LEIDSCHE COURANT. 42. enk h« U{t K ►01 ra* er9 T# her chlt ZATURDAG 19 FEBRUARIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50; U fiict het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor j 2.50 I 's jaars, buiten de expeditiehosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar t oor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. ior| De prijs der Advertcnttén is van 14 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. l°j STADS-BERlGTEfV. liet BELASTING OF BE HOIBEW. ari BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN achten niet ondienstig nogmaals de aandacht van ingezetenen te vestigen y/{Op de Verordening regelende de invordering der plaatselijke belas ting °P de hondenhoudende bepaling dat iedere eigenaar of be- [ee zjtter van een of meer honden verpligt is daarvan jaarlijks bij den gemeente-ontvanger aangifte te doenen hen tevens te wijzen op de straffen die op het verzuim ten deze zijn gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, v. d. BRAN DELER, Burgemeester. 7 Februarij 18-70. v. PUTTK.AMMER, Secretaris. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de missive van den heer Commissaris des Ivonings in deze pro- igivincie, van den 15(lc° dezer maand, A. n°. 1028 (2C afd.); Brengen ter kennis van de belanghebbenden dat, ten einde zooveel doen lijk mede te werken tot het aanwakkeren van den lust, die zich al meer j» en meer onder de jongelingschap openbaart, om in den wapenhandel te ikiworden geoefend, en ook om luin, die later bij de militie of de schutterij dienstpligtig worden, het vooruitzigt te openen, dat niet alleen de gunstige bepaling nopens een koeleren oefeiiingstijd bij de militie op hen worde toegepast, maar ook dat zij, desverkiezendespoedig als korporaal of onder officier bij het leger of bij de schutterij kunnen optreden, Zijne Excellentie H de Minister van Oorlog heeft goedgevonden te bepalen dat, in die plaal- sen waar infanterie in garnizoen ligt, en diüj ook deze gemeente, aan jon gelingen lusschcn de 18 en 20 jaren oud gelegenheid zal worden verschaft om bij de corpsen kosteloos onderwijs in den wapenhandel te ontvangen, hetzij afzonderlijk of vercenigd met de overige manschappen, en waan oor ji hun vanwege het corps de noodige wapenen en munitiën zullen worden verstrekt. Burgemeester en Wethouders achten het overbodig hier nog iets bij te voegen ter opwekking om van de aangeboden kostelooze gelegenheid ijverig gebruik te makendaar zij mogen vertrouwen dat het eigen belaag der betrokken personen hun daartoe genoegzame aansporing zal zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. p. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 18 Februarij 1870. v. PUTTKAMMERSecretaris. 01N EN LA N DSC ÜE BK li IG E N. LEIDEN, 18 Februarij. Door de kamer van koophandel en fabrieken te Enschedé is besloten insgelijks een adres in te dieuen aan den minister van buitenlandsche zaken waarin volkomen adhaesie uitgedrukt wordt aan de adressen der kamer van koophandel te Amsterdam en te Rotterdam, waarin de vestiging van een Nederlandsch gezantschap in China verzocht wordt. Ten gevolge van de ingevallen vorst zal het detachement suppletie troepen dat bestemd was om aanstaanden Zalurdag te Nieuwe Diep aan boord van het schip Antje te embarquereneerst op nader te bepalen dag op dien bodem worden ingescheept. Wij vernemen, zegt. het Hbl.en dat geen canard is, dat dezer dagen in liet dennenbosch van den heer van Mcurs, te lieerde, in Overijssel, een eend is gevangen van vreemde soort. Naar de beschrijving van dr. Schlegel m zijne Fauna van Nederland te oordeelenis het de gekiefde smient, Anas rafina, en bewoont deze de kusten van de N. O. IJszee tol aan Kamschatka. Wij vernemen, dat het dier zeer mak is en veel smaak vindt in roggebrood in water geeekt. -— Volgens het 1) v. 