strekking had om de plattelandsgemeenten onevenredig te bezwaren met restitutie voor sedert jaren naar de steden of elders vertrokken personen. Minder algemeen vereenigde men zich met het beginsel dat de kosten van plaatsing en verzorging van bedelaars en landloopers voortaan zouden ko men ten laste van den staat. -Naar men verneemt is dezer dagen uit liet gemeentehuis te Haastrecht eene niet onbelangrijke som gestolen. In eene dezer dagen te Rotterdam door de vereeniging Burgerpligt ge houden vergadering heeft dr. Lamping over den kiesccnsus het woord ge voerd, en is, nadat diens voordragt tol eenige gedachtenwisseling aanleiding had gegeven, door de vergadering deze conclusie aangenomen: dat ten op- zigte van den census eene wijziging dringend noodzakelijk isin dier voege dat voor den census in aanmerking komen niet enkel de rijks, maar ook de provinciale en gemeentelijke directe belastingen, en dat vooral tot weg neming der ongelijkheid er op nieuw eene regeling van den census behoort te worden gemaaktovereenkomstig de plaatselijke gesteldheidopdat zoo veel mogelijk alle geschikte elementen tot het kiesregt worden toegelaten. Omtrent de te Amsterdam gehouden vergadering van het Schoolverbond meldt men van daar het volgende. De vergadering werd door ongeveer 100 leden bijgewoond. Uit het verslag, door ds Harling uitgebragtbleek dat 91 afdeelingen waren geconstitueerd en dat ongeveer 5500 leden tot het verbond waren toegetreden. Daarna werd het reglement in discussie gebragt. De voorstellen om art. 1 te wijzigen en o. a. om het doel ook tot het onder wijs zelf uit te breiden werden verworpen. Art. 2dat de sterkste onzijdig heid in kerkelijke opzigten voorschreef, werd uit het reglement geschrapt, nadat de verklaring eenparig was aangenomendat die onpartijdigheid van zelf sprak en daarom geen bijzondere vermelding behoefde. Een voorstel om onder de middelen ter bestrijding van het schoolverzuim nog op te nemen: "het onderzoek, welke bezwaren er kunnen bestaan tegen leerpligtigheid en het opsporen van middelenom aan die bezwaren tegemoet te komen werd verworpen, evenzoo een voorstel om voor de kinderen der leden de leerpligtigheid tot het 13,Je jaar aan te nemen. Wat de inrigting van den bond betreft werd besloten geen donateurs aan te nemen en dat op ée'ne plaats slechts eene afdeeling kan worden opgerigt. De contributie bedraagt 50 cent, waarvan 1/3 aan het hoofdbestuur wordt uitgekeerd, terwijl ook giften worden aangenomen. Zij die niet tot eene afdeeling willen toetreden kunnen algemeene leden worden tegen betaling eener door hen zeiven te bepalen bijdrage. Vrouwendie zich niet bij eene afdeeling willen aanslui ten, kunnen eene afzonderlijke vereeniging vormen. Bij de algemeene verga deringen hebben alleen de afgevaardigden der afdeelingen en de leden van het hoofdbestuur stemregl en wel naar eigen gevoelenniet krachtens man daat. De leden hebben alleen regt aan de discussiën deel te nemen. De duur van den bond werd bepaald op 29 jaren 11 maanden, met het oog op de aan te vragen regtspersoonlijkheid. Het voorloopige hoofdbestuur heeft zich bereid verklaard tot de algemeene vergadering in Mei e. k. aan te blijven. Te Utrecht had dezer dagen de kleederblceker S., eenige werkzaam heden verrigtende in den schoorsteenwaaronder een kolossale waschkclcl met kokend water zich bevond, het ongeluk door een misstap in den ketel te vallen; de man werd er spoedig uitgehaald, maar zijn toestand was hoogst bedenkelijk. Te Sprang, waar voor eenige dagen eene boerenhofstede, met inboe del, paarden en vee op klaarlichten dag totaal werd in de asch gelegd, is Woensdag nacht weder een hevige brand uitgebrokenwaarbij twee wonin gen geheel werden vernield. Men meldt uit Curacao, van 5 Februarij De aandacht was sedert eenige dagen hier zeer gespannen door geruchten wegens een stap door het bestuur gedaan ten einde eenige vreemdelingen de kolonie uit te zetten en wegens een voorstel door den heer de Veer daaromtrent in den kolonialen raad in te dienen. Werkelijk werd eene vergadering van dien raad tegen den 3de0 dezer belegd en heeft de heer de Veer alstoen de redenen blootge legd, die hem tot het vragen van verlof tot het doen van een voorstel, in gevolge art. 95 Regiem. Reger.