PEK TELEGRAAF. i besch. die zijne misdaden volmondig bekendewerd verklaard dat hij door Cf den armoedigcn toestand, waarin hij verkeerde, daartoe gekomen was. Adv.- gen. mr. van Maanen requireerde zijne schuldigverklaring en veroordeeling 6 Hot tuchthuisstraf van 5—10 jaren en veertien geldboeten elk van 50. Mr. van der Goes, als verdediger optredendewees op verzachtende omstan digheden, en verzocht de toepassing van zachtere straf. Het hof, nog heden Cr' uitspraak doende, heeft den besch. aan het hem ten laste gelegde schuldig ?a® veryaard en hemonder aanneming van verzachtende omstandighedenver- 1oordeeld tot correctionele gevangenisstraf van 2 jaren en veertien boeten van 50. :r, na I] UITli N L A M )SC H li R KSUGT ii N E1VGEL AIVII. ,da( LONDEN 3 Maart. Men verneemt dat er twee zamenkomslen van Iersche parlementsleden zullen plaats hebben, ter overweging van de voordragt der regering tot regeling der onderlinge betrekking van Iersche grondeigenaren en boeren; itde eene belegd door liberalen om amendementen te ontwerpende andere 0I1 door afgevaardigden uit de provincie Ulster, meestal couservativendie J gunstig voor de wet gestemd zijn. De heer Gladstone heeft in het lagerhuis, naar aanleiding eener inter- pellaliete kennen gegeven dat de regering ongeneigd was schorsing der constitutionele waarborgen in Ierland of afwijking van de constitutionele ij beginselen voor te stellen. Meer en meer wordt er echter krachtig aange drongen op hel nemen van afdoende maatregelen ter waarborging der veilig heid. In geen der oproerige Iersche districten toch durft een landeigenaar een wandeling maken op zijne buitenplaats of akkerszonder van een paar vj policie-agentenmet geladen gewerenvergezeld te gaan. De huizen van eenige landeigenaars te Westmeath zijn van schietgaten voorzien die door ijzeren platen gedekt warenwelke weggeschoven konden worden als dit sti noodig was Geladen geweren en revolvers zijn steeds bij de hand. De Dublin Even. Post geeft eene beschrijving van de wijzewaarop een familie re in Meath naar de kerk gaal. Voorop gaan twee policie-agenten met geladen ■lij geweren en gespannen haan, dan komt de familie, terwijl de twee andere dj policie-agenten de achterhoede uitmaken. (1 De minister van marine heeft bij de indiening zijner begrooiing gewe zen op aanmerkelijke bezuinigingen, die hij tol stand had kunnen brengen, n zoodat het budget nog 750,000 lager was dan dat voor het loopende jaar. Ia, De vloot was daarentegen in eenen uitmuntenden toestand. Als de bodems, die thans onderhanden warenzouden voltooid wezendan zou de Engelsche marine 21 groote gepantserde schepen, 9 torenschepen en 5 kleinere vaar- a[ tuigen tellen. Deze medsdeelingen lokten bijna onverdeelde toejuiching in het J lagerhuis uit, en de begrooting werd goedgekeurd. De Times zegt: De heer Childers heelt zich jegens de natie hoogst verdienstelijk betoond. Met een eil krachtige hand heeft hij een begin gemaakt, om eene totale hervorming van ons maritiem stelsel tot stand te brengen, welk doel door zoovele voorgan- Ij gers te vergeefs werd beproefd. Het budget toont ditmaal een lager cijfer aan dan sedert 1858/59 het geval was. en toch is de Engelsche marine r. krachtiger dan die van eenige andere natie. ,rl Zekere heer George Smith, grondeigenaar in den omtrek van Kan- s turk, in het graafschap Cork, heeft Zondag middag onder het middagmaal een geweerschot in de zijde ontvangen. De moordenaar had zijn wapen I uit een venster aan de overzijde gelost. Des avonds te voren had de heer Smith een dreigenden brief ontvangen, waarin hem hel ontslag van eeuig werkvolk verweten werd. I H. M. de koningin der Nederlanden is bij hare komst te