LEIDSCHE COURANT. 1870. i\". 58. DONDERDAG 10 MAART. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. int 'ze dsci asl 1,1 De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco j}.p. f 3.50; 0P met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. jk 3.35. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar roar j 2.00 's jaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommtrs der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. )n* De prijs der Advertenlidn is van 14 regels./ 1.— iedere regeLmeer 25 cents. '/Uil anc irii LEIDEN. 9 Maart. In de maand Fobrnarij zijn binnen deze gemeente geboren 145 kinderen, als: 77 zoons en, 68 dochters, waaronder zijn begrepen 3 tweelinggeboorten. Overleden 115 personen, als: 22 mannen, 25 vrouwen, 36 zoons en32doch- -ers; daarenboven als levenloos aangegeven 4. Voltrokken 28 huwelijken. I'in de lieden gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders in 'de Leidsche broodfabriek, werden door den voorzitter vele bijzonderheden laliover het bedrijf gedurende het jaar 1869 medegedeeld, waaraan wij het an"volgende ontlcenen. '"f' Het debiet bedroeg in at 1867 kilo 549,100. n i 1868 823.000. 1 1869 1,122,900. jerf De broodprijzen waren in 1869 lager dan in 1868 en wel dermate dat 5 kilo brood (van ieder der vijf hoofdsoorten een kilo) in hel laatste jaar )eij|ezamenllijk in doorsnede 15i cents minder kostten dan in 1868. tuur In 1869 nam het debiet van meel met 215 pCt. toe en bedroeg 12332 |s,|akjes van, een half kilo. Het dividend bedraagt ƒ9.75 per aandeel. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt ^dat in de maand. Mei aanst. bjj de directie der marine te Hellevoelslnis een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die als machinist- leerling der kl. wenschen te worden aangenomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jongelingen zal zich tot 22 bepalen. Ouders of voog den, die verlangen dat hunne zonen of pupillen tot voorschreven examen worden toegelaten, moeten, vóór of uiterlijk op den Iaatsten April aanst., 'een op zegel geschreven verzoekschrift aan het dep. van marine inzen- den. Alleen worden toegelaten de jongelingen geboren in de jaren 1851 tot 1855. De gunstig bekende schrijfster Agatha heeft de hoofdredactie van het weekblad Ons Streven op zich genomen. Medewerking aan het blad is toegezegd, o. a. door de dames Augustina, Charlotte, Tryiosa, mevrouw 5, van Westhreene; door de heeren Ch. Boissevain, Cantor (J. II. C lieyse), li?'dr. S, Sr. Coronel, J. A. van Dijk, mr. G. A. van llamel, P. Haverkorn van BijsewijkD. F. van Ileyst A. E. J. Holwerda, dr. I. flooykaas, P. H. Hugeuholtz Jr,dr. N. M. Kam, prof. A. E. J. Modderman, W. D. Statins '"«Muller, dr. II. Oort, llenriquez Pimentel, J. Steynis Gz.dr. H. L. Verwey. Wij kunnen als zeker mededeelen dat, behalve deze, nog vele andere mede werkers zich aan Ons Streven hebben verbonden. Spoedig zal er eene ge- 14 detailleerde lijst publiek gemaakt worden, waarbij tevens zal worden opge- gevenwelke rubriek ieder der medewerkers op zich heeft genomen. Naar men ons meldt bestaat bij het dep. van oorlog het voornemen om bet bataillon mineurs en sappeurs in den aanstaanden zomer oefeningen te doen houden, strekkende om de constructie van spoorwegen grondiger te leeren kennen en in het aanleggen van hulpspoor als ook in het opbreken vaa spoorbanen vaardigheid te verkrijgen. De heer Nagel jr.handelaar in landbouwzaden te Arnhem en lid van i verschillende landbouwmaatschappjjenwensebt eene Algemeene Nederlandsche Landbouwvereeniging op te rigten, hierin verschillende van de vroegere IAlgemeene Kon. Landbouwvereeniging, dat zij niet zoozeer beoogt: «een band te vestigen en te behouden tusschen de verschillende instellingen ter bevordering van landbouw in Nederland;" maar dat zij optreedt als eene ge heel zelfstandige centrale vereeniging, wier leden en bestuurders, over alle 'provinciën des rijks verdeeld en alzoo vereenigd, in staat en geroepen zijn een algemeen oordeel uit te spreken. Het doel der vereeniging zou omvatten alle onderwerpen, welke tot den landbouw in betrekking staan (behalve proeven en tentoonstellingen)0. a. ook het bevorderen van het schoolgaan der landelijke jeugd. De vereeniging zal gevestigd zijn in eene der midden in het land gelegen steden. De arrond.