BUlTKiN'L \.Mi)SÜUtë KKHIGTEN. PER TELEGRAAF. j te betrekkeu eu het land te bebouwen. Als nu de Fantijnen het hun niet lastig maken, dan zijn er vooruitzigten op een goeden oogst. 'sGRAVENHAGE, 10 Februarij. Door Z. SI. zijn de officieren van gezondheid 2de kl. bij de zeemagt A. Peters en L. F. Praeger bevorderd tot officieren van gezondheid ls,e kl. De kapitein T. ter Haar, magazijnmeester der artillerie 2dl; kl. te llredais op zijne aanvrage op pensioen gesteld. De toestand van II. SI. de koningindie sedert gisteren aan koortsen lijdende isis naar men met leedwezen verneemt heden nog dezelfde. Voor liet prov. geregtshof stond heden te regt de persoon van J. P. B. geboren en laatst wonende alhier, sjouwer van beroep. Rij acte van be schuldiging is hem ten laste gelegd dat hij in den nazomer van het vorige jaar zich namens zijne meesters, bij wie hij tegen een weekloon van 5'50 in dienst was, bij verschillende hunner kalanten met quitantiën heeft ver voegd, die zij ter ontvangst hadden gereed gemaakt en op ecne bestemde plaats hadden nedergelegdwelke hij tot zich heeft genomen en het daarop uitgedrukte bedrag niet aan zijne patroons heeft afgedragen en zich alzoo eene som van ruim 27 heeftj toegeeigend. Een der quitantiën, die nog niet was onderteekend, had hij met de naamteekening van zijne patroons zeive ingevuld. De heer adv.-gen. mr. van Slaanen requireerde lot schuldigverklaring van den besch. aan: 1°. valschheid in geschrift door het namaken eener hand- teekening; 2". het des bewust gebruik maken van dat valsche stuk; en 3". diefstal door een loonbediende ten nadeele zijns meesters, en veroordeeling tot tuchthuisstraf van 5iO jaren en twee geldboeten elk van ƒ50. Nadat de heer mr. d'Engelbronner de verdediging van den beschuldigde had voor gedragen, heeft bethof hem schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde en veroordeeld, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, tot cor- rectionnele gevangenisstraf van 1 jaar en twee geldboeten elk van ƒ50. ESGEL1AD. LONDEN9 Februarij. Na het voorlezen der openingsrede is in de beide huizen van het par lement een in den geest des bewinds gesteld antwoord-adres zonder hoofde lijke stemminp en zonder gewiglige discussie aangenomen. Daarbij is de heer Disraeli, die lerlands tegenwoordige gesteldheid grootendeels aan de zijns inziens onberadene en zwakke staatkunde van het liberale ministerie toeschreef, door den heer Gladstone beantwoord; deze verdedigde zijn be wind en verklaarde dat het bij zijne billijke en verzoenlijke staatkunde jegens Ierland volharden zou, zonder zich te laten afschrikken door eenige ongunstige verschijnselen van voorbijgaanden aard. Bij deze discussie is ge bleken dat de wet tot regeling der betrekking tusschen de Iersehe grond eigenaren en pachters den 15,|en dezer door den heer Gladstone, en die tot uitbreiding van het openbaar lager onderwijs den 17dtD dezer door den heer Forster bij het lagerhuis zal worden ingediend. De heer Bright is ongesteld geworden en tot herstel naar Schotland vertrokken. Velen hechten daaraan geen geloof en meenen nit zijn vertrek te moeten opmaken, dal er oneenigheid bestaat in den boezem van het kabinet. De Times brengt weder ter sprake de plannen om Engeland aan het vasteland van Europa te verbinden. Het blad acht een ondcrzeeschen tunnel evenmin mogelijk als een overzeesche brug. Daarentegen beveelt het zeer aan het plan des heeren Fowlerom grootc stoomschepen te bouwendie te Dover een geheelen trein kunnen Iaden om die naar de Fransche kust over te brengen. De landingsplaats zou moeten zijn nabij kaap Grisner. Het kapitaal, dat voor de exploitatie noodig is, zal slechts 2 millioen bedragen. Aan een bankiersbediende is, terwijl hij bij eene bank stond te wach ten totdat het zijn beurt was om te worden betaald, 10000 ontstolen, uit de portefeuille, die met een ketting aan zijn hals hing. 1000 is uit geloofd voor het aanhouden van den dief. Hit