LIlllLSdIL COURANT. i: 1870. :ooy. N\ S3, VRIJDAG 4 MAART. STADS-BERIGTEN. 'rste Uen, Ta. [)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel /aars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50; 187I ntel het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.83. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'tjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommèrs der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. nnet De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents, gat» on Ter Gemeente-Secretarie alhier zijn verkrijgbaar andigemplaren van: o. de stukken in zake het onderhoud van den kerk, tegen betaling van 35 cents; en het rapport door Burgemeester en Wethouders omtrent het drinkwater en de waterverversching binnen deze gemeente uitgebragt, tegen betaling van 10 cents. gedrukte toren der Mare- i ei r en, ES BINN ElN LA NDSC 11E BEIGT liN LEIDEN, 3 Maart. De Staatscourant bevat de overeenkomst, krachtens magliging des ibningsaangegaan door den minister van koloniën met de lih. G. J. Boelen G.'Bange en J. Boissevain te Amsterdam, uitmakende de commissie ter levordering van nationale stoomvaart op Nederl. Indië, onder bescherming an Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden. De commissie zal tot 15 Mei DE®70 werkzaam kunnen zijn met het vestigen van eenc naamlooze vcnnoot- ichap. Mogt die vennootschap op 15 Mei 1870 nog niet gevestigd zijn, dan AVerblijft het aan de regering om dezen termijn al of niet te verlengen. In iet laatste geval is de overeenkomst vervallen. De inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt heeft allen genees- en heelkundigen, zoowel Nederlanders van geboorte als jreemdelin- I 'Y*en, die genegen zijn om zich als officier van gezondheid 3'le kl. voor de .militaire geneeskundige dienst der landmagt in de West-Indien te verbinden, verwittigd dat zij zich bij verzoekschrift en na daarop bekomen antwoord, 'in persoon bij hem inspecteur, te 's Gravenhage, kunnen aanmelden. 1 Van de Vereeniging tot het verleenen van hulp aan minvermogende ooglijders voor Zuidholland, gevestigd te Rotterdam, is thans het vierde verslag, over het jaar 1869, verschenen. liet blijkt daaruit dat de werk kring der vereeniging zich voortdurend uitbreidt; werden toch in 1866 aan 383personen 2025 adviezen verstrekt, in 1869 werden aan 2172 personen 13716 'Sadviezen gegeven, zoodat met regt mag gezegd worden dat door de vestiging der vereeniging aan eene behoefte werd voldaan. Onder de 2172 personen, aan wie hulp werd verleend, woonden er 1614 of 74 pet. te Rotterdam en 524 of 24 pet. in 74 andere gemeenten in Zuidholland; 34 of nagenoeg 2 pet. hadden hunne woonplaatsen in 20 gemeenten van andere provinciën of builen Nederland. Alle noodige geneesmiddelen en verbandstukken wer den kosteloos verstrekt. Aan vier personen werd een kunstoog bezorgd. Een honderdtal kleine operatiën niet medegerekendsteeg het getal der kunst bewerkingen tot 152. Over het algemeen mogt de uitslag daarvan gunstig genoemd worden. Grootc lof wordt door het bestuur gebragt aan den lieer dr. J. H. de Haas, die niet ophoudt met belangeloozen ijver zijne beste krachten ten behoeve der lijders, die zich aanmelden, aan te wenden. De vereeniging mogt in het afgeloopen jaar vele blijken van sympathie onder- Tinden behalve cenige giftenbeliep het bedrag *van de contributiën dei- leden ƒ1639.85. Mag zij dus van bloei en belangstelling gewagenveel bleef er nog te doen overig, en daaronder moet in de eerste plaats gerangschikt worden het verkrijgen eencr ruimer localiteit, zoowel in het belang van den doctor als in dat van de patiënten. De thans gebruikt wordende vertrekken, de behandel- en de wachtkamer, hebben ieder nog geen 70 kubiek meters iulioud. Wel had men getracht in dat gebrek te voorzien, maar gewigtige bezwaren hadden zich tegen de verwezentlijking opgedaan. Het bezit van een eigen gebouw blijft het lievelingsdenkbeeld des besluurs en reeds is onge veer ƒ4100 voor dat doel beschikbaar. Zoowel voor dat plan, als voor de meer en meer toenemende uitgaven voor verplegingskosten blijft het vastelijk vertrouwen op de toenemende liefdadigheid van begunstigerszoowel binnen als builen Rotterdam. Naar men verneemt, zal het personeel der genie van het dep. van oorlog binnen kort worden gereorganiseerd, en zullen in verband met de plannen voor de veranderingen in ons verdedigingstelsel, waaraan veel en langdurige arbeid vereischt wordteenige mutatiën plaats hebben. - Het kamp op de TeLcringsche heide zal weder van 1 Junij tot 15 Julij aanst. door de kadetten van de kon. militaire akademie worden betrokken. Volgens de verschillende berigten is de toestand der rivieren allezins