LEID8CHE COURANT. 1870. iY. da VRIJDAG 11 FEBRUARIJ. BINNENLANDSCI1E BEMGTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. j 3.50; l« ,net het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor j 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nomuiers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, hl, De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 10 Februarij. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee van liedenDoor onze visschers- vloot, welke thans bestaat uit 41 schuiten, is sedert drie weken het gewoon bedrijf aangevangen; tarbot, tong en schol wordt nog niet veel, maar toch het meest aaugebragt. De meeste vischsoorlen worden niet op onze binnen- lansehe markten gebragtmaar naar het buitenland verzonden. In den afslag werd alhier besteed voor tarbot per stuk f 8 a ƒ10, zelfs tot ƒ15, tongeu 25 a 35 cent, schol 30 a 50 cent, rog per mand 4 tot ƒ7, welke hooge prijzen voor de viss'chers bij de gestrenge weersgesteldheid eenige vergoeding geven. Door den aanhoudend sterken oostelijken wind valt het water in de Noordzee bij ehgetij zoo laag dat men, hetgeen zeer zeldzaam is, de derde of bnitenbank kan droog zien. -- De minister van financiën heeft, bij resolutie van Jannarij jl.eenige bepalingen gewijzigd der algemcene instructie voor de controleurs van de directe belastingen en bet kadaster. Dezelfde minister heeft, bij resolutie van 11 Januarij 11., bepaald, dat de jaarietter voor de branding der schepen en vaartuigenbij hunne meting voor het regt van patent, in het dienstjaar 1870/71 zal zijn de letter M. De Sloompost meldt: De minister van hinnenl. zaken heeft dej ver schillende spoorwegmaatschappijen hier te lande doen wijzen op de wen- scheUjkheid om hare beambtenvoor wie eene juiste beoordeeling van ge kleurde signalen onmisbaar is, vóór hnnne indicnststellingop daltonismus (kleurenblindheid) te doen onderzoekenen om de conducteurs der treinen eenig heelkundig onderrigt door deskundigen te doen geventen einde met eenige kennis en vaardigheid de middelenwelke in den trein voorhanden zullen moeien zijnte kunnen aauwenden. Daarbij hebben die maatschap pijen ontvangen eene door de inspecteurs van liet geneesknndig staatstoe- zigt opgemaakte handleiding voor spoorwegbeambten tot het verleenen van eerste hulp aan gekwetsten bij spoorwegongelukken, met eene teekening. De handleiding bevat aanwijzing van de hulpmiddelenwelke op eiken trein moeten aanwezig zijn, en voorschriften: 1". om de ten gevolge vaneen val, slag of stoot plotseling onderdrukte levenswerkdadigheid weder op te wek ken; 2". om bloedvloeijing bij verwondingen te stuiten; 3". omtrent het vervoer van gekwetsten. Naar w ij vernemenzegt de IV. R. C.is heden in eene vergadering van effectenhandelaren besloten ten gevolge der willekeurige handelwijze bij de toewijzing der nieuwe Russische leening 1870dit fonds voorloopig niet in de officiële notering op te nemen. Eergisteren ontdekte men in de vrouwen gevangenis te Woerden brand in een schoorsteen van de met een groot gelal gevangenen gevulde boven zalen. Van de bindlen, waarop de schoorsteen gebouwd is, was er reeds één ten deele verbrand, toen door den kommandant der gevangenis door tastende maatregelen werden genomen en zoowel door gedeeltelijke slooping van den schoorsteen als door aanwending van een extincteur de begonnen brand spoedig werd gestuit. Dingsdag morgen is te Waardenburg een hevige brand nilgebarslen bij een broodbakker; de vlam deelde zich spoedig mede aan de belendende hui zen, zoodat vier panden, in zeer korten tijd tot den grond toe werden in' de asch gelegdterwijl al de inboedels benevens eene partij granen en een aanzienlijke hoeveelheid houtwaren verbrandden. Bij den hevigen wind was het ergste te duchten, en had men het aan de ijverige pogingen der brand weer en de genomene voorzorgen te dankendat de brand zich niet ver der uitbreidde. Nabij Almelo werd dezer dagen gevonden liet lijk van een pasgeboren kind. hetwelk reeds in een staat van ontbinding verkeerde, liet lag geheel naakt in een mandje, waarover een oude doek gespreid was. Het heeft der policie nog niet mogen gelijk ken de moeder op het spoor te komen. Men meldt uit Leeuwardendd. 9 Febr.lieden maakte bij den heer commissaris des konings in deze provincie opwachting zijn ambtgenoot in de provincie Groningen, door wien vervolgens de voornaamste gebouwen, als het gouvernementsbuis, het tuchthuis, het paleis van justitie, enz. zijn in oogenschouw genomen. 