's Gr. is den heer Rrummelkamp die onlangs afscheid nam als leeraar der clir. geref. gemeente te Tiel. opgedragen het geven van onderw ijs in de Nederlandsche taal en geschiedenis aan den prins von Wied verloofde van II. K. lf. prinses Maria der Nederlanden. De lieer B. volgt thans de colleges in de godgeleerdheid aan de hoogeschool te Bonn. Te Kelhel had gisteren middag een treurig ongeluk plaats. Op den Delftwcg, even buiten het dorp, sloeg de zoon van een landbouwer door het schrikken van het paard met zijne spoelingkist van den weg, op en door het ijs. Ofschoon er spoedig hulp aanwezig was. mogt het niet ge lukken den ongelukkige te redden. Toen men hem van onder de spoeling- kist uit het water had gehaald, was hij' reeds dood. Zijn hoofd was deer lijk gekwetst. Te Stad aan 't Haringvliet had dezer dagen een schipper de onvoor- zigtigheidop het Haringvliet op schaatsen te gaan rijden. Even was hij op het ijs, toen het door den opkomenden vloed losbrak en hij medege voerd werd. Ongeveer drie en een half uur heeft hij met het ijs rondge dreven, en heeft zich toen gelukkig te den Bommel kunnen redden. In de eergisteren te Haarlem gehouden zitting van den gemeenteraad is ingekomen eene missive van den minister van binnenl. zaken, houdende mcdcdedeeling dat door Z. M. aan de meisjesschool aldaar, met ingang van 1870 en tot wedcropzeggens, een rijks-subsidie van ƒ2000's jaars is verleend, Eene commissie uit den gemeenteraad van den Helder, belast om zich in het belang van het plaatselijk belastingstelsel lot den minister van bin nenl. zaken te wendenis dezer dagen bij den minister toegelaten en heeft de vergunning verkregen met het heffen dier belasting tot het einde van het volgende jaar voort te gaan. De plaatselijke belasting op het gemaal moest echter met 50 cents op de 100 kilogram worden verminderd. Uit Hecnvliet meldt men aan de N. 11C.: Op de Maas voor de Nieuwesluis onder deze gemeente bevonden zich verscheiden mcnschen, zoo te voel als op schaatsen, toen men op eens een sterk gekraak hoorde. Op het geroep: «de Maas breekt op!" ontkwamen nog velen het gevaar, die nog bij tijds den wal bereikten; maar 1 personen, zoo jong als oud, kon den den wal niet bereiken en dreven op de achter hen opgebroken ijsbaan het hoofd van het kanaal voorbij. Het geroep om hulp en de schrik aan den wal waren groot. Redding aan te brengen was ieders doel. Zoo spoedig mogeljjk werd een ijsschouw bemand en te water gebragt; met alle mogelijke inspanning roeide men nu de ijsbaan na en spoedig mogt het aan de bemanning der boot getukken die nabij te komen, de 11 in groote angst verkeerende personen in de boot op te nemenen tot groote vreugde der aanschouwers aan den wal te brengen. -Zondag 11. heeft te Moerdijk het volgende ongeluk plaats gehad. Een aldaar verblijfhoudende polderwerker, met name Arie van der Greef, oud 27 jaren, wilde in zijne keet zijn met ganzen-hagel geladen geweer ver plaatsen, teen liet door een onbekende oorzaak afging en uilccnsprongmet dat ongelukkig gevolg, dat een stuk van den loop hem het voorhoofd bijna geheel verbrijzelde. Dadelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, en de manhoezeer gevaarlijk gewondden volgenden dag naar Breda veHoerd in de hoop dat hij dadelijk in het gasthuis Ier verpleging zou worden op genomen. Naanwelijks echter was men met den verwonde aldaar aangeko men of hij gaf den geest. Te Zwolle heeft het ijsvermaak het leven gekost aan een 15jarig jongeling. Met twee zijner broeders op de stadsgracht schaatsen rijdende, werd hij door een manspersoon bij ongeluk omvergtloopen. De zware val op het aehterhoold veroorzaakte eene hersenschudding en reeds des avonds was de jongeling een lijk. Men meldt uit Leeuwarden van 17 dezer: Onze stad heeft weder het verlies te betreuren van een barer geachtste ingezetenen. Na een ongesteld heid van slechts eenige dagen overleed gisteren avond op ongeveer 38-jarigeu leeftijd de heer Pieler Hermanns Asman, med. et art. obst, doctor alhier. Als lid van den geneeskundigen raad voor Friesland en Groningen, als lid van den raad dezer gemeente en in de vele andere betrekkingen, die hij lic- kleedde, was dr. Asman steeds onvermoeid werkzaam, zoowel als in zijne betrekking tot de lijdende mcnschheid. IK. Asman had het voorregt een onbepaald vertrouwen te genietenhij was dan ock voor velen een vraag baak. Door zijn .rond en minzaam karakter, door zijne humaniteit, heeft hij zich vele vrienden weten te verwerven, die nu, met weemoed vervuld, denken aan zijn plotseling verscheiden. Zijne vrouw en zes nog zeer jeug dige kinderen verliezen in hem een braven man en vader. Als schrijver heeft dr. Asman zich in den laalslen tijd ook weten te onderscheidende verschijning van eene door hem beantwoordde bekroonde prijsvraag zal daarvan binnen kort getuigen. Men meldt uit Vlissingcn van 15 Febr,De felle vorst doet ons leven dig gevoelen wat het zegt eilandbewoners te zijn. De levensmiddelen stijgen op onrustbarende wijze in prijs. Ook de winkeliers grijpen gretig de ge legenheid aan, om hunne waar te doen rijzen. Bovendien onthouden ,èe

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1