LEIDSCIIE (OIRIVI. S\ 62. D1NGSDAG 15 MAART. BINNEN LANDSCHE BEBIGTEN. BUITEN LAN BSCH E BEBIGTEN 1870. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35. franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke no miners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels f 1.—iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 14 Maart. Woensdag aanst, zal de heer Hittemans, eerste komiek van het TheAtre des variétés te I'arijs, die, bijgestaan door een uitgezocht gezelschap, eene kunstreis doet door België en Nederland, alhier eene voorstelling in den schouwburg gevenwaaromtrent nadere opgave wordt gedaan in eene hier- achterstaande aankondiging. De heer Hittemans is een artiste, die zich zoo wel door opvatting als uitvoering een goeden naam heeft verworven. Door de Belgische bladen, die van zijn optreden gewag hebben gemaakt, wordt dit bevestigd en hulde aan zijn talent gebragt. 's Rijks middelen hebben over de twee eerste maanden van dit jaar op- gebragt ƒ10,407,247.46, zijnde 13734.29 minder dan in dat tijdvak van 1869. De raming bedroeg ƒ12,016,588.86. Bij kon. besluit van den 5,len dezer, n®. 13, is met wijziging van vroe gere besluiten het volgende vastgesteld: Art. 1. De algemeene dienst van den waterstaat kan door ons worden opgedragen aan een hoofdinspecteur, inspecteur of hoofdingenieur. Art. 2. Behalve de inspecteurs, bedoeld bij art. 5 van het kon. besluit van 8 Febr. 1849, kunnen door ons benoemd worden: een inspecteur voor de algemeene dienst, vijf hoofdingenieurs van de 1« klasse, zes hoofdingenieurs van de 2' klasse, dertien ingenieurs van de le klasse, vijftien idem van de 2e klasse, acht idem van de 3e klasse, en zes aspiranlingenieurs. Art. 3. De jaarlijk- sche bezoldiging der inspecteurs, hoofdingenieurs van de le en 2' klasse en ingenieurs van de 1' en 2' klasse blijft bepaald, als volgt: voor een inspec teur ƒ4000. voor een hoofdingenieur der 1® klasse ƒ3000, voor een idem 2e klasse 2500, voor een ingenieur der le klasse ƒ2000. voor een idem 2® klasse ƒ1500. De jaarlijksche bezoldiging beoraagt voor een ingenier der 3c klasse ƒ1000, voor een adspirantingenieur ƒ700. Men vêrzckert dat eerstdaags bij het wapen der infanterie eene aan zienlijke verandering in de rangen der hoold-ofiicieren zal plaats hebben. De kol. Mac Leod zou o. a. generaal-majoor en de kol. Schönstedt komma n- dant van de grenadiers en jagers worden. Van goederhand wordt ons verzekerd, zegt de Ned. Ind., dat met be trekking tot de stoomvaartuigenbenoodigd voor de ontworpen stoomvaart op indiè, door het Suez-kanaal, de hh. van Vlissingen en Dudok van Heel op lumne herhaalde aanbiedingen dd. 3 Maart jl. met een antwoord van hel comité zijn vereerd, de verzekering inhoudende dat hunne aanbiedingen, zooveel de belangen der onderneming gedoogenin aanmerking zullen wor den genomen. Een der Amsterdamsche vrijmetselaarsloges heeft een adres aan de wet gevende magt opgezonden, aandringende op afschaffing van de doodstraf, als strokende die afschaffing geheel met de magonnieke beginselen. Tevens heeft zij de andere loges in Nederland hiervan in kennis gesteld, en tot navol ging opgewekt. Bij de Ned. herv. gemeente te Randwijk en bij die te Opheusden is tot predikant beroepen d». Geselschap, pred. te Delfshaven; bij die te Doesborg d'. Creutzberg, pred. te Maarssen; bij die te Harderwijk d'. Lazonder, pred. te Berkel; bij die te Scheveningen ds. du Cloux, pred. te Spijk; bij die te Nieuwkoop d». van der Ven, pred. te Berkenwoude; bij die te Warder i'. van Leeuwen Boomkamp, pred. te Zuiderwoude; bij die te Zijderveld d'. van Coevcrdcn Adriani, pred. te Benthuizen; bij die te Nieuwlcusen d®. van Laer Jr., pred. te Egmond aan Zee; bij die le Edens en Spannum (Fries land) d». Krull, pred. te Katwijk aan Zee; bij die te Brielsch Nieuwland de cand. D. S. Niermeijcr; door die te Loenen is toezegging van beroep gedaan aan den cand. C. Kokeren door die te Arkel aan den cand. A. J. E van Dick. Door het prov. kerkbestuur van Zuidholland is eervol emeritaat verleend aan d'. H. J. E. Burgerhoudt, pred. te Schiedam. Aan de diaconie der herv. gemeente te Wissekerke is door wijlen mevr. II. J. E. van der Loeff, geb. Vader, ƒ1000 gelegateerd. Te Haarlem is Zaturdag in de Statenzaal op het Prinsenhof eene ten toonstelling van bloembolgewassen enz. geopend. Ook weder dit jaar zijn een groot aantal zeer fraaije inzendingen van hyacinthen, amaryllis, tul pen