delt, door tie commissarissen van policie berispt wordt wegens liet niet doodslaan van een ingezetene, behandeld als honden en tot handelingen van bloedhonden aangezet, terwijl de 2e beklaagde daarbij heeft beweerd dat een der commissarissen is barbaarsch en verdierlijkt, en oproer uitlokt, en dat de bestaande commissarissen van policie het volk tergen en de burgers in hun broodwinning hinderen. Daar de 2e beklaagde niet was verschenen, werd tegen hem verstek ver leend en vervolgens overgegaan tot het verhoor van 7 getuigen, waarvan de 3r H. van Nifterik verklaarde dat het Volksblad door hem op order en voor rekening van Jac. Spanjersberg Jr. wordt gedrukt en daarna verkrijg baar wordt gesteld, terwijl bedoelde Spanjersberg verklaarde dat het in deze bedoelde artikel in zijn handen geweest was, doch dat hij het niet gegeven had om het te corrigeren, maar dat de 2= beklaagde zulks gedaan had, welke redacteur was en de noten onder de ingezonden stukken plaatste, waarvoor hij 1/3 van de winst genoot. De le beklaagde erkende hel stuk, zooals het door den uitgever in het geding was gebragt, aan dezen ter plaatsing te hebben ingezondendoch beweerde van de daarin gemaakte veranderingen geen kennis gedragen te hebben.' De officier van justitie achtte de ten laste gelegde feiten bewezen en requi- reerde schuldigverklaring van de beklaagden, met veroordeeling van den le, (Jacoby) tot eene geldboete van ƒ25, of subsidiaire gevangenisstraf van 7 dagen, en van den 2' bekl. (v. Gelderen) lot eene geldboete van 250 of subsidiaire gevangenisstraf van 2 maanden. In de tweede zaak betrekkelijk het Volksblad waren beklaagd de perso nen van Levi Jacob Roozcndaal, koopman, oud 65 jaren, en bovengenoemde Simon van Gelderen Jr., en wel de eerste van omstreeks de helft van Octo ber 1869 aan den drukker en uitgever van het Volksblad een opstel ter plaatsing in dat blad le hebben gegeven, door dezen beklaagde vervaardigd, terwijl de 2e bekl. dit opstel zou hebben gewijzigd envermeerderd onder het opschrift //waarschuwing voor verraad", in n°. 44 van meerbedoeld Volks blad heeft geplaatst; welk n". daarna verkocht en verspreid is geworden. In dat artikel zouden beklaagden in vereeniging met elkander op de ver melde wijze den koopman Abraham van Klaveren te Rotterdam hebben ten laste gelegd zijn vrouw en kinderen te mishandelen, althans met mishande ling le bedreigen, zich le gedragen als een verrader, hebzuchtig en wan gunstig te wezen, zich oneerlijk te hebben gedragen enz. Ook in deze achtte de lieer officier van justitie het ten laste gelegde ten aanzien van beide beklaagden voldingend bewezen en requireerde hun schuldigverklaring en- veroordeeling van den 1'. tot een gevangenisstraf van een maand en van den 2e. tot een gevangenisstraf van zes maanden en ieder in een geldboete van 25 en een van ƒ3. De uitspraak in beide zaken is bepaald op üings- dag 8 Maart. - In de maand Januarij 11. werden te Arnhem twee vrouwen (moeder en dochter) gevangen genomenals verdacht van gezamenlijk het pasgeboren kind der laatste (de dochter), die gehuwd was, om het leven te hebben gebragt. Na de instructie in deze zaak gehoudenis de schuld van de eerste der twee vrouwen niet bewezen geacht, en zij mitsdien op vrije voelen gesteld. Het geregtelijk onderzoek heeft echter dit gevolg gehad, dat de dochter aanst, Donderdag voor het prov. geregtshof alhier zal leregt staan, beschuldigd van kindermoord. Men meldt uit Groningen: D'. van Gilse, van Zaandam, bij de doops gezinde gemeente alhier beroepenheeft zijne betrekking aanvaard. Volgens besluit der Rroederschap zal de gemeente voortaan één predikant hebben, die Zondags om de 14 dagen de predikbeurt zal vervullen. Den anderen Zondag zal in de dienst worden voorzien door den persoon, die, eene godgeleerde opleiding genoten hebbendeop aanzoek der gemeenteleden door den lterkeraad uilgenoodigd wordt, ten einde leden der gemeente, die met de rigting van den predikant niet ingenomen zijnin staat te stellen van tijd lot lijd ook predikatiën in hunnen geest te hooren. De gemeente ver goedt voor iedere vrijbeurt ƒ50 en tevens reis- en verblijfkosten. De regten der meerderheid worden door deze regeling gehandhaafd. In den beroeps brief voor den nieuwen predikant is o. a. ook bepaald, dat, mogt hij bezwaar hebben of krijgen in het bedienen van doop en avondmaal, hij daarin, in overleg met den kerkeraad, op andere wijze kan laten voorzien. 