-beleidgeleid hadden. Ilij had tocli verno men, dat door den gouverneur aan den waarnemenden procureur-generaal last was gegeven binnen weinige dagen eenige der voornaamste Veuezue- laansche vreemdelingen, die zich hier lijdelijk bevinden, uit het land te verbannen; een besluit, zeide spreker, dat gansch Curasao beroert en de gemoederen verontrust. Vermitsnaar zijne mceninghet geprojecteerde ver- banningsbesluit te beschouwen was als in strijd met de Grondwet, in strijd met het volkenregtin strijd met de commerciële belangen des eilands en met de wetten van humaniteit, zonder welker handhaving eene maatschappij niet bestaan kan, zoo was het dat hij den voorzitter ernstig zon willen verzoeken, in het belang der kolonie, en ter handhaving van bestaande wettenop een voornemen terug te komen en in te trekken den last aan den waarnemenden procureur-generaal gegegeven om de thans aanwezig zijnde vreemdelingen van land te bannen. De voorzitter zeide dat hij den heer de Veer slechts met een enkel woord kon beantwoorden, t. w. dat de handelingen van hem als hoofd van het bestuur der kolonie in deze aangelegenheden, liet gevolg waren van een geheim kabinets-schrijven van den minister van koloniën; dat hij de be voegdheid niet had, de beweegredenen en daden der hooge regering te beoordeelen, en dal zijne beschouwingen in dezen geheel buiten spel moe ten blijven, en hij slechts den ontvangen bepaalden last moest ten uitvoer brengen, zonder daarvan in hel minst te mogen afwijken. Hij gaf in over weging, vermits de beoordeeling van daden der regering ter sprake ge bragt was, kieschlieidshalve de zitting met gesloten deuren te vervolgen. Daar de leden zich hiermede niet vcreenigden, werd de zitting met open deuren voortgezet. Bij de daarop gevolgde discussie verklaarde de voorzitter o. a. ten stel ligste dat hij van den hem gegeven last niet mogl afwijken, tenzij in het geval van onmogelijkheid, en die bestond niet. lloc weinig hij zich over de zaak kon uitlaten, het belang der kolonie zou door de uitzetting niet k jje want de uitgewekenen hadden in elk geval aan de rege J>esc 'e deeld worden voldoenden grond gegeven voor hetgeen zij hier te laste legt, t. w. een bedrijvig deel hadden genomen aan het plan om de tegenwoordige ring van Venezuela omver te werpen. Ten slotte deed de heer de Veer het voorstel' een adres aan den voorz 1 als gouverneur der kolonie te rigtenmet verzoek den heer minister, volstrekt niet bekend scheen te zijn met de verhouding tusschen Curasao Ul s' ,v, welke taak gerust aan den v»ver den armot gen. mr- v tot tuchtl jp. van d digheden oordeeld De Venezuela, daarmede bekend te maken, zilter kon worden overgelaten, vermits diens veeljarig verblijf in de kok 50 hem genoegzaam met die verhouding vertrouwd had gemaakt. Nadat van voorstel, behoorlijk ondersteund, was aangenomen, verliet de voorzitter, als gouverneur der kolonie de leiding der beraadslaging over een aan zeiven in te dienen adres niet kon blijven voeren, de vergaderzaal, na presidium der vergadering te hebben overgegeven van het oudste lid. vergadering ging daarop over tot de benoeming eener commissie van redai a voor het adres. Men 1 'sGRAVENHAGE, 4 Maart. zullen l Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer jhr. mr. R. A. A. E. 1 regeling Pestel, raad van legatie honorair aan het gezantschap te Berlijn, tot|de eene dragen der versierselen van officier der Leopolds-ordehem door den koui d°or al der Belgen geschonken, en aan den heer dr. J. C. Ploem, geneesheer gunstig Sindanglaija (Preanger-regentschappen) tot het aannemen der versiersel van ridder der orde van Frans Joseph, hem door den keizer van Oostenri Pe"al.ie geschonken. constitu Z. M. heeft als blijk van goedkeuring en tevredenheid verleend 1 l>e°'n bronzen medaillealsmede een loffelijk getuigschrift aan J. Zeemandronoel Monstervoor het met levensgevaar uit zee redden van twee matrozen een nabij Ter Heyde gestrande Scheveningsche bom, op 