LEID8CIIE COURANT. 1870. MAANDAG 14 FEBRUARI J. 3/. STA DS-BER Iti TEN. NATIONALE MILITIE. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dadelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50; met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. 3.8.". I]ct rei slag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, buiten de expeditickosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentien is van 1—4 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant behoort een BIJ f' OEG SEE. iri Je, lioi zii rvo ren, i,I •ste Ite abt UI' nd kis pal BURGEMEESTER ek WETHOUDERS van LEIDEN doen Ie welen: dat de iiigeielencn die verlangen tnoglcn al. vrijwilliger bij de nationale mi litie op te treden, licli daartoe vóór den lsll'° Maart aanstaande ter gemeente secretarie bchooren aan te geven. De bepalingen der wet van den 19 Augustus 18(11 Staatsblad u'. 72), betrekke lijk de nationale nnlitie, lijn ten aanzien van de vrijwilligers de volgende: »Art. 11. Om vrijwilliger bij de militie Ie ïijnmoet men ongelmwd of kinder loos weduwenaar en ingezeien wezen, vooits ligcbainclijk voor de dienst geschikt, ten minste 1.56 el lang, op den lstc" Januari) van het jaar der optreding als vrijwilli ger hel 20®te jaar ingetreden zijn en het 35',,e jaar niet volhragt hebben, tol op het tijdstip der optreling aan zijne verpligtingen ten aanzien van de militie, zoo ver dia te vervullen waren, voldaan en ecu goed zedelijk gedrag hchhen geleid. Het bezit van die vercischtenmet uitzondering van de ligcharnelijkc geschiktheid en van de gevorderde lengte, wordt bewezen door een getuigschrift van den Burge meester der woonplaats. Art. 12. Hij die voor de militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de gemeente, in welke bij ingeschreven is, tenzij hij gcene verplig tingen ten aanzien van de militie meer te vervullen hehhe. Art. 13. Ilij, die bij de zermagt, bij het leger hier Ie lande, of bij bel krijgs volk in 's Rijks overzecsche bezittingen beeft gediend, wordt niet als vrijwilliger bj de militie toegelaten, tenzij hij, bij het verlaten van de dienst, behalve een be wijs van ontslag, van den bevelhebber, onder wien hij laatstelijk heeft gediend, een getuigschrift hehhe ontvangen, inhoudende, dat hij zich gedurende zijn dicnit- t'ijt goed heeft gedragen. Hij kan, heeft hij dit ontvangen, tot dat zijn veertigste jaar volhragt is, als vrijwilliger bij de militie worden toegelaten." En wordt wijders ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat tot het opma ken van het getuigschrift, bedoeld bij genoemd art. 11 der wet, dagelijks, uit gezonderd de Zondag, van des voormiddags tien tot des namiddags drie uren Ier secre tarie dezer gemeente de gelegenheid bestaat. En zal biervan openbare kennisgeving geschieden door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en AVethouders voornoemd Leiden, 12 Februarij 1870. v. d. BR INDELER, Burgemeester. T. PUTTK.AM.MERSecretaris. IER-IJK. BURGEMEESTER en AVETHOUDERS tan LEIDEN, Gezien liet besluit van Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, van den 8'"" Fehruarij II-, n*. 55 (Provinciaalblad n". 17), houdende bepaling van de tijdstippen van den lier-ijk der maten en gewigten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor liet jaar 1870; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne vcrpligting, overeenkomstig art. 15, lelt. der wet van den 7''" April 1869 IStaatsblad n". 57), tol bet doen herijken van alle reeds in gebruik zijnde maten, gewigten en weegwerktuigen, tnder mededeeüng dat daaitoc door den arrondissemeuts-ijker zitting wordt gebonden in het locaal van den Ijk, op de Breéstraatin bel Stadhuis, en wel voor de gewigten voor gouden en zilveren werken, voor AVijk I, II, III. IV en V, op den 21 Februarij, VI, VII, VIII en de Buitenwijk, op den 22 Februarij; voor de medicinale gewigten, voor Wijk I, II, III. IV en V, op den 23 Fehruarij, VI, VII, A'III en de Buitenwijk, op den 24 Februarij. A'oor de overige gewigten, benevens dc maten en strijkers, voor AVijk I. op den 25 Februarij, 28 1 en 2 Maart o II, III, IV, V, VI, VII, VIII, o de Buitenwijk, a 34 en 7 89 en 10 11, 14,15,16en 17 Maart 18, 21, 22, 23 en 24 25, 28 en 29 Maart, 30 Maart. l. II e. telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren en wijders van 1 Maart tot 30 Augustus, iedcren Zaturdag van 9 tol 1 uur. Tevens worden dc belanghebbenden er op gewezen: o. dal zij verpligt zijn hunne maten en gewigten, behoorlijk schoongemaakt, bij den ijker, op voorschreven dagen, tot het ondergaan van den her-ijk te bezorgen; dat zij, die zulks verzuimen of daarin verhinderd wortlen, voormelde maten en gewigten vóór den l',t'n September nog aan den ijker, op de daarvoor aangege ven dagen, ter her-ijking moeten aanbieden; en dat na liet eindigen tan den termijn van den lier-ijk, liet gebruiken of voorhan den hebben van maten en gewigten, niet voorzien van de vcreischle sleinpel- merken, volgens art. 29 der bovenaangehaalde wet, verboden en strafbaar is. Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat volgens besluit van den Heer Minister van Binnentandscbe Zaken, van den 2lslen December 1869, o". 188 (12* afd.), opgrnoacn in het I'rovinciaalblad n*. 122/1869, de letter B, in den gewonen drukvorm, cenigszins schuin gesteld, bestemd is tot jaarlettcr zóó wel van den ijk als van den her-ijk. En zal biervan openbare kennisgeving geschieden door aanplakking en doof plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en AVel houders voornoemd, t. d. BRANDKLERBurgemeester. t. PUTTKAMMF.R, Secretaris. Leiden, 12 Februarij 1870. LEIDEN, 12 Februarij. Sedert liet begin van de vorst is bij de policie des nachts de brand wacht in werking. In sommige gevallen kan het zijn nut hebben daarvan kennis te dragen. -- Het getal der in het Werkhuis alhier opgenometten bedroeg gedurende deze week dagelijks van 193 lot 222 volwassen personen en 100 tol 132 kinderen. De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen te Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar ecne gewone vergadering houden. 's Lands middelen hebben gedurende de maand Januarjj dezes jaars opgebragt ƒ5.11 6,950.96, zijnde ƒ464,314.33 meer dan in de maand Januarjj 1869; de raming (1/12 der gehcelc begrooling) bedroeg 6,008,294.43 -Dc minister van binnenl. zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat bij de dienst van den rjjkstelegraaph behoefte bestaat aan tele- graphisten. Ter opleiding tot de betrekking van telegraphist 3* kl.waar aan eene jaarwedde van ƒ800 verbonden is, worden personen toegelaten als lecrling-telegraphistop een daggeld van een gulden. Voor toelating als lecrling-telegraphist kunnen in aanmerking komen zij die het getuigschrift van het eindexamen voor de hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus, vermeld in art. 57 der wet van 2 Mei 1863, hebben verkregen en over leggen, en, volgens dat getuigschrift, voldoende bekwaam zjjn in de vak ken waarmede men voor de behoorlijke vervulling der betrekking van telegraphist bij den rjjkstelegraaph behoort vertrouwd te zjjn. De candi- daten moeten zich voor of op I Maart aanst. bij het dep. van financien aanmelden door een op zegel geschreven verzoekmet naauwkeurige opgaaf van naam, voornamen en woonplaats, en overlegging der gevorderde be wijsstukken. A'oorts beeft genoemde minister nog ter kennis van belanghebbenden ge- gebragt dat bij den rjjkstelegraaph, na vergelijkend onderzoek, ongeveer twintig klerken zullen worden in dienst gesteld. De bezoldiging der kler ken is minstens ƒ300 's jaars en kan tot ƒ800 's jaars klimmen. Zij kun nen mits zij voldoen aan hel daarvoor vereischtetut hunne betrekking overgaan tot die van telegraphist. Zij, die aan hel bedoelde onderzoek ver langen onderworpen te wordenmoeten zich voor of op 3 Maart aanst. bjj bet dep. van financien daartoe aanmeldendoor een op zegel geschreven verzoek, met naauwkeurige opgaaf van naam, voornamen en woonplaats, en overlegging der gevorderde bewijsstukken. Men meldt ons uil Leeuwarden, dd. 11 Febr.Gister middag is de van Groningen komende trein in botsing geweest met liet afsltiilingshek over den straatweg ten zuiden van deze stad, welk hek door hel een of ander toeval door den wachter niet tijdig genoeg konde worden geopend. Zonder eenig beletsel arriveerde de trein aan bet station. Dal bet hek geheel vernield werd, is wel te denken. Persoonlijke ongelukken hadden er niet bijplaats. Door de ijsclub alhier is aan den voor de a. s. Maandag te houden hardrij derij door mannen uitgeloofden prijs van Z. K. II. den prins van Oranje, een gouden borologie, toegevoegd een gouden ketting, zoodat bet nu een waar lijk fraaije prijs mag genoemd worden. In dc nabijheid van Dokkttm is voor een paar dagen, in het Grootdiep gevonden het lijk van een 17 jarig jongeling, die 52 dagen is vermist geweest. Wat de aanleiding tot dezen zelfmoord mag geweest zijn, daaromtrent ver diept men zich in gissingen. De regering beeft bij de staten-generaal ingediend een wets-ontwerp tot intrekking der artikelen 2 en 4, van de wet van 22 Julij 1814 (Stbl. n°. 86) houdende verbod tot bet uitgeven of adverteren van plans, berigten of aankondigingen van alle vreemde of particuliere loterijen. De regering beeft thans geantwoord op het tweede voorloopig verslag van de tweede kamer omtrent bet ontwerp lot aanvulling van art. 62 van het 0 I. regerings-rcglement (agrarische wet). Meestal wordt in dit ant woord verwezen naar de vroegere memorie van toelichting, die tevens strekte tot beantwoording van het eerste voorloopig verslag. Het ontwerp, gélijk het nu nog eenigermate gewijzigd is, luidt aldns:

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1