's GRAVENHAGE2 Maart. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer mr. W. van der Vliet, te Amsterdam, tot het dragen der versierselen van ridder der orde van Frans Joseph, hem door den keizer van Oostenrijk geschonken, en aan J. F. W. Frankcnhnizen en K. T. Schalekamp, te Amsterdam, J. van Ooijente Hil versum, en N. Fit/te Grootebroek, tot het dragen van het kruis fidei et virtutihun door den Paus geschonken. Nopens de alhier gehouden bijeenkomst der constituerende vergadering voor de Israëlitische kerk alhier wordt medegedeeld, dat de Portug. Israël, gemeente te Amsterdam zich aan de geheele organisatie heeft onttrokken, zoodat dan ook, nadat het ontwerp-reglement was vastgesteld, de vraag ontstond, of de titel voor de beide Israëlitische kerkgenootschappen behou den kon blijven, en of, zelfs zoo dit al het geval ware, de regering het reglement zou aannemen, nu het bleek dat geheel of althans het groot ste deel van een der kerkgenootschappen zich daaraan niet onderwierp. De vergadering besloot echter tot de opzending van het reglement aan den koningdaarbij beslissendedatmoge het later blijkendat er veranderin gen in het reglement noodig waren, van welken aard ook, die alsdan dooi de in het leven te roepen centrale commissie moeten worden tot stand gebragt. In de zitting der tweede kamer van gisteren heeft, gelijk reeds is ge meld, de heer Mirandolle de aanhangige agrarische wel breedvoerig verde digd. Hij heeft echter eenige leemten aangewezen, die, zijns inziens, nog in het wets-ontwerp bestonden. Rij de verdediging van het ontwerp be paalde hij zich tot het hoofdbeginsel. liet groole voordeeldat het wets ontwerp aanbood, was de bescherming en de versterking van het regt van den inlander. En welke bezwarenzeide hij o. a.worden tegen dit gr# voordeel overgesteld? 1°. De regering heeft geen regt om gronden in( pacht uit le geven. Maar deze quaestic is uitgemaakt; daarover valt; meer te spreken. Daarenboven, indien men dat regt in twijfel trekt, ko men in reactie tegen het regerings-reglement. De heer Heemskerk Az. p, teregt aangetoond dat dit reg.-regl. gehandhaafd is. Toen de heer Baud art. 62 liet regt inlasclite om gronden in huur uit te gevenis niemand de kamer opgestaan om dat regt in twijfel te trekken; de bepaling met algemeenc stemmen op eene na aangenomen. Als het regt om in hi uit te geven niet kan betwijfeld wordenhoe kan men dan het regt ooi erfpacht uit te geven betwijfelen? Het regt vaststaande is het alleen vraag, wat het algemeen belang vordert. Eene tweede vraag van meer- wigt is het bezwaar tegen alinea 3 van het art., waarbij de onteigeni van gronden is toegelaten, zoowel in het belang der gemeente, als in, der suiker-cultuur. Dat beginsel van onteigening ten algemeenen nnt tegen voorafgaande schadevergoeding, toegepast op gronden aan de de behoorende, juicht spr. volkomen toe; hij acht dit eene billijke bepalit Eveneens acht hij het billijk dat dit beginsel wordt toegepast op dei schikking over den grond voor de suiker-cultuur. Altijd wordt door voorstanders van hel cultuur-stelsel gezegddat men hel van misbruit zuiveren moet. Welnujuist bij de suiker-cultuur bestonden ergerlijke m bruiken. Het gouvernement beschikte over den grond voor de suiker-e tuur, zonder schadevergoeding; de willekeurige beschikking zal nu wel; handhaafd wordenmaar dit zal in het vervolg niet anders plaats hete dan tegen voorafgaande schadevergoeding. Ook dit beginsel acht spr. dt de billijkheid gevorderd. Het derde bezwaar der bestrijders ligt in de ti kenning van den eigendom op gronden aan inlanders. Is het niet beter ordelijken toestand te regelendan te wachten totdat die toestand geb gedesorganiseerd is? Dit art. brengt geene verandering in den bestaandenfe stand; men wil alleen het bestaande handhaven en erkennen. Maar zegt: de inlander stelt geen prijs op zijn eigendomsregt. Er zijn voorbs den in grooten getale aanwezig, die