LEID8CI1E COURANT. 1870. DONDERDAG 17 FEBRUARIJ. iV'. 40 BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs dei Courant is per vierendeel /aars ƒ3.franco p.p. f 3.50; met liet Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. 3.85. Het vet slag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke no miners der Courant zijn vcrki ijgbanr voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie!! is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 16 Februarij. Met genoegen zullen zeker velen vernemen dat bet Hoogduitsche opera gezelschap van Rotterdam Maandag den 2l,,,n dezer weder hier zal optre den, en wel met /'die Zauberflöte". De schouwburg-directie beijvert zich dus om in de reeks der voorstellingen eene aangename afwisseling te bren gen, dat zeer zeker door het publiek op prijs zal worden gesteld. Hel stuk beeft geene opzettelijke aanbeveling noodig, daar wij veronderstellen dat het bij de mcesten niet onbekend zal zijn, en gunstig zal aangeschre ven staan. Wij verwachten dus dat de opkomst bij deze voorstelling niet minder zal zijn dan bij de vorige door dat opera-gezelschap gegeven; dat gezelschap bevat toch zulke goede elementendat het op een gunstig ont haal in ons midden aanspraak mag maken. - De Vereeniging tot verbetering van de volksgezondheid alhier heeft in een Open Brief aan den gemeenteraad hare denkbeelden uiteengezet betref fende de verbetering van het rioolstelsel binnen deze stad, eene zaak, waarop hel gemeentebestuur reeds sedert lang zijne aandacht heeft gevestigd. Over tuigd dat te dien opzigte eene verbetering dringend noodzakelijk was, had het gemeentebestuur vroeger aan eene commissie van drie deskundigen (de hh. Conradvan der Waeyen Pielerszen en van Niftrik) opgedragen de zaak der rioleering en waterverversehing in deze gemeente te onderzoeken en van hare bevinding rapport uit te brengen. Dat rapport wordt in den Open Brief aan eene naauwgezettc critiek onderworpen en aan de eischen der gezondheids-leer getoetst. De commissie heeft, naar het oordeel der Vereeniging, het voornaamste punt in quaestie, het groote nadeel, dat door het tegenwoordige rioolstelsel wordt veroorzaakt, over het hoofd gezien, t. w. de verontreiniging van den bodem en door dezen van het drinkwater, en zich bijna alleen ten doel gesteld het stinken der grachten te beletten. De commissie had daartoe voorgesteld een aantal grachten te dempen en gesloten riolen aan te leggen, alsmede het leggen, langs de overblijvende grachten, van riolen, waarin de uit de huizen komende spruiten haren inhoud zouden ontlasten. De Vereeniging meent dat er meer moet gedaan worden; het voornaamste kwaad zou op die wijze niet weggenomen wor den en eene algemeene verbetering van den bestaanden toestand achterwege blijven. Ook tegen de financiële punten van het rapport oppert de Vereeni ging gewiglige bedenkingenzoodat zij ten slotte lol de conclussie komt dat het voorstel der commissie noch uit een hygiënisch noch uit een finan cieel oogpunt aanbeveling verdient, daar het bijna uitsluitend het geringe kwaad (het stinken der grachten) bestrijdt, en hel ergere nadeel (het be derven van den grondvan het putwater en van de lucht iu de woningen) onverminderd laat voortbestaan, en daarenboven aan de stoffen, die voor den landbouw eene groote waarde hebben, die waarde ontneemt. Het oordeel der Vereeniging over de door de commissie gedane voorstellen wordt niet weinig versterkt door eene nota van opmerkingen van den heer Maas Geesteranus, hoofdopzigter van Rijnland, die als bijlage aan den brief is toegevoegd en waarin vele technische bijzonderheden worden besproken. Het plan komt dien heer voor weinig te beantwoorden aan dc eischen van den tegenwoordigen lijd, en aan het slot zijner beschouwingen drukt hij de hoop uit dat Leidens burgerij bewaard zal blijven voor de uitvoering van een plan als hel door de commissie voorgestelde, een plan toch, dat, werd het uitgevoerd, voortdurend aanvallen zou doen op de gezondheid en op de beurs der burgerij, en daardoor een ramp zou zijn, naauwelijks minder dan die, welke de stad in het begin dezer eeuw heeft getroffen. Is de Vereeniging, blijkens haren brief, het in de meeste punten niet eens met de commissie, wat betreft het dempen van een aantal grachten loopt hare zienswijze met die der commissie meer ineen. Zij heeft dan ook met genoegen gezien dal werd besloten tot de demping der Binnenvestgracht nabij de gewezen Koepoort, een der walgelijkste modderpoelen waar het bijna geheel aan toevoer van versch water ontbreekt. Wil men nu werke lijk nut aanbrengen, geen halve maatregelen nemen, dan moet men in de allereerste plaats, meent zij, zorgen dat althans de stoffen, die het meest toerbrengen tot liet bederven van twee onzer voornaamste levensbehoeften, lucht en water, uit de nabijheid der woningen