01 dit bezoek soms met eenig belang voor beide provinciën in verband staat, is echter niet bekend. De gelegenheid lot het houdeu van hardrijderijen op schaatsen, waar naar ongetwijfeld menigeen zoo verlangend heeft uitgezien, is nti openge steld. Bij een stijven oostenwind vriest het zoo sterk, dat in een drietal dagen alle waterwegen met eene dikke ijskorst zijn bedekt geworden. Naar men zegt, is het ijs heden nacht zelfs meer dan 4 centimeters in dikte toegenomen. Overal ziet men reeds de schaatsenrijders zwieren. De hard rijderijen zullen dan ook wel niet achterwege blijven, vooral niet hier in Friesland, waar zij tot de meest geanimeerde volksfeesten behooren. Naar men verneemt zal van wege de ijsclub alhier, ijs en weder dienende, aan staanden Maandag eene hardrijderij door mannen en Donderdag daaraanvol gende eene door mannen en vrouwen worden gehouden. liet werk der uilruiming van de Vrouwenpoortsbrug is door den ingevallen vorst gestaakt i moeten worden. In de gemeente Achlkarspclcn hadden in de vorige week twee bran den plaats, namelijk, een in den avond van den 4J,n dezer, toen een arbei derswoning onder Surhuislcrveen werd in de asch gelegd, waarbij, uitge zonderd de levende have, alles is verloren gegaan. Noch het een, noch het ander was verzekerd. Deze brand is vermoedelijk ontstaan door het droogen van vlas, en een iu den vroegen morgen van den 5Jf" dezer, toen onder Rottevalle is afgebrand de boerenhuizinge, bewoond door en gedeeltelijk in eigendom behooreude aan A. A. Brouwer. Het huis is geheel vernield ge worden, zoo mede het daarin aanwezige hooi, granen, vleesch, boerenge reedschappen en een gedeelte der huismeubelen; vervier zijn daarbij 3 scha pen en 1 koe omgekomen. Het overige vee heeft men kunnen redden. Huis en inboedel waren verzekerd. De oorzaak van dezen brand is onbe kend. Daar de wind gunstig was, heeft men de beleudendc gebouwen kunnen behouden. Op de stoomboot Dolphijnvarende van Waalwijk op Botterdamhad Maandag morgen een voorval plaats, dat de ongelukkigste gevolgen had kunnen hebben. Een der luchtpijpen van den stoomketel was gesmolten, en nu moest de stoom eensklaps geheel en al door een klein pijpje zijn weg banen, waardoor ontzaggelijke rookwolken met een ooverdoovend gesuis en gebrom in de machinekamer en op het dek zich ontlastten. De passa giers sprongen van boord, eenigen in het water, anderen aan wal; een hartverscheurend geroep en gekerm liet zich hooren; doch gelukkig kwa men passagiers en bemanning der boot met den schrik, sommigen daaren boven met een nat pak, er af. Maandag avond is te Einighausen, nabij Sittard, een hevige brand uitgebarsten, waarvan het gevolg is geweest dat 13 huizen en even zoovele schuren een prooi der vlammen zijn gewfordcn. Een grijsaard, die zijne koe wilde redden is daarhij omgekomen Van de inboedels is zeer weinig gered maar hel vee, twee koeijen uitgezonderd, is behouden geworden. Van de Kust van Guinea meldt men aan de Arnh. CHet dorp Anatjinum is op 9 December jl. door de matrozen van de Amstel en de Afrikanen stormenderhand ingenomen en verbrand. Het was daar, waar de luitenant ter zee 2!c kl. Vceckens gevangen genomen en eenen matroos het hoofd afgesneden werd. Het verlies der onzen was, dal een Eiiropeescb matroos en zes Afrikanen gekwetst werden; de vijand had p. m. 30 dooden. De Ashanlijnschc gezanten zijn te Elmina aangekomen; men zegt, dat de gou verneur hen niet heeft ontvangen, wegens de moorden, die zij onderweg op Ilollandschen grond hebben gepleegd. Het zijn vreeselijke menschen. Op Saccondee hebben zij een Engelschen zendeling den hals willen afsnijden; hij Ls met zijne vrouw en vijf kinderen in het fort gevlugt en met groole moeite door de equipage van de Amstel gered. Bovendien zijn daar nog twee menschen op een verschrikkelijke wijze vermoord, en ik ijs er van om u dit te beschrijven. Zij werden aan een boom gebonden en hun twee messen door de wangen gestoken om hun het schreeuwen te beletten daarna zijn neus, lippen, ooren en andere deelen afgesneden-, een stuk vleesch werd hun uit den rug gesneden en hun voorgehouden, zeggende; //gij hebt nog nooit je rug gezien"; de oogen uitgestoken, buskruid in de open wonden gelegd en aangestokenen eindelijkna eene marteling van zes uren, werd hun het hoofd afgesneden. De koning van Ashanlee krijgt ieder jaar een geschenk van het gouvernement, ter waarde van ƒ2000. De gouverneur heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij verzoekt, alle daden der //Aslianlijnsche vrienden" ter zijner kennis te brengen. Up Elmina zullen zij het niet ondernemen, daar bezitten wij ook de magt. Het volk, dat vroeger daar door de Fanlijnen verjaagd is en welks dorpen zijn ver brand, is van de Bovcnkiist teruggekomen, om de oude plaatsen wederom

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1