Torquay aan het station opgewacht door sir Lawrence Palk, lid van het huis der gemeenten, die gekleed was in de uniform van kolonel der Devon-artilleric- vrijwilligers. De equipage van miss Durdett Coults heeft H. M. gebragt naar het Imperial-Hotel, alwaar zij door de genoemde dame werd opgewacht. Aan het station deed eene eerewacht. gevormd uit de vrijwillige corpsen van Torquay en de omliggende stedendienst. II. M. is op haren weg door duizenden tocschou ers luide toegejuicht, en overal in de stad had men de vlag uitgestoken. Bij Hr. M". binnenkomen in de stad werden saluutscho ten gelost. In de maand Jnnij des vorigen jaars werd Birmingham in opschudding gebragt door zekeren Murphy, eenen prot. zendelingprediker, die door felle aanvallen op Home de Iersche bevolking tot gewelddadigheden als uittartte. De burgemeester der stad belette toen eene nieuwe voorlezing van Murphy door eenen preventiven maatregel; hij deed Murpliy aan de deur der verga derzaal vatten en vier uren in arrest houden; dezen slap deed hij op eigen verantwoordelijkheid, onder inroeping van zekere verouderde wetsbepaling, en met latere goedkeuring van de regering. Doch Murphy diende eene aanklagte bij den regter in, en vorderde 1000 schadevergoeding van den burgemeester. Thans heeft het hof van assisen die aanhouding voor on wettig verklaarden is de burgemeester door de jury veroordeeld om 2 schadevergoeding te betalen. - Volgens officièle opgavenbesloeg Londen gedurende het jaar 1869 eene oppervlakte van 316 vierk. kilometers (vierk. mijlen); het aantal huizen be droeg 406,507welke gemiddeld elk door 7 a 8 personen werden bewoond. In het genoemde jaar werden te Londen geboren 111,930 kinderen; en stierven er 77933 personen. De bevolking bedroeg in het midden des jaars 1,478,850 mannelijke, 1,691,914 vrouwelijke, in het geheel 3,170,764 inwo ners. De sterfte bedroeg per 1000 gemiddeld 24.66. FRANKRIJ H. PARIJS, 3 Maart. De toenadering van het ministerie tot de mannen die voor 1848 het roer van staat in handen hebben gehaden het opdragen van het lidmaat- j schap in belangrijke commissie aan mannen als Guizot, Odilon Barrol enz., heeft niet alleen de voorstanders van het keizerrijk, die van eene Orlca nislische zamenzvvering droomen, verbitterd, maar ook afkeuring gevonden bij voorstanders van de tegenwoordige orde van zaken. Zoo zegt la France: Waartoe zullen wij kunnen komen wanneer wij voorwaarts gaan onder de leiding van mannen die twintig jaren van hun leven hebben gesleten met achterwaarts te zien Zijn dat geschikte handen voor de taak waartoe zij thans onvoorbereid geroepen worden Zijn het niet juist dezelfde man nen die twee en twintig jaren geleden bezweken onder eene taak welke niet zoo hagchelijk was als die thans op hel bewind rust? Thans nu het algemeene stemregt geleid, het maatschappelijk vraagstuk opgelost, de volks vrijheid in Frankrijk zonder schokken bevestigd moet worden, zijn er voor het schip van staat andere loodsen noodig dan die zelfs buiten staat waren in 1848 de monarchie van het beperkte stemregt en van het juiste mid den voor de schipbreuk te behoeden. Indien het ministerie wil ophouden schier op goed geluk te varen, gelijk het sedert twee maanden doet, dat het dan niet langer spokende afgestorvenen in de bemanning van het schip van staat opneme. -De commissie voor het hooger onderwijs heeft besloten hare beraad slagingen te doen voorafgaan door eene enquête, welke voornamelijk zal loopen over den toestand van het hooger onderwijs in verschillende staten van Europa. Van verschillende plaatsen ontvangt men berigten van het ontstaan van werkstaking: van Lamure, bij Grenoble, van Miramont, hij Périgueuxen van