het tegendeel aantoonen. Nu heeft» er op gewezen dat voor die eigendomstoekenning een beletsel is het erfrt van den Javaandat anders geregeld is dan bij ons. Het moge waar zjj zegt spr., dat hel personeel statuut, geregeld bij het Mahomedaansche rg van ons erfregl verschilt. Maar zoo wij moeten wachten totdat de inland; ophouden Mahomedanen te zijndan zullen wij nog zeer langen tijd t; den eigendom verstoken blijven. Spr. maakte voorts eenige opmerkingen tegen het wets-ontwerp. Hij mis daarin ongaarne eenige bepalingen. Een eerste gebrek, z. i. is: 1°. datergee regeling van het dessa- of communaal bezit plaats heeft. Wie twijfelt eraan daü communaal bezit niet te verkifzen is boven het individueel bezit Maar nu is in vidueel bezit op uitgebreide schaal niet mogelijk zonder verdeeling van grond; Spr. vraagt of het niet zeer wensclielijk zou geweest zijn zoodanige regeling vi te stellenwaardoor de oplossing van het communaal bezit in individueel b« werd gemakkelijk gemaakt. 2°. eene tweede leemte acht spr. het gemis van re> ling der heerediensten. Spr. behoeft niet te wijzen op de groole misbruiken watj toe het stelsel der heerediensten (dat op den grond rust) aanleiding geeft. Oo zou spr. waarborgen verlangen dat de grond van den inlander niet te zwa werd gedrukt èn door heeredienst èn door verponding èn door landrent; en dus door drieërlei belasting. 3". eene derde leemte ziet spr. in de ui; regeling van het landrentestelsel. De landrente z. i. is eene slechte belastia Het heeft nog meer gebreken dan onze tienden. Spr. wil eene grondbeli ting invoeren naar de waarde van den grond en niet naar mate der pp duclie. Hieromtrent vraagt spr. inlichtingen. In de zitting van heden heeft de minister van koloniën in eene uitvoer! rede verschillende sprekers beantwoord. De beide sprekers van den vorig! dag, de hh. Mirandolle en Lenting, hadden hem, zeide hij, zijne taak aas merkelijk verligt, zoowel wat het algemecne als wat de bijzonderheden lk trof. Hij zou zich thans bepalen hij het algemeene, en de sprekers beat woorden, met uilzondering van het lid dat, veel wagende, te gelijk hl gezegd dat hij geen antwoord verlangde (den heer van Sypestein). Deminis!; trad vervolgens in de ontwikkeling van eenige bijzonderheden om het vi wijt te wederleggen dat hij. ministerzijn standpunt geheel zou hebben vb laten. De regering wenschle aan het kapitaal een zakelijk regt aan te bi; den op de gronden die voor een gcruimen tijd tot ontginning zouden woi den afgestaan, en in de verschillende ontwerpen was van dat beginsel ni; afgeweken. Voorts trad de minister, ter beantwoording van hetgeen <t heer Nierstrasz had gezegd over het begrip van eigendomsregt. iu eeuis beschouwingen over het begrip van dat bezitregt, zooals dal bij den inlai der op Java bestaat. Achtereenvolgens besprak de minister het aangevoerde door de hh. i Casembroot, Hasselman, 's Jacob (wiens rede, volgens den minister,® ornament was overladen), van Loon en Heemskerk Az. Aan hel slot zijnfl rede beantwoordde hij ook de opmerkingen van den den heer Mirandolk betreflende de lacunes, volgens den spreker, in de wet aanwezig. De hh. Fransen van de Putte en de Rrauw hebben nog het woord gevoed De laatste meende dat de wet te weinig preciseert en te veel aan later: regelingen overlaat, ook wat eigendoms-toekenning betreft. De heer Slot men is trac flink digd ond: schi ond: geai van I ling brei slag zijd gek tl ill ring hee hee niel .ach ver: van eist de doe en ech der Poi dir wa sar dot 'wi: de in wo Fr: Mi tw het liai zat uit hui in log die ge' lui on slu on im nii rëj In he sit lit vr Di to ca m ki 01 betwistte dit laatste. De hh. Hasselman en Heemskerk Az. hebben nog repliceerd. Morgen voortzetting. ÜIJITENLAiNOSCHE BICIWGTEN. p< ENGELAND. LONDEN, 1 Maart. In het graafschap Tipperary is de heer lleron, de candidaat dergenen z< die voor de eischen der Ieren niet met gewelddadige middelen maar lang' zi den constilutionelen weg voldoening zoeken te erlangentot lid van hel ee parlement'verkozen. Hij heeft slechts 13 stemmen meer dan zijn mededinger- le de fenian Kickham, verkregen. sc

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2