HUITKiNLAMlSCUli UEHIGTK.N. S PER TELEGRAAF. niet het geval. Zij worden door die meerderheid ten eencnmale onaanneme lijk geacht. De minister wil thans het stelsel invoeren om. voor zoo ver eenige aangeduide voorwaarden aanwezig zijnde bevordering voor de min dere rangen, dien van luit. ter zee l le kl. ingesloten, uitsluitend te doen plaats hebben naar ouderdom in rang en 0111 daarentegen de bevordering tot hoofd-oflïcierdat is tot kapitein-luitenant en kapitein ter zee, te doen geschieden uitsluitend bij keuze. Al dadelijk kon men vragen: waartoe die nagenoeg geheele omverwerping van een stelsel, hetwelk sedert 1851 gunstig heeft gewerkt en door de zee-officieren steeds is beschouwd als ge schikt om hen tegen willekeur te waarborgen; terwijl de staal daarin de waarborgen vond voor de zamenslelliug van het corps zeeofficieren uit bekwame praktische geschikte mannen Was dan dat tweeledig doel niet bereikt Leden der kamergeheel vreemd aan het zeewezendurfden zon der vrees voor tegenspraak bewerendat wij over 't geheel een uitmuntend corps zeeofficieren bezitten. Dat corps is tevreden met de meerdere waar borgen die het in de wet van 851 tegen willekeur of verongelijking vindt. Het aangeboden wetsontwerp daarentegen heeft onder het corps ongerustheid doen ontstaan en een pijnlijken indruk gemaakt. In hel denkbeeld, om de bevordering bij keuze voor de lagere rangen lot en met dien van luitenant ter zee der eer ste klasse geheel af te schallen, zagen de meeste leden, die zich daarover uitlieten, geen overwegend bezwaar. Die verandering liet zich verdedigen. Maar dal bij bevordering tot den rang van hoofdofficier, aan den dienst- ouderdom alle aanspraak op bevordering zon worden ontnomenen bevor dering bij keuze uitsluitend regel zou zijn, was in het oog der meeste leden noch raadzaam noch noodzakelijk. Bij dit verslag is gevoegd eene nota van den heer F. de Casembroot. van 16 Februarjj jl.waarin mede op den voorgrond wordt gesteld, dat de be staande wel op de bevordering enz. der officieren bij de kon. marine drin gend en noodzakelijk wijziging behoeft. Vooral meent genoemde lieer, dat door de aan te brengen wijzigingen de staat betere waarborgen erlangen moet, dat de bevordering van den officier tot den rang van hoofdofficier verkregen wordt door bekwaamheid en ervaring of door uitstekende ver diensten. Om echter die wijziging te zoeken 111 bet uitvoeren van een be ginsel, waaraan vooralsnog bij de marine nooit behoefte bestond, acht hij gevaarlijk. Hij ontwikkelt dit en zegt dat het er bij geen wapen zoo ernstig op aankomt als bij de marine, dat de praktijk en de theorie, op zijn minst genomen, in de beoordeeling der hoedanigheden van een officier op eene lijn staan. 's GRAVENHAGE. 12 Maart. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer L. Heukensfeldt Slag hek, consul-generaal der Nederlanden te Livorno. tot het dragen der ver sierselen van commandeur met de ster der Frans-Joseph-Orde, waartoe hij door den keizer van Oostenrijk is bevorderd. De heer mr. W. A. baron van Verschuer, die bij kon. besluit van 2 Maart was benoemd tol referendaris bij het dep. van Financiën, is aange steld tot referendaris bij genoemd dep. afdeeling lierv. eeredienst en andere eeredienstenbehalve die der roomsch katholieke. Als burgemeester der gemeente Zoetermeer is herbenoemd de heer II. J. Augustin. Aan den kapitein der infanterie van het leger in Ned.