Arbresle, in het dep. der Rhóne. Op de eerstgenoemde plaats heeft de beweging onder de mijnwerkers tot dus ver het ernstigste voorkomen. Van verscheidene kanten zijn echter gendarmerie en andere troepen naar Lamure opgerukt, en tot nu toe is men er in geslaagd de openbare orde te handhaven. In het gymnasium Nevers zijn de kweekelingen in opstand gekomen, ten gevolge der verwijdering van vijf hunner, die aan de inschrijving voor Victor Noir hadden deelgenomen. De kweekelingen van twee klassen bar ricadeerden zich in hunne kamers, vernielden de meubelen, riepen: leve Rochefortleve de republieken zongen de Marseillaise. Eerst den volgen den dag gelukte het de orde te herstellen. De beide klassen zijn opgeheven. SPANJE In de staatkundige kringen te Madrid wordt veel gesproken van de talrijke gevangennemingen welke dezer dagen bij den grooten staf van het leger hebben plaats gehad, en van de deportatie van een groot aantal hoofdofficieren naar de Canarische eilanden; zij werden verdacht van zamen- zweringen lot herstel der Bourbons. -- De regering heeft een zeer strengen maatregel genomen tegen den bisschop van Burgo de Ospia. Deze is onder geleide van een officier en veertien nan der burgerwacht te Madrid aangekomen, en daar als gevangene overgebragt naar een schoolgebouw in afwachting van hetgeen te zijnen aanzien besloten zal worden. De reden van deze aanhouding is, dat hij de Seplember-omwenteling niet wil erkennen, en dat een regter, die in zijn paleis gekomen was om hem een verhoor te doen ondergaan, daaruit ver jaagd is geworden, waarbij de prelaat het ministerie, de cortes en de revo- lutionnairen op de grofste wijze beleedigde. PRVISSEN. BERLIJN, 3 Maart. De quaeslie van het wegruimen van het gedenkteeken van Langensalza is in tweede instantie beslist. Het vonnis ten laste van den garnizoens commandant is vernietigd: dat legen den opperbevelhebber der troepen is bevestigd' Naar men uit Munchen meldt heeft graaf Bray. gezant van Beijeren te Weencn, gehoor gegeven aan de uitnoodiging des konings en voorloopig de portefeuille van builenlandsche zaken aangenomen. Te Moskou is in den nacht van 3 Febrtiarij in een houten gebouw, waarin onderscheidene gezinnen bij elkander woonden, brand ontstaan, die zoo snel is toegenomen, dat elf menschen daarbij zijn omgekomen. PARIJS, 3 Maart. Op eene vergadering van aandeelhouders der Société Immobilièrc is het voorstel om de maatschappij te ontbinden verworpen. Ook vond het voorstel, door eenige aclionarissen gedaanom de maatschappij te vereenigen met het Crédit Mobilier. geen ingang. Er werd echter met 351 tegen 78 stemmen besloten het Crédit Iminobilier te handhaven. PARIJS, 4 Maart. Ilet Joum. off. bevat een keizerlijk decreet van 2 Maart, houdende benoeming van mgr. Ginoulhiac, bisschop van Grenoble, tot aartsbisschop van Lyon. FLORENCE, 3 Maart. De Opinione meldt dat de heer Stella, minister van financiën, gisteren verscheidene politieke personen bij zich ontvangen heeft, om hunne meening te vernemen over de spoorweg-conventien die de volgende week aan het parlement zullen voorgelegd worden. BRUSSEL4 Maart. De Iudép. Ilclge bevat een manifest van eenige voorname leden der liberale partij, waaronder drie afgevaardigden, hou dende oproeping der Belgische liberalen zich te vereenigen met het volgende programma: 1". uitbreiding van het kicsregt; 2 verpligtend lager onder wijs; 3". wijziging van het belastingstelsel; 4°. reorganisatie des legers; 5°. herziening der wet op het beheer der kerkgoederen; 6". herziening der vreemdelingenwet en andere wetten. Dit programma is van een groot aan tal ondertcekeningen voorzien,

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3