New-York meldt men dat de zich noemende generaal O'Neil, van de feniansche broederschap, hare leden heeft uitgenoodigd den I9d'n April aanst. eene algemeene zamenkomst te New-York te houden met het doel om definitive aanstalten voor werkelijke vijandelijkheden te maken, gelijk hij in de oproeping zegt. Insgelijks heeft hij alle Iersehe vereenigingen hier te lande uitgenoodigd afgevaardigden naar dat congres te zenden. De broederschap der fenians is echter zoo zeer verzwakt, dat het congres denkelijk ep niets zal uitlooopen. FRANKRIJK. PARIJS, 9 Februarij. Ilet Journ. off. meldt: De keizer en de keizerin hebben den 6lfn dezer ten gehoore ontvangen baron Mackay, president van de hoofdcommissie en van den jury der internationale tentoonstelling te Amsterdamen de heeren A. M. Pareau, F. 11. van Nolten en Gerard A. Heineken. leden van de jury der genoemde tentoonstelling, die de eer hebben gehad aan HII. MM. te overhandigen het groote eere-diplomaaan HH. MM. toegekend door den jury der Amsierdamsche tentoonstellingvoor de etablissementen en de instellingen ten behoeve der werkende klassen, waartoe de keizer en de keizerin liet initiatief hebben genomen of die onder Hunner Majesteits be scherming slaan. De heer baron Mackay heeft, bovendien, aan 11. M. de keizerin overhandigd een brief van II. M. de koningin der Nederlanden. Naar men uit Rome aan de Augsb. Allg. Zeil. meldt, heeft mgr. La- vigerie, aartsbisschop van Algiers, wel degelijk in last den keizer en de ministers Ollivier en Daru over te halen, dal zij zich de afkondiging van het leerstuk der pauselijke onfeilbaarheid laten welgevallenals belooning daarvoor moet hij hun aanbieden dal men te Rome de artikelen van den Syllabus rakende de betrekkingen tusschen kerk en staat óf geheel za| laten varen óf althans in hunne toepassing op Frankrijk zal verzachten. Het Journ. des Déb. geeft zijne goedkeuring te kennen over het ont- slag van den heer Leverrier. Het is, zegt dit blad, een teeken des tijds, |)a een van de blijken der heerschappij van een nieuw regeringsstelsel, dal 01] volgt op Haussmann's val. welke volgde op de grondwetswijziging, waardoor p, de keizer zijn eigen gezag heelt beperkt. De heer Leverrier hield zekerlijk be veel van de sterrekunde, het vak waarin hij naam heeft gemaakt, en jic wenschte haren vooruitgang te verzekeren; zekerlijk beoogde hij het goede; 011 doch geheel alléén wilde hij het goede uitrigten; hij had den hemel tot zijn za departement genomen. Hit onvoorzigtigheid heeft hij dat departement te lang jp voor zich gehouden, en de verandering der tijden niet opgemerkt. Voorheen de verkondigden de sterren den loop der wereldsche zaken, de gebeurtenissen 0v der toekomst vooruit; thans weten zij niet meer iets te voorspellen; en w Leverrier mag, gelijk iemand in een bekend dichtstuk, klagen dat de ster- de ren nutteloos geworden zijn. Ja, wel zijn de tijden veranderd; elke dag lévert daarvan een nieuw bewijs; hel personele bewind is ten einde, niet ee hier of daar, maar overal. Omtrent de gevangenneming van Rochefort verneemt men de volgende de bijzonderheden- Ten 8% ure verscheen een commissaris van policie, verge- da zeld van vier agenten, aan de bureaux der Marseillaiseom hem gevangen re te nemen; docii Rochefort was daar niet te vinden. Middelerwijl hadden vo zich een aantal lieden op de Place des Yicloires en in de Rue d'Aboukii in vereenigd, maar zonder eene kwade gezindheid aan den dag te leggen. Een De weinig later kwam Rochefort in een rijtuig in de Rue de Flandre. waar hij eene openbare vergadering zou bijwonen. Op hel oogenblik dat bij het be rijtuig wilde uitstappen, werd bij omringd door verscheidene policie-agen- ten, die hem arresteerden. De menigte riep: //men voert Rochefort weg; pi men wil hem vermoorden!" Doch Rochefort riep: //Neen burgers, dat is ee zoo niet. Houdt u rustig. Ik ben spoedig weer in uw midden." Dit was go het eenige, dat bij zijne gevangenneming