang meldt men: De gemeenschap van Samarang met de reede n bestaat sedert de laatste tien ol twaalf dagen feitelijk alleen op het papier. De schepen kunnen bijna niet lossen of laden, omdat de riviermonding zoo- danig verzand is, dat zelfs de kleinste praauwljes niet dan met veel moeite daar in of uit kunnen, terwijl de hevige branding en winden verder het noodige verrigten om alle vervoer van goederen onmogelijk te maken. Hoe- 1 wel de blaauwe vlag sedert 20 December slechts 0 dagen geheschen is, was v de verzanding der riviermonding oorzaak, dat sedert dien datum reeds ge- li durende negentien dagen geene praauwen naar buiten konden. Eene praauw met suiker, welke door de gezamenlijke directeuren der praauwenveeren met alle kracht was uitgebragt, in de hoop van door dit voorbeeld andere praauwenvoerders aan te moedigen om ook naar buiten te gaan, is heden nacht beoosten het Oostcrschcrm gezonken. In de laatste week alléén zon ken vier beladen praauwen, en zoo zal het aantal ongelukken, vreezen wij, in de eerste tijden nog steeds stijgende blijven. PARIJS, 13 Maart. Graaf de Montalemberl is overleden. Men verzekert dat het duel tusschen den hertog de Montpensier en Ilenri de Bourbon heeft plaats gehad ten gevolge van het openbaar maken van een brief, door Henri de Bourbon geschreven, en waarin een smet werd geworpen op het politiek karakter van den hertog. MARSEILLE, 13 Maart. Men verzekert dat generaal Mac Mahon zijn ontslag heeft aangevraagd als gouverneur van Algerië, teij gevolge van liet votum over de koloniale quaeslie in het wetgevend ligchaam gevallen. PARIJS, 13 Maart. De Consiit. meent te weten, dat de keizer een ge neraal aan don Francisco d'Assise gezonden heeft, om hem zijn misnoegen te kennen te geven over de twist met koningin Isabella. De keizer heeft zijn verlangen doen kenbaar maken, dat de goede verhouding tusschen bei den hersteld werd. opdat bij niet genoodzaakt zou zijn, in het belang zijner waardigheid, cn der Fransche gastvrijheid tusschen beiden te komen. iaurticr ii jke ^laitö. ONDERTROUWD: W. F. Oostveen jm. 21 j. en J. P. Blass, jd. 21 j. C. F. van Gelder, jm. 29 j. en E. M. Vlek, jd. 34 j. A. Tuinhof de Moedjm. 25 j. en C. van den Wijngaard jd. 25 j. Gehouden Vcrkoopïng van onroerende goederen, in het Ileeren-Logement aan den Burg, Zalurdag 12 Maart. Notaris A. van Leeuwen. Een Buitenverblijf, met Heerenhuizing, genaamd Giardini, buiten de Hooge- woerd-poort aan den lloogen Rijndijk, onder Soeterwoude, Kad. Sectie A.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2