-Indië G. D. lloek, thans met verlof hier te lande, is eervol ontslag uil de militaire dienst verleend. Z. M. de koning vertrekt aanstaanden Maandag, 14 dezer, uit deze residentie naar het Loo. Z. M. zal waarschijnlijk veertien dagen aldaar ver blijven. Men verneemt dat Z. M. voornemens is na Paschen het gewoon jaarlijksch bezoek aan dé hoofdstad te brengen. Voorts verneemt men, dat Z. M. voornemens is in het begin van April op de schietbaan bij Waalsdorp den plaatselijken wedstrijd van de scherpschutters-vereeniging van 's Graven- liage en later de opening van den Rijnspoorweg van 's Gravenhage naar Gouda, met een bezoek te vereeren. In de zifting van de tweede kamer van gisteren had bij den aanvang der werkzaamheden eéne discussie plaats over een ingekomen adres van den heer M. Eyssell en twee andere ingezetenen van 's Gravenhagewaarbij de kamer verzocht wordt bij de regering te willen ondersteunen het denkbeeld om, ter bevordering van ruimte en verkeer, en dus in het openbaar belang, de Gevangenpoort in die gemeente te doen wegruimen. De heer Kerslens stelde namens de commissie voor de verzoekschriften voor dit adres ter inzage voor de leden ter griffie neder te leggen. De heer Oldenhuis Gra- iama deed het voorstel otn ten aanzien van dit verzoekschrift over te gaan lot de orde van den dag; terwijl de heer van Eek voorstelde 0111 dat stuk ook te verzenden aan de ministers van binncul. zaken en van financiën, ten einde hun oordcel deswege in te winnen. De heer Gralama sprong krachtig in de lires voor het behoud van bedoeld monument. De monumenten van het voorgeslacht, zeidc spreker, binden ons aan onzen bodem en geven aan het jongere geslacht eene kracht, die door niets anders te geven is; niet alleen de wijsheid, maar ook de dwaasheid van hel voorgeslacht strekte ten spiegel onzer dadenen ook vele beschaafde volken hadden er zich op toe gelegd de gedenkteekencn van hun voorgeslacht zorgvuldig te bewaren en te herstellen. Zullen wij, zeide hij, afbreken zulk een monument, dat nog hecht en sterk is en nog onlangs gerepareerd werd? E11 waarom? De Haagsche heeren zeggen: omdat hel de residentie ontsiert. Maar de nieuwere Ilaagsche architecten en ingenieurs hebben door hunne paleizen voor den hoogen raad en het. ministerie van koloniën de residentie meer ontsierd. Andere leden konden de meening van den lieer Gratama niet deelen; de heer van Eek was wel een vriend van monumentenmaar als zij de pas sage belemmerden dan niet. Volgens den heer Fokker behoefde de poort noch wegens architectonische waarde noch wegens geschiedkundige herinne ringen behouden te blijven. Ten slotte werden de voorstellen van de bh. ^Gralama en van Eek verworpen en het voorstel der commissie aangenomen. -- ln de zitting der tweede kamer van heden was aan de orde het ont werp van wet tot wijziging en aanvulling der wetten omtrent de heffing en verzekering der in- en uitgaande regten en accijnsen. Door den lieer Heydenryek werd hulde gebragt aan den minister van financiën, die einde lijk de ongelukkige wel van 1122 ter hand had genomen en naar zijn beste vermogen trachtte te verbeteren. Hei wëts-oiitvvcrp werd, nadat daarin eenige wijzigingen waren, aangenomen met 51 tegen 3 slemmen. Daarna werd de behandeling aangevangen van het wets-ontwerp bet rellende de grensscheiding Dordrecht-Dubbeldamdie Maandag zal worden voortgezet. De heer van Goltslein heelt aangedrongen op eene spoedige behandeling der suikerwei; anders zal hij daartoe een voorstel doen. De minister van justitie heeft de spoedige indiening toegezegd