gunstig; het ijs bijna overal weggedreven of gezonken. Naar men verneemt is de lieer A. I. Pluym bisschop vah Nicopolisi. p. i., door Z. 11. den Paus benoemd tot aartsbisschop van Tiana en levens lot apos tolisch patriarchaal vicaris van Constantinopel en apostolisch delegaal voor dè Oostcrsche Ritussen in dat vicariaat. Z. II. heelt den benoemde, als bij zonder bewijs van onderscheiding, een zeer kostbaar bisschopskruis met gouden ketting en een prachtigen ring met diamanten vereerd De benoemde is dezer dagen naar zijne bestemming vertrokken, doch hoopt nog naar Rome terug te keeren cn later zijn geboortegrond te bezoeken. -Men meldt uit Amsterdam: De vergadering van het schoolverbond werd door ongeveer 100 personen bezocht. De heer L. Mulder is vdorzittèr. De discussiën zijn van tijd tot tijd zeer geanimeerd. Een amendement om ook in het ontwerp op te nemen: het volksonderwijs in het algemeen te bevorderen, is, evenals een amendement om de leerpligtighcid als middel op te nemen, afgestemd. De contributie is bepaald op 50 cents. Tc Amsterdam is gisteren gehouden eene buitengewone vergadering van deelhebbers in de maatschappij voor gemeente-credict, waarop bijna al de aandeelhouders tegenwoordig waren of vertegenwoordigd werden en het bestuur gekozen is. Met algemcene stemmen werd benoemd lot directeur de heer C. A. von Ilemert, lid van de prov. staten van Noordholland Cti vice-president van de kamer van koophandel te Amsterdam. Door de arrond.-regtbank te Amsterdam werd eergisteren uitspraak gedaan in een drukpers-proces tusschen J. S. Visser cn Zoon, fabrikanten te Amersfoorten C. A. Spindrukker van het Alg. Handelsblad. In het bijvoegsel van gemelde courant van 23 'Julij 1869 was namelijk de volgende 3d vêtTentie geplaatst: "S. E. Visser cn Zoon, fabrikanten te Amersfoort, inzenders op de tentoonstelling van handwerksnijverheid te Amsterdam, verkoopen wegens de tegenwoordige geldschaarschté alle door hen geëxpo seerde goederen 12% cent per stuk goedkooper aan particulieren, dan door de Amersfoortsche fabrikanten verkocht wordt. Zie prijzen in den catalo gus der tentoonstelling, pag. 73, alles goedkoop alleen om geld te maken." De lieeren Visser zagen in deze, waarschijnlijk door een concurrent inge zonden advertentie een lasterend en in elk geval een honend of beleedigend karakter. Zij poseerden, dat zij daardoor schade hadden geleden in hun crediet en dat menig magazijnhouder en winkelier geweigerd had, zakefi met hen te doen voordat de onwaarheid daarvan gebleken was. Op diè' gronden stelden zij, bij onbekendheid van den schrijver of inzender, eenë vordering in legen den drukker tot betering van het nadeel in eer en goe den naam geleden en tot schadevergoeding. Deze achtte echter de vorde ring niet ontvankelijk, omdat bij slechts had gezet en gedrukt wat hetti door de uitgevers Gebr. Diederichs was opgegeven. De regtbank besliste, dat de vordering tegen den drukker ontvankelijk was op grond van arti kel 4 van het souvcrcin besluit van 24 Jan. 1814. Desniettemin werd den cischers hunne vordering legen den drukker ontzegd, vermits de advertentie niets bevatte, wat hen in hun eer of goeden naam kon kwetsen of in hun karakter aanranden, of hen aan den haat of de minachting hunner mede burgers kon blootstellen. Het nabij Nieuwe Diep onlangs gezonken Engelsche barkschip Coquet- dale is dezer dagen in het openbaar voor ƒ180 verkocht. Te llurwcnen werd op 22 Eehr. 11. een 12-jarig jongentje, G. Dorenbos genaamd, naar de gemeente Alem gezonden om eene boodschap te verrigten. Tot heden hebben zijne diep bedroefde Ouders te vergeefs op zijne tehuis komst gewacht. Hoogstwaarschijnlijk is hier aan een ongeluk door het ijs op de Maas te denken. Hij was de eenige zoon van een behoeftig huisgezin. Naar men van de Veluwe meldt heeft de strenge vorst daar ook veel nadeel gedaan aan het winterkoren, doch niet in die mate, dat men nu reeds een slechten oogst kan voorspellen. Een gunstig voorjaar kan nog veel weer goed maken. 's GRAVENHAGE, 3 Maart. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer J. N. Anslijn, vice- consul en kanselier van het Ned. consulaat-generaal in Egypte, tot het dragen der onderscheidingsteekenen van ridder der Kroon-orde van Italië en der orde van Karei 111 van Spanje, hem respeclivelijk door den koning van Italië en den regent van Spanje geschonken. Naar men verneemt heeft Z. M. dc koning-groothertog den heer de Knorringden Russischen gezant bij het Ned. hof, benoemd tot ridder grootkruis der orde van de Eikenkroon. Tot Nederl consul te Ambrizvoor de Porlugesche bezittingen ter zuidwestkust van Afrika, is benoemd dc heer A. d'Augremond.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1