LMDSCIIE COURANT. r 1870. WOENSDAG 9 MAART. N\ 57. STADS-BER1GTEN. BINNElNLANDSCHE bebigten. i— De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. 3.85. IJet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 j 's jaars, luiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. j' De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een, op den l5l,n dezer maand, invorderbaar verklaard kohier j van het patentregt, over het dienstjaar 1869 en 1870, derde quartaal, ter- j wijl ieder verpligt is zijnen aanslagop den bij de Wet bepaalden voet j te voldoen. j En zal deze door plaatsing in de Leidsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leides, 8 Maart 1870, v. d. BRANDELER. t K] LEIDEN, 8 Maart. Van goederhand vernemen wij dat op heden door den boekhandelaar C. Kooyker alhier aan den heer burgemeester dezer gemeente, ten behoeve ''der algemeene armen, is ter hand gesteld de som van ƒ51.25, zijnde het i bedraf der zuivere opbrengst van een door dien boekhandelaar uitgegeven erAlbumblad voor de Armen." vet Het werd ongetwijfeld vrij algemeen met genoegen gezien dat, dank z.e';zij de krachtige medewerking van den gemeenteraad, hh. officieren der "''dienstdoende schutterij weder in de gelegenheid werden gesteld een muziek- ve corps in het leven te roepenvolgaarne toch zag men hier de schutterij in laljhet bezit van een dergelijk corps, waarvan zelfs die in kleinere plaatsen wjniet is verstoken. Nog in het laatst van het vorige jaar werd de organi- 1 salie van het nieuwe corps tot stand gebragt en sedert dien tijd hebben de ler' leden zich onder de leiding van den heer H. Miiller, als kapelmeester aan gesteld, ijverig met de studie en de noodige repetition tot het verkrijgen van een goed ensemble bezig gehouden. Morgen avond wordt door hh. officieren de gelegenheid gegeven met het nieuwe corps kennis te maken. In den ^schouwburg zal een invitatie-concert plaats hebben, waartoe zijn uitgenoo- digd de civile en militaire autoriteitenalsmede commissiën van verschillende Tereeaigingen hier ter stede. De uitnoodigingen tot het bijwonen van dat concert zijn zoo algemeen mogelijk gedaan. Van deze gelegenheid zal zeker gretig gebruik gemaakt worden, en wij gelooven wel te mogen vertrouwen dat het corps op de algemeene sympathie zal kunnen rekenen. Wordt bij y4 deze uitvoering nog aller verlangen niet bevredigd, aan alle eischen nog niet Voldaan, de korte tijd, die aan het corps tot zijne oefening gegund is ge- Hi oorden, moet terstond eene strenge criliek ontwapenen; genoeg zij het er de elementen in te ontdekkendie bij verdere ontwikkeling tot het verkrij gen van iets goeds en degelijks kunnen leiden. Zijn wij wel ondcrrigt, zegt het Ilbl., dan zal er bij de opening van de lijn 's Hage-Gouda-Arasterdam van den Rijnspoorweg, ten gevolge van het door de ingezetenen van Woerden bij de regering gedaan verzoekwederom verandering van wisselplaats plaats vinden, daarin beslaande dat in het u wrvolg niet meer Harmeien maar Woerden de wisselplaats zoowel tusschen Emmerik-Rotterdam-'s Hage als Amsterdam-Rotterdam-'s Hage zijn zal. Alle sneltreinen zoowel als de gewone zullen dientengevolge alsdan te Woerden ophouden, waar ter plaatse een vergroot station zal worden gebouwd, ter wijl de reizigers tusschen Amsterdam-Utrecht-Emmerik niet meer genoodzaakt zullen zijn over Harmeien vervoerd te wordenmaarouder gewoonte hunne reis weder regtstreeks over Maarssen zullen voortzetten. Z. M. de koning heeft gratie verleend aan den wisselwachter W.te Hengelo, die door het prov. geregtshof in Overijsseld veroordeeld_was tot eene cellulaire gevangenisstraf van 45 dagenten gevolge van het in de heek rijden eener locomotief, die een onder zijn opzigt staanden wissel passeerde. Bij besluit van 8/15 Fehr. 11. hebben gedeputeerde staten van Zuid holland, op voordragt van den schoolopziener in het eerste schooldistrict, verklaard, dat C. A. de Zwart, onderwijzer eener bijzondere school te 'sGravenhage, ten gevolge van ergerlijk levensgedrag, zijne bevoegdheid tot hel geven van onderwijs heeft verloren. Bij de Ned. lierv. gemeente te Wageningen is tot predikant beroepen d'. Boer, pred. te Ouderkerk a/d IJssel; bij ip. te Alphen; bij die te Zevenhoven en Oosterwolde d'. Lazonder, pred. te Berkel; bij die te Hagestein d\ du Sart. pred. te Kamerik; bij die te Spijk d\ Pikaar, pred. te Hoogbloklandbij die te IJsselstein d'. Vliegent- hart, pred. te Vreeland; bij die te Oostburg d'. van der Lip, pred. te Leus den; bij die te Coevorden d'. van der Steen, pred. te Ommen. Dr. Kuiper, pred. te Utrecht, heeft het beroep