van een wets-ontwerp tot af schaffing der tienden. Naar zich uit de jongste bcriglen wegens den toestand van den heer E. Lucas verwachten liet. is hij heden morgen bezweken. Hij was in de tachtig jaren en was gepensioneerd luitenant-admiraal der koninklijke ma rine. Zoo men weet heeft hij eenige jaren de betrekking van minister van marine vervuld, en was hij 1111 laatstelijk kanselier der beide Nederlandschc orden. Hij was Grootkruis, Komruandeur en Ridder van verschillende orden. veien Hij was een echt zeeman, en heeft verscheiden jaren met veel klem het be-En(ieri wind over de zeemagt in Neerl. ïndië gevoerd. In den ziekte-toestand van den heer Schelfhout is nog geene ernstige' PAl verandering merkbaar. koude Gisteren had de ter-aardc-bcstelling plaats van het stoffelijk overschot ligcha van dr. H. J. Spijker. Bij de geopende groeve sprak de heer mr. J. A. Jol- liet s les, oud-minister van het dep. der herv eeredienst, een woord van huldejToura aan de nagedachtenis van den overledene, wiens levensloop en belangrijke tot di werkzaamheden hij in korte trekken schetste. D'. van Koetsveld zeide na- LO mens de familie dank voor de eer den overledene bewezen en stond mede pisrai stil bij de groote verdiensten en het werkzaam leven van den heer Spijker, heer De afdeeling 's Gravenhage en omstreken der llollandsche maatschappij met e van landbouw zal. op 2, 3, 4 en 5 April 1870. in de Groote Ridderzaal op het Binnenhof alhier houden eene tentoonstelling van planten, knol- en bolgewassen, bloembouquettentuinsieradentuingereedschappen enz. neti=== inzenden van voorwerpen is voor iedereen zoowel in als buiten Nederland gevestigd, opengesteld. pe ENGELAND. LONDEN, II Maart. De Oranje-loges, of oud-protestantsclie vereenigingenin het noord oosten van Engeland hebben dezer dagen besloten de regering uit te noodigen om alle wettelijke middelen aan te wenden tot het stuiten der jammerlijke en ijzingwekkende moorden, die schier dagelijks in Ierland voorvallen. In den aanhef zeggen zij dal de Iersehe landbill naar de bedoe ling der regering eene "boodschap van vrede" aan Ierland moest zijnmaar dat dit doel gemist, en de bill in Ierland niet als een blijk van welwillend heid opgenomen is. Het berigt dat de kroonprins en de kroonprinses in de volgende maand Ierland zouden bezoeken, wordt thans van wege het hof tegen gesproken. De Times geeft eene vertaling van den in de Marseillaise voorkomen den brief van den gevangen fenian O'Donavan Rossa. Deze schildert daarin de gruwzame behandelingdie hij heeft te verduren. Dit schrijven zal de gemoederen in Ierland zeer zeker weder op nieuw tegen de regering opzetten. - Volgens beriglen uit de Kaapstad van 4 Febr. zouden de scheepvaart- dokken in de Tafelbaai op den 15d,n Maart aanst. plegtig voor de handels scheepvaart geopend worden. Uit den Oranje-Vrijstaat wordt berigt dat het op de Basuto's veroverde grondgebied door de Kaffers geheel ontruimd was en lot voordeelige prijzen in openbare veilingen verkocht werd. FIUNKR IJ K. PARIJS, 11 Maart. Het wetgevend ligchaam beeft een ontwerp van wet van de regering ontvangen betrekkelijk de werkzaamheid der departements- en der arrou- dissements-raden. De hoofdbepalingen dezer voordragt zijndat die door verkiezing gevormdf ligchamen zelve hunnen voorzitter, ondervoorzitters en secretarissen zullen kiezen, en zelve de bepalingen lot regeling van den gang hunner werkzaamheden, bepaaldelijk ook die aangaande de openbaar making hunner