13 Februarij jl.1een wa aan H. Gasthage, te Hooge en Lage Zwaluwe, voor het met levensgeval l'°'icie" op het Hollandsch Diep redden van een in nood verkeerend persoon, i> eeuige 8 Janurij jl. ijzeren Door Z. M. is de heer M. Briill benoemd tot Nederl. consul te Pestl n0("''"' voor Hongarije. Dubai Z. M. heeft goedgevonden in hunnen rang over te plaatsen bij het re 'n grenadiers en jagers, de l'le luilt. J. A. P. Theunissenvan het instruct»)gewer' bataillon: F. C. W. von Horn, van het 6le reg. inf.; B. van Erp Taalmai l)0"cie Kip, van het 4Jt reg inf.; F. A. de Perponcher, van het 7de reg. inf.; ei F. II. Knebel, van hel 2de reg. inf. zcn 0 Aan den majoor der infanterie van het leger in Ned. Indië P. Peere z00t*a boomthans met verlof hier te landeis op zijn verzoek een eervol ontsla; v'' verleend uit de militaire^ dienst. ^'e -- In de zitting van de tweede kamer van heden was aan de orde di nianf voortzetting der beraadslagingen over het wets-onlwcrp tot aanvulling vat lm°cl art. 62 van het rcgerings-reglemenl van Ned. Indië (agrarische wel) en wel 'a"el' over de eerste alinea van het eenig artikelluidendeChild A. "Volgens regels bij algemeene verordening te stellen worden grondel" ^rac' afgestaan in erfpacht voor niet langer dan 75 jaren;" ons 1 met de daarop voorgestelde amendementen, als: 1° van den heer 'sJacob, 8ers strekkende om al. 1 aldus te lezenaan //Volgens regels bij algemeene verordening te stellenstaat de gouverneur- ^rac generaal gronden af in erfpacht voor niet langer dan 75 jaar en onder dezelfde beperking als ten opzigte van uitgifte van gronden in huur is lur't bepaald." €en 2°. Amendement van den heer de Casembroot, strekkende om op alinea 1 mt. te doen volgen: j8ml' //Hiervan zijn uitgesloten: a. de gouvernemenls-koffijtuinenb. djalti en wer andere houtbosschen, deze laatste voor zoover zij onder geregeld beheer zijn gebragt; c. gronden, gelegen binnen een door den gouverneur-generaal bij aan ordonnantie van elk gewest vast te stellen afstand van gouvernements- aanplantingen." I De bh. 's Jacob en de Casembroot lichten hunne amendementen korlelijk 'iel toe. De heer de Casembroot zegt dat zijn amendement zich aansluit aan dat van den heer 's Jacob op al. 1 en niet aan de redactie der regering. De voorzitter zegt dat beide alinea's zoozeer met elkander in verband staan, dat hij in overweging geeft die beiden te gelijk te bespreken. De lib. de Brauw en Kalff verklaren zich voor eene afzonderlijke behandeling; de voorzitter merkt daartegen op dat de gelcgenhnid open blijft over al. 2 afzonderlijk te spreken. De heer Kalff' bespreekt drie vragen die, zijns inziens, nog onopgelost zijn: 1". Welke gronden zullen worden uitgegeven? 2'. Aan wie? 3". Hoe. De heer van Naamen, die het ontwerp de Waal, in vergelijking met de vroegere ontwerpen, een «mager beestje" noemt, verklaart zich tegen het te veel overlaten aan hel Indisch bestuur. 11e heer Ilasselman wil het be ginsel van al. 1 niet bestrijden, rpaar wenscht dat de werking der erfpacht in een duidelijk licht zal worden gesteld. De minister kan de amendementen niet overnemen. Hij deelt echter mede een volledig bestek van alle bepalingen, die ter uitvoering der wet zullen gemaakt worden. Morgen voortzetting en stemming over de amendementen. Voor het provinciaal gcregtshof in Zuidholland stond heden teregl de persoon van G. van Rijswijk, oud 33 jaren, geboren te Leiderdorp, laatst wonende te Sassenheim, beschuldigd van valschheid in zeven onderliandsche 1 geschriftendoor het namaken van handleekeningen en het des bewust ge- bruik maken daarvan. Beschuldigde had in de maanden November en De cember van het vorige jaar vervaardigd zeven valsche briefjesgeadresseerd of bestemd voor eenige winkeliers te Leidenen die met eenen anderen naam dan de zijne onderteekend, waarop hij zich goederen en ook kerkboeken heeft doen afgeven en die gedeeltelijk beleend, gedeeltelijk verkocht. Het bleek dat" door de valschheid voor eene waarde van 76 was opgeligt en door Aai vat dui vla ter ge! aa De do de ve ei a: bi w SI 0

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2