worden verwijderd vóór dat zij hare schadelijke uitwerking hebben doen ondervinden. En daartoe acht zij geen beter middel als het zoogenaamde Liernursche stelsel. Geen dei tot nog toe bekende rioolstelsels komt haar voor zóó aan het doel te be antwoorden. Als bijlage is ook bij den brief gevoegd eene begrooting van kosten van het plan tot rioleering, volgens het stelsel van Liernur, van de Raamsteeg, St. JacobsgrachtGareumarkt en Kijfhoek, uit welke de riolen in het te dempen gedeelte der Binnenvestgracht uitloopen. Daar Liernur's stelsel nog nergens in ons land is toegepast, en men bij de toepassing ook het finan ciële punt niet mogt uit het oog verliezenheeftop verzoek der Vereeni ging, de heer de Bruyn Kops, civiel ingenieur te Breda, die begrooting zoo naauwkeurig mogelijk opgemaakt en in eene daarbij gevoegde memorie en kaart toegelicht. Volgens die begrooting zullen de kosten van de geheele inrigting in huizen en straten beloopen ƒ14000, waarbij nog komen aan koop van een luchtpomp-locomobiel ad ƒ5500 en ingenieurs-arbeid, toezigt enz. ad ƒ2500in het geheel dus 22000. De exploitatie-kosten zullen jaarlijks vorderen ƒ3100, waarvoor men zal verzamelen 342735 kilogr. fae- cale stoffen, waarvan inen de waarschijnlijke opbrengst op 60 cents de 100 kilo mag stellen. Het stelsel van Liernur voor geheel Leiden toegepast zou, volgens de be rekening van den heer de Bruyn Kops, vorderen ƒ660,000 voor aanleg enz. en jaarlijks ƒ61000 voor exploitatie-kosten, waarvoor men zou verkrijgen 12 millioen kilogr. faecale stoffen, waarvan de opbrengst de exploitatie zoude dekken en in de rente en aflossing van het kapitaal zou kunneii voorzien. In de Staatscourant leest men: In het Politieblad en in andere bla den vindt men herhaaldelijk opgaven van vermissingen van brieven met geldswaarde, die volgens de daaromtrent gedane aangifte der belanghebben den op de post in het ongerecde zouden zijn geraakt. In hoe verre die aangiften gegrond zijn, en de brieven, waarvan de vermissing wordt be weerd, werkelijk ter post zijn bezorgd, is alléén in het geval van aantec- kening met zekerheid uit te maken. Omtrent onaangeteekende brieven echter moet in de aangifte worden berust, al ontstaat ook ten gevolge van het onderzoek der administratie dikwijls een zeer geregtvaardigde twijfel ten aanzien van het feit of de bezorging ter post wel ooit heeft plaats gehad. Het is zelfs dezer dagen voorgekomendat op de ontvangst ecner reclamatie van de Britsche postadministratie wegens het niet ontvangen van eenen brief met eene vrij belangrijke geldswaarde, die volgens aangifte aan- geteekend uit Rotterdam zou zijn verzonden, zoodanige brief na onderzoek bleek niet in dc registers geboekt te zijn, en de voorgewende afzender, wiens naam was opgegeven, dien ten gevolge tot de bekentenis werd ge- bragt dat bij zijnen correspondent te dezen aanzien valschelijk had ingelicht, liet zoude weinig moeite kosten eene menigte andere gevallen van soortge lijken aard te vermelden. Hoewel dit niet in de bedoeling ligt, schijnt het toch wenschelijk de aandacht cr op te vestigen, dat, onverminderd de gevallen van voorgewende vermissingen, of van vermissingen geheel builen de schuld der postadministratie, gedurende het jaar 1669 niet minder dan 66 reclamationvermissingen van brieven betreffende, bij onderzoek onge grond zijn bevonden, en de brieven ten slotte bleken wegens onvolledig of onnaauwkeurig adres in de kantoren der administratie te berusten, of wel behoorlijk bij de geadresseerden bezorgd, maar door nalatigheid van huisge- nooten eerst na verloop van eenigen tijd in de handen der regthebbenden te zijn geraakt, en dergelijke redenen meer. De verzameling van wetten enz. der directe belastingen n". 214 be helst dc conscriptie der inspectiëncontroles en kantoren der directe belas tingen, in- en uitgaande regten en accijnsen, met aanwijzing der klasse waarin elk kantoor is ingedeeld, zoomede vap de gemeenten (kadastrale en burgerlijke) daaronder behoorende, volgens de administratieve indeeling op den 3!"c" December 1869. --- Dc minister van financiën, daartoe gemagtigd bij kon. besluit van 5 Febr. 11., heeft op den 8sl,n dezer aan de Amerikaansche kabelmaatschappij (The American Cable Company) te New-York, vertegenwoordigd door hare wettige agenten S. Benton Thompson en S. F. van Choate, vergunning ver leend tot hel aan wal en in werking brengen van een onderzeeschen telc- graaphkabel op de Nederlandsche kust. De kabel zal de stad New-York in Noord-Amcrika met dc Nederlandsche kust verbinden. Het laudingspunt van de kabel op de Nederlandsche kust zal, door de ambtenaren der maat schappij, in overleg met de ambtenaren der Nederlandsche regering, zoo danig worden gekozen, als het meest bevorderlijk zal worden bevonden lot

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1