cyclamenlelietjes der dalenbouquettenbloeijende en andere sier planten ingekomen. Voorts trekt de aandacht eene verzameling geboetseerde hyacinthen-bollen, welke geschikt zijn om in den handel als modellen te dienen. -• Tot verbetering van hetgeen dezer dagen in sommige bladen wordt gemeld omtrent eene poging tot ontvlugting uit het tuchthuis te Leeuwarden wordt het volgende medegedeeld: Er is niets anders gebeurd, dan dat een der schildwachten den portier, die zich naar zekere plaats moest begeven, voor een onlvlugten gevangene aanzag en dadelijk alarm maakte. Men heeft de zaak blijkbaar verward met eene poging tot ontvlugting, eene week vroeger gedaantoen vier gevangenen van uit eene slaapzaal in eene slechts door een houten beschot daarvan gescheiden werkzaal hadden weten te kouicn; waar zij echter ook zoo goed waren opgesloten, dat aan geen ont komen viel te denken. Bovendien had het veroorzaakte leven een der be waarders alras tot de ontdekking der zaak geleid. Onder dit viertal bevond zich de Vletter niet. Deze zit geheel alleen in eene cel, en is zoo rustig als men slechts kan verlangen. Te Groningen is in eene dezer dagen gehouden vergadering van inge zetenen besloten een adres aan den koning in le dienen, waarbij wordt aangedrongen die stad niet langer als vesting te behouden, daar zulks als schadelijk en zelfs gevaarlijk uit een krjjgskundig oogpunt mag worden be schouwd, maar tevens de ontwikkeling en den welvaart der inwoners in den weg staat. 's GRAVENI1AGE, 14 Maart. Tot militie-commissaris in het 3le militie-district van Noordholland is benoemd de gepens, onder-intendant lc kl. C. J. Roelants. Z. M. heeft den titulairen kapitein ter zee P. van Woelderen eervol ontheven van de waarneming der betrekking van havenmeester der marine te Willemsoord, en hem, ter zake van langdurige dienst, op pensioen gesteld. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. --Op Vrijdag 4 Maart heeft Z. M. de koning het comité voor de stoom vaart op Indië ten paleize ontvangen met de heeren voorzitters der kamer van koophandel en fabrieken te Amsterdam, Rotterdam en Dordrecht. Zjjn wij wel onderrigt, zegt de Ned. Ind., dan is daar o. a. ook de reclame der Nederlandsche industriëlen ter sprake gekomen. II. M. de keningin wordt over veertien dagen van Torquay in deze residentie terugverwacht. In de zitting van de tweede kamer van heden is de beraadslaging voortgezet over het wets-ontwerp houdende verandering der grens tusschen de gemeenten Dordrecht en Dubbeldam. Dit ontwerp is met 35 tegen 17 stemmen aangenomen. Daarna was aan de orde liet wets-ontwerp tot af schaffing van de tentoonstelling en van de lijfstraf (geesseling) in de geval len waarin deze straffen nog zjjn bedreigd. De discussie over het ontwerp tot verscherping van art. 437 Code pénal op het doen zinken of vernielen van schepen, is verdaagd tot morgen. De heer van Kerkwijk heeft den minister van justitie geïnterpelleerd over het gevangen houden van personen in Zeeland, niettegenstaande verleende gratie. De minister erkende de zaakzij was het gevolg van de onvoor- zigtigheid van een ambtenaar, doch de feil was dadelijk hersteld. De heer Fokker heeft op het wets-ontwerp nopens de vreemde of par ticuliere loterijen als amendement voorgesteld, hel een ig artikel te vervan gen door de beide volgende: //Art. 1. De wet van 22 Julij 1814 (Slbl. n®. 96) houdende verbod van alle vreemde of particuliere loterijen, wordt ingetrokken" /'Art. 2. Loterijen van welke de voorwaarden niet vooraf openlijk zijn bekend gemaakt, en waarvan de trekking niet in het openbaar geschiedt, zijn verboden." Onder voorzitting van den luitenant-kolonel P. C. R. Boers, intendant in de eerste militaire afdceling, zijn heden de vcreischte examina aange vangen van onderofficieren dingende naar den rang van 2e luit.-kwartier- meester en 2° luit.-administrateur van kleeding en wapening. Even als in het vorige jaar zal ook weder van 1 Mei tot 30 September a. s. een cursus bjj de normaal schietschool alhier worden gehouden, waar aan van elk reg. infanterie zullen deelnemen 2 luitenants, 2 sergeants, 2 korporaals en 4 soldaten. ENGELAND. LONDEN. 13 Maart. In het lagerhuis is door een der leden, den heer Dixon, aangekondigd dat hij de volgende verklaring zou voorstellen by de aanstaande discussie over de voordrag! der regering tot uitbreiding van het lager onderwijs:

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1