naar Amsterdam aangenomen. Door den gemeenteraad van Nieuwveen zijn dezer dagen vastgesteld twee adressen aan de tweede kamer, als: een van adhaesie aan het ontwerp van wet, tot wijziging der wet op het armbestuur, en een houdende be zwaren tegen het wets-ontwerp omtrent eene nieuwe regterljjkc inrigting des rijks, voor zooveel betreft de opheffing der arrondissements-regtbank te Leiden. Men meldt uit Leeuwarden: De landbouw en veeteelt, een der voor naamste bronnen van ons volksbestaan, heeft, te oordeelen naar het desbe treffend verslag van een der voornaamste gemeenten, in het vorige jaar in deze provincie over het algemeen bevredigende resultaten opgeleverd; in vele opzigten waren ze zelfs zeer voordeelig. De nog al veelvuldig gevallen regens waren echter zeer schadelijk voor de gras- en hooilandenvooral in de lage streken van dit gewest had men weder van overlast van water te lijden. De hooge stand van hel boezemwater was oorzaak dat aldaar de, vroeger dan gewoonlijk dik met gras bezette landerijen tot groot nadeel van de landbouwetèv onderliepen. De hooiopbrengst was nietteminin het bij zonder op fde hoog gelegen landen, overvloedig; vooral in vergelij king met 1808, toen ook bijna alles verdroogde. De qualiteil liet echter op sommige plaatsen nog al te wenschcn over, een gevolg van de natte weêrs- gesleldhcid. De weiden leverden over het algemeen voldoend voedsel voor het vee op. Dat een en ander gunstig werkte op de boter- en kaasproductie laat zich wel verklaren. Bij een goed gemaak mogt de Friesche veehouder zich bovenal in hooge prijzen daarvoor verheugen. Wal de waarde van het rundvee zelf betreftdeze steeg tot eene ongekende hoogte. De handel daarin was vlugveel werd voor Duitsche rekening opgekocht. Vooral voor jong vee en kalfdragende koeijen werden buitengewoon hooge prijzen besteed. Vele veehoudersdaardoor aangemoedigdlegden zich op den aanfok toe vooral werd de verbetering van het ras daarbij in het oog gehouden. De handel in schapen, zoomede in schapenvleeschwas eveneens zeer bedrijvig, vooral ter verzending naar Engeland. Het spoor werkte bijzonder gunstig op de exportatie. De handel in varkens was mede levendig; ook daarvoor werden hooge prijzen bedongen. De handel in paarden was minder bedrijvig; jonge paarden waren echter nog al gezocht en werden tegen goede, zelfs hooge prijzen afgezet; goede werkpaarden waren mede nog al begeerd. Wat den gezondheidstoestand van den zoo rijken Frieschen veestapel betreft, deze was in 1869 over het algemeen gunstig; uitgezonderd de klaauwziekte en de tongblaar onder liet rundvee, die bijna in alle gemeenten der pro vincie werd aangetroffen, en hel schurft onder de schapen. De longziekte onder het rundvee heerschte sporadisch en eischte slechts weinige offers. Ook bleef dat jaar de gewone varkensziekte niet uit, doch deze hadalLhans in sommige streken, een veel gunstiger beloop dan wel vroeger. Onder de paarden deden zich een paar gevallen van kwaden droes voor. De tongblaar onder het rundvee oefende hier en daar nog al merkbaren invloed uit op hel boter- en kaasgemaak, doch die mindere productie werd ruimschoots vergoed door de hooge prijzen. Uit Groningen meldt men: Door burg. en welli. is in den gemeenteraad ecu advies uilgebragtdat ook voor vele andere gemeenten in ons land van groot belang kan zijn. Dal advies liep over de wijze, waarop de verzameling en de bewerking van het vuil en de belooning van den directeur der reini ging, alsmede van den eersten opzigter en den sloepopzigter (den opzigtcr der mestplaals) alhier geregeld zijn, en de gelukkige gevolgen van die rege ling zoo in het belang van de openbare zindelijkheid, als van de financiën der gemeente en van den landbouw. In 1869 heeft de opbrengst aan vuilnis bedragen 80,139.75. Sedert 7 Januarij 1865 wordt door bovenstaande ambtenaren, aan de inrigting verbonden, behalve hunne vaste bezoldiging, genoten zeker aandeel in de opbrengst der vuilnis boven de ƒ40,0 0 's jaars. In 1846 bedroeg deze nog slechts ƒ46,212.36%, Deze extra-belooning nu brengt ontegenzeggelijk veel bij tol de hetere exploitatie der zaak, vooral ook tot de betere bewerking der mestspeciën. En dit laatste is eene hoofd reden dat die stoffen hier zooveel opbrengen. Onze landbouwers toch weten bij ervaring dat die sloffen veel meer waarde hebben dan die van elders verkregen. Door de commissie voor de gasfabriek is aan den gemeenteraad voor gesteld den prijs van het gas, die nu 10 cents per kub. meter bedraagt, te verlagen en op 8 cents te stellen. I

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1