plaats had. Eenige agenten namen de plaats in het rijtuigwaarin Rochefort gekomen was en dat hij nog niet Ti verlaten had, en zoo werd hij naar de gevangenis Sainte-Pélagie gebragl De onrustige tooneelendie daarna plaatshadden, werden uitgelokt door ee Flourens, die in de vergadering, waarin Rochefort had willen verschijnen, R, een revolver ontblootte en den daar aanwezigen commissaris van policie tot zijn gevangene verklaarde en bij den arm naar de straat sleurde, waar eene zi menigte der zijnen bijeen was. Flourens moet al het mogelijke hebben ge- B< daan om het volk tot het opwerpen van barricades en het tot stand bren- ge gen eener revolutie aan te sporen. stj De Figaro en de (ia ulo is bcrigten dat in de botsingen, die op ver-I scheiden punten plaats hebben gehad, een vrij groot aantal rustverstoorders door sabelhouwen en stokslagen gewond zijn, en dat onder de troepen groote verbittering tegen de muitelingen hcerscht. ni; Te Marseille hebben mede eenige zamenscholingen plaats gehad. Door Fe den toevloed van nieuwsgierigen ontstond daarbij een oploop langs de stra- In ten, onder het zingen der Marseillaise. De gendarmerie werd uitgejouwd, to maar hield zich bedaard. Na eene vergeefsche aanmaning om uiteen tr gaanzijn een groot aantal personen aangehouden. Een dertigtal daarvan gr zijn na het verhoor in hechtenis gehouden. w< I.e llappel heeft er over geklaagd dat de keizer en de senaat jaarlijks en 32 millioen fr. aan Frankrijk kosten. Een blad der conservatieve partij zegt wi de juistheid dier becijfering niet te ontkennen, maar aan het revolutionaire orgaan te moeten vragen, of het wel bedenkt wat de afgevaardigde Roche- tiji fort, de burger Flourens en hunne vrienden aan Frankrijk kosten, met zu hunne oproer-kraaijende clubs en bladen, met hunne manifeslatiën, die han- lie dels- en beurspanieken verwekken en de rijke vreemdelingen verjagen; met on de voor arbeiders en patroons even noodlottige grèves van la Rieamarie en Aubin en Creuzot, die door de revolutionaire organen, indien niet aange- en stookt, dan toch aangemoedigd en daardoor in het oneindige gerekt zijn. Zeker is het ongelukkig, zegt dit blad, dat wij een leger van 800,000 man rei op de been houden; maar de gebeurtenissen der jongste tijden hebben ge- he leerd, dat dit leger veel meer moet strekken om de rust binnenlands tt ge verzekerendan om ons roem en veroveringen te bezorgen. Men berekent, als dat er eene krijgsmagt van 100,000 man gevorderd wordt óm Parijs tt da bewaken. he Te Marseille is Vrijdag nacht een huis ingestort; 12 personen werden dit osder de puinhoopen bedolven, waarvan twee, toen men hen te voorschijn he bragtreeds overleden waren. §PAN JE. ke Uit Madrid wordt het vertrek van den hertog van Montpensier met zijn do gezin uit Spanje als aanstaande aangekondigd. Hij had onlangs een woonhuis on daar ter stede gehuurd; maar het huurcontract is thans van zijnentwege bet opgezegd. De prins klaagt, zegt men, zeer nadrukkelijkdat hij als gejdmijn dei gebruikt en lol speelbal gemaakt is; hij zou bij die klagte alleen voor den is, admiraal Topele, die nog aan zijne zaak getrouw blijft, eene uitzondering wa maken. de PRHISSEN. ma BERLIJN, 9 Februarij. 0[)( In den nacht van Zondag op Maandag is er brand ontstaan in het paleis van den kroonprins. Gelukkig werd het onheil spoedig ontdekt, De] zoodat slechts een gedeelte van het dak door de vlammen is vernield. Men de onderstelt dat de oorzaak moet gezocht worden in de nalatigheid van lood- n0l gietersdie op het dak werkzaam waren geweest. Volgens de Prov. Corr. zal de zitting van den rijksdag door den koning en in persoon geopend wordenen zal de zitting van den landdag in het begia we der volgende week door graaf Bismarck worden gesloten. )1C| PARIJS, 9 Februarij. In het wetgevend ligchaam heeft de heer Ferry den „ei minister Chevandier geïnterpelleerd over de onwettige ontbinding van W

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2