beraadslagingen, zullen ontwerpen en vaststellen. f Naar men verneemt, zal de keizer bij gelegenheid van den 14Jfn ver jaardag van den kroonprins op den 16,lc" Maart eene amnestie voor veroordeel den ter zake van drukpers-overtredingen uitvaardigen. Volgens het Journ. de l'aris is ernstig sprake van de benoeming van een burgerlijken gouverneur-generaal voor Algerië, en zouden voor die ge- wigtige betrekking het meest in aanmerking komen de gewezen minister Béhic en de afgevaardigde Lehon. Blijkens eene door den minister Ollivier in het wetgevend ligchaam gedane mededeeling is in eene der gevangenissen eene pokken-epidemie uit gebroken en heeft men die gevangenis daarop doen ontruimen. Den 21,,fD dezer begint voor liet höoggereglshof te Tours bel regtsge- ding tegen prins Pierre Bonaparle wegens manslag, gepleegd op den^ dag bladschrijver Victor Noir, en beproefd op diens medegezel Fonvielle. De jury voor deze exceptionele vierschaar is, overeenkomstig de bestaande ver ordeningen, gevormd uit leden der departementsraden, door loting daarvoor aangewezen. De acte van beschuldiging laat het vraagpunt, of de prins door uittarting en feitelijke aanranding tot de misdaad is gebragt, twijfelachtig, doch vermeldt meer gronden om zulks dan om-het tegendeel aan te nemen; zij voegt daarbij dat er in allen gevalle eene strafbare daad, een moedwil lige manslag is gepleegd De nabestaanden van Victor Noir eischen tevens geldelijke schadevergoeding voor I11111 verlies, en willen van die gelegenheid gebruik maken 0111 den prins door vele getuigenissen omtrent zijne inborst aan de kaak te stellen. ITALIË. In de Ilaliaansche kamer van afgevaardigden heeft de minister van financiën de rekeningen van 1862 tol 1867 benevens liet verslag omtrent den staat van de schatkist over het jaar 18081869 medegedeeld. Hij toonde daaruit aan dal van 1862 tot !867 de inkomsten met 47 pCt. ver meerderd en de uitgaven met 36 pCt. verminderd zijn. Ten gevolge echter van de voortdurende aangroeijing der staatsschuld bestaat er nog altijd een aanzienlijk tekort. De minister acht het volstrekt noodzakelijk den ouden weg te verlaten, en heeft eene wet ingediend, de vercischle bepalingen be helzende om in de begrooting van 1871 het evenwigt lusscheu inkomsten eu uitgaven te herstellen. De begrooling van II.70 sluit tyct een tekort van lil) mitlioen, waarin de minister voorstelt te voorzien door bezuinigin gen ten bedrage van 25 millioen (waarvan 16 op de uitgaven voor oorlog) en door verhooging der beslaande belastingen met een bedrag van 75 mil lioen terwijl hij eene vermeerderde opbrengst der overige middelen ver wacht van omstreeks 10 millioen. In een berigt uit Rome wordt gemeld dat de discussie over de onfeil- baarheidsleerdie naar de verzekering van ultramontaansche kringen reeds over veertien dagen zou plaats hebben, denkelijk niet voor de tweede helft van April zal kunnen aanvangen. Ih Echt Vi huw V noo I VOO hij I 1 1 dei 18' Le be' AUGSBURG, 11 Maart. De siUg. Zeil. deelt een telegram uit Rome mede van den 10l,n dezer, waarin gemeld wordt dat de bisschoppen, die in de oppositie zijn geprotesteerd hebben tegen de tot stand gebragle wijziging van het reglement der kerkvergadering. FLORENCE. 11 Maart. De minister van financiën heeft in de kamer den fuianciëlen toestand verder uiteengezet. Hij voegde er bij dal het zegel- en regis!ratieregt niet 10 pCt. zal worden verhoogd. De accijnsen op de arti-

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2