-rcgtbank te Rotterdam heeft gisteren uitspraak gedaan in de beide vroeger vermelde strafzaken betrekkelijk het plaatsen van laster- lijke artikelen in het Rotterdamsche Volksblad van J. Spanjersberg Jz. In de eerste zaak zijn L. J. Roozendaal en S. van Gelderen Jr. schuldig ver klaard aan het wanbedrijf van het in een gedrukt geschrift, dat verspreid «n in omloop gebragt is geworden, in vereeniging met elkander, plaatsen pan belcedigcnde uitdrukkingen, die geenerlei telastelegging van eene be- naalde en omschreven daadmaar van eene aangeduide ondeugd behelzen en de 2dc bekl. bovendien nog aan hetzelfde wanbedrijf alleen gepleegd, wat. hem betreft, na reeds te voren tot eene gevangenisstraf voor den tijd van langer dan een jaar veroordeeld te zijn geweest. De lJle bekl. Roozen daal is voorts veroordeeld tot eene geldboete van ƒ50 en de 2Jt bekl. van Gelderen tot twee geldboeten ieder van ƒ50, met bepaling der subsidiaire gevangenisstraf voor ieder op zeven dagen. In de tweede zaak zijn P. L. Jacoby en S. van Gelderen Jr. schuldig verklaard aan het wanbedrijf van laster, door aan de openbare autoriteit in een gedrukt geschrift, dat ver kocht en verspreid is geworden, daden ten laste te leggen, die, ingeval zij plaats hadden, degenentegen wie zij geduid zijn, aan lijf-of boetstraffelijke vervolging, immers aan de verachting en den haat der burgeren zouden blootstellen, en bovendien nog de 2,le bekl. aan het wanbedrijf van het bezigen van belecdigcnde uitdrukkingen, die gecnerlei telastelegging van eene bepaalde en omschreven daad maar van eene aangeduide ondeugd be helzen geplaatst in een gedrukt geschrift dat verspreid en in omloop ge bragt is geworden; wal den lcw bekl. betreft, gepleegd door iemand bene den de 16 jaren oud, doch met oordeel des onderscheids, en ten opzigte van den 2litn bekl. onder de verzwarende omstandigheid eencr vroegere veroordeeling tot correctionele gevangenisstraf van langer dan een jaar. De l»" bekl. is veroordeeld tot eene gevangenisstraf van twee maanden en eene geldboete van 25met bepaling der subsidiaire gevangenisstraf op twee dagenen de 2jc bekl. tot. eene gevangenisstraf van vier maanden en twee ,-cldboeteneene van 25 en eene van 100met bepaling der subsidiaire gevangenisstraf op 7 dagen en 14 dagen. Te Rotterdam is gisteren morgenboven aan den trap aan den ingang der r.-k. kapel in de Eendragtslaan gevonden het lijkje van een kind van het mannelijk geslacht, naar gissing ongeveer 3 maanden oud, gekleed met wit hemdje, dito mutsje en om den hals een blaauw lint, waaraan een koperen penning; het lijkje was geborgen in een houten kistje, beplakt met behangselpapier. Men meldt uit Utrecht: Op de Maandag alhier gehouden paardenmarkt waren 801 paarden aan de lijn; er was levendige handel, vooral voor het buitenlandhoew el er door Kransche en Duitsche kooplieden reeds veel paar den bij de veehouders waren gekocht. Van de paardenmarkt verhaalt men ons het volgende: Een Huizensche boer heeft ƒ1750 ontvangen vooreen span zwarte blespaarden. De kooper deed die aan een Franschnian over voor 15!) winst. Een man had de stoutheid, een zwart paard van de lijn op het Vreeburg los te maken en door een ander aan het station te laten brengen. De eigenaar vond dief en paard, doch de zaak werd afgedaan door betaling van ƒ200 door den dief. De gezondheidstoestand in deze gemeente is niet zeer gunstighet sterfte cijfer in de laatste weken is hiervan het duidelijkste bewijs. Voornamelijk j vindt men vele zieken onder de arbeidende klasse; op vele werkplaatsen zijn de arbeiders voor een deel door ziekte afwezig; zelfs is er een, waar gewoonlijk een 25-tal arbeiders werken en waar nu 14 daarvan hunne werkzaamheden niet kunnen verrigten. Het gemeente-ziekenhuis is op dit oogenblik geheel met zieken gevuld. Men meldt uit Leeuwarden, dd. 7 Maart: Naar men verneemt is het voor Makktim in het ijs besloten geweest zijnde tjalkschip (beurtschip van Amsterdam op Leeuwarden)na een paar dagen zonder bemanning in zee te hebben rondgedreven, Vrijdag door drie personen uit Stavoren, die het niet dan na veel inspanning mogten bereikenaldaar in de haven gebragt. De op Zondag aanst. alhier te houden vergadering van den Frieschen re- derijkersbond belooft nog al luisterrijk te zullen worden. In eene voormid dag-bijeenkomst zullen door leden van onderscheidene letterlievende vereeni- gingen, die tot den bond behooren, voordragten worden gehouden, en 's avonds zal door de alhier gevestigde rederijkerskamer «van Halmael" eene buitengewone voorstelling worden gegeven. men ook de maag niet vergeten; Bij liet vele voedsel voor den er zal ook een diner worden geest wil gehouden. Naar men uit Bolsward meldt zou eene der rijdsters, die dezer dagen aan een wedstrijd op schaatsen heeft deelgenomenaan de gevolgen harer inspanning zijn overleden. Naar men uit Ileerenveen meldt zijn uit die streek reeds aanmerkelijke hoeveelheden turf afgescheept, zoodat men spoedig eene daling in den prijs kan tegemoet zien. Er moet nog